Skriaudų skaičiavimas – paskutinė lūzerio paguoda. ES nuskriausta.

Nekaltink fotografo, jei tavo vėliava ir sąjunga ne visai prekinės išvaizdos.

Pinigų karta, 2012 01 18

Naujiena yra tokia: Europos Sąjungos komisaras Olli Rehn nepatenkintas, kad reitingų agentūra Standard & Poor’s sumažino kredito reitingus kelioms ES šalims. Kipras ir Portugalija savo valstybės vertybiniams popieriams gavo šiukšlių statusą, su kuo jas galima ir pasveikinti. To jau seniai visi tikėjosi, bet labiausiai Briuselio valdininkus turbūt suerzino simboliniai dalykai, kaip Prancūzijos prarastas geriausias AAA reitingas.

Kas yra man įdomu, tai žodžiai komisaro Rehn reakcijoje: girdi, sprendimas yra neteisingas, nes “nenuoseklus” (ką reikėjo daryti? visiems nukarpyt po lygiai?)*, ir dar, paklausykit, taip negalima buvo daryti, nes Eurozonos šalys imasi ryžtingų veiksmų, kad būtų nugalėta krizė.

Praktiškai sunku patikėti savo ausimis. Jeigu taip kalbėtų koks nors išpaikintas vienintelis vaikas šeimoje, kuriam nepavyko laimėti dainų konkurso, arba jo mamytė, kuri atlėkusi moralizuotų to paties konkurso komisiją “jūs neįsivaizduojat, mano vaikas taip stengėsi, kaip jūs taip galėjot daryti”, tai būtų suprantama, bet čia (lyg ir) rimta organizacija ir rimtas pareigūnas, uždirbantis labai daug štukų eurų ir vadovaujantis daugybei žmonių.

“Ėmėsi ryžtingų veiksmų” – klausyk, tėvai, šiaip čia kalbame apie finansų pasaulį, o ne apie vaikų darželį ar neįgaliųjų žaidynes. Tavo pastangos nieko nedomina ir niekam negroja. Svarbu rezultatai, ir jei tu rezultatų neturi prašom padėtų ant stalo, tai negroja ir priežastys, dėl kurių tu nepasiekei rezultatų. Gali turėti geriausių priežasčių, šimtą metų nieko nekaso absoliučiai. Jei tos ekonomikos smirda, ant jų užklijavo etiketę “smirda”. Vokietija nesmirda, ir toliau turi lipduką “Kvepia Sehr Gut”. Tokios yra taisyklės.

Nėra geresnės iliustracijos ir liudijimo, kad Europos Sąjunga, ir ypatingai jos vadovybė, išsėmusi ir entuziazmą, ir idėjas, sparčiai praranda ryšį su normaliu pasauliu ir su konvencine logika, kaip minėtasis komisaro pasisakymas.

Bendroji taisyklė yra štai kokia: kai pralošėlis sporto varžybose pradeda reikalauti, kad būtų patikrintas teisėjo laikrodis arba liniuotė, visi žino, kad jis TIKRAI yra pralošėlis.

Šitai labai primena 2006 metų Eurovizijos konkursą dar tuomet nebankrutavusioje Graikijoje. Rusija, tuomet su savo Dimočka Bilanu užėmusi trečią vietą, sugebėjo net kažkokio ministro lūpomis pareikšti mintį, kad iš tikrųjų rusai turėjo būti antri, nes Suomijos žmogėdrų ir pabaisų rokerių grupė, laimėjusi pirmą vietą, buvo ne to formato (t.y., ne popsinė) ir turėjo būti diskvalifikuota.

Čia dabar yra panašiai. Reitingų agentūra už savo reitingus atsako tik savo reputacija ir ateities pajamomis, tačiau jeigu reitingų agentūra, privati įstaiga, nusprendžia, kad yra taip, tai toks jos vertinimas ir yra. Komisaras turėtų žinoti, kad nors tu juos nušauk ar užtampyk po teismus, net jei priversi visuose nacionaliniuose ir rajoniniuose Europos laikraščiuose juos paskelbti paneigimą, kad ne, iš tikrųjų tos šalies reitingas yra didesnis, nei mes anksčiau sakėme, tai vistiek minėtai šaliai bus nustatytos tokios palūkanos, kokias suponavo anksčiau nustatytas reitingas.

Kitais žodžiais tariant, ginčas su reitingų agentūra yra iš anksto praloštas dalykas. Jo laimėti neįmanoma.

Lygiai taip pat aš galėčiau rytoj įsteigti Andriaus Užkalnio vardo tinklaraščių reitingavimo agentūra ir paskelbti, kad žiurkėno Rokiškio blogas yra įdomesnis už Artūro Račo blogą**. Kad ir kaip kas protestuotų, bet Andriaus Užkalnio vardo tinklaraščių reitingavimo agentūros požiūris bus toks.

Kredito reitingų agentūra neturi jokių įsipareigojimų nei Europos Komisijai, nei ES šalių vyriausybėms, nei apskritai niekam, išskyrus tuos, kas naudoja reitingų agentūrų produktus, kad galėtų daryti savo skolinimo sprendimus. Ir jei reitingų agentūros analitikai pasako, kad ne, Italijoje ir Ispanijoje vyriausybės nors ir šokinėja ir stengiasi, bet vistiek ten viskas smirda, tai reiškia, kad ten smirda.

Tai ne pirmas kartas, kai politikai užsimiršta iki tiek, kad pradeda spjaudyti veidrodžius, rodančius nepakankamai patrauklius jų veidelius: apie tai, kad reitingų agentūras reikia pažaboti, ir kad jos čia perdaug sau leidžia, buva kalbėta bemaž nuo krizės pradžios. Keisčiau yra, kad kai kurie žmonės, kurie turėtų suprasti tokio ginčo beviltiškumą, jo nesupranta ir lipa ant grėblio.

O pabaigai dar prisiminsiu, šiek tiek susijusiame kontekste, finansų ministrę Ingridą Šimonytę, kuri jau anksčiau parodė, kad moka kalbėti, ir dabar pavarė vėl. Ministrė šiaip kalbėjo, be kita ko, apie Lietuvos reitingą, bet štai kiti žodžiai, kuriais negaliu nesižavėti: “2011-aisiais ir dabar yra mažiau atrajojama daina apie praskolintą Lietuvą, tos krokodilo ašaros apie praskolintą Lietuvą.”

“Atrajojama daina” yra puikus žodžių pasirinkimas, ir, kalbant ūkiškai ir reitingų kalba, Šimonytė yra jau per vieną padalą nuo Užkalnio, skaičiuojant leksikos įtaigumą ir išties geležinį nesiskaitymą su apsižliumbusios ir infantilios visuomenės dalies jautrumais (aš puikiai suprantu, kad ministrė negali sau leisti visiškai tos pačios leksikos, kaip chamavotas autorius***).

Jei kada nors ministrė dar ras progą pakalbėti apie politikos tyntų ir mekenančių raudų žanro žurnaliūgų išsigalvotą statistiką, neva jau visi išvažiavo iš Lietuvos (300 000… 500 000… milijonas… pusantro milijono…), tai aš turėsiu rimtai pagalvoti apie lėšų rinkimą Šimonytės paminklo statybai.

— — —

* Nukarpymas po lygiai nėra tokia jau neįmanoma idėja, turint galvoje jau daug metų besitęsiantį ES kliedesį apie “mokesčių harmonizavimą” – t.y., padidinimą, kad kurios nors šalys, rupūžės, nenusistatytų per mažų mokesčių.

** Rokiškio blogas yra tikrai įdomesnis.

*** Šventiniu ir pošventiniu laikotarpiu, dar labiau užrūstintas detoksikacijos ir griežtos dietos, turėjau laimės pravalyti ir užblokuoti Feisbuke dešimtis akis drąskiusių, kvailai šnekėjusių ir kitaip išbraukimo besiprašiusių asmenų, kurie yra man ne draugai, ne kolegos ir nenusipelno mano rašymų skaityti, komentuoti, apie juos diskutuoti, ir apskritai jiems niekas leidimo lot nedavė. Higiena, švara ir padorumas socialiniuose tinkluose yra nauja 2012 m. sveiko gyvenimo mada ir aš pasiryžęs būti jos ideologu.

6 comments

 1. Jolita

  Labiausiai patiko “higiena, svara ir padorumas”. Stengsiuos tokia kryptimi rikiuoti savo gyvenima:)

 2. qBq

  Pagavau save besilankantį šitame puslapyje dažniau nei kartą į dieną, visiškai neracionaliai besitikintį kaskart rast vis po naują straipsnį.

  Ir tada supratau, koks visgi yra deficitas gerų minčių šaltinių. Na, gal ne tiek minčių (nes vienokia ar kitokia raiška dauguma mūsų panašius dalykus gromuluojame galvoje), kiek išsamaus ir preciziško jų įvardinimo garsiai, nedviprasmiškai ir be menkiausių politkorektiškumo pasažų. (“peace is a lie, there’s only passion[..]”)

  Noriu tiesiog šį vieną kartą linktelt virtualiai ir pripažint tamstą esant bent jau man rimtu ir labai retu autoritetu.

  Nesumąstyk kada ateity steigt naujos religijos, Andriau, nes visai gali ir pasisekti.

 3. Tamosius

  W.Churchill yra pasakes apie amerika, kad “mes pasitikime Amerika, jie pasielgs teisingai…….po to, kai isbandys visas kitas alternatyvas”.
  Sis pasakymas dabar labiausiai tiktu Europai.

 4. Kaip visada, tiesiai šviesiai ir teisingai.
  Kiek pamena mano prasta galva, reitingų agentūros pakliuvo į akiratį pajuokavusios su JAV reitingu (kuris neturėjo ilgalaikės įtakos JAV skolinimosi kainai). O prieš tai buvo lupamos agentūros, už pinigus lipdžiusios etiketes ant savo samdytojų perpardavimui supirktų ir suštabeliuotų NT paskolų paketų… ;)

 5. Tomas

  D.g. Andriau, protokolas beviltiskas, deja. Matosi du tikslai : kiekybe bei noras pigiai pasildyti finansu ministres astraus proto spinduliuose. Kiekybe atmiezta geru kiekiu pagiezos ir pykcio, visai kaip r.v ir a.r. Rasomi tokie gerai zinomi faktai bei del to Autorius islieja kibira sususikaupusio pykcio, kad lygiai taip pat galima rasyti apie paros ritma ir kalti prie kryziaus tuos kuriems nepatinka ankstyvas rytas arba saulelydziai. Parekomenduosiu Autoriui velgi rnerasyti ekonominemis finansinis temomis, kol ju nesi rimtai istudijaves. Cia ne apie

 6. BarboraRadvilaite

  O galbūt būtų galima išgirsti Jūsų nuomonę apie reitingų agentūras? Svarstoma, jog ES turėtų turėti savo reitingavimo sistemą?Galbūt turite paaiškinimą,kodėl 3 pagrindinės reitingų agentūros yra JAV?Įdomu:)

Komentuoti

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: