Gana piktintis politikais (ir apskritai reikia mažiau piktintis)

Ciniški ir baisūs politikai ir jų pigus piaras krenta ant mūsų galvų kaip sniegas.

Įžanga Protokolų leidimui. Prieš pasirodant šiam straipsniui (tačiau kai jis jau buvo parašytas), “Lietuvos ryto” TV antenoje pasirodė Martyno Starkaus straipsnis apie tai, ką jis galvoja apie visus murmančius, viską išmanančius, atlaidžiais besišypsančius ir mojančius ranka ant mūsų visų vargšelius, kuriems nuoširdžiai gaila apgailėtinų žmonių televizijoje. Kad mudu su Martynu tuo pačiu metu galvojome apie tą patį, kaip ir daug pasako.

Lietuvos rytas, 05 02 2012

Žinau, žinau: tokiais pasiūlymais nesurinksiu sau jokio naujo populiarumo. Gal net ir seną iššvaistysiu (jei tokio kada ir buvo – sakykit, skaitytojai, ar buvau jūsų tarpe populiarus?). Tačiau tylėti negaliu, kaip sakydavo senais laikais rašantys į respublikinių ir rajoninių laikraščių redakcijas apie negeroves.

Politikų elgesiu yra įprasta atvirai bjaurėtis ir tai viešai deklaruoti. Apskritai, lietuvis, šiaip jau nelinkęs daug malti liežuviu, pragysta kaip užsuktas, kai ateina laikas pasigirti apie jam atgrasius dalykus. Pažymėjęs tai, ką jis niekina, lietuvis jaučiasi geriau – it šunelis, apčiurškęs medį ar stulpą ir pažymėjęs teritoriją.

Pirmiausia, žinoma, „nežiūriu televizoriaus“ (tai išskirtinio intelekto požymis). Tuomet pažymime, kad iliustruotų savaitinių žurnalų nė iš tolo neimame į rankas, nes ten išsišiepusios beždžionės ir joks ne elitas, o tik dvasios skurdžiai. Toliau reikia būtinai pažymėti, kokia yra atgrasi Natalija Bunkė, Mantas Petruškevičius ir pasirinktinai kas nors iš jaunų merginų atlikėjų (lieka neaišku, iš kur apie pastarąsias lietuvis žino, jei nežiūri televizijos ir nevarto žurnalų – nejau slapčia eina į koncertus?).

Atskiro pikto žodžio visuomet nusipelno šis laikraštis („komsomolkė“): vien jo neskaitymas ir garsus to deklaravimas įdeda į taupyklę kelis šventumo taškus.

Nepamirškime pasakyti, kad šlykštimės lietuvišku stambių daryklų alumi, kuris „visas iš miltelių“. Apie panieką prekybos centrams net kalbėti koktu: jie yra pragaro ambasados Lietuvos žemėje. Tie, kam knieti viešumoje makaluoti savo išpampusia sąžine, dideles parduotuves ir jų niekšybę privalo minėti taip, kaip geras katalikas kartoja rožinio maldas.

Na, ir pagaliau yra politikai. Visi vagys (dar geriau – „vagiai“) ir ciniški padugnės. Viskas, ką jie padaro, pasako ir pagalvoja, privalomai dorų žmonių turi būti pasmerkta, arba bent jau reikia pasibjaurėjus pasipurtyti, lyg prie veido kas būtų prikišęs rupūžę ar kokį kitą glitų padarą.

Štai labai nesena istorija: Vilniuje, dešiniajame Neries krante, griaunamas baisus betono šabakštynas ir vietoje jo bus nauji pastatai. Kad tai gera naujiena, tikriausiai neabejoja niekas, jei tik žmogaus smegenys neužspaustos meile sovietiniam gelžbetoniui arba trim antkapiais (žinoma, jau cypsi ir tie, kuriems geriau griuvėsiai, negu, neduok Dieve, naujas dangoraižis – bet su jais žmonių kalba nepakalbėsi, nes gyvas miestas jiems baisiau, nei bažnytkaimio davatkai iš miesto parvažiavusi studentė trumpu sijonu, kaip jau esu įsitikinęs po savo straipsnio apie tai).

Kuo pasipiktino šįkart visi, lyg teisėjo švilpuką išgirdę (net ir tie, kas sutinka, kad miesto centre sovietines baidykles seniai reikia nugriauti)? Ogi tuo, kad prie griaunamo pastato nusifotografavo ir su žiniasklaida bendravo miesto meras Artūras Zuokas.

Nesvarbu, kad jis atsako už miestą, o šis projektas yra miestui svarbus. Nesvarbu, kad visame pasaulyje politikai visuomet fotografuojami ir kalba greta tų dalykų, kuriais gali didžiuotis ir kurie yra nebūtinai jų tiesioginis nuopelnas (tiesą pasakius, jie važiuoja ir ten, kur būna gaisrai ir stichinės nelaimės). Nesvarbu, kad šiaip jau tiesiog mero darbas būti matomu.

Lietuviui visa tai nesvarbu, nes galima eilinį kartą apkaltinti politiką „pakazucha“ ir cinišku piaru (dar vienas žodis, atėjęs per rusų kalbą iš angliško sutrumpinimo PR, reiškiančio viešuosius ryšius). Kiti dar pasakė, kad tai – pigi reklama (nes patys sakytojai, be jokios abejonės, niekada patys nesireklamuoja, o jei reklamuojasi, tai labai brangiai), suprask, kažkas blogo ir žemo.

Jūs neįsivaizduojate, kaip man nusibodo šitas jūsų bjaurėjimasis normaliais, įprastiniais dalykais, kurie yra mūsų pasaulio ir gyvenimo dalis, kaip metų laikai ir sniegas žiemą, kaip tai, kad po jaunystės ateina branda ir senatvė. Jus tikriausiai erzina ir tai, kad maisto parduotuvėse prie kasų sudėta kramtomoji guma ir žiebtuvėliai (baisus manipuliavimas!) ir siutina reklamos per televiziją (kiek čia gali jas rodyti?).

Kreipiuosi į jus, apgailėtini runkeliai (žodį jau įteisino Lietuvių kalbos institutas naujažodžių sąraše, ir aš jau ten įrašytas prie kalbos kūrėjų, greta K.Būgos ir J.Jablonskio, taip kad nuo šiol prašom į mane kreiptis mandagiau ir komentuoti pagarbiau) – ar neliūdna gyventi taip, kaip jūs?

Koks nykus turi būti kiekvienas jūsų rytas, jei išlipate iš lovos, regis, tik tam, kad per dieną baksnotumėt viską, ką matote aplinkui, ir kabinėtumėtės prie visko savo surūgusiais, nepatenkintais, mėšlo kandusiais veidais. Dėl tokio savo būdo jūs anksti pasenstate, susiraukšlėjate ir dar greičiau priartinate savo liūdno gyvenimo galą, bambėdami ir dūsaujančiais balsais visiems aiškindami, koks neteisingas aplinkinis pasaulis.

Aš niekuomet nenorėjau būti politiku. Politikai nėra ypač patrauklūs žmonės, ypač darbo vietoje, nes daug kalba klišėmis, stengiasi visiems įtikti ir dažnai yra nenuoširdūs, bet jau geriau jų dirbtinės šypsenos ir ne visada įtikinamas optimizmas, negu jūsų nuoširdus graudulys. Nesakau, kad jūsų gaila (taip sakote jūs, kalbėdami apie aplinkinius, nes jūsų santykis su sėkme yra jau net nebe pavydas, o beviltiška lėtinė dvasios pliurzė, amžinas nuotaikos ruduo) – jūs gaunate viską, ko nusipelnote.

Šiemet bus rinkimai, politikų nuotraukų ir kalbų bus dar daugiau. Galėsite pasismaginti į valias, rodydami savo varguolio sąmojį ir spjaudydami pagiežą. Sėkmės.

Advertisements

29 comments

 1. marimar

  Mano, kaip skaitytojo, tarpe esi populiarus. Palengvėjo? :)

 2. Laura

  Lėtinė Dvasios Pliurzė – made my day :)
  O ir straipsnis – puikus!

 3. Gedas

  Jei runkelis yra žmogus, kuris niurzga dėl to, kokia bloga Lietuva, tai kaip vadinti žmogų, kuris niurzga dėl to, kokie lietuviai runkeliai?
  Klausiu Jūsų kaip kalbos kūrėjo* (*taip Save vadinate ketvirtoje pastraipoje nuo galo).

  • Ignas

   Siaip mane is tikro labiau nervina ne niurzgantys, o tie kurie niurzga kokie visi lietuviai nepatenkinti ir nesisypsantys… Ypac visokie emigrantai pas kuriuos anglijoj tai visi sypsosi :)) Nu nesisypsom ir nereikia. Niurzga kas nors – tegul niurzga, toks ju pasirinkimas. Na bet jeigu sis straipnsis pades kam nors pazvelgt i save is salies tai puiku :)

  • SuperaudriusLT

   Jūs tiesiog nustokite niurzgėti ir naujo žodžio neprireiks.

 4. Marius

  Mūsų tautiečiai turi vieną ydą, jie nelabai sugeba vertinti situacijų objektyviai. Ką pasako žiniasklaida, tą ir atkartoja. Tai ko čia stebėtis…
  Man pačiam Zuoko elgesys patinka. Vilnius tikrai eina dideliais žingsniais, kai Zuokas “už vairo”. Gal jis ir nėra auksinis (ar bent vienas kritikuojantis toks esate?), bet darbo padarė ir vis daro nemažai.
  Reik nepamiršti, kad meras yra miesto šeimininkas, tai man atrodo, kad ir jo dalyvavimas, kai vyksta svarbesni darbai mieste, yra būtinas.
  Ir pasikartosiu dar kartą bambekliams. Jeigu norite bambėti, tai pirmiau keliaukite į rinkimus sąžiningai, neduokite ir neimkite kyšių, nesinaudokite pažintimis ir t.t. Nes politkai tokie patys žmonės kaip ir mes ir nereik čia išradinėti dviračio. Yra blogybių, bet jos manau palaipsniui nyksta ir išnyks, kai pasikeis senoji bambeklių karta.

  • egoistas

   Zuokas ant BTR’o – pigus piaras, Zuokas šalia griuvėsių – tinkamas piaras.

 5. entdx

  Na runkelis naudoti spaudoje, jūs pradėjote vienas iš pirmųjų ir išpopuliarinote, bet terminas kiek pamenu atsirado, po Marijampolės ūkininkų protestų, dėl runkelio supirkimo fabriko uždarymo gūdžiais 200x ar net 199x, kai liaudis užblokavo su traktoriais autostradą. Humoristai berods prįadėjo lipdyti žodį runkelis, kaip pakaitalą kaimietis. Kada žodis įgavo platesnę prasmę nepamenu. Sveikinu praplatinus kalbą ir įnešus naują žodį. Spėju į kalbininkus dabar geriau žiūrėsit :D

 6. IB

  Užkalni,nedurnas Jūs žmogus, ir iškalbus labai – kai kurie pasisakymai pritemptos nesąmonės, kai kurie labai geri ir gražūs, ir viskas teisingai, čia yra ta karjerinė žurnalistika, visai gera jos atmaina.

  Bet dabar čia yra odė Zuoko PRui, ir again, nothing wrong is su fotkinimusi prie svarbaus statinio, kurio panaikinimas yra geras darbas ir couldn’t come any sooner. Taip pat jis ant feisbukio platina spalvinimo knygelę “nuspalvink naują Vilniaus taksi ir nesuk sau galvos dėl taksistų bėdos”. Dabar aš dar nespėjau parūkyt prie kavos ryte ir galiu labai klysti, nes mano judgment is still clouded somewhat, bet visas šitas jo spalvotas, vaivorykštiniais fontanais Vokiečių galvėje trykštantis gerų darbų srautas tyliai ir labai tapybiškai tanketėmis į purvą įspaudžia tokius klausimėlius, kaip mikroautobusų populiarių maršrutų naikinimas (labai axujienu pretekstu, btw: “nes tų maršrutų mikroautobusai UŽKEMŠA ten tam tikras gatves” nes nu tikrai gi, būtent viešasis transportas, being žymiai efektyvesnis visuomenės transportavimo būdas nei, say, nuosavi automobiliai, turi va taip būti reguliuojamas) ir savivaldybinės taksi įmonės steigimas, kur paskui nugyventi ir už litą nupirkti galima būtų. Ir labai efektyviai, obviously :) ir jau aš esu paskutinis žmogus, kuriam tie mikroautobusai turėtų rūpėti, bet labai jau čia viskas blatantly obvious, jei nežiūri į jo nuotraukas prie pastatų griovimų.

  ir by all means, tai yra glorious PR, luxurious PR, job done very well, bet reik matyt ir įvertint visas reikalo puses, ir didelių praises už nuopelnus masėms jis newarrantina :) mūsų meras vykdo savo agenda, kuri, so it happens, yra naudinga ir miestui.

 7. Zebediejus

  Ilgai galvojau rašyti ar nerašyti gerbiamam autoriui, bet, kaip jis pats sako – negaliu tylėti :) Esu gan šviežias “Protokolų” skaitytojas, todėl nemuškite, jei parašysiu nepakankamai korektiškai ar runkeliškai. Tiesiog noriu pasidalinti savo nuomone, kitaip sakant “pabaksnoti” ten, kur man nepatinka.
  Visų pirma, norisi autorių pagirti, nes nuo jo atsitiktinai pamatyto straipsnio užsikrėčiau blogų skaitymu. Kai kurie straipsniai priverčia nusijuokti balsu, kai kurie įdomus. Dažniausiai suprantu autoriaus mintį, ją palaikau arba tiesiog perskaitau kaip žmogaus nuomonę. Bet ne šį kartą :) Šįkart, mano supratimu, ponas Užkalnis kiek susipainiojo. Pamėginsiu paporinti kodėl.
  Aš atitinku praktiškai visus autoriaus “runkelio” punktus:
  1. Nežiūriu teliko
  2. Neskaitau žurnalų (išskyrus vieną kitą “populiaraus mokslo”, kas gal irgi nėra labai jau išskirtinio)
  3. Negarbinu nei Bunkės, nei Petruškevičiaus, nei “jaunųjų merginų grupių”
  4. “Komsomolkės” irgi neskaitau
  5. “Švyturio”, “Kalnapilio” ir pan. gėralo alum nevadinu
  6. Dauguma politiku tikrai nesižaviu

  Taigi, autoriaus akimis, tikras runkelis. Jei dar įdomi runkelio nuomonė, pamėginsiu paaiškinti tuos punktus:
  1. Teliką įjungiu porą kartų per metus. Tai būna sporto rungtynės, kur dalyvauja šalies rinktinė. Tai darau ne todėl, kad demonstruoju “išskirtini intelektą”, o todėl, kad realiai nerandu ką žiūrėti. Nepatinka man “šokių projektai”, “madų reidai”, “publicistikos”, “atleisk”, “nuleisk”, “patruliai” ir panašus turinys. Na nepatinka ir tiek. Nuobodu. Galima būtų žiūrėti filmus, bet kai pusantros valandos trukmės filmas dėl “anonsų” užsitęsia iki 2,5 valandos – pradedu gailėti laiko. Reklamomis nesipiktinu, piktinuosi kas 10 minučių kartojamais tais pačiais anonsais su primityviai keliamomis intrigomis ten kur jų nėra. Tik tiek.
  2. Neįdomūs man horoskopai, neįdomu kas su kuo miega, kas ką apsirengęs ar kokią mašiną perka. Neįdomu, nes.. neįdomu. Internete begalė įdomių dalykų, todėl savo laisvą laiką skiriu žinioms, kurios man įdomios ir kur turinį renkuosi pats.
  3. Nepatinka man mūsų “elitas”, nes jie nuobodūs. Beždžioniškai kopijuoja užsienio žvaigždes ir desperatiškai mėgina kurti žvaigždžių įvaizdį. Kažkam tai įdomu, kažkam ne. Tik tiek. O žinau jas iš to, kad tenka pro jas “prascrolinti” įvairiuose žinių portaluose. Taip pat, pamatau per teliką būdamas svečiuose. O neretai dar ir kolegų aptariamos “intrigos” kas ką kur pasiuntė verčia įsiminti bent jau pavardes.
  4. Apie “komsomolkę” nuomonė taisytis pradėjo dabar. Būtent dėl gerbiamo autoriaus skilties. Galbūt, tai tik pirmas pavasario pranašas ir viskas eis tik geryn. Iki tol laikraštis pilnai pateisino savo prastą vardą. Tokią nuomonę turiu iš artimų žmonių, kurie su juo turėjo reikalų, tą pačią nuomonę patvirtina ir neseni Wikileaks, Snoro atvejai.
  5. Mėgau Švyturį. Bet prieš keletą metų jis suprastėjo. Nežinau kaip yra dėl miltelių, nežinau kas pasikeitė, bet alus man pasidarė nebegeriamas. Mano nereikšminga nuomone, jei jie būtų bent pusę reklamos pinigų skyrę kokybės gerinimui (grąžinimui), efektas būtų daug geresnis. Lietuviškas alus nėra blogas. Yra nemažai puikių lietuviškų aludarių. Blogas yra pačių didžiausių verdamas skystimas. Blogas bent jau man, ir nemažam kiekiui kitų alaus mėgėjų.
  6. Yra politikų, kurie man patinka, yra daugybė, kurie nepatinka. Jei man nepatinka kaip kažkas durnina žmones – taip ir sakau – nepatinka. Man patinka kad ir nemalonią tiesą sakantys politikai, kurie nesivaiko pigaus populiarumo (taip, maudymasis svetimuose šlovės spinduliuose – žema). O taip yra todėl, kad nepatinka būti laikomam kvailesniu. Net jei tai ir tiesa.

  Gal dar ką praleidau.. Bet principas tas pats – to nedarau arba tai nepatinka, nes.. nepatinka. Negali visiems patikti tas pats.

  Mano runkelio apibrėžimas būtų toks:
  1. Jis nepatenkintas visais ir viskuom (iš dalies koreliuoja su autoriaus “visi vagiai”)
  2. Jis geriausiai žino viską ekonomikoje (pvz. kaip pakėlus minimalią algą baigtųsi “tautos genocidas” )
  3. Jis idealizuoja praeitį (ypač sovietų laikus)
  4. Dažniausiai nebalsuoja arba balsuoja už lengviausiai suprantamą kandidatą (primityvius populistus)
  5. Dėl visko ką vagia, slepia ir ko neturi keikia valdžią
  6. Žino tik tai ką parodo per teliką, parašė laikraštyje ar papasakojo kaimynas (dažniausiai nuomonė paveldėta iš pastarojo šaltinio)

  Turiu pastebėti, kad visi mano apibrėžimą patvirtinantys individai kaip tik visus vakarus leidžia teliko draugijoje, skaito “pasibobinėjimo” žurnalus (ypač moteriškoji runkelių lytis), seka “žvaigždžių” gyvenimus ir tiki “optimistiškai nusiteikusiais” politikais. Todėl arba mes skirtingai suvokiame runkelius arba autorius klysta sakydamas, kad runkelis – nežiūrintis teliko, neskaitantis apie Paksaitės vestuves ir negeriantis bjauraus alaus (net jei telikas mums aiškina, kad tai “geriausią ką turime”).

  Ar negali būti, kad žmogus vietoje televizoriaus renkasi knygą, vietoje žurnalo – Wikipediją ir tai užgeria bokalu skanaus alaus? Ar negali jis turėti kitokios nuomonės, nes tai “bjaurėjimasis normaliais, įprastiniais dalykais, kurie yra mūsų pasaulio ir gyvenimo dalis”? Nekalbu apie pastovų baksnojimą ir bambėjimą. Kalbu apie teliko ignoravimą, žurnalų poreikio nebuvimą ir panašią, mano akimis žiūrint, adekvačią reakciją į tai, kas žmogui neįdomu. Tai, kad jis gali įvardinti, kad jam kažkas nepatinka, dar nereiškia, kad jo gyvenime mažiau spalvų, gerų emocijų ar pozityvumo.

  Aš nuoširdžiai atsiprašau, kad prirašiau tokį ilgą komentarą, bet ir tai daug ką teko ištrinti. Taip pat noriu pabrėžti, kad niekaip nesiekiu pasirodyti “išskirtinio intelekto” ar pan. Tiesiog norėjosi atskirti du dalykus – skirtingus žmonių pomėgius ir runkeliškumą.

  • neRimas

   Pritarčiau beveik visiems Zebediejaus komentaro punktams.
   Kas dėl termino „Runkelis“, tai man keista kad čia kažkas „išrado“ šį žodį. Dar būdami vaikais naudodavome ir Runekį ir Lopą ir dar ne vieną paniekinamą epitatą žmonėms apibūdinti (kad ir subingalvis).

 8. :)

  O gal gana piktintis zmonemis apskritai? Perskaicius pajutau neapykanta is paties straipsnio..uzkoduota zinute ”gana piktinis,tu, $%£$”%$£%^” , aisku niekas nenori buti tuo ”mesla kandusiu ”adresatu ir taip iseina,kad kaip ir karalius nuogas pasakoje jei nepritari straipsnio idejai, esi ”letinej dvasios pliurzej”, ..bet cia pats karalius (straipsnio autoriu visiskai nuogas), imantri frazuote,su per daug palyginimu tokiam trumpam straipsniu, neuzkodavo jusu pasislykstejimo tauta..

 9. Julius

  Man būtų įdomu sužinoti, ką Užkalnis mano ir kaip galėtų pakomentuoti vieną iš “Verslo klasės” autorių, Vidą Jankauską ir jo straipsnius, pvz šį: http://mindgasmic.com/ese79.htm. Arba šį: http://mindgasmic.com/ese76.htm

  Politikus ir apskritai “sistemą” jis peikia kiekvienam savo esė, nors ir nėra nėra dibilas ar tipiškas delfi komentatorius.

  Įžūliausias jo teiginys tikriausiai būtų šis – apie ekonomiką neturiu kompetencijos komentuoti, bet pati mintis netradicinė ir klaikiai “nepolitkorektiška”:

  “Jei tai suvokiame, ups, visa, ką nuveikė TVF ir Pasaulio bankas nuo savo įkūrimo irgi galima pavadinti tiesiai šviesiai- jie pasirūpino, kad pasaulyje nebeliktų nors kiek svarbių valstybių, kurios būtų neprieinamos globalių bankų kontrolei.

  Paradoksalu, bet vienintelis svarus šiuolaikinis nepriklausomos monetarinės politikos pavyzdys buvo… Hitlerio Vokietija, kuri, nebesugebėdama mokėti repatrijacijų ir negaudama jokių kreditų, sukūrė savo nepriklausomus pinigus – darbo biržos sertifikatus, nesusaistytus nei skolomis, nei palūkanomis, be jokių įsipareigojimų bankams- tarpininkams ir neįtikėtinai sėkmingai- per ketverius metus iš visiškos griuvenos tapo pirmaujančia Europos industrine valstybe. Būtent tada Vokietijoje buvo nutiesti garsieji autobahnai ir pasirodė pirmieji volkswagenai.”

 10. Arturas

  aš pripažinsiu, jog žiūriu be išimties visas laidas ir skaitau viską kas tik papuola, juk nieko nėra geriau po šeštadienio audringo vakarėlio kaip Manto laida, aišku jeigu tuo metu LTV netransliuoja mišių, tada jas renkuosi, o užsidarius šaltojoje žurnalas žmonės pagreitina protinio darbo efektyvumą (nes jeigu tai būtų fizinis darbas, aš ką nors pasamdyčiau). o jau kaip ant politikų mėgstu varyti, galėčiau būti varyminio čempionato absoliutus pasaulio čempionas be pereinamojo prizo.
  o jeigu rimtai, tai norėčiau tik vieno paprasto dalyko – atsakomybės. ir tai galioja ne tik politikoje , bet ir tv, spaudoje, ar visuomeniniame gyvenime, tada manau daugelis prieš atlikdami kokį nors veiksmą pamąstytų.

 11. Ren

  Dar skaitau, kad trinti komentarus yra skysta, Andriau. Na, bet kokiu atveju, sėkmės gelbėjant Lietuvą nuo runkelių.

  • Kaip keista, tokią nuomonę reiškia visi, kieno komentarus aš ištrinu.

   Ne, komentarus trinti yra labai cool. Bet tai gali sau leisti tik tie, pas ką ateina pakankamai daug komentatorių.

   • Tomas

    Gerbiamas Andriau,

    Iš pridėto straispsnio matosi, kad Jūs deja pastaruoju metu apsiribojate nykiu ir mažu pasaulėliu – komentatorių planetoje apsigyvenote. Po Jackaitės protokolo turėjau vilties, kad Autorius pagyjo, bet iš šios dienos protokoliuko matosi, kad Autorius vėl kukliai nupėdino pas komentatorius pasisemti temų. Grįžkite gerbiamasai į doros kelią , rašykite apie restoranus, keliones, laisvalaikį, įvairių tautų gyvenimo būdą beigi papročius, aviacija ir pan. Tas skaityti įdomu, o rašyti politinėmis ir ekonominėmis temomis reikėtų kuo rečiau. Runkelizmas spėju, kad yr priklausomybės liga, o priklausomybės ligoms gydyti geriausias vaistas – laikas ir susilaikymas. Pabandykite kurį laiką neskaityti komentarų lryte, delfyje ir panašiose priemonėse. Labai abejoju ar realiame, normaliai dirbančiame pasaulyje rasite tiek negatyvizmo, kiek anoje komentatorių planetoje. Todėl turėtumėt apsigydyt nuo runkelizmo Nes antraip (rimtai apie tai pagalvokite) galite evoliucijonuoti į kokį nors račą.

    Nuoširdus linkėjimai,

   • julius

    Na taip, Tomas prieš mane gerai pastebėjo. Rašyti pykčio prisunktą straipsnį apie tai, kad reikia mažiau pyktis, doesn’t make much sense.

 12. Ugnete

  Aš norėčiau paklausti, pone Andriau, ar čia jūsų tikra pozicija, ar tik kaukė, kaip koks Saulius Poška kalba apie… Kritikuojate menamus runkelius, bet tas terminas tinka ir apibūdina visai ne tuos, apie kuriuos kalbate. Nes kaip tik elitas dievina TV, prekybos centrus, žurnalą “Žmonės” ir stiliaus guru, o visa tai tėra tik pigus opiumas liaudžiai. Kaip hamburgeris degalinėje. Runkeliais aš vadinčiau visus pataikaujančius tokiam elitui. Visas permainas patyriau savo kailiu ir stebiu visą tą tuštybės mugę tik todėl, kad dirbu su jaunais žmonėmis, kurie yra imlūs kaip lakmuso popierėlis. Norėčiau, kad įvardytumėte kriterijus, kurie skiria nuo runkelių jus patį.

 13. AV

  “Apie panieką prekybos centrams net kalbėti koktu: jie yra pragaro ambasados Lietuvos žemėje. Tie, kam knieti viešumoje makaluoti savo išpampusia sąžine, dideles parduotuves ir jų niekšybę privalo minėti taip, kaip geras katalikas kartoja rožinio maldas.”

  Tikrai, net knygų mugėj vienas priėjo prie dailės muziejaus (?) stendo ir sako: tai bent padarė žmonės, tai šaunuoliai – saugoja paveldą. O štai nuo Maximos nieko gero, tik žala didžiulė šaliai.

  Kodėl, tačiau?

 14. Karaliene Gavnolija

  “Ironiška, bet gyvenimo kokybė lengviausiai gali būti pasverta pinigų kiekiu.

  Kalbomis, kad laimė nenuperkama, retai ką įtikinsi. Taip dažniausiai kalba arba gyvenimo asketai, susirūpinę sielos išganymais, arba tie, kuriems netenka dėti centą prie cento tam, kad galėtų apmokėti sąskaitas ir nusipirktų ne patį pigiausią maisto produktą. Apie skurdžią buitį kalba, o dar dažniau linkę iš gėdos ir nutylėti, nemažai lietuvių. Kaip gi atrodo dažno lietuvio kišenė Europos Sąjungos (ES) statistikos popieriuose?

  Skurdžiausi bulgarai, turtingiausi – liuksemburgiečiai

  Europos statistikos tarnyba „Eurostat“ šių metų sausį paskelbė naujausius ES narių minimalios mėnesinės algos (MMA) rodiklius, leidžiančius pažvelgti kaip bendrame Europos kontekste mes atrodome.

  Lietuvoje MMA siekia 800 litų, t.y. 232 eurus. Šis rodiklis trečias nuo galo tarp 20 valstybių. Mažesnė minimali alga fiksuojama tik Rumunijoje (162 eurai) ir Bulgarijoje (138 eurai).

  Tarp Baltijos šalių pirmauja Estija, kurioje MMA siekia 290 eurus. Latvijoje atitinkamai šis rodiklis – 286 eurai.

  Didžiausia minimali alga yra Liuksemburge (1801 eurai) ir Airijoje (1462 eurai). ES vidurkis siekia 748 eurus, o Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) – 971 eurus. Tiesa, reikėtų turėti mintyje, kad septyniose ES šalyse, tokiose kaip Danija, Vokietija, Italija, Kipras, Austrija, Suomija ir Švedija minimali alga nėra skaičiuojama.

  ES vidurkis – 748 eurai. Lietuvos – kone triskart mažesnis (232). Jeigu mūsiškėse kišenėse žvangėtų ne lietuviška minimali alga, o liuksemburgietiška, mes iš tiesų gyventume kaip ponai. Tačiau realybėje šie skaičiai veikia kitaip. Dėl šios priežasties statistai skaičiuoja ir lygina ne tik MMA rodiklius, bet ir procentais įvertina šalių perkamąją galią.

  Įperkame daugiau nei manome?

  Dažnai žiniasklaidoje girdime vieną itin pabrėžiamą faktą – tarp ES šalių Lietuva gyvena kone skurdžiausiai. Ar tai tiesa?

  Tam, kad šalių minimalios algos būtų adekvačiai palyginamos tarpusavyje statistai taiko taip vadinamąjį perkamosios galios pariteto (PPS) indeksą, kuris apima namų ūkio vartojimo išlaidų ir kainų lygio skirtumų santykį tarp šalių. Pagal šį rodiklį, kaip aiškina „Eurostat“ tarnybos ekspertai, šalys, turinčios mažiausias minimalias algas pasižymi ir mažesniu kainų lygiu, dėl to jų MMA išreikštas PPS rodikliu padidėja. Atitinkamai tos šalys, kurioje minimalus darbo užmokestis didesnis, turi ir didesnį kainų indeksą. To pasėkmė – mažesnis šalies MMA rodiklis, išreikštas PPS indeksu.

  Žvelgiame į šalių statistikas iš naujo. Lietuvos MMA, išreikšas PPS rodikliu, sudaro 356. Jis didesnis nei išraišką eurais (232), tačiau vis tiek liekame treti nuo galo. Lenkijoje, pavyzdžiui, šis rodiklis skiriasi kone dvigubai (336 eurais ir 607 PPS išraiška). ES vidurkis – 771. Lietuva turi lygiai pusę tiek.

  Lietuvą, lyginant su kaimyninėmis sesėmis, matome štai ką: Latvijoje minimali alga siekia 286 eurus ir sudaro 391 PPS. Estijos MMA – 290, PPS – 388.”

 15. Karaliene Gavnolija

  ES šalių, turinčių didesnius MMA nei tūkstantis eurų, perkamoji galia, išreikšta PPS, sumenksta, tačiau ne tiek, kad bent kiek priartėtų prie Rytų Europos šalių. Pavyzdžiui, Prancūzijoje MMA eurais siekia 1398, PPS – 1262. Liuksemburge šis rodiklis atitinkamai yra 1801 euras ir 1495 PPS.

  Produktų krepšelis

  Statistai mėgsta palyginti ir būtiniausių maisto produktų krepšelio skirtumus tarp šalių. Lietuvoje surinkti „produktukainos.lt“ duomenys rodo, kad už devynis būtiniausius maisto krepšelio produktus (pieną, sviestą, sūrį, kiaulienos nugarinę, kiaušinius, cukrų, daržoves ir aliejų) tarp Baltijos šalių mažiausiai vis dar moka lietuviai. Toks produktų krepšelis mūsų šalyje vidutiniškai kainuoja 74,67 lito, Latvijoje – 83,96 lito, Estijoje – 103,12 lito.

  Vokietijos sostinėje Berlyne už šiuos produktus tektų pakloti 93,77 lito. Lenkijos sostinė Varšuva šioje statistikoje išlieka lydere. Ten devynių maisto produktų krepšelis kainuoja pigiausiai – 52,29 lito., t.y. kone dvigubai pigiau nei Taline (103,12 lito) ir 22 litais pigiau nei Vilniuje (74,67 lito). Kaip ir logiška priežastis, kodėl lietuvaičiai būriais traukia apsipirkti į Lenkiją.

  Kuro kainų labirintai

  Europos Komisija visai neseniai paskelbė ir kuro kainų lyginamąją statistiką. Skaičiai verčiantys susimąstyti. Pigiausio benzino ES įsipilti galima Bulgarijoje (1,2 euro už litrą), Kipre (1,24 euro už litrą) ir Rumunijoje (1,26 euro už litrą), brangiausio – Italijoje (1,7 euro). Lietuvoje benzino kaina (1,347 euro už litrą) yra viena mažiausių ES, tačiau dar mažesne jo kaina gali pasigirti Liuksemburgas (1,34), kuris MMA rodikliu Lietuvą lenkia nei daug nei mažai – beveik 8 kartus.

  Tokie skaičiai aiškinami Lietuvoje taikomo akcizo dydžiu. Lietuva šiuo metu taiko 1,50 lito akcizo mokestį litrui benzino, nors pagal ES direktyvą galėtų turi taikyti 359 eurų akcizą tūkstančiui litrų arba 1,24 lito vienam litrui benzino.

  „Jei Lietuva benzinui taikytų minimalų akcizą, nustatytą ES, tuomet benzinas galėtų kainuoti apie 30 centų už litrą pigiau, t.y. ne 4,80 lito, o apie 4,50 lito. Išreiškus viską per minimalią algą, benzino būtų galima įsipilti ne 140 litrų, o 149 litrus. 9 litrais daugiau. Sutinku, kad nes stebuklas, bet vis į baką“, – šią situaciją komentavo Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas.

 16. SuperaudriusLT

  Supraskit mielieji podoplioką. Kai Andrius Užkalnis gelia runkeliams, jis gelia sau. Jis boliejina už mus, runkelius, tame tarpe už save. Nors jie nepanašūs, Račas ir Užkalnis nebijo nusipaišyti sau ant krūtinės taikinio, kad mes į jį šaudytumėm. Tai vadinasi tarnavimu Tėvynei.

  • SuperaudriusLT

   Tiems, kas nesupranta žurnalisto darbo:

   БГ — Ты повесил мишени на грудь: стоит лишь тетиву натянуть

   video yandex ru

 17. Audrius

  Labai geras straispnis, beveik su viskuo sutinku, bet del alaus tai ne…
  Kiek pastebejau, runkeliai kaip tik geria dazniausiai svyturi,kalnapili,utena, ir vis dar galvoja, kad svyturys tai kietai, kad svyturio reik i svecius atsivezti.. Nors is tikruju labai suprastejes tas svyturys, ipatingai tas, kur buvo su krepsinio cempionato atributika,jo is viso neimanoma gert.. Kalbejau su aludariu is dideles darykos, net ir jis patvirtino, kad suda ten svyturys padare..
  Tai va, o runkeliai net nesidomi, kad yra daug geresniu alaus rusiu, vietiniu mazu alaus daryklu ar atveztu is belgijos, vokietijos ir t.t..Kaina kartais net buna geresne nei svyturiu…

 18. samogitian

  Teisingai, Uzkalni, pradek nuo saves!

 19. Pingback: Elitas jums nepavaldus. Jis tvarko jūsų gyvenimą. « Andrius Užkalnis. Protokolai.

 20. Pingback: Mano pilietinė Deklaracija

Komentuoti

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: