Aš ir jūs – iš skirtingų planetų

Paveikslėlis skirtas kiršinti.

Šiaipjau autorinių teisių ir piratavimo tema nusibodo, bet po šito straipsnio Lietuvos ryte paskaičius komentarus, yra poreikis atsakyti į vieną jų kategoriją.

Ne, ne į tuos, kur sako, kad mano kūrybos ir už dyką neims – juos prognozavau jau rašydamas, todėl ir įtraukiau į tekstą.

Ir ne į tuos, kurie pūliuoja tais pačiais reliatyvistiniais išvedžiojimais – mokėtume, bet per brangu, mokėtume, bet nemokame nes šlamštas (už nešlamštą mokėtume kiek mums atrodo jis yra vertas), mokėtume, bet nėra nusipirkti to paties ir po tiek pat kaip ir JAV*, ir t.t. Visa tai yra bulšitas. Kaip parašė kažkas – jeigu Maximoje nebūtų apsaugos, neštų prekes abiem rankom ir aiškintų, kad (a) vistiek šlamštas ir kainos per didelės, (b) negaliu neparagavęs mokėti o ką aš žinau gal nepatiks tai jei patiks tai kitą kartą ateisiu ir užsimokėsiu tiek kiek manau kad tas batonas vertas ir (c) mokėti nereikia nes Maxima ir taip daug turi.

Aš norėjau atsakyti į dešimtis panašių klausimų. Visi jie jaučiasi atradę argumentą, apie kurį autorius nepagalvojo, ir jiems jis neatremiamas, nes jie neįsivaizduoja, kad galima gyventi kitaip, negu jie.

“O tai Užkalni ką galima pagalvoti tavo kompiuteryje visos programos yra legaliai pirktos ir tu pats ką, filmų DVD turi nusipirkęs ir žiūri, ir muzikos CD ir MP3 tavo ką, gal irgi visi legalūs???”

Atsakymas yra “taip”. Šiaipjau pats klausimas parodo tai, ką rašiau straipsnyje: dalis žmonių gyvena pagal visiškai kitokias taisykles, jiems tikrai neįmanoma įsivaizduoti, kad kažkas gali pirkti visas programas, kurios yra jo kompe, net įskaitant ir lietuvišką spelčeko programką iš Tildės, už tikrus pinigus. Ir kompaktus. Ir MP3 failus. Ir filmus.

Panašiai dabartinis Rusijos premjeras Vladimiras Putinas, kalbėdamas su Britanijos kolegomis dėl čečėnų, besislapstančių Britanijoje, išdavimo, nuoširdžiai negali įsivaizduoti, kad Britanijos premjeras gali negalėti paimti telefono, paskambinti teisėjui ir paaiškinti, kad štai tokį žmogų reikia išduoti Rusijai, nes tiesiog reikia ir tokie reikalai. Nes jis gyvena kitame pasaulyje ir suprasti negali, kaip gali būti kitaip, negu jis yra įpratęs.

Aš nesakau, kad jūs, turinio vogėjai ir besidalintojai, už mane blogesni arba kad aš už jus geresnis. Mes tiesiog su jumis esame iš skirtingų planetų.

— — —

* O kažkas jums pasakė, kad prekės, tokios kaip JAV ir tokiom pačiom kainoms jums priklauso kaip žmogaus teisė? Jeigu norit gyventi kaip JAV, tai varykit į JAV.

Advertisements

76 comments

 1. iš mėnulio, manding

  Gana gi. Jau pradeda kvepėt kažkokia paranoja ir desperatiškumu. Point’as padarytas, piratai – bomželiai piderastėliai, bet kam mušt šituos ditirambus dar toliau? Dėl komentatorių, nes faina pasiginčyt su idiotais, kurie nei ACTA skaitę, nei vidurinę baigę?
  Catfight’as, ne daugiau, imho.

 2. max

  šiandien Žinių radijo laidoje “tikrasis motyvas” toks jaunikaitis išdėstė dar vieną versiją kodėl AKTA yra kaka. Jis teigė , kad tautiečiai nemokamai parsisiųstas (pavpgtas) programas naudoja savo tobulėjimui , kitų IT produktų kūrimui (apie jų tolimesnį nemokamą sklaidą jis nieko nesakė. Išdykėlis) Ir jei būtų kovojama su piratavimu ( vogimu) , tai būtų stabdis tolimesniam progresui. Štai taip.

  • Mindaugas

   Aš nesu už piratavimą, bet kalbant apie to jaunikaičio pamįslijmis – jie nėra iš piršto laužti, lygiai tas pačias mintis yra išdėstęs Ilja Laursas (jei žinai kas tai per dėdė) – pats jo paskaitos klausiau :).

   • max

    tipo, reikėtù jauniems, perspektyviems sportininkams leisti iš parduotuviù pasivogti brangius kedus. Tai sudarytù galimybę jiems siekti naujù aukštù rezultatù.

   • mindaugas

    tapatinimas visiškai neadekvačių dalykų (nenoriu gilintis ir aiškinti kodėl – pirmame informatikos kurse KTU tau puikiai išdėstys, kodėl tai yra visiškai nauja sritis ir kodėl jai yra reikalinga atskira įstatiminė bazė) yra kvailas visų pirma. Antra – profesionalūs sportininkai ir gauna sportinį inventorių (pats būdamas lengvaatletis buvau gavęs startukus, kurie tikrai nepigūs).

   • Būtent, kad nėra iš piršto laužti.
    O kalbant apie kažkieno pavyzdį, jog sportininkam reiktų parduotuves vogt, kad turėtų galimybę siekt aukštumų, tai nesąmonė ir visiškai nesulyginami dalykai.
    Vogdamas tu kažką atimi iš kito ir pasiemi sau. Rezultatas (- +). O dalindamasis (P2P, torrent ir t.t.) tu pasidalini tuo, ką turi su kitais, o rezultate abi pusės lieka patenkintos. Rezultatas (+ +). :)

  • Kovaldas

   Tiesa. Inzinieriai studentai ismoke dirbti su “skolintomis” Acad programomis, paskui tai sekmingai daro su legaliomis ju versijomis normaliose imonese. Kitaip braizytu rankomis ant vatmano ir butu dundukai kompiuteriniai berasciai, nes kas galetu sau leisti pasimokyt dirbt su programine iranga uz 25 teuzendus (arba apriboti kazkokia ten faken studentiska versija for free su 1/3 funkciju).

 3. Justinas

  Andriau, vieno dalyko jūs nepaminite.

  Visas tas palyginimas su prievartavimais, duonom lyg ir skamba ok argumentuojant runkeliams, bet nevisai ok, jei kalbame apie konstruktyvią diskusiją: juk visos šios nuostatos yra sutartos visuomenės ir net bėgant metams kinta. Nemanau, kad labai kas nors baudė vergvaldžius už vergų žudymą Antikos laikais. Tokia tiesiog buvo visuomenės norma. Savo laiku vikingams OK buvo ir su prievartavimais. Laiku tai pakito. Kažkada OK buvo, jog kiekvienas individas rūpinosi savo senatve, dabar tai atlieka valstybė. Kažkada buvo manoma, jog yra sveika rūkyti, dabar ši nuostata pasikeitė. Kas žino, galbūt po 100 metų tabakas bus draudžiamas, arba alkoholis?

  Taigi, visuomenės normos kinta ir nėra kažkoks akmenyje iškaltas dalykas. Štai būtent dėl to tie “blogi vagys piratai” ir teigia, jog vienai visuomenės normų atėjo laikas pasikeisti.

  Ne tai, kad aš nepirkčiau tų įrašų, ar juo labiau programinės įrangos – visas turinys mano kompiuteryje legalus. Aišku, dėl to niekas negali būti tikras. Jei pažiūri youtube muzikinį klipą, tai viskas legalu. Aj bet pala – o jeigu įkėlė koks nors nenaudėlis koncerte nufilmavęs su telefonu? Vis dar legalu? Na bet ok, tarkim įkėlė koks nors labelis, kur greičiausiai bus legalu (būna gi ir tarp jų ieškinių). O jei tuomet aš minimizuoju langą? Ar vis dar legalu? O jeigu aš išvis padarau playlistą ir klausau išjungęs ekraną? O jeigu klausausi MP3? Kažkurioje vietoje autorius įeina ir pasako, kas galima, kas ne? Aš manau, kad būtent ši teisė autoriui nepriklauso. Autorius yra pats protingas (na daugeliu atveju jis prasigėręs, kalbant apie muzikantus, bet juk tam ir yra labeliai), tad turi ir rūpintis savo kūriniu ir tuo, kaip jį monetizuoti. Tačiau jei kūrinys yra paleidžiamas į radijas, jutiubus, kitus kanalus, kur žmogus pats to nenorėdamas jį išgirsta, tuomet autoriaus teisė drausti žmogui klausyti kūrinį vienokiom aplinkybėm, ir teisė leisti kitokiomis man atrodo išsidirbinėjimas. Per radiją klausai – ok. Per youtube – ok. MP3 nusiripinai nuo youtube – esi vagis. Jei paniūniuoji panosėj – irgi vagis. Jei paleidai draugui – vagis. Arba ne – kaip nuspręs autorius. O dar autorius, jei ką nors padarei ne pagal licenciją (o Andriau, ar skaitėte Microsoft ar Apple licenciją, su kuria sutikote prieš naudodamas kompiuterį, ar tikrai žinote, kad viską darote taip, kaip autorius liepė?), gali ir gaidžiu, vagiu ir dar bet kaip išvadinti. Nes autorius karalius.

  Prieš suteikiant kam nors kokią nors teisę reikia gerai įvertinti, ar ta teisė visuomenėje tinka. Pvz teisė duoti į snukį už durną komentarą internete neegzistuoja, bet galbūt kai kam atrodytų tai labai ok? Ypač pačio straipsnio autoriui :-)

  Na o autoriams galiu tik palinkėti dirbti XXI amžiuje ir sėkmės kovojant už savo teises. Tiesiog manau, jog vien fakto, kad autoriai yra geriau organizuoti lobinant už įstatymus ir teises nebėra pakankama priemonė ir teks prisitaikyti prie realijų, kad visuomenė visgi gali pasakyt ir kitaip, kas yra vagis, o kas – ne. Tai nebus pirmas kartas, kai visuomenė iš esmės pakeičia savo nuomonę kažkokiu siauru aspektu.

  • Jeigu kažkuri visuomenės dalis teigia, kad “vienai visuomenės normų atėjo laikas pasikeisti”, tai dar nereiškia, kad norma jau pasikeitė.

   • Rokas

    Taip pat nereiškia, kad normai neatėjo laikas keistis. Ačiū Justinai už puikiai išsakytą požiūrį.

   • Jūs teisus, nereiškia; tiesiog kai kurių požiūris – kad atėjo, o kitų – kad neatėjo tas laikas.

   • anonimas

    Demokratineje visuomeneje visuomenes pokycius indikuoja rinkimuose isrinkti tautos atstovai ir ju priimami istatymai. Pirmus besikeiciancios visuomenes atstovu pavyzdzius jau matome: p. Simasius ir p. Masiulis. Kuo toliau, sulauksime daugiau. 100 000 linkomanijos naudotoju yra mazdaug toks pats rinkeju kiekis. Piratu partija Europos parlamente ne siaip sau atsirado. Rytu europieciai tik paspartins si procesa. O visuomenei reikes rinktis ar grieztinti autoriniu teisiu monopoli netgi ivedant interneto filtravima ar leisti infor

 4. arturas

  Man patinka Užkalnio planeta, patinka, nes tos planetos gyventojams neįdomu jau šeštus metus vykstantis unikalus ir originalus projektas melžiantis runkelinius centus sms’ų pagalba. Patinka, nes toje planetoje yra sava nuomonė, sava pasaulėžiūra ir savi argumentai tam apginti, o ne užsispyrusio ožio ragų atstatymas, nes jam taip atrodo teisinga. Skaitau straipsnius, žiuriu laidą ir smagu, kad yra žmogus kuris drumsčia tų ŠEŠIŲ (nuoroda turėtų būti į Algio Ramanausko straipsnį ir jo TV auditorijos skirstymą) skystą pasaulėlį.

 5. Nu šaunuolis. Sveikinu

 6. Andriaus 6

  Perku programinę įrangą, perku muziką, perku, nes noriu atsidėkoti autoriui. Tačiau vis dar manau, kad dar nėra pasiūlyto mechanizmo, sukurto atižvelgiant į pirkėjo piziciją. Man patinka Spotify, sumoki tuos 35Lt, ir klausyk kiek nori ir ko nori. Na bet su filmais kas? Jei pas mus būtų koks Redbox ar Netflix, pirkčiau iš ten, mokėčiau tuos pinigus,
  Tačiau jų pas mus nėra dėl autorinių teisių bulšito. Bet kai mes pradedam piratauti, tos autorinės teisės staiga ima galioti.

  Pateiktų patogų apsipirkimo būdą, linkomanijos trafikas nukristų 50%. Juk niekas nebandė to padaryti, ir teigia, kad visvien bus tas pats. O jūs pabandykit.

  • J

   prie temos apie prieiga prie filmu

   http://theoatmeal.com/comics/game_of_thrones

   Zmones nori buti nepriklausomi nuo to, kas rodoma telike ir pan, todel nori patogios prieigos prieigos, kur jie savo nuoziura galetu issirinkti, ka jie nori ziureti.

   Turiu kindla ir perku knygas, o ne piratauju. Jei butu hulu.tv ar pan. Europoje, netureciau taip pat jokiu problemu uz paslauga moketi ir ziureti kas patinka man, o ne ka teikiaso rodyti durnadeze.

   manau, kad televizijos tiesiog bijo babkiu is reklamos nebegauti, jei zmones tiesiog pumpuos filmus kaip jiems patinka, o ne ziures, kas teikesi telikas rodyti. Be to, jei zmones patys renkasi ka ziureti – turi buti ir atitinkama kokybe, nebepakanka rodyti visokiu sokejeliu (http://www.youtube.com/watch?v=9h2dF-IsH0I&feature=player_embedded).

   O kas liecia ACTA, tai esme, kad jie nori pakeisti nuostata – nekaltas, kol neirodyta priesingai. Pagal akta turetu buti taip – kas nors ka nors pastukino ir fsio – ismes is internetu ir pan, o tada jau aiskinsis, ar kaltas ar ne.

  • anonimas

   Pradekim nuo to, kad yra zmoniu dalis, kuri nori skaityti eknygas. Leidyklos ir kai kurie autoriai ju neduoda. Tai gal zmones nustoja jas skaityti? Ne. Jie jas gauna legaliais ir nelegaliais budais, skaito kitomis kalbomis ir pan. Nuo tokios situacijos kencia visi. O ilgalaikeje perspektyvoje kas bus teisus: ar p. Andrius Mamontovas besidalinantis savo kuryba su fanais, ar p. Audrius Uzkalnis, kuris potencialius savo skaitytojus vadina vagimis ir piratais.

 7. iš mėnulio, manding

  Jeigu jau nepraleidi komentarų, tai bent turėk gėdos kitą kartą einant į linkomaniją proxy užsimest kokį nors, nes duombazės gan bjaurus reikalas yra. :))

 8. O koks jūsų požiūris į open source’ą? Ar yra nors viena open sourcinė programkė pas jumis? Tai neprovokacija. Tiesiog įdomus požiūris. Aš gal tada identifikuosiu, kurioje planetoje esu ;)

  • Skirmantai, turiu OpenOffice, viename kompe kur MS Office nėra, bet kadangi mano reikmėms ta programa nevež., tai negaliu pasakyti kad naudoju.

   • aaa aišku. Jamat naujesnę mašiną už brangiau ir važiuojat be rūpesčių. O aš trinu savo lupeną ir pas servisus lankausi reguliariai. Todėl žinau kas yra laisvos eigos viešbutis, liamda zondas, autopadvodkė, vožtuvų vėlenėlio padėties daviklis, alkūninio veleno padėties daviklis, kad kompas yra siemens 56.6 ir kad grapkės metodu užtrumpinęs tam tikrus kontaktus info išvedimo šynoje galiu diagnozuoti problemą…

 9. Piktuolis

  O Jūs ir paveikslėlius savo blogui iliustruoti perkat?

 10. Piktuolis

  Ačiū, miegosiu ramiau :)
  Nes kodėl aš klausiu – va pvz. apie šią foto be nuorodos į autorių https://protokolai.files.wordpress.com/2012/01/strasbourg.jpg mano internetas rašo, kad čia Reuters foto. Smagu, kad jie leidžia naudotis.

  • Piktuolis

   Nors vat parašiau ir suabejojau: nu netikiu, kad Reuteris darmai fotkes dalintų, netgi Užkalniui. Jaučiu, kad tamsta visgi vagis esat.

   • O jūs tęskite, tęskite, baisiai įdomu.

   • Rokis

    O tai gi nesunku patikrinti, yra gi Scanpix atstovai Lietuvoje. Jie atstovauja ir Reuters mūsų šalyje, tad nesunku sužinoti, ar gautas leidimas šiai nuotraukai :) tada ir žinosite, ar galėsite Užkalnį nuo šiol oficialiai vadinti melagiu ir vagimi ar nusilenkt ir atsiprašyt :)

   • Nu, galit jau dabar pradėti vadinti.

   • Piktuolis

    Na ką jau čia prasivardiuosi, gi kaimynai esam – pasirodo tos mūsų skirtingos planetos ne taip labai nutolę.

 11. Na nezinau… mano KTU informatikos barakuose VISI buvo piratai, VU draugai ir draugu draugai sauleteky VISI buvo piratai ir galiu garantuoti VGTU VISI buvo piratai… Nemanau, kad dabar turetume toki stipru IT sektoriu Lietuvoj, jei ne piratavimas. Labai gaila, bet yra kaip yra -paprasti Lietuvos mirtingieji studentai negali sau to leisti…

  • IT sektorius laikosi ant atviro kodo programų, o ne ant snarglių prisivogusių Windowsus ir naktimis žaidusių Kveiką, neprisiiminėkite čia garbės ponas.

  • mustangas

   Studentams yra akademinės versijos ir projektai, kur viskas yra prieinama dykai(ar beveik dykai) ir į tą dykai dažniausiai yra įtrauktas palaikymas. Kam vogti?

   O kaip Tamstos nuomone Doom 2 stiprino Lietuvos IT sektorių?

   • Mindaugas

    Klysti žmogau. Deja pats kai studijavau KTU, buvau priverstas gauti nelegalias versijas AutoCAD, C++Builder MathCAD ir daugeli kitų kuriu bendra vertė turbūt gali siekti apie 100 tūkst. ir jos studentam tikrai nebuvo dalinamos dykai. Baigęs kursus žinoma aš jais atsikračiau, puikiais suvokdamas, kad jas turėti yra negerai, bet galiu save pateisinti tuo, kad jas naudojau tik mokslo tikslais…

 12. zmogus triusikuose

  tikriausiai nebūsiu pirmas tai paklausęs (tik nemuškit :) ), bet vis tiek paklausiu – jei teisingai suprantu, tai nusipirkęs Pepsi (autorinį ir apsaugotą produktą) butelį ir pavaišinęs draugus limonadu, vagimi ir piratu apšauktas nebūsiu (nes produktas kaip ir tapo mano nuosavybe, taip?), o štai nusipirkęs e – knygą ir ja pasidalinęs su draugais būsiu vagis ir piratas? Ačiū.

   • zmogus triusikuose

    tuomet, natūraliai kyla klausimas – ką aš perku, pirkdamas e – knygą? T.y. kurios rūšies nuosavybę? Nes žmogus įpratęs su savo nuosavybe daryti ką tinkamas – mainyti, keisti, atiduoti, parduoti ir t.t.

  • entdx

   Štai dar vienas argumentas, kodėl popierinės knygos geresnės. Joms sąlygos kaip “Pepsi” buteliui. Realiai net siūloma e-knygų pardavimą vadinti knygos nuoma pirkėjui (tu nenusiperki knygos tik licenziją ja naudotis ir skaityti ant konkretaus įrenginio).

   • mustangas

    Nebūtinai ant konkretaus įrenginio. Perku tiesiai iš leidyklos pdf’ą. Skaitau kur noriu. Pdf’e užkriptintas mano account’as su pavarde,vardu etc. Jei patektų į torrentus pradžiai gaučiau laiškų, po to gal ir rimčiau. Beje tą knygą aš galiu parduoti ar padovanoti. Turiu apie tai pranešti leidėjui ir jie sugeneruos naują pdf’ą ir išsiųs tiesiai anam į e-mailą. Aš automatiškai pasižadu ištrinti visus egzempliorius iš savo kompiuterių.
    Taip, aš negaliu jos duoti perskaityti kam nors kitam (todėl kaip anksčiau minėjau man buvo priimtinesnės 95-98 metų licenzijos, kur buvo taip ir parašyta: gali elgtis kaip su popierine knyga)
    Kita vertus aš sutinku su dabartinėmis nuomos sąlygomis. Kad ir kiek man bepatiktų Užkalnio knygos aš jų neskaitau kasdien. Jei panūs aš ją vėl pasiimsiu iš lentynos. Profesinė literatūra apskritai sensta greitai. Praeitą savaitę sukūrenau MS SQL 6.5 reference’ą (10 metų senumo).

 13. Mano nuomone, jei neturi pinigų – naudok atviro kodo programinę įrangą. Aš taip ir darau. Mano kompe visa programinė įranga yra legali. Taip, aš už ją pingų nemokėjau, bet padedu programų kūrėjams lokalizuoti programas, taisau bug’us ir pan. Nuo vasaros prisidedu prie vienos programos kūrimo. Sumoku už naudojimąsi programine įranga ne pinigais, bet darbu.

  Muzikos kompe nėra. Klausausi legaliai per Nuvola. Filmus žiūriu legaliai internete (pvz http://www.youtube.com/movies ).

  Manau, kad kovoti su piratavimu reikia švietimu. Jei neturi pinigų, nereiškia, kad gali vogti ;)

  • mustangas

   Šaunuolis. Dar galiu pridėti kad gali uždirbti įdiegdamas ir integruodamas atvirojo kodo programas, kurios nors atrodo nemokamos reikalauja gerokų sąnaudų kad būtų pritaikomos komercinei veiklai.

   Pinigų stygius nėra pagrindinė priežasti vogti. Tie, kurie šitų straipsnių ciklo komentaruose gina piratus patys niekada nėra nieko sukūrę ir greičiausiai niekada nesukurs, nes smegenų gal ir kiek būtų, bet kas tau subinę ikinkys kryptingam darbui. Geriau komentaruose papizdielinti. Galėtų ir lėkštes panešiot kad litą kitą iTunes’ams užsidirbt, bet negi rankas tepsies. Iš vienos puses .99 USD kaina yra per didelė lietuviškai rinkai, kita vertus už .99 Lt “lietuviais” (skaityk kiniečiais, indoneziečiais etc.) greitai pataptų du trečdaliai Švedijos ir pusė Vokietijos. Realybė yra tokia: technologijai pasaulis pasidarė mažas ir plokščias, o tiems, kurie nori už savo produktą gauti maksimalią įmanomą kainą tenka gerokai pasukti galvas. Patikėkit, jie sprendimus suras ir piratai jų nepavys, nes pavijimas jiems reiškia pabaigą, o mums kardinalius pasikeitimus. (populiariai: vietoj Šakyros už pinigus teks klausytis Minedą už dyką. Šakyra tuo metu vartysis su Pique ant Margaritos salos smėliuko ;))))

   • kriu

    Ka tu jau tokio grandiozinio esi sukures, kad i visus su tavo ir Uzkalnio nuomone nesutinkancius komentarus gali atsakineti tokiu zeminanciu tonu?

   • mustangas

    Tikrai nieko tokio apie ką Jums reiketų žinoti. O, Tamsta, ką save mano komentaro antrame paragrafe atpažinote?

 14. Mantas

  Kiek suprantu, autoriaus pozicija yra gilesnė nei piratavimo klausimas (piratavimas yra blogai): atseit, joks gėris neturi būti vienodai prieinamas visiems žmonėms. Kodėl? Nes aš taip įsitikinęs ir man taip patinka.
  Skaitydamas prisiminiau, kaip kai kurie žmonės panikavo Gutenbergui sugalvojus spausdinimą. Ir viskas vien dėl to, kad, paprastai įvardijus, perlai tapo laisvai prieinami kiaulėms.

 15. Yep yep

  Kirsinimui skirtas paveikslelis – nelabai tinkamas. Jeigu norejai tikrai kirsinti, reikejo visus tuos dolerius savo nageliuose laikyti ir sypsotis sypsotis… Taip uzsienietiskai… Ir gal dar didesnes kupiuras pasirinkt… Nu bet sita galima dar istaisyt.

 16. Kristina

  Puiku, kad nepavargstate kovoje su post-sovietine “mums visiems priklauso viskas” piratu minia Dr. Uzkalni. Nuomones gal daugumai ir nepakeisite, bet bent jau atkreipsite juju demesi i sita reikala (bent zinos zmogeliai, kad ne visi galvoja, kad vogti yra ok).

  • Justinas

   Ačiū Kristina, visuomenei tikrai trūksta jūsų pamokslų. Juk tai taip vakarietiška, čia tik pas mus lietuvoj niekšeliai vagiai piratai. Va kokioje Švedijoje tai piratų nėra! Taip ir pas mus reikia!

 17. kazusas

  Autobuse radau knyga. Uzkalnio. Perskaiciau. As vagis. Radau darbo kompiuteryje mp3. Pasiklausiau – vagis. Ne, nesisiuinciau. Bet ir nesigilinau ar kas siunte. Pasiemeiau viesai prieinama informacija. Taip, KAIP VAGIS. Kasdien naudojuos informacija. Sunku butu tikrint saltinius..

  Ir dar vienas aspektas. Jei kartais koks Stingas man I akis pasakys, kad as jo klausantis gerbejas, einantis I koncertus, bet siaip megstantis pasiklausyt jo mp3 ar paziuret koncerto iraso esu vagis, as labai juo nusivilsiu. Del to jis nesakys. Bet megejai rusiuot visuomeme mano galintys.

 18. Kristina

  Justinai, savo nuomonę remiu tuo, kad piratavimas Rytų Europoje yra pats didžiausiais pasaulyje:

  “The situation in Eastern Europe is of particular concern since, at seventy-one percent, it is “the region with the
  highest piracy rate, and it has been the region with the highest piracy rate in every study since 1994.” 2003 BSA PIRACY STUDY.

  Tai, mano nuomone, paaiškina mūsų piliečių piratavimo pateisinimą.

  • Justinas

   Kristina, atskirkime du dalykus: 1) kai vagiami Windowsai tam, kad įmonė uždirbtų pelną, dar baisiau, kai įmonė vagia Photoshopą ir su juo ir kitais įrankiais kuria produktus, kur konkuruoja su V. Europos įmonėmis, kurios perka tą patį produktą legaliai; 2) kai studentas vietoje to, kad žiūrėtų iš youtube dainą, ją atsisiunčia ir leidžia per winampą – technologiškai tai yra tapatus veiksmas, tačiau teisiškai vienas yra vagystė, o kitas ne :) Analogiškai, kai vaikis vietoje to, kad žiūrėtų per TV dubliuotą Ghostbusters jį atsisiunčia iš torrentų ir pamato absoliučiai tą patį (nes reklamų jis vistiek nežiūri, televizorius turi Picture In Picture funkciją), tik kad originalo kalba. Prie antrojo varianto reikėtų pridėti ir tuos vaikus, kurie padainuoja Mikutavičiaus dainą darželyje, nors to daryt negali.

   Tad tarp Švedijos ir Lietuvos didžiausi skirtumai būtent pirmoje kategorijoje.

 19. kazusas

  Tiesa, nei Polianskis nera prievartautojas, nei as vagis del to, kad taip pasake Andrius Uzkalnis. Bet gali atsitikti, kad taip nutars teismas. O iki tol uz savo lozungus reikes atsakyti kaip pries nekaltus.

 20. Liucipher

  Po tokių komentarų gausos, aš vietoj godotino Užkalnio iš viso vien tik apie piratus ir piratavimą berašyčiau. :}

  • Dėkui, bet ta tema jaučiuosi kad visos pusės išsisėmė. Visus argumentus, sofizmus ir neva šmaikščius bajerius (“Išgirdau autobuse radiją. Aš vagis ar ne?”) jau girdėjau tiek kartų, kad galėčiau pats juos rašyti ne blogiau. Bet skaitytojai pavargsta.

 21. Rokis

  Iš dalies suprantu Užkalnio pasipiktinimą, tačiau, kita vertus, kartais nesuvokiu, kaip nesuvokiama, jog senasis pasaulis pražuvo, niekas leidybos pasaulyje nebebus kaip anksčiau. Ir suprantu, kaip braukė ašarą sovietiniai dailininkai, kurių vienintelis darbas būdavo kas pusmetį nupiešti po Leniną mokyklos klasei, kai suvokė, atėjus nepriklausomybei, kad visgi teks galvoti, kaip gyventi toliau, valdžia nepasirūpins. Times-a-changing.

  Na, kaip kažkas sakė čia, keičiasi visuomenės normos, kas laikoma teisinga, kas ne, kas nusipelno teisingos nuobaudos, kas nusikaltimas, kas ne, ir jeigu kažkas mano, kad tiems pokyčiams dar ne laikas, dar nereiškia, kad jie nevyksta ir nevyks (kai kam dar ir kolūkius sunaikinti būtų ne laikas, bet jų nebeliko, laimei, jau seniai. Gal ir netinkamas palyginimas, tačiau knygos pavogimo iš interneto lyginimas su išprievartavimu yra dar labiau off topic).

  Nesakau, kad piratavimas gerai, bet nesuvokti, kad viskas jau nebėra taip, kaip prieš keliasdešimt metų, gali tik beviltiškai laikę įstrigęs Rašytojų sąjungos kavinėje pilantis fleitistas, Erlickas ar panašūs į juos.

  Man geriausiai visa tai iliustruoja muzikos pasaulio transformacijos. Kaip Q žurnale sakė vienas prodiuseris, galų gale muzika grįžta į tai, nuo ko nutolo septintame dešimetyje. Iki tol kiekvienas artistas gyveno ne iš įrašų, o iš koncertų, iš sugebėjimų viešai atlikti savo kūrinius, Tik vėliau susikūrė tas popmuzikos fenomenas, kai atlikėjas gali prasėdėti studijoje pusmetį, už jį visą darbą padaro prodiuseriai, jis pasistaipo prieš kameras ir su geru pr tampa milijonierium, kur pinigus dar krauna autoriniai mokesčiai. Dabar tas verslas grįžta back to the roots ir iš dalies tampa sąžiningesnis, muzikos įrašai kuo toliau, tuo labiau tampa tik vizitine kortele, iš kurios uždirbti sekasi vis sunkiau. Tačiau muzikantai supranta, kad laikas to get real. Ir koncertų pajamos auga labiau nei bet kada anksčiau. Taigi, vienur pralošiama, kitur išlošiama.

  Na, sena ir vienintelė taisyklė šou biznyje – adapat, adapt, adapt. Prisitaikymas prie besikeičiančių sąlygų, vienintelis būdas išgyventi.

  Na, pamename Radiohead pavyzdį, ar ne? Kai atidavė savo naujo albumo įrašą, ir kiekvienas jį užsikraunantis galėjo mokėti kiek panorėjęs, nors ir vieną centą. Ir, kaip sakė vėliau muzikantai, jie už šį albumą gavo daugiau nei už bet kurį kitą. Interneto žmonės yra įvairūs – vieni išties beviltiški vagys, tačiau kiti, paprašyti susimokėti, tai ir padaro, kiek gali – dažnai daugiau nei iš jų tikimasi. Radiohead yra vienas iš daugybės pavyzdžių, kuriaisi dabar seka tei patys Dead Can Dance, Smashing Pumpkins ir daugelis kitų.

  Ar tai pateisina vagystes? Nemanau. Bet į tai reikia atsižvelgti, nes tie patys downloadinantys yra rinkos dalis. Kuri kažkiek gali sumokėti dažniausiai, tiesiog reikia iš jų mokėt ištraukti tai, ką ji gali sumokėti. Daugelis tai mielai ir padarytų. Todėl dabartinis muzikos leidyklų bandymas leisti skirtingo formato, kainos, apipavidalinimo, netgi davimo už dyką albumus rodo ėjimą tuo keliu, o ne kietakaktiškai apšaukti visus vagimis. Esu tikras, kas supras, kaip tai geriausiai padaryti, išeis nugalėtoju, bet tikrai ne tas, kuris spjaudys ant visų iš aukšto runkeliškai apsimesdamas teisuoliu (teisuoliai dažniausiai būna labiausiai riboti žmonės).

  Tiesiog atėjo laikas, kai keičiasi požiūris, kiek koks daiktas turi kainuoti. Juk kaina tėra susitarimas. Kiek gali mokėti pirkėjas ir kiek nori gauti už tai autorius. Vienpusis monopolis slysta iš leidėjų rankų, dėl to jie taip nervinasi, o autoriai nesuvokia, kad kiekvienas praradimas reiškia ir naują galimybę. Kol kas.

  P.S. pats kompiuteryje visas programas turiu legalias, darbo pc visgi. muziką perku legalią, preferinu vinilus (superinis naujas sprendimas greta vinilo duoti free download kuponą klausymui ne su pafu), knygas perku (pageidaujamai kietais virseliais, nors ir brangesnes, nes man tai labiau patinka).

  P.P.S. Neadekvataus požiūrio į piratus, nesugebėjimo prisitaikyti ir mėginti suvokti naujas tendencijas ir būdus reaguoti į jas laikau Muzikos bombą. Kadaise didžiulį prekybos muzikos tinklą, dabar bankrutuojantį. Labai pamokanti istorija. Beje, jų veikėjų pasisakymai labai panašūs visuomet buvo į dabartinius Užkalnio :) Tikiuosi, Užkalnis, tiksliau, jo leidėjai, bus imlesni pokyčiams :)

 22. JJ

  Tai kad tamstos planetoj tik Ramanauskas ir visi 7 tamstos laidos žiūrovai.

  • Labai gali būti – bet tuo nuostabiau, kad visiems taip rūpi pasisakyti apie tai, ką kažkoks Užkalnis galvoja apie autorines teises. Jei mano nuomonė yra atgyvenusi, knygų niekas ir dykai neimtų ir straipsnių niekas neskaito bei laidos niekas nežiūri, iš kur čia atsiranda tie 5000+ žmonių, kurie pavyzdžiui šiandien atėjo į šitą blogą skaityti mano nuomonių šia tema.

   • SuperaudriusLT

    Neguoskit taip savęs lankytojų skaičiumi. Jūs pastoviai užgauliojat runkelius. O užgauti runkeliai yra masinė auditorija.

   • O jūs, kaip suprantu, nors ir nerunkelis, bet atėjote dėl kažkokių kitų priežasčių. Tikriausiai jūs tas vienintelis intelektualas, kuris mane skaito iš didelio pareigos jausmo.

    Ir šiaip labai gerai žiūriu išmanot kaip rašyti. Didelė konkurencija: pilni komentarai neatrastų deimantų su redaktoriaus talento užuomazgomis.

   • SuperaudriusLT

    Aš atėjau į šį blogą dėl nuoširdžių savo priežasčių. Bet aš nesudarau masinės auditorijos, masinė auditorija tiesiog jus skaito.
    Tarp, ir aš jūsų blogo komentaruose pastebiu labai protingų ir subtilių neatrastų deimantų. Mane jie džiugina, o jūsų, matau, ne.

    Gaila, kad jūs ištrynėte mano buvusį komentarą. Ten aš buvau išaiškinęs savo geranoriškus motyvus geriau.

   • Jūsų motyvai buvo išaiškinti, bet nelabai fainu patronizuojančiu tonu, todėl ir ištryniau.

 23. Brauninkas

  Andriau, suprantu tavo nusivylimą, suprantu poziciją dėl e-knygų. Visa tai yra logiška, kad žmogus, rašydamas knygas, nori užsidirbti…
  Tačiau nesamonė prilyginti buitinius kopijuotojus vagims ir prievartautojams. Niekas nekaltas, kad kopijuoti informacijos bitus tapo taip paprasta. Tiesiog taip yra, ir reikia su tuo susitaikyti. Ateityje situacija tik “blogės”. Kopijuojamų dalykų (įmanomų nukopijuoti) tik daugės. Pvz jau dabar kalbama apie mikroschemų spausdinimą specialiu printeriu ar plastmasinių (o vėliau ir kitokių medžiagų) daiktų atgaminimą 3D spausdintuvais. O kur dar visokie buitiniai robotai, mokantys nukopijuoti patentuotą blynų receptą ar pan… :)
  Tie, kas galvoja, kad minėti aparatai naudos tik “autorinį” mokamą softą ir mokamus gaminių brėžinius – yra elementariai naivūs. Nors neabejoju, kad bus bandymų viską reglamentuoti.

  Ateitis bus kitokia, norime to ar nenorime. Bandymai sukontroliuoti buitinį kopijavimą yra beprasmiški. Nepadės nei moralizavimai, nei verkšlenimai. Tiesiog mes stovime priešais faktą, kad kopijuoti darosi pigu ir paprasta.
  Norėdamas užsidirbti, turėsi daryti kažką, ko lengvai nenukopijuosi…

 24. Romelis

  Užkalnis turbūt nesivargina skaityti komentarų, bet gal šį kartą perskaitys
  http://theoatmeal.com/comics/game_of_thrones

  (matei ? vardą parašiau didžiąja raide, dabar marš žiūrėti comic stripą)

 25. Andrius Vygandas

  SuperAudriauLT, aš netutikčiau,kad mano bendravardis užgaulioja runkelius. Juk panašiu stiliumi Servantesas užgauliojo ponus “Gargantiua ir Pantagriuelyje”. Ar nebūtų smagiau,jei daugiau mūsų vadinamųjų runkelių imtų skaityti knygas vietoj sėdėjimo prie IKI parduotuvės ar Sodroje,laukdami pašalpų?Ar nebūtų smagiau,jei Riomerio “teisininkai” studentai daugiau skaitytų ne vien profesinės l-ros, laisvalaikį leistų negerdami iki sąmonės netekimo, o paskaitas lankydami su kostiumais,nes,atseit, jų žodžiais tariant,”mes gerbiame savo specialybę”. Ar nebūtų smagu, jei bibliotekos kimšte būtų užsikimšę nuo lankytojų taip,kaip lūžta linkomanijos serveris, atsiradus naujam “Desperates Housewifes” sezonui trim kalbomis? Po Užkalnio ir Maldeikienės pamąstymų pats netikiu,kaip porą mėnesių nesisiunčiu jokių filmų,serialų ir kito mėšlo,nes tai paprasčiausiai yra laiko gaišimas.Ir kai per TV stebi, kas ateina protestuoti prieš ACTA priėmimą, kaip šie žmonės leidžia laisvalaikį,liūdna darosi. Mokiausi VU, MRU ir pedagoginiam,tai su studentų liaudžia ir “teisingų-plačių pažiūrų” jaunimu puikiai susipažinau. Pakanka pavartyti Užkalnio ar Tapino aštresnių straipsnių komentarus ir pamatai,ką veikia žmonės. Mala š.. Ateini pas metodininkę pasiteirauti,kur disertacijos vadovas, tai ana,pinda, įnikus linkomaniją naršo, ir vos prelemena kelis žodžius.

  • T.

   but but …Gargantiua ir Pantagriuelis autorius buvo Rable…

  • SuperaudriusLT

   Jei jūs, Vygandai, norite bomžus auklėti užgauliojimais, tai jūs esate nejautrus bomžų padėčiai. Bomžus reikia auklėti įkvėpiančiom kalbom.
   Kai skaičiau Servantesą, tai daugiausia domėjausi, ką Rable valgė. Kartais galvoju, ar yra Lietuvoje žmogus, kuris yra perskaitęs Don Kichotą ištisai? O juk tai yra geriausias visų laikų romanas.

 26. Ramas

  Gal nelabai ir įdomu, bet Tadas Blinda vienaip ar kitaip bus paskleistas. Ar su visais marketinginiais piarais kaip Linkomanijoj dabar arba be. Vistiek tie, kurie matė filma ir sumokejo 20 Lt uz kiekvieną zmogu, parsisiųs filmą be sąžines graužaties ir pasižiūres dar kartą, jei norės. Visi tie Užkalnio vagys (maždaug 85 žm. už epub, dar panašiai tiek pat už pdf ir +mp3) irgi parsisiųs is Linkomanijos nepriklausomai, ar Užkalnis čia ka nors bedavos ar ne. Problema netgi tame, kad netgi tie, kurie ką nors parsisiųs, nebutinai suvartos. Taip atsitiko man su gerb. Užkalnio knyga apie Angliją. Esu vienas iš 85 (žiūr. Linkomanijos statistiką) žmonių nenaudelių, kuris parsisiuntė epub, bet neperskaitė. Ar baudą jau moket? Juk knygyne nereikia mokėt, jei kokį niekalą pavartai…
  Gali čia visaip mano gerbiamas (iš tiesų) autorius visaip deklaruoti, kad neišleis jokiu elektroninių knygų jokiais pavidalais. Jo tiesa, jis pasens ir bus gerbiamas beveik kaip ata JM. Bet mano vaikai niekada nenupirks nei vienos iš jo būsimų knygų, nes jie nežinos, kam tas popierius, jei yra el. skaitykles. Gerb. Užkalnį, jei tavęs nėra tarp elektronių knygų, tavęs nėra visai, bent jau nebebus greitai. Ir mano vaikams tu savo sistemos neišaiskinsi. Ir nepulkit čia visi moralizuoti, kad popierines knygos gerai, o elektronines ne. Ne jūsų sušiktas reikalas, kiekvienas pasirenka. Deja, Užkalnis neleidžia pasirinkti, kaip paskaityti jo romanus….

 27. Vėja

  Taip, vogti yra blogai. Bet yra ir kita pusė-savo turtą saugojam: duris rakinam, signalizaciją įsivedam ir t.t. Kuo skiriasi muzikos, e-knygų ir t.t. apsauga? Niekuo. Savo turtą ar tai būtų automobilis , ar knyga vienodai reikia saugoti. Kita pusė, kad to techniškai tikriausiai neįmanoma padaryti (jeigu būtų įmanoma, tai ir būtų padaryta). Jeigu namų duris palikai atrakintas ir atidarytas, tave apvogė tai ir kaltinti gali tik pats save. Pritariu kitų, čia rašiusių mintims, kad kopijuoti pasidarė pigu ir paprasta, todėl manau, kad, kol bus tai padaryti įmanoma, tai daugumai ir darys. Nuo vogimo gėdinimais ir moralizavimais tikrai neatpratinsi… Ir dabar visiškai neaišku ar čia vagystė, ar mokslo ir technologijų pažanga. Man jau labai neaišku…

 28. Arturas

  Pasaka apie pirmąjį intelektualiosios nuosavybės vagį:

  http://lib.ru/SOCFANT/CHAPEK/chapek38.txt_with-big-pictures.html

 29. ALEx

  Neginu, nei piratų, nei Acta. Man vienodai. Gyvenu Jungtinėj Karalystėje, todėl su tuo legalumu visai paprasta. Kas mėnesį moku £7.99 Lovefilm ir už tai gaunu unlimited filmų peržiūrą daugumai įrenginių (pc, xbox, ps3, android ir pan.), taip pat vienu metu galiu turėti du išsinuomotus DVD (galima ir Bluray, bet neturiu tam playerio). Beeeeet turiu problemų su serialais, tokiais kaip How i met your mother ir Spartacus. Žinoma tv rodo juos, bet naujus sezonus. O aš pirma noriu pažiūrėti senus, o tai tada problema. Ją išsprendžiu atsisiuntęs torrentais. Ar aš labai didelis piratas? :O

 30. Pingback: Diskusijos dėl Intelektinės nuosavybės pagaliau prasidėjo

 31. Pingback: Stylish blogger AWARD – Eitne.lt is rocking, nes paminėjo pats Rokiškis | Eitnė.lt

Komentuoti

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: