Ruduo kaip laikas, kai viskas eina geryn (apie Vingio parką)

Rudenį spalvų būna tiek, kad jokia vasara negali prilygti.

Man vasarą gera, bet aš ne vasaros žmogus. Kai ateina ruduo ir pradeda šalti oras, aš suprantu, kad ateina mano laikas, kai viskas pradeda eiti geryn. Mane ruduo pripildo optimizmo.

Šaltis yra mąstymo palydovas. Šaltis išgrynina, ir išvalo, ir padaro mintis aiškesnes. Kvapai pasidaro subtilesni. Viskas tuomet aštriau. Be to, ruduo yra sniego ir baltumos pažadas, bent jau Lietuvoje. Anglijoje žmoniškos žiemos nebūdavo, baltų stogų už langų nebuvo, o dabar ruduo yra pranešimas apie tai, kad tuoj reikės žieminių padangų ir jau greitai reikės pradėti galvoti apie Kalėdų dovanas.

Kai baigiasi vasara, viskas pradeda gerėti ir kilti aukštyn, kaip šis balionas Vingio parke.

Vilniuje yra Vingio parkas, su senu pavadinimu (lenkiškai irgi vadinosi pagal upės vingį – park Zakręt), kuriame aš būdavau labai dažnai, kai persikėliau gyventi į Vilnių – mes kelis metus gyvenom buv. Raudonosios Armijos prospekte (dabartiniame – Savanorių), ir prisimenu ligi šiol, kad buvo adresas Savanorių 74-52 (savivaldybės tinklalapyje sakoma “be stiliaus požymių”, bet apačioje buvo gastronomas ir alkoholikai šlitinėdavo nuo pat ryto). Bet Vingio parkas buvo šalia.

Kelis metus po mano atvažiavime parke buvo vaikų geležinkelis, einantis nuo parko paties pietinio kampo,  kur įėjimas į parką iš dabartinės Geležinio vilko gatvės pusės, tiesia linija į šiaurę, 1,6 km (arba lygiai vieną mylią), palei parko kraštą. Kai buvau mažas, buvo ir garvežiai, ir vagonai, ir stotys (“Sporto”, “Komjaunimo”, “Pionierių”).

Vingio parko vaikų geležinkelis. Paskui ten, kur jis buvo, bėgius nurinko, taip pat ir stotis, padarė šiluminę trasą ir užasfaltavo.

Man labai graži atrodo Vingio parko estrada. Pastatyta 1960 m., ji visa tokia elegantiška, lengva ir labai netarybinė, tokia skandinaviška – ir pagrininės tribūnos, ir erdvės viduje, kur dar kažkada būdavo parodos. Ji atrodo kaip nuleista iš kosmoso (kažkuo panaši į Sidnėjaus operą), ir nepaisant šiokio tokio nusidėvėjimo, mane stebina kiekvieną kartą. Atsistojus priešais gaubtą, galima garsiai kalbėti, ir viskas aidi.

Vingio parko estrada, kaip nuleista iš kosmoso

Mažai kam žinoma, kad Sidnėjaus (Australija) Operos teatro architektai lankėsi Vilniuje ir nusižiūrėjo Vingio parko estrados dizainą kaip įkvėpimą. Architektai gyveno tuometiniame Draugystės viešbutyje (dabar - Crowne Plaza).

O dar Vingio parke yra labai aukštos ir labai senos pušys. Į jas nelabai kas dairosi ir nekreipia dėmesio, bet jos palinkusios, kaip Nidoje, tik ten jos visos žiūri į vieną pusę nuo vėjo.

Aš į jas visada žiūrėdavau ir galvodavau – o ten, į pačią viršūnę, juk niekas niekada nėra užlipęs, ir niekas nematė, kaip iš ten kas atrodo.

Vingio parke jos labai, labai aukštos.

Advertisements

20 comments

 1. Liudvikas

  Lietuvoje p. Užkalnis tampa ženkliai sentimentaliu. Kol kas tai žavu, bet artėja saldumo riba.

 2. Noname

  Kam taip skiesti apie ta vingio parko estrada? :]

  • Negi jūs manot, kad kas nors patikės? O jei būčiau parašęs, kad marsiečiai padovanojo kunigaikščio Gedimino laikais?

  • Julius

   Na ir tegul skiedžia! :) Kai rudenį lietuvos žiniasklaidoje ir blogosferoje prasideda laidotuvių nuotaikos sezonas, tokie dalykai kaip istorinis ekskursas apie Vingio parko estradą, pakelia nuotaiką visam vakarui :) Andrius yra šaunuolis visomis prasmėmis. Juo labai žaviuosi ir linkiu jam ko geriausio, šitoj trispalvėj pekloj ;)

 3. Andriau pamiršai parašyti, kaip tiems Sidnėjaus teatro architektams ne tik pažiurėjo kaip reikia statyti, bet ir pasimokė, kaip pažadėti pastatyti už 10mln., o pabaigti už 110 :)

  • Pradinis biudžetas buvo 7 limonai, pastatė už 102. Valdovų Rūmai yra vaikų žaidimas palyginti. Bet visi dideli valdiški projektai išeina už biudžeto.

 4. marius

  ne į temą- lietuvos tv vis mini izraelio sostine tel avivą. kas padėtų jiems prisiminti , kad vis dė to tai- -jeruzalė. na, jūs padėtumėte. net per moksleivių viktoriną teisingas atsakymas ‘ jeruzalė’ buvo pataisytas į tel avivą. jie ką- kapsuką prisikėlė studijoj?

 5. JPN

  Daug kam žinoma, galbūt išskyrus straipsnio autorių,kad Sidnėjaus Operos pastatas pradėtas projektuoti 1957 metais po architektūrinio konkurso,statyba pradėta 1959 m..Vingio parko estrada pastatyta 1965 m.,pasinaudojant Talino “Dainų estrados”,pastatytos 1959 metais,projektu. Negaliu teigti,kad Sidnėjaus operos architektai buvo Taline,taip pat suprantu autoriaus sentimentų Vingio parko estradai jėgą,bet,prieš rašant,manau,reikia pasidomėti faktais

 6. gera dalis mano vaikystės irgi prabėgo prie Vingio parko. turbūt todėl perskaičiau šį įrašą…

  Jūsų gyventas namas dabar prie žiedinės sankryžos. Ar ji jau buvo kai Jūs ten augot?

  P.S. o skaitydamas nusprendžiau, kad turbūt labai trumpai prie jo gyvenot, nes nėra nė žodžio apie atrakcionus (db labiau žinomus, kaip karių kapines), dvarvietę (botanikos sodą), maudynes Nery, restoranėlius, parko legendas… ir žinoma – voveres!.. :)

 7. to 5:21

  Kam tie faktai-juk parašai idiotizmą ,ir e-puslapis užpildytas.

 8. Burė

  Komplimentai Jums, Andriau. Taip elegantiškai atsikirtinėjat:)

 9. name

  Kalėdų senelis pasekė pasaką apie Vingio parką-nėra apie ką čia ginčytis.

 10. Marius

  Gražiai parašyta. Tik Vingio parkas yra dirbtinis pavadinimas, kalbininkų sugalvotas (prieškary ar pokary) pavadinimas, tiksliau apytikslis vertimas. Lietuviško atitikmens nebuvo.

 11. Mariui

  Tikriausiai klystate. Įvairiais laikais lietuviški vietovių pavadinimai neretai būdavo verčiami į kitą kalbą.

 12. toki straipsniai dar yra vadinami SAVIHIPNOZE, nu tipo viskas zajabys, gerai gyvenu ir panasiai :)
  O jeigu rimtai tai gyvenai Krasnuxoi, tik iki Vingio parko praktiskai tiek pat kiek nuo Zveryno. Gal jeigu auksokarstines laikai butu nesibaige 5 minutem anksciau, tame name po maksimos projekto ir siandien butu gyventi prestizas :)

Komentuoti

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: