Teisingumo troškimas, prasčiausias iš visų patarėjų

"Kapitalizmas neveikia", sako jie, bet tuo pačiu metu būtų visai linkę suleisti savo purvinus komuniaginius nagus į to paties kapitalizmo (kuris neveikia) sukurtus veikiančius turtus, iPadus, automobilius, ėdesį, alkoholį, lėktuvus ir išgautą naftą. Jūsų sistema - šūdas, bet pasidalinkite su mumis.

Pinigų karta, 12 12 2011

Apie tai, kodėl prabangos mokestis nepasieks deklaruotų tikslų, jau rašė daugelis. Brangių automobilių tiesiog per mažai, o tuos, kurie yra, ir juos perregistruoti kitoje šalyje yra pernelyg paprasta. Braukti ne tik per brangius, bet ir per pobrangius automobilius dar labiau beprasmiška.

Taip yra todėl, kad kuo kuklesnis pagal turtinę padėtį yra visuomenės sluoksnis, tuo labiau jis negaili laiko nykstamai mažų pinigų sutaupymui. Kai žmogus uždirba 100 Lt per dieną, jis net ir dėl 300 litų per metus užsikurs motorą ir persiregistruos transporto priemonę kaimyninėje šalyje.

Kitokį prabangų turtą apkrauti mokesčiais dar sunkiau. Visus roleksus ir patek philipus žmonės tiesiog atsiveš iš kitur, jachtas galima priregistruoti kur tik nori, kaip ir papuošalus, kurių judėjimo neapskaitysi.

Belieka tai, ko nepajudinsi. Nekilnojamojo turto mokestis pasiektų tikslus ir surinktų nemažai pajamų, tačiau, be jokios abejonės, turėtų semti gana giliai – jį mokėtų, kad ir mažomis sumomis, didžiulė dalis žmonių. Jis pasiektų deklaruotą tikslą, bet nepasiektų nedeklaruoto.

Nedeklaruotas tikslas yra toks, kad surinkti papildomas biudžeto pajamas reikia tik iš pačių turtingiausiųjų, nes taip sako balsuojanti masė, kuri yra pavydi, pikta ir įsitikinusi, kad tik ji moka mokesčius ir kad jai sunkiau, negu kitiems, ir kad tai yra neteisinga.

Tai, kad turtingieji nemoka mokesčių, yra teiginys, su kuriuo beprasmiška ginčytis: protingi žmonės arba bent kiek sugebantys įsivaizduoti turtingo asmens veiklą, poreikių tenkinimo šablonus* ir darbo vietų (oficialių arba neoficialių) kūrimą žino šiuos dalykus ir be paaiškinimų. Tie, kas yra įsikandęs runkelių ir komunistų mantrą “turtuoliai nemoka jokių mokesčių, nes jiems viską sutvarko buhalteriai”, niekada nebus įtikinti. Todėl nepradėsiu.

Nė viena vyriausybė, net ir su pačiais kiečiausiais krumpliais ir apibrozdintais keliais ir nieko nebijanti, kaip ši, negali perlaužti parlamento, kad šis padarytų tai, kas reikalinga. Reikalingas kelias būtų toks: padidinti PVM dviem procento punktais, apsiraminti dėl visokių klyksmų, kad dabar visi išvažiuos maisto produktų į Lenkiją (niekur jie nevažiuos su tokiom naftos kainom, jūs tik ramiai), įsipilti vieną kitą alaus ir eiti puošti eglutės.

Pensijų, beje, irgi nereikia atstatinėti visa apimtim, nes nėra iš kur. Tegul Rolandas Paksas tviteryje uždavinėja populistinius klausimiecus “kieno sąskaita taupytų vyriausybė, jei nebūtų pensininkų?”.  Atsakymas yra aiškus: jei nebūtų pensininkų, tai nereikėtų taupyti, nes socialinės išmokos sumažėtų radikaliai, kaip ir išlaidos sveikatos apsaugai. Aš šiaipjau nesiūlau visuomenei gyventi be pensininkų ar dar ką nors. Aš siūlau Rolandui Paksui mažiau nusišnekėti ir bandyti sublizgėti tokia netvaria ir klišai išmąstyta retorika**.

Tačiau nieko panašaus padaryta nebus, kadangi vyriausybės šiuo metu kontempliuojamos priemonės siekia patenkinti runkelių keršto jausmą – “turčiai tegul dabar sumoka”. Net kai prabangos mokestis bus įvestas (o aš tikiu, kad įvestas jis bus), jokio milijardo jis nesurinks, naujų priemonių reikės ieškoti jau metų viduryje, ir greičiausiai tai vis dėlto bus PVM didinimas.

Kodėl nesurinks? Žiūrėkim paprastą aritmetiką. Imam (arba jamam) 10% nuo 1,5 mln. mokėsčių mokėtojų (sakykim) ir gaunam 150 tūkst. gyventojų, kurie gyvena geriau negu likusieji. Nuo kiekvieno nuo jų reikia papildomai nusegti kažkur po septynias štukes litų per metus ar panašiai.

Nenusegs, ir ne todėl kad jie neturėtų tų septynių (arba keturiolikos, jeigu šeimoje du mokesčių mokėtojai). Nenusegs todėl, kad jie neduos, nes gali visiškai nelegaliai neduoti. Kai eina kalba apie rimtas sumas, atsiranda variantai – ir ne tik automobilių perregistravimo (daugiau gali papasakoti patyrę finansininkai, jie už tai gauna pinigus).

Trumpiau kalbant, turtingieji mokės tik tol, kol jam bus lengviau, greičiau ir pigiau sumokėti, negu išvengti. Čia kaip cigarečių pakelis ir jo akcizas. Bus dešimt litų – sumokės. Bus šimtas litų už pakelį – nemokės. Baltarusiškų nerūkys – atsiveš (arba jam atveš) šveicariškų arba iš kokios Bosnijos, po 15 litų ir su pristatymu, visiškai legaliai (vienam keliautojui priklauso vienas blokas asmeniniam naudojimui), ir važinėtojų pakaks poreikiams patenkinti.

Tokie variantai galioja praktiškai viskam, išskyrus galbūt nekilnojamąjį turtą, nuo kurio mokesčius lengviau surinkti, nes kas nori turėti sodybą prie ežero Aukštaitijoje, tai ir turės, net jei jam reikės penkis tūkstančius per metus už tai sumokėti valdžiai.

Tai va, prie ko mes ir grįžtam. Reikėtų didinti PVM, kas ir bus padaryta, bet ne dabar, o vėliau, ir mažinti valstybės išlaidas (konkrečiai – socialines išmokas). Pensijas atstatyti, bet ne visa apimtimi ir ne iš karto.

Palaukit, palaukit, bet taip viską sumokės neturtingieji? Na, principe gal taip, bet ne visai. Ne viską ir ne tik jie. Daugiausiai prie biudžeto vistiek prisideda turtuoliai, bet ir be varguolių neapsieisim. Tai gali nepatikti, tai gali erzinti arba tai gali versti išgalvoti schemas, kaip tokio rasklado išvengus. Bet iš tiesų jo neišvengsi.

Kaip aiškino Tony Sopranas – šūdas bėga nuokalnėn, pinigai kyla aukštyn. Kad ir kiek tuos vektorius bandė keisti, jie visada grįžta ten pat.

— — — —

* “Šablonas” yra nelietuviškas, bet teiktinas atitikmuo kitam nelietuviškam žodžiui, kuris yra tiek pat geras, bet neteiktinas – “patternas”.

** Kadangi šiandien pirmadienis, tai aš jam linkiu dar ir gero savaitgalio.

10 comments

 1. Tomas Juškevičius

  Paskutinis sakinys. Made my day!

  • D. Gerbiamas

   Bėgančio šūdo įvaizdis labai mėgiamas šių laikų iškiliausių klaviatūros darbininkų:

   “…kai prisimenu, kiek kritikos sulaukiau už tai, kad skyriau šiek tiek dėmesio, mano nuomone, nieko bendro su žurnalistika neturinčiai apgailėtinai A.Užkalnio rašliava, kurios vienintelis tikslas yra atkreipti dėmesį į save, savo pižoniškumą, ir savo išskirtinį bukaprotiškumą ( o tai, žinoma generuoja daugybę click’ų, kurie, savo ruožtu generuoja kelis šimtus papildomų litų), man labai juokinga stebėti, kaip mano kritikai rimtais veidais aptarinėja A.Užkalnio kūrybos reikšmę lietuvių literatūrai, žiniasklaidai ir visai visuomenei. Nors ta reikšmė – kaip šūdo iki kol jį nuplauna unitazo vanduo.”

   • Tomas Juškevičius

    O pats supratai, ką čia norėjai pasakyti? Jau rodytųsi, kažką įrodei, bet va štai ir vėl ne.

 2. Libertarinės aukos marazmai.

  • Kyo

   Na, jei sveika nuovoka yra “libertarinės aukos marazmai”, tuomet žiauriai norėčiau, kad tokių “marazmatikų” būtų kuo daugiau. O šiaip jau libertarinė ideologija- mąstančio žmogaus požymis.

  • Ghghgh :) Martynai, jūs esate auka, nes perskaitėte!!!!! Tadaaaam!!! ;)

 3. Steponas Batoras

  Jop, Andriau, teisingai sakai. Dar “dadėčiau”, kad reikia papildomai užkirpti valstybinių įstaigų viešųjų pirkimų biudžetus kokiais 15 % ir LIEPT nupirtk TĄ PATĮ. Ir žinai kas gausis? Ogi nupirks. Žliumbs, spurdės, baigs gerti kavą, švęsti išlydėjimus į atostogas ir nupirks.
  Laimi kokios nors idiotinės firmos viešus pirkimus su palaiminimu ir toliau, sėkmingai, tiekia prekes su 20 % brangiau nei rinkoje, o backdooro nėra, nes vištos buhalterijose skaudžiai klykia kai nenori pirkt brangiai iš numylėto GERIAUSIO TIEKĖJO pasaulyje.

  Šiaip, ne pinigų čia visiems reikia, o geros porcijos iš “druskinyko” į subinę.

 4. Domas.

  Taiklus straipsnis.

 5. Smile

  “…gali visiškai nelegaliai neduoti ” – sakyčiau “legaliai neduoti”

 6. mustangas

  Opa, su PVM čia Tamsta netikėtai… Taigi Reagan’as grabe brazdinasi!

  Sakyčiau pirmiausia reiketu pensijas sutvarkyti pagal principą 1 žmogus – 1 pensija. Užtraukti pensijoms lubas 80 proc vidutinės algos ir be abejo palaukti su atstatinėjimu. Nekilnojamo turto mokestis turėtų įvertinti tik turto vertę ir nepriklausyti nuo savininko. Tačiau ateina rinkimai. Ir teisingiausias žingsnis nepernelyg ilgai prieš rinkimus būtų priimti įstatymą dėl bjaurybių turtuolių apmokestinimo įtraukiant auksą, deimantus, meno kūrinius (išvardyti kuo daugiau runkeliams suprantamų kategorijų pvz vila arba dvaras paminėti yra geriau nei kokios tantjemos) nustatant deklaraciją ir mokėjimą kalendorinių metų gale. Laimėjus rinkimus, jo galiojimą galima būtų atidėti neribotam laikui ryšium su nepasiruošimu jo administruoti. Organizuoti MI viešąjį pirkimą reikalingai technikai ir užtęsti jį iki kitų rinkimų.

Komentuoti

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: