Andrius Užkalnis. 2011 metų nuopelnų reitinguose – laukti ir netikėti veidai

Liv Tyler dėl susivėlusios, netvarkingos šukuosenos į 2011 m. reitingus nepateko.

Lietuvos rytas, 2011 12 31

Kai atrodo, kad jau visi galai suraišioti ir visos pabaigos susumuotos, ir belieka sėsti prie stalo ir kelti taures, taureles, bokalus ir stiklelius, lrytas.lt nustebina dar kartą.

Jau nuo 2011 metų renkame metų nuopelnų apdovanojimus, kur taupumo sumetimais neteikiami prizai ir nugalėtojai tegauna šiltą paminėjimą ir skaitytojų dėkingumą. Vertinimo komisiją sudaro vienas žmogus – lrytas.lt apžvalgininkas ir vyriausias Lietuvos interneto erdvės sanitaras Andrius Užkalnis.

Portalo lėšomis A.Užkalniui buvo išnuomotos kūrybinės patalpos su virtuve, baru ir lauko kepsnine. Specialiai tam pritaikytomis sąlygomis komisijos pirmininkas išnagrinėjo savo paties pateiktas nominacijas ir atrinko verčiausius metų veidus keistame penketuke.

5. Marijonas Mikutavičius. Tai štai. Esu praeityje apie Marijoną pasakęs ir šio, ir to. Daina apie tris milijonus man nusibodo dar labiau, negu pačiam M.Mikutavičiui, bet tai ne jo kaltė.

Daina „Aš tikrai myliu Lietuvą“, mano galva, buvo begėdiška rauda, nepelnytai apdainavusi tuos, kas prisiėmė per daug paskolų automobiliams ir butams Kalapimpiškėse ir paskui kaltina Kubilių, kad negali išsimokėti kas mėnesį. M.Mikutavičius neturėtų teptis tokiais sentimentais.

Tačiau ta daina apie nebemiegančius ant žemės kamuolius papuošė visą krepšinio čempionatą – kartu su mūsų rinktinės treneriu Kęstučiu Kemzūra, kuris visą laiką elgėsi taip, lyg būtų užaugintas ne raudų šalyje prie Nemuno, kur gražiausia tradicija yra verksmai apie šildymo kainas, o geriausioje Anglijos karo mokykloje, kur auklėja ateities generolus ir gubernatorius, įsakinėjančius armijoms ir vadovaujančius ištisoms šalims.

Angliška M.Mikutavičiaus dainos versija buvo dar geresnė, bet mažai kas ją klausėsi, nes iki jos nepriaugo. Daugiau tokios muzikos, mažiau verstų rusiškų romansų, atliekamų Seimo narių.

4. Jurijus Smoriginas. Apie jį madinga kalbėti, kaip apie blogiausia, ką galima pamatyti Lietuvos ekranuose. Pirštų kišenėje neieškantis ir liežuvį iki samurajaus kardo išgalandęs draugiško veido šokėjas ir choreografas iš Kauno pamokė daugelį (ir pamokys dar ne vieną), kad šou verslas yra ne įžeidiems vargšeliams. J.Smoriginas yra ne kitų šalių televizijų atkartojimas, o autentiškas energijos kamuolys. Jis yra priešnuodis nuo pilkumos, apsimestinio kuklumo kompleksų ir bailiausių visuomenės stabdžių nustatytų ribų.

„Perlenkia lazdą,“ sako įbauginti varguoliai. Lazdos ir yra tam, kad jas perlenkti. Jis ne tik perlenkia lazdas, jis jas užriša mazgu. Jei kuri lazda ir pokšteli, ne bėda. Bus naujų.

3. Tomas Vaišvila. Jo nebūna šokių projektuose ir nors atrodo glamūriškai, nepatenka į blizgiuosius puslapius. Vilniaus tarptautinio oro uosto vadovas turi nedėkingiausią pasaulyje darbą: kad ir kokia sėkminga būtų jo veikla, visi sako, kad susisiekimas su Vilniumi blogas, bilietai per brangūs, krepšiai dingsta ir prie šio svarbaus transporto mazgo yra sostinės taboras, lyg narkomanų pramogų centras būtų ten įveistas Susisiekimo ministerijos nurodymu.

Vilniaus oro uostas per 2011 metus fantastiškai išplėtė krypčių tinklą, pritraukė daug keleivių ir tyliai ir patikimai iš jedinstveninkų ir valstybinės aviacijos vargdienių prieglaudos tapo viena džiugiausių sostinės vietų. Apie praeitį teprimena senoji atvykimo salė, Valerijaus Gergijevo ir „Liubė“ ansamblio gerbėjus džiuginanti stalinine lipdyba, tačiau jos lengvai nepakeisi, todėl užmerkim akis į tas penkiakampes stribų žvaigždes ir lipdytus proletarus ir paplokim per petį ponui Vaišvilai: gero vadovo dėka net ir valstybės įmonė gali blizgėti, kaip deimantas.

2. Algis Ramanauskas. Daug kas pasakytų, kad sienų tepliotojas Solomonas dar nepagautas, Algis nebedirba sostinės taryboje, ir tik toliau veda pramogines laidas ir surinkęs keturiolika tūkstančių fanų savo „Facebook“ puslapyje, kelia beprasmes bangas, purkštauja ir elgiasi kaip kokia viešosios erdvės piktžaizdė. Iš tiesų yra taip: Algis jau du dešimtmečius pats vienas, padedamas neskaitlingų bendraminčių, velka ant pečių kryžių. Ūmai širdis susopo – jis pamatė: tam darbui, kur apsiėmė, nėr pabaigos. Tas darbas ir kryžius – atskirti gerus žmones nuo blogų ir protingus nuo kvailų, sakyti kvailiams, kad jie kvaili, ir mojuojant kalaviju kapoti banalybės ir provincialumo brūzgyną. Tegul jam nepavargsta raumeningos irkluotojo rankos.

1. Ingrida Šimonytė. Finansų ministrė, paneigusi taisyklę apie tai, neva kvailiui reikia užleisti kelią. Ministrė kvailių ir tamsuolių neignoruoja – ji juos taikliai ir ramiai sudirba, kai jie nusišneka, kad jiems būtų sunkiau nusišnekėti ateityje.

Kiti politikai kvailius ignoruoja arba jiems daugiau ar mažiau sėkmingai pritaria. Pavyzdžiui, Nijolės Oželytės populistinė spaudos konferencija apie Garliavos nuotykius, teismus, prelegentės girdėtas konvencijas ir kadenciją baigusį prezidentą Valdą Adamkų, išsikerojusią visuotinę neteisybę ir tai, kad „valstybė pavojuje“ nusipelno dar neįsteigto, bet labai reikalingo Ingos Rinau vardo metų demagogijos apdovanojimo.

Finansų ministrė I.Šimonytė užsivertė ant pečių nepavydėtiną naštą: aiškinti trenktiems žmonėms, tikintiems, kad pinigai auga ant medžių ir kad vandentiekyje nėra vandens, nes jį išgėrė žydai, apie tai, iš kur ateina biudžeto pajamos ir po kad penkiems žmonėms padalinus dešimt obuolių, nėra būdų kiekvienam iš jų gauti po tris obuolius. Aš jau būčiau pasidavęs, o ji nenuleido rankų, naštą nedejuodama nešė visus metus, ir aš už tai pagarbiai lenkiu galvą ir skelbiu ją metų nugalėtoja.

 

Advertisements

12 comments

 1. Jolita

  Per TV žinias atkreipiau dėmesį, kad T.Vaišvila labai gerai kalba, intonacija leidžia įtarti, kad jis taip pat gerai kalba angliškai. Koks gražus K.Kemzūros įvertinimas – lyg būtų užaugintas geriausioje Anglijos karo mokykloje, bravo autoriui. Jau atrodė, kad jam (autoriui) Anglija yra tik imigrantų, o ne tūkstantmečių tradicijų šalis. M.Mikutavičiui tereikia skubiai atsikratyti “svajonių jaunikio” įvaizdžio liekanų, nes čempionato klipas su labai gražiais angliškai dainuojančiais lietuviais iki graudulio kėlė pasididžiavimą Tėvyne. A.Ramanauskas man labiausiai patiko “Raguose”, daugiau neturiu ką pasakyti apie jo televizinius įsikūnijimus. J.Smoriginas – TV3 populiarumo variklis. I.Šimonytė – auksčiau bet kokių komentarų.
  Nykus oras už lango verčia rašyti ilgus komentarus:)

 2. gintas

  Įspūdingiausia yra Kauno aeruosto plėtra,o jo direktorius A.Šliupas galimai taip pat būtų pakliuvęs į penketuką,jei straipsnio autorius į Europą skristų iš Kauno,o ne iš Vilniaus aeruosto.

  • Su visa pagarba, Kaunas yra ir bus pigių skrydžių ir vienos oro bendrovės oro uostas, o VNO yra pagrindiniai šalies vartai. Per VNO, ne per KUN, į Lietuvą atvyksta keliautojai su pinigais. Be to, ne dėl KUN kaltės, bet dėl bendrosios skurdo glamorizavimo kultūros būtent Kauno oro uostas yra šlovinamas, kaip modelis ir vėliavnešys visai Lietuvai.

   • Kavianskas

    O ką pagrindiniuose šalies vartuose veikia Wizz- & Ryan- airai? Spėju, kad skraidina keliautojus su pinigais — t.y., stag-party komandas.

   • Stagų jau seniai mažai beliko. Wizzair ir Ryanair Vilniuje turi labai skirtingą kontingentą, negu Kaune, kiek teko matyti.

 3. SitPOHom

  Kuo čia dėtas skurdo glamorizavimas ir regioninio oro uosto plėtra? 2005 skrido apie 77 tūkstančius keleivių, o 2010 beveik 810 tūkstančių. Taip, visas pakilimas Ryanair dėka, bet čia tik detalės. Gal tau ir nelygis skristi su vargetomis, bet man, taupiam proletarui, galinčiam nuskristi savaitei į Rodo salą ar Alicantę, Ryanair yra keliavimo apoteozė

  • Aš jau esu rašęs ne kartą, ir tamstai pakartosiu, kad aš skraidau ir pats su visokiom, ir pigiom, avialinijom, o Ryanair nekenčiu ne todėl, kad jie pigūs, o todėl, kad jie šlykštūs, ir savo šlykštumu džiaugiasi.

   Skurdo glamorizavimas yra tai, kai visuotinė siekiamybė yra ne daugiau uždirbti ir daugiau sau leisti ir nebebūti varguoliu, o kad būtų daugiau pigaus šūdo, kur galima likti varguoliu ir daugiau turėti už savo skatikus.

   • petras

    Pritariu, del pigaus ir daug sudo. Labai taikliai pastebeta!
    Tik pone Andriau, nevartokite “kad” su bendratimi, prasau. Viena is baisiausiu kalbos klaidu! (sako kalbininkai). Bukim patriotai! FT ar Ekonomistas juk irgi neraso su klaidomis…
    pagarbiai

 4. gintas

  Gerb. autoriau,ar nuvorišų kultūra yra Jūsų idealas?

  • Gintai, ne, ji nėra. Aš net apie tokią nelabai ir žinau.

   • Tomas

    Didžiai gerbiamas Andriau,
    Gal per greitai nominavote p. T. Vaišvilą nežinodamas VNO finansinių rezultatų. Spėju, kad tikrai nežinote. Na jei 2011 metų finansinis rezultatas bus geresnis , tai galima bus pritarti nominacijai ir nulenkt galvą Vaišvilai, Kolei kas siūlyčiau rezervuotai žvelgti į keleivių srautų didėjimą, nes tai galėjo būti pasiekta aptarnaujant minėtą srautą už labai mažą pinigą. Tuomet galimas netvarumas ilgalaikėj perspektyvoj. Skaičiai viską parodys.

   • Rezultatų (finansinių) tikrai nežinau.

Komentuoti

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: