Nusipirkau skaityklę. Nerealu, kaip gerai.

Amazon Kindle - geriau, negu įmanoma įsivaizduoti. Nuotraukoje yra skaitomas naujas "The Spectator" numeris. Tai dešiniųjų pažiūrų žurnalas, iš kurio daug metų rinkau savo pavojingas, bjaurias idėjūkštes. Baisesnes, nei Vytauto Šustausko.

Padariau kažką, ką nemaniau, kad darysiu (kažką panašaus sako merginos, suartėjusios su tokiu jaunuoliu savo klasėje ar grupėje, apie kurį anksčiau net pagalvoti būtų buvę baisu, bet ko nepadaro alkoholis ir tinkamos sąlygos).

Taigi, padariau kažką tokio: nusipirkau skaityklę, Amazon Kindle (parodyta paveikslėlyje), ir esu visiškai sužavėtas. Amazon.com atsiuntė iš Amerikos, Kentucky, nes iš angliško amazono jų į Lietuvą nesiunčia. Siuntimas (kartu dar pirkau ir odinį dėklą ir Florence and the Machine kompaktą dukrai*) kainavo trimšešis dolerius, ir užėmė keturias dienas (ačiū UPS – jie ne tik pravaro per muitinę ir iš mano sumokėto Amazonui depozito sumoka muitus, bet net paskambina iš ryto į mobilų, sako, pristatysim tada ir tada; man tai patiko).

Kindlas kainuoja $189 ir knygas galima pasikrovinėti per Wi-Fi arba per 3G, kuris yra nemokamas (veikia per Amazono tinklą Whispernet, kurį neša mobilieji tinklai atatinkamoje šalyje, Amazonas su jais kažkaip atsiskaito, ir Lietuvoje jis veikti neturi (pagal Amazon žemėlapius), bet veikia. Man šį dalyką lygiai prieš metus užrodė Lauras Lučiūnas (tas pats, kuris Alinos Orlovos prodiuseris); nebūčiau pamatęs – netikėčiau. Jis irgi sunkiai tikėjo. Žinoma, Amazon Kindle skaityklė, nors ir turi šiokią tokią naršyklę, nėra patogiausias dalykas (ar net patogus) interneto naršymui, bet pats faktas yra kreizi. Aš į šią mistiką perdaug nesigilinsiu, nes kai pramušiau IP adresą, per kurį Kindle prisijungęs, man parodė “Ireland”, kai tuo tarpu aš esu Vilniuje, Bernardinų gatvėje.

Stulbina du dalykai – staigus, patikimas ir be jokių trikdžių sinchronizavimas su Amazono biblioteka, ir tai, kad e-popierius atrodo kaip, reiškia, popierius. Ir dar tai, kiek laiko batarkė – galima tampytis savaitę (sako jie), bet apskritai problemos neturėtų būti, nes kraunasi per Micro USB jungtį, kaip ir mano mobiliakas.

Koks man didžiausias patrauklumas? Turbūt net ne knygos (nors nusipirkau ir pradėjau skaityti Steve Jobs’o bio), o žurnalai ir laikraščiai. Aš galėsiu už dolerį nusipirkti The Los Angeles Times ir skaityti, kaip man užeis. Man labai patinka periodika.

Dabar svarbiausias iš visų klausimų. Tai dabar, kai įsitikino Užkalnis, kaip faina yra skaityklė, ar neleisi savo knygų elektroniniu formatu? Neleisiu, nes nėra pakankamai skaitytojų ir neapsimoka. Tai jums pasakys kiekviena leidykla. Apie tai jau esu rašęs. E-knygos yra angliškam skaitymui ir kitai (ne mūsų) auditorijai. Gal kada nors tai pasikeis. Dar ne dabar.

Jūs manote, kad leidyklos yra durnos ir bukos, ir knygas leidžia popieriuje iš užsispyrimo? Ne. Todėl, kad jos žino, kiek parduos šalyje elektroninių egzempliorių. Gal dešimt. Neapsimoka net prasidėti. O užrakinti egzemplioriai taps per torentus platinamais PDF’ais maždaug per 48 valandas.

— — —

* Ne, ji muzikos nenusisiurbinėja ir kitiems nepataria. Frykų šeima.

59 comments

 1. Sveikinu su puikiu pirkiniu.

  Informacijos galit rasti čia: http://kindle-klubas.info
  Taip pat galit prisijungti facebook’e prie grupės, ten greitai sprendžiam kilusias problemas ir klausimus: https://www.facebook.com/groups/KindleKK/

  BTW – Gal norit pamatyti kaip jūsų knygos e-versija atrodo? :))

  • Aivarai, gal tiek to, ačiū. Nelabai norėčiau imti ir atsidarinėti piratinę. Jei mano namus apvogtų ir siūlytų fotkes pasižiūrėti ant Flickr, gal irgi nebūtinai norėčiau.

 2. Tomas

  Galiu patarti užeiti į http://www.litmir.net. Jie ten turi apie 170000 knygų rusų kalba. Yra nemažai fufelio bet ir pakankamas kiekis labai gerų leidinių rusų kalba. Nežinau dėl autorinių teisių, bet viskas ten už dyką. Tiesa, reikia visus failus performatuoti į .mobi formatą, tam galite pasinaudoti google, įveskite fb2 to mobi, išmes visą krūvą nuorodų, man patinka šita http://www.convertfiles.com/convert/ebook/FB2-to-MOBI.html, dirba greitai ir be priekaištų. Gero skaitymo. P.S. pas mane tas pats kindle 3, tai laiko net iki trijų savaičių. P.P.S. Mano galva, max po kokių penkių metų knygynų tikrai nebeliks, žmonėms tereikia vieną kartą pabandyti skaityklę ir prie paprastų knygų jie nebegrįš…

 3. Vytas

  ok, kadangi mano angliško skaitalo atsargos baigiasi, irgi pradėjau galvoti apie skaityklę. Tai ir paklausiu – kokia ekrano įstrižainė, ar yra paprasta usb jungtis, kad per usb “raktą” ką nors įkrauti? Ir dar prašau pakartotinai patvirtinti, kad vaizdas per ją gaunasi “kaip ant popieriaus” :) Kadangi yra wi-fi, tai tikėtina, kad galima prijungti prie kokio nors paprasto namų tinklo, kaip ir bet kurį kompą. Ar taip? O kas dėl lietuviškų tekstų ir leidyklų, tai pastarųjų pagalbos neprireiks, žmonės apsitarnaus patys :)

 4. Į kokį formatą man reikėtų konvertuoti savo laikraštį, kad galėčiau tamstai dovanų siuntinėti tiesiai į tą skaityklę?

  • Realiai bet kokiu Jums patogiu – tiek PDF, tiek txt, tiek HTML, ir net pačiu DOC.
   Vienintelis kindle nesuprantamas formatas – EPUB.

   Būsit pirmas Kindle-friendly laikraštis Lietuvoj? :)

  • ugne

   Mobi
   PDF nelabai patogu skaityti su Kindle

 5. mustangas

  Sveikinu, tikrai geras daiktas. Spėju, kad nepraeis nei poros mėnesių ir bus atiduotas vaikams kaip nespalvotas vienfunkcinis ir ribotų galimybių. Į jo vietą bus užprotokoluotas koks nors padas. Neteigčiau, kad tai bus iPadas, nes jaučiasi simpatijos Androidui, bet kadangi tamstos razumas sutvertas teisingo vektoriaus kryptimi tai tikrai ir neišvengiamai įvyks. Knygų perpirkinėti nereikės, nes kindlo skaitytuvas yra net ant blackberry (ata).

  Vienintelis dalykas kuris tikrai pas originalų Kindlą yra nepakartojamas tai ekrano look’n’feel’as. Kiek benustatinėčiau joks kitas devaisas tokio paties minkšto ir jaukaus efekto neduoda.

  • Ren

   Ir neduos, nes technologija visai kita.

  • ....

   Taip skaitykle naudoja elektronini rasala, todel is esmes ekranas yra kaip ir popieriaus lapas (pvz uzgesinus sviesa nieko skaitykleje ir nesimatys), todel ipadai skaityklem nekonkurentai, tai visiskai skirtingi dalykai – turint skaitykle naudoti ipada skaitymui nematau absoliuciai nei vienos priezasties.

   • ugne

    Yra puikūs aplankalai su įmontuota lempute. Super dalykas – aš skaitau vakarais, kai šviesa išjungta.

    iPad visai kita kategorija ir kita kaina. Niekas apie konkurenciją ir nekalba. Tarkim, aš turiu nešiojamą kompiuterį ir man reikia prietaiso skaitymui. Kam man permokėti už iPad?

 6. Domas.

  Labą dieną,
  turiu klausimą – ar per 3G galima atidarinėti bet kokius puslapius – net tik Amazon parduotuvę?
  (puslapių kokybė nesvarbu, svarbu, kad rodytų – pvz protokolai.com?)

  • Daoer

   Ne, juk įvardinta – jis pasijungia ant 3g tik su tikslu pasisrėbti knygų, tu pats nesudarai jokios sutarties su 3g tinklo provaideriu.

  • Taip, bet kokius. Delfi, Protokolai, BBC.

   • Darius

    Tai gal čia tik per wi-fi?

   • WiFi aš išvis dar nebuvau įjungęs.

   • Darius

    Whoa, tai, taip išeina, kad su tuo kindlu tu nešiojiesi nemokamą interneto prieigą ne tik knygoms, bet apskritai?

    Rad.

   • Taip išeina, tik aišku jis browsinimui nėra pritaikytas, ir pilno funkcionalumo nėra (nekalbant jau apie tai, kad juoda balta, bet ir rezoliucija baisi grafikos, ir refresh rate kaip iš akmens amžiaus); man regis, kad čia sumanymas yra toks. Amazon kažką moka networkams. Logika yra tokia, kad filmų ten vistiek su juo niekas nesisiurbia, na, pora puslapių pažiūri, kaip aš – nes įdomu, ir tiek. Bandwidth sunaudojimas mažas.

    Amazonui svarbiausia, kad visą laiką, visada, bet kur pasaulyje žmogus gali mokėti pinigus už knygas, paspaudęs dvi knopkes. Mano dukros jau tris knygas nusipirko ir perskaitė, aš perskaičiau The Spectator naują ir Los Angeles Times. Tai tobula pinigų traukimo iš piniginės mašinytė.

 7. vaidas

  Ką gali Kindle skaityklė, ko negali bet koks tabletas?

  • Tik gauti nemokama 3G visam pasaulyje ir tureti 10x ilgesnį battery life dėl nepašviesto ekrano.

  • Pabandyk su kokiu tabletu lauke ant pievutės paskaityt knygą kai saulė šviečia. Akis išvarvinsi tik. Kitas + tai baterijos lailymas iki 3-4 sav., priklausomai kiek atversi puslapių.

  • Marius

   Pasidomėk esminiu skirtumu – ekrano tipu. Tai ir yra pagrindinis privalumas, nes žiūrima kaip į popierių. Kai tuo tarpu eiliniai tabletai turi apšvietimą, dėl ko vargsta akys ir t.t.

 8. mishkokiaule

  Kindle Fire turetu nunesti visus ankstesnius Kindles, labai smagi skaitykle uz prieinama kaina.

 9. jurgis

  nežiūrint to, kad tikros knygos pačios savaime yra vertybė (namie būtinai reik turėti pilną lentyną gražių ir protingų knygų), ta e-knygų revoliucija tikiuosi įvyks greitai. Pvz lietuvoje išleisti iliuostruotą knygą su normaliu tiražu ~ 3000
  brangiausia bus spausdinimas – jis kainuos gal apie ~20lt už vnt. O el. knyga yra technologiškai paprasčiau, lengviau maketus ruošti, visas darbas greičiau eitųsi. Ir tie kindlai gan patogus daiktas – mažiau vietos užima kelioninėje tašėje.

  P.S. dalis popierinių lietuviškų knygų piratų-entuziastų dėka yra nuskanuojama ir vistiek atsiranda linkomanijoje.

 10. Povilas

  O patogu žurnalus/laikraščius skaityti tokio dydžio ekrane? Mane vis dar nuo Kindle baido sąlyginai mažas ekranas, kol kas mintys krypsta labiau link Kindle DX.

 11. Vaidas

  Jūs jau nesupykit, bet atrodot lyg džiaugtumėtės 5 Nokia, kai visi su smartfonais vaikšto.

  • Domas

   Oi ne – ekranas skaitymui yra neprilygstamas. Jokie ten aipadai negali lygiuotis.

  • Gerbiamas Vaidai, aš visai nepykstu: mano darbas yra apie obvious dalykus rašyti ir pasakoti. Pamatytumėt, koks šio straipsnio skaitomumas. Aš šiaip rytoj galėčiau parašyti apie kefyro butelį kaip apie sau naują atradimą, ir ateitų 5000 žmonių paskaityti.

 12. Kristina

  Bet kaip suskaudo širdį, kad to spalvoto Kindle Fire į Europą negabena… Šiaip jo, negaliu atsidžiaugti skaitymo malonumu.

 13. DG

  Manau tradicines knygos, knygynai ir bibliotekos niekur nedings. Paprasciausiai bus pasirinkimas. Tradicine knyga niekada neatstos elektronines, juk taip smagu liesti knyga, o ir knygyne valandu valandas gali isbut skaitydamas, vartydamas ir pagaliau nusipirkdamas. Sutinku, kad Kindle labai patogu kelionej.

  • mustangas

   Buvo molinės lentelės, buvo jaučio odos, buvo papiruso ritinėliai.
   Amazon.com popierinių knygų rankai sparčiai mažėja… Pirmiausia kris profesinės knygos, po to laikraščiai, po to vadovėliai… Bibliotekos taps vertingų knygų muziejais. Knygynai pavirs kavinėmis, kur pirmiausia bus interneto prieiga ir gal supaprastinta kindlo versija, o gal vietinė prieiga prie savenaikinančių failų.

   Vienintelis dalykas su kuriuo tamsta turite psichologinę problemą yra “vartyti”. Nieko, praeis. Aš save pagaunu baksnodamas į paraštę norėdamas atversti puslapį kai skaitau popierinę knygą.

   Realus pavyzdys: Bruce Eckel buvo pirmas techninis rašytojas, kuris visą savo knygą pateikdavo pdf’e tuo pat metu, kai ją išleisdavo leidykla popieriniame variante. Taip buvo tol, kol tą pdf’ą reikėdavo skaityti ant mirgančio CRT monitoriaus arba ant 5×5 cm personal organizer’io arba spausdinti darbe (arba namie dvigubai brangiau negu kainavo spausdinta knygos versija). Galu gale tas ‘už dyką’ pavirsdavo jo reklama ir skatindavo popierinius pardavimus. Taip buvo, kol neatsirado Kindle. Nemokamai dabar nusikrauti galima tik jo laaaabai seną šlamštą. Visa kita -> purchase on Amazon…

   • baekjo

    Nesu niekada mokėjęs už jokius kilobaitus. Į žmones, mokančius TIKRAIS PINIGAIS už programinę įrangą, e-knygas ar muziką žiūriu kupinas keisto linksmumo. Nuėjęs į muzikos kompaktų ar DVD parduotuvę jaučiuosi lyg muziejuje.
    Dėl popierinių knygų, rašau disertaciją viename iš Londono edukacinių olimpų, ir 80-90% informacijos yra iš popierinių knygų/žurnalų bibliotekoje, ir tik maža dalis iš interneto.

   • mustangas

    Baekjo,

    Skamba kaip elgetos fraze: ‘už maistą niekada nemoku’, bet čia kiekvieno pasirinkimas nulemtas objektyviais faktoriais ir subjektyviais įsitikinimais.

    Dabar savo olimpiniu protu pagalvok kiek Tau sutrumpėtų disertacijos rašymas, jei galėtum užsiundyti Google Search ant visos tos popierių krūvos kurioje dabar rausiesi, bet student spit, stipendija idiot.

    Prieš keletą dešimtmečių milijonai laikraščių buvo pervesti į mikrofilmus. Dabar tie mikrofilmai persiveda į pdf ar html maždaug per 1,3 sekundės puslapis. Anų laikraščių originalai ir dabar išlikę. 7 aukštai po žeme idealiai kontroliuojamo klimato patalpose.

   • baekjo

    Aš ir nesakiau kad popierinės knygos yra geriau, tiesiog konstatavau faktą – kol kas beveik visa reikalinga informacija vis dar yra iš popierinių hard-copy.

   • DG

    Kad kaip liudna butu, ateityj visos knygos, apskritai, visa lektura ko gero bus leidziama tik elektroniniu budu. Popierines knygas tures tik kolekcininkai ir galbut tai bus prabangos ir elegancijos dalykas. Gal. Taciau, kol yra pasirinkimas, renkuosi popierine knygos skaitymo versija. Tegul tai buna psichologinis dalykas, man smagiau liesti knyga, tik nemanau, kad tai yra mano/man problema. Man smagu eit i knygyna, bibliotekoj isvis jauciuos kaip zuvis vandenyj. Beje, mano sunus, kuriam devyniolika ir kuris yra nauju technologiju geek’as, kremtantis kompiuteriu mokslus, paprase manes, kad jam kada nors atiduociau visa savo sukaupta biblioteka.

 14. GiN

  Gaila, kad leidyklos neleidžia elektroninių knygų, bijodamos, kad jas pavogs. O pavagia ir neišleistas. Kiek yra išleista legalių lietuviškų elektroninių knygų? Keliasdešimt. O kiek cirkuliuoja piratiniuose tinkluose? Išleisti elektroninę knygą, kai turi el. maketą, labai lengva, bet leidyklos to nedaro, nes bijo kažkokio baubo. Tokiu būdu nesudaromos sąlygos sąžiningiems skaitytojams nusipirkti tai, už ką jie tikrai pasiryžę sumokėti (Jūsų dukra, Andriau, juk nesisiųs piratinės kopijos, o legalios nėra, tai ką daryti?). Be to, el. knygomis jau pradeda domėtis bibliotekos, tačiau leidėjai trumparegiškai neieško naujų verslo modelių ir gali likti prie suskilusios geldos… O gaila, norėtųsi, kad lietuviškos knygos gyvuotų ir elektroniniame pavidale.

 15. T.

  Popierines visiskai neisnyks, bet jos taps kazkuo panasaus statuso kaip dabar vinylas muzikos rinkoj, mazyte dalis visumoj bet kultinė :)

 16. Pasimetusi

  Nežinau ką pirkti, Kindle Touch ar Keybord. Kas patogiau? Vienas su Keybord, o kitas gal mažesnis. Help!

  • BXL

   Turiu Kindle Touch, jis taip pat turi klaviatura, bet ji paciame ekrane, o ne ant korpuso. Rekomenduoju.

 17. Arvydas

  Gerbiamas Andriau, ar galite plačiau paaiškinti, ką reiškia “kai pramušiau IP adresą, per kurį Kindle prisijungęs, man parodė “Ireland”? Ar reikia PRAMUŠTI kažkokį konkretų IP adresą, kad Lietuvoje būtų galima prisijungti 3G ryšiu? O kitaip 3G ryšys neveikia?

 18. mario-nete

  Nesakau, kad šūdas, nesakau, kad ir nuostabybė.

  It depends nuo tikslų ir lūkesčių. Man, kaip Angry Birds lover, bet koks device, kuris nesugeba to pateikti, stovi laipteliu žemiau :) Net neįskaitant to, kad kažkada pats labai rimtai svarsčiau, gal įsigyti kažkokį ten senesnės versijos Kindle. Bet įsigijau N8 ir atradau LibriVox. Viskas tobula – knygos ir paukščiukai viename.

 19. Dominykas

  Elektroninių knygų trūkumas yra tas, kad jau turimos bibliotekos į skaityklę nepasiimsi. Pvz. savo didelę CD kolekciją per iTunes labai paprastai nusiskopijavau į kompiuterį, o iš ten jau į visus savo naudojamus mp3 grotuvus ir t.t.
  O ką daryti su knygomis? Mano tėvai turi bent tūkstantį knygų – visi namai užversti, todėl skaityklė praverstų. Bet nėra jokios priemonės paprastai pasidaryti elektroninę kopiją, užtruktų amžinybę nuskenuoti bent vieną 300 puslapių knygą.

 20. Povilas

  Šiaip tai visada man pono A.U. parašymai patiko. Bet kaip tais nesuprantu iš kur vat čia šitoj srity pas jį toks siauras, trumpas, varguoliškas požiūris?
  Nevargsiu čia aiškint, bet esmė tai yra tokia (ir čia yra O’Reillio kompanijos mintis – ne mano): ir lai pyzdina. Vistiek 90 procentų iš tų kurie nusipyzdino – nebūtų pirkę. Likę 10% – oh well, shit happens. Bet užtat availability !!!! kiek žmonių perskaitys, palike’ins, sekantį kartą grįš dar, o galbūt pamatę knygynę dar ir prigriebs.
  Taprasme visas technologijų pasaulis vagia oreilio knygas, nes dažnai jų tiesiog neina nusipirkt knygynę, nes bėda su kainom. Bet tos knygos geros, dažnai nepakeičiamos. Ir jie jas sveiko proto ribose saugo, bet jeigu netyčia jas nupyzdina – oh well, vistiek nebūtų nupirkę.

 21. Arvydas

  Atrodo, autorius bus per anksti apsidžiaugęs. G3 Lietuvoje neveikia, pavyksta prisijungti tik per Vifi, jeigu įdiegtas. Turiu Kindle DX (jame instaliuota tik G3), pavyko prisijungti tik Austrijoje, o Lietuvoje siunčiuosi knygas į komiuterį, paskui per USB laidą persikeliu į Kindle.

 22. at

  Andriau, ar vis dar veikia nemokamas 3G tavo skaityklėje? Gal, kaip sako Arvydas, amazon’as jau užsuko LT kranelį?

 23. Arvydas

  Iš tikrųjų neveika. Andrius Užkalnis arba nesupranta, arba meluoja, arba neatskleidžia jam žinomo triuko, kaip priversti kindlą gaudyti 3G Vilniuje.

  • Nei pirma, nei antra, nei trečia. Man veikė out of the box. Vienintelis galimas paaiškinimas, kad mano Amazono akauntas yra registruotas prie angliškos kreditinės ir galbūt tai kažką reiškia. Kitų paaiškinimų neturiu.

 24. Pingback: Steve Jobs kaip pikta pamoka daugeliui (tiems, kurie nori mokytis) « Protokolai.

Komentuoti

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: