Parazitus naikinančios rankos

Aplinkui visi tie krūmai, ir automobilis jo, bet jis vistiek myža ant rato. Nes myžimas ant rato yra tai, ką jis daro gyvenime.

Vienas mano draugas Feisbuke paklausė patarimo apie vertimą į anglų kalbą: konkreti situacija ir būdvardžių atspalviai. Klausimas nebuvo paprastas, bet neatsakomas irgi nebuvo.

Ko jis sulaukė? Greta atsakymų į klausimą, kuriuos pateikė normalūs žmonės, išlindo iš po akmens lėtiškai suvėžintų (kurių jau niekada daktarai nebesustičins atgal), kurie iš savo apgailėtino sąmojo apipelijusių aruodų išvilko bajerius: pasiūlė klausiančiam mokytis naudotis žodynais ir gūglu.

Sustok ir pareflektuok, skaitytojau: jie neturėjo pasakyti nieko naudingo ar protingo. Į klausimą atsakyti jie negali. Bet jiems reikėjo kažką išskirti emezės būdu, ir tai jie padarė.

Tai atvejis toks: “Mouth in gear, brain in neutral“.

Vienas ypatingai zanudnas, glitus, apykomunistis tipelis (kurį po teisybei seniai reikėjo baninti ir nuleisti į užmaršties klozetą, bet kažkaip susilaikiau, davęs jam benefit of the doubt – ir apie šio požiūrio klaidingumą mes dar pakalbėsime) atsiskleidė pilnumoje: girdi, kaip tu gali pasitikėti Feisbuko draugais, ką jie žino, ne jų nosiai, ką jie žino, yra gi profesionalai, į juos ir kreipkis.

Jis pats iš visų kalbų žino tik rusų (ir tą daugiausiai pagal Majakovskio buduliškus bliovimus, kuriuos kai kas per klaidą vadina poezija), ir apie vertimą nieko neišmano, ir protingo pasakyti irgi nieko negali – tačiau ką jis gali, tai pasiūlyti savo įžvalgą apie tai, kas ką daro ne taip. Negalima atmesti galimybės, kad jį pramušė ant pamokymų diarėjos, pamačius mano vardą, paminėtą aukščiau minėtame mano draugo klausime. Aš jam suveikiau kaip bauelio judesį skatinantis vaistas. There are some people in whom I bring out the worst qualities. Jis – vienas iš tokių.

Jie yra gyvos apnašos, glitūs pirmuonys – dariniai, mokantys spausdinti, gyvenantys ir besiveisiantys forumuose, Feisbuke, blogų ir straipsnių komentaruose: jų jechidnos, gleivėtos pėdos, kaip sraigių takeliai, velkasi paskui kiekvieną protingų žmonių pasakymą, klausimą, nuotrauką ar muzikos kūrinį.

Jų tūkstančiai, ir jie nepraleis nė vienos nuotraukos (“mokykis fotografuoti”, “geriau nefotkink, tau neduota”), nė vieno straipsnio (“jei gali nerašyti, nerašyk”), nė vieno versto teksto (“pasisamdykit normalų vertėją”), nė vienos dainos (“o tai normaliam kompozitoriui pinigų neužteko?”), nė vieno video (“o tai čia su kuo, su lygintuvu gal buvo filmuota?”, “o apie montažą nors girdėjai?”), nė vienos knygos (“tokiam niekalui gaila laiko”), nė vieno pastato (“laukiu tamsos, kad galėčiau gerai apžiūrėti, nes dienos šviesoje tampo skrandį”). Jie apterš viską.

Rašau čia ne tam, kad išsakyčiau kokią nors nuoskaudą, nes šie vienalasčiai penkiapirščiai nėra pasiekę tokio lygio, kad galėtų sukelti nuoskaudas. Jie tik gaišina visų laiką, nuodija ir užteršia aplink save erdvę ir palieka po savęs tik priminimą, kad su jais nepakeliui. Jie yra jūsų dėmesiu ir laiku mintantys parazitai.

Dauk kas sako, kad juos reikia ignoruoti. Duoti durniui kelią.

Ne. Dantų ėduonies negalima ignoruoti, reikia taisyti, antraip ėduonies ilgainiui liks daugiau, nei sveiko danties. Tualete negalima ignoruoti apnašų ir apkalkėjimo, nes nuo ignoravimo jos tik kaupsis. Jas reikia užpilti stipriu skysčiu, kad išėstų, ir nušveisti lauk. Negalima ignoruoti šiukšlių ant grindų, neplautų indų, pelėsių šaldytuve. Reikia rūpintis, kad to nebūtų. Reikia dėti pastangas, kad visa tai išnyktų, net jei rytoj reikės naikinti vėl.

Tas pats ir su viešosios erdvės, jūsų laiko ir dėmesio parazitais.

Valykite juos, trinkite negalvodami jų komentarus, baninkite, blokuokite ir braukite iš draugų negalvodami, kuo daugiau, kuo greičiau. Gailesčiui ir svarstymams čia ne vieta. Jūs juk neabejojate, prieš nuvalydami paukščio šūdą nuo automobilio (“gal aš jam duosiu dar pagyventi, gal jis nėra blogas, gal jis ilgainiui papuoš automobilį”). Atminkite, jie yra parazitai ir šlykštynės pagal prigimtį, jiems duotas dar vienas šansas jų nepakeis, tik labiau paskatins juos veikti.

Tegul niekada nepails ir nesudrebės parazitus naikinančios rankos.

Advertisements

12 comments

 1. Laima

  Vienaląsčiai penkiapirščiai… Tuo viskas pasakyta!

 2. Justinas

  kam tiek panikos. as siulau leist jiems gyventi :) juk cia facebookas :) tuo ir yra pranashesne REALI visuomene (ne internetine), kad realioje – durnius filtruoja. Facebooke neprafiltruosi taip lengvai, o kuo labiau trinsi tuo labiau ju dauges. cia kaip tavo heroje egle, nesvarbu, ka apie ja rasysi gerai ar blogai, ji visteik gyvuos, nes kazkas i ja reaguoja. didziausias vaistas priesh nevykelius – IGNORE BUTTON ;) nuo shito vaisto nevykeliai verkia, depresuoja, zhudosi, galu gale ishnyksta…

 3. Pastoras Maldonado

  Na aš irgi abejoju durnių baninimo efektyvumu (tiksliau, visad noriu durniui parodyti, kad jis durnius, nesvarbu, kad tai ėda mano laiką), bet labai neblogai apibrėžti tokie vienąlasčiai. Dar pridėčiau, kad vienas jų bruožas yra menkinti naujienas fraze “seniai visi žino”. Tas “seniai” gali svyruoti nuo kokių trijų dienų, iki dešimties minučių. Visi – tai aš. gal dar koks kitas pažįstamas.

 4. ponas

  “Aplinkui visi tie krūmai, ir automobilis jo, bet jis vistiek myža ant rato. Nes myžimas ant rato yra tai, ką jis daro gyvenime.”

  Tudra tu tundra…Ar supranti, kad taip daroma, nes ant kelio nėra minų. Galvok su galva.

 5. Jolita

  Viskas labai gerai, bet mane vistiek glumina tas “DauK kas sako… “. Kaip visgi teisinga, su K ar su G?

  • D. Gerbiamas

   Čia tos pačios rūšies labai simptomiškas fenomenas, kaip ir “tuoletas” arba “daigtas”. Papildomas įrodymas, kad karas su laiko ir dėmesio parazitais vis dėlto palieka pėdsakus pasamonėj. Prieš kokią savaitę jau irgi buvo panašus atvejis, kurį paskiau “Pinigų kartoj” redaktoriai pataisė, o čia tai ir liko. Arba galbūt požymis, kad poną rašytoją su jo komentatoriais sieja kur kas daugiau, negu jam pačiam atrodo.

 6. arturas

  Ačiū, Andriau, už artikuliuotą tiesą apie stabdžius, kuriuos reikia šalinti, o ne gerbti ar nepastebėti.

 7. entdx

  Apibendrinsiu keliais žodžiais: tam tikra komentatorių grupė buvo pasiųsta toli, toli.

 8. neRimas

  Pritariu. Dažnas reiškinys, kai žmogus vietoje patarimo gauna 10 litrų patyčių ir tik vieną kitą normalų atsakymą. Tokiems norisi su kumščiu dantis išvalyti.

 9. Egle

  Puikus straipsnis. Skaitant, pavyzdziui, Lietrycio straipsniu buduliskus berasciu komentarus, tevynes ilgesys kuriam laikui nurimsta…

 10. Pingback: Praėjus metams Lietuvoje: gyvenimas pavyko. Duskit pavidolei. « Protokolai.

Komentuoti

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: