Apie auklėjimą panardinimo būdu

Būna gera patalynė, o būna tokia, kuri daro steitmentą.

Nepabijosiu to žodžio – perspausdintas Liudviko Andriulio tekstas buvo epinis. Protokolai pasiekė visus rekordus: dienos lankomumo (7,362 unikalių), dviejų dienų iš eilės lankomumo, ir komentarų (duotuoju momentu 130).

Poko.lt reitinguose šis įrašas turi 705 šierus ir tik per plauką atsilieka nuo Salomėjos Nėries. Kaip sako daugiau už mane išmanantys žmonės, jis buvo patekęs ir į viso worldwide WordPresso Top 100.

Vienu žodžiu, rezonansinis įrašas.

Dabar apie reakcijas. Kai kuriems skaitytojams sukėlė pasipiktinimą nenorminė leksika (bet nelabai daugeliui), tuo tarpu būdingesnė dalies reakcija buvo ritualinis autoriaus sugaidinimas, arba ten nukreiptos pastangos. Tai yra agresijos perkėlimas, nes tūlam skaitytojui atėjęs miglotas suvokimas, kad šaiposi iš tavęs, stipresnis suvokimas, kad šaiposi gerai ir efektyviai, nes aplink daug besijuokiančių, ir publika ūžia, ir pagaliau yra nuoskaudos jausmas, kad juos, tokius nenusipelnančius suvartymo, taip gerai suvartė*.

Kiti, nuobodesni, tik iškošia “nejuokinga”, arba kokias nors kitas frazes, kaip jiems gaila autoriaus, nes jis vargšas. Dar pridės: “koks minties siaurumas”. Arba – dvasios ubagas. “Pinigai ir kelionės proto nepridėjo. Deja.”

Tai buvo tikėtina, ir nenustebino nei manęs, nei įrašo autoriaus. Trolinami nuobodylos yra skirti trolinimui. Toks yra jų likimas. Jie – trolingo kempinės ir bokso kriaušės. Jų diskomfortas, supratus, kad jų niekinamą žaidimą, kurio jie nemoka, kiti žaidžia žymiai geriau, provokuoja frustraciją, kuri išsilieja jiems suprantamais ir priimtinais būdais.

Arogancijos/narcicizmo daugiau negu kelionių. Plūgo rankenos iš kišenių. Biškį pamatė berniukas pasaulio, ir pasikėlė.

Pažiūrėkim į tą žodį “berniukas”. Jis neatsitiktinis. Dažniausiai komentatorių užsidedama kaukė, ir labai mėgstamas vaidmuo – daug labiau patyrusio, daug daugiau pasaulio mačiusio, viską šiaip suprantančio seno ir išmintingo guru. Kad sutaptų su tuo vaidmeniu, dar yra užsimetamas ir atlaidumas (išmintigiems būdinga jauniklius obzervuoti su pusiau-šypsenėle lūpose), ir pabrėžtinai trumpas, quippinantis kalbėjimas, ir faux-švelni ironija beigi sarkazmas – vieniems tai išeina neblogai ir dažnai skoningai (kaip A.Katkevičiui***), kitiems – labai nevykusiai (kaip Artūrui Račui, kuris autentiškiau atrodo ir skamba, kai jį pramuša ant jam būdingo ir pažįstamo fekalinio leksikono, nes su humoru įtempta: ko Dievas nedavė, to komjaunimas neišmokys**).

Besikartojančios paternalistinės natos komentaruose prie straipsnio yra primityviõs, amžių, o ne nuopelnus (i.e., procesą, o ne rezultatą) garbinančios ir vertinančios visuomenės vertybių atspindys.

Tai visuomenei įžūlus, taisykles ignoruojantis****, vertybes perstumdantis (kas man Armėnijoje labiausiai patinka? Jerevano Marriottas, nes mažiausiai panašus į Armėnija, sako Andrius Užkalnis, iš trindamas rankas laukia pirmo suspiegiančio, kad ne tą, ką reikia, jis žiūrėjo tenai), nebijantis būti nei arogantišku, nei narcizišku, nei egocentrišku individas yra didžiausia grėsmė, o to individo masinis pripažinimas arba bent jau atviras dėmesys jam – skausmingas Naujosios Tvarkos liudijimas.

Skausmingas, nes toje Naujojoje Tvarkoje tie asmenys, kurie kažkada buvo autoritetais, yra mažesni autoritetai arba visai nėra. Jie praranda statusą ir galimybę jį atkovoti. Jiems tas naujas pasaulis nepatinka, ir jie iškrauna agresiją ant jo žodžiais per to pasaulio personifikuotus atstovus.

Savo paties nuraminimui jie atlieka toteminius “konkurento žeminimus” (taip pat kameroje nebūsi rimtas pachanas, jei pabrėžtinai kitiems bandos nariams neparodysi savo viršenybės per regimą obižennikų žemo statuso demonstravimą) – iš čia ir visi ritualiniai čantai apie “plūgo rankenas” beigi “kaimietį iš kaimo išvilksi, o kaimo iš kaimiečio – niekada”.

Kokia yra to antogonizavimo prasmė? Kad mokytųsi, jų pačių labui. Kad žiūrėtų ir pratintųsi prie rašymų, kurių bus daugiau, prie tono, kuris girdėsis dažniau, ir prie elgsenos, kurią dažniau ir dažniau teks girdėti iš tų, kas gyvenime kolina šotsus. Čia panašiai kaip su Artūru Zuoku, kai jis traiškė ne vietoje pastatytą automobilį šarvuočiu. Jis neklausė, ar jums patinka. Jis informuoja, kad dabar bus taip.

Todėl tas Liudviko Andriulio straipsnis buvo informacinio ir auklėjamojo pobūdžio.

— — — —

* Reikia tikėtis, kad čia bus dabar pasakančių “ne, viskas ne taip, tu nesupratai”.

** Komjaunimas čia paminėtas neatsitiktinai: kai žmonės turi maigomus mygtukus, ko jų nepamaigius?

*** For the avoidance of all doubt, A.Katkevičius apie šį straipsnį pasisakęs nėra (kiek man tai žinoma). Jis prisimintas kaip itin ryškus atlaidaus ir priščiūrenno kalbėjimo pavyzdys. C хитрецой žiūri jis į gyvenimą ir jame bespurdančius jauniklius, kaip koks vienuolyno sensėjus, nes išmintingas yra kaip visi žmonės kartu sudėjus ir dar išmintingesnis.

**** Nei Liudvikas Andriulis, nei, pavyzdžiui, aš jokių taisyklių nelaužome: taisykles gali laužyti tik tie, kam jos galioja, tai yra, savanoriškai joms pasiduodantys.

Advertisements

26 comments

 1. Ech, taip ir norėtųsi komentatorius supažindint su ironija. Komentatoriai , čia ironija. Ironija, čia komentatoriai. Have you met?
  Andriulio įrašą suskaičiau skaniai. Nes skaityti valgant galima.

 2. Aistis Zen

  Liudas => Liudvikas

 3. MZ

  Gal nepasakysiu nieko naujo, bet egzistuoja tokie du pagrindiniai dalykai kaip forma ir turinys. Nereikia nė sakyti, daug kam užkliuvo būtent pirmoji. Ir tai nenuosabu – kad ir koks geras būtų turinys, jei jis patiektas nekokioj formoj, tai vargu ar norėsis skaityti. Čia, maždaug, kaip gerti skaniai pagamintą karštą šokoladą iš priprakaituoto mėšlino rusų kareivio kerzo.

  Aš, žinoma, jokiu būdu nenoriu pasakyti, kad turinys buvo kažkuo ypatingas. Provokuojantis – taip, erzinantis – žinoma, bet nebūtinai netgi logiškai tikslus. Tarkim, autorius implikuoja, kad jam svarbu “šeimos vertybės”, bet keliomis pastraipomis žemiau jau rašo apie dulkinimąsi su brazilėm ar indonezietėm. WTF? Jam, matai, nieko tokio skraidyti, nes jis neskraido ekonomine klase. Ir ką? Sekančiame straipsnyje gal parašys, kad jam patinka turėti daug vaikų, nes gavo nuolaidą boarding schoolui?

  O dėl Karvėmalos tai aš su autorium visiškai sutinku!

 4. Vilius

  Taip suprasti, kad bet kokia kritika automatiškai reiškia “ritualinį autoriaus sugaidinimą”? Negi nėra bent kokios tikimybės, kad daug kas išsakė neigiamą nuomonę apie “straipsnį” (kažkaip pirštai nenori rašyti to žodžio be kabučių) nes jis buvo netikęs?

  • Tikimybė yra, bet šiuo atveju mano diagnozė buvo būtent tokia, kaip parašiau.

   • Vilius

    C’mon!.. Cituoju:

    “Kai mano sūnelis, pripisęs pigaus ryžių viskio kokiam Khao San Road žiurkyne kabins pobaisę backpackerinę Kalifornijos lervą ant greito pa*isimo, jis jai sakys: “I am European with Lithuanian roots”. Ji jam duos, ir viskas bus OK. Tiek to tautiškumo ir tereikia pasaulyje.”

    Gal vis tik tas straipsnis nusipelno bent šiek tiek kritikos? Bent jau dėl stiliaus (nors turinys irgi neblizga)?

  • vzemlys

   Tikimybė visada yra (na jei imsim neseparabilias metrines erdves, tai ne, bet c’mon). Tik ji kartais būna nulis. Klausdamas ar yra tikimybė, visados rizikuoji gauti atsakymą, kad yra, nulis. Todėl geriau, klausti ar yra šansas, jis niekuomet nulis nebus.

 5. Jolita

  Esu ir stipriai pagyvenusi, ir mokytoja. Tačiau, savo laiku perskaičius Henrį Milerį ir Edičką Limonovą, L.Andriulio stilius manęs nė kiek nešokiruoja. Mane labiau šokiruoja ir jo, ir A.Užkalnio tekstuose gausiai išsimėtę anglicizmai, kurių aš tiesiog nesuprantu. Bet tai proga gausinti žodyną. Ką reiškia jetlag aš išsiaiškinau ir bent tuo džiaugiuosi. Nes, žvelgdama į dar likusį gyvenimo kelią, nujaučiu, kad tikras jetlag’as man jau nesišviečia:)

  • Tomas Juškevičius

   Kad aš tokią mokytoją būčiau turėjęs!

  • Renatas

   Būtent. Kieno pasaulėžiūra bent kiek platesnė, tekstą suskaitė su malonumu (nes matyt ne tokių tekstų skaityta). Dar patiko tiems, kas buvo sąžiningas pats prieš save.

   Na ir linkėjimai mokytojai Jolitai. Daugiau tokių mokytojų, ir viskas bus tvarkoje su mūsų vaikais.

  • mustangas

   Pas Užkalnį taiklių anglicizmų gerokai mažiau nei nupoliruotų rusicizmų ar slavizmų. Net it prabuvęs metų metus angliškoje terpėje jis neranda pritaikyti savo stiliukui filigree britiškų anglicizmų. Jo dvasinė tėvynė yra tikrai JAV, ir jei jis būtų dirbęs CNN, o ne BBC (+ negyvenęs Brooklyn’e) angliška dozė straipsniuose būtų kitokia.
   Britiškoji anglų kalbos versija nors ir senesnė yra gerokai prėskesnė nei jos amerikietiškoji ir australiškoji atšakos. Tai, ką visi vadina tarptautinio bendravimo anglų kalba yra iš tiesų amerikiečių kalba.

   Mano nuomone svetimų žodžių naudojimas paspalvina kalbą (na visai uždažyti nereikėtų). Tamstai Mokytojai teikčiau žodį “lagas” įvardinti aiškiai sulėtėjusio tempo individams. Jaunimas juos dar vadina stabdžiais, bet pagal spalvą ir reikšmę naudojamą kilmės kalboje lagas, lageris tinka labiau.

   O galimybės patirti jetlagą Tamstai nereikėtų taip greitai laidoti… Gyvenimas šelmis…

   • Jolita

    Ačiū Jums už atsakymus į komentarą. Palaikote mano silpstantį tikėjimą savo darbo prasme. Dėl jetlag’o: grįžusi po darbo dienos mokykloje, aš dažniau galvoju apie invalido vežimėlį:) Bet, kaip sakote, gyvenimas šelmis. Šviesių Jums Kalėdų, man nuotaką Jūs jau praskaidrinote.

 6. vzemlys

  Geras pastebėjimas dėl paternalistinių natų. Bet straipsnis lygiai tokiom pačiom natom buvo parašytas. Aš buvau, aš žinau, klausykit manęs. Koks straipsnis, tokie ir komentarai.

 7. Indrė

  Pastarosiomis dienomis tiek prisilinksminom Uzkalnio bloge, sestadieni su draugais prie vynelio diskutavom apie Liudviko straipsni, zinoma, itraukdami i sita “sekta” dar pora draugu, kad siryt gerdama kava pagalvojau, kad jei bent vienas is tu “varijotu” (kaip pasakytu mano pensininkas tetis) ka nors TOKIO ismes Kaledu ryta, tai Kaledu senelis nafik gali ir neateit – svente JAU bus musu kieme! Nuo siandien Uzkalnio blogas mano favorituose. Aciu ir pirmyn!

 8. smertyn

  Geltonoji spauda… akistata, 20 centu, 20 kapeiku. Provokavimas del provokavimo. Atkreipkite demesi, kad po Uzkalnio straipsniais vis maziau ir maziau komentaru. Pigu ir tiek.

  • Vilius

   Deja aš irgi taip pradedu manyti. Kol kas – unsubscribe.

  • mustangas

   Aš turbūt nebemoku skaičiuoti, bet man atrodo diametraliai priešingai. Grižęs į Lietuvą Užkalnis užčiuopė skaudžiausius vietinių taškus ir dubasina į juos taikliai ir smarkiai. Komentarai net nuo ašarų šlapi.

 9. Changi

  Ir visgi smalsu, kam ruosiasi tas Andriulis…Rinkimai? Show biznis? Kaip ten bebutu, kol kas savo varda garsinti sekasi tikrai neblogai :)
  Beje, kaip turetu buti gera tureti toki istikima tarna kaip Juskevicius: vos tik pasirodo straipsnis – iskart jo liaupses, vos tik kas “neteisingai” pakritikuoja straipsni, iskart buna jo apibartas :)

  • Tomas Juškevičius

   Tik absoliutus marazmatikas visur mato tik sąmokslus. Kai pasaulio sudėtingumo neina priimt, tai visada reikia susigalvoti savo siaurus rėmelius ir ten viską bandyti įpaišyti. Tas yra tiesiog nyku.

   O dėl mano tarnystės, tai komentarai 2, vienas nepiktas, kitas pirkas:

   1) Nemanau, kad tau man aiškinti reiktų, kada aš teigiamą įvertinimą galiu tai išreikšti ir liaupsinti, o kada ne.
   2) Jei nepasirašai vardu ir pavarde pats, tai neminėk manęs ir iššsivalyk dantis prieš kreipdamasis tokiu atveju, šūdžiau.

  • mustangas

   Andriulis -> Marketingas. Straipsnis buvo skirtas iškalbai ir presentation skills treniruoti.

 10. Veterinorius

  Girtis tuo, kad daug trolių pavyko pritraukti, tai… tas pats, kas pri$ikti ir džiaugtis, kad daug musių atskrido. (Čia, beje, kažkada seniau buvo užėjus kalba apie pigų populiarumą (as opposed to brangus populiarumas)). Tai čia irgi tinka tokia metafora.

Komentuoti

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: