Neglamūrinis Vilnius prie Subačiovkės ir už jos

Čia bus vienas iš tų įrašų, prie kurio, kaip širšes prie medaus, traukia įvairius fotografijos teoretikus, besismaukančius forumuose, kurių gyvenimo prasmė yra lankytis prie svetimų nuotraukų, pointinti aut klaidas ir sakyti, kad “tau neduota”. Tuos užbaninu greičiausiai.

Ir nurodau jiems, kad jų vertinimai yra niekiniai, nes mano fotkes peržiūri gal 500 kartų daugiau žmonių, negu jų lūzeriškas Flickr kolekcijas, kur ateina tik į juos panašūs trenkti su štatyvu per galvą.

Ken Rockwell, vienas labiausiai komerciškai sėkmingų fotografijos autorių pasaulyje (jis gyvena iš savo tinklalapio, kuris yra didžiausia informacinė vieta visai Nikon produkcijai, ir ne tik jai), gyvenantis La Jolla, California, juos aprašė, kaip “įrangos matavimo onanistus” (measurbators). Rockwell, su kuriuo buvau kartu vienoje fotografų stovykloje pietų Kalifornijoje, įniršusiose Amerikos internetų račvietėse, kur garbinamos Leica’os ir kur renkasi aršūs smaukliai (“kas geriau – Nikon ar Canon“), yra pavadintas fotografijos pasaulio Rush Limbaugh, kas būtų lietuvių aplinkoje kažkas panašaus į Pūko radijo savininko Kęstučio Pūko, laidų vedėjos Rūtos Janutienės ir politikės Nijolės Oželytės derinį, su visom išplaukiančiom pasekmėm. Kitais žodžiais tariant, galima sakyti, kad turi nemažai kritikų dėl savo radikalumo, ir fotoforumų supermamos labai ant jo siunta, kai jis parašo, kad pikseliai iš esmės nesvarbu, ir kad apskritai kamera nelošia rolės.

Aš labai mėgstu fotografuoti mobiliaku, daugiausiai todėl, kad jis visuomet su manimi. Čia vakare išėjom su šeima pasivaikščioti, pakilom Pilies gatve, paskui Bokšto nuėjom į viršų iki Bastėjos, ir ten jau Subačiaus gatvė, kuri yra kaip ir Senamiesčio riba.

Senamiestis čia jau nepoliruotas, visas pavojingesnis ir kvepiantis besiartinančiu geležinkeliu. Jau kai pereini Zarasų gatvę, tai išvis tas jausmas vis aštrėja, nors Balstogės, Mielagėnų, Vitebsko, Švenčionių ir Gervėčių kvartalas atrodo, kaip kokio Niurjorko tolimi rajonai, ir net aptverta metaliniu tinklu krepšinio aikštelė.

O dar leidosi saulė – ir iš čia žiūrint, ji pamažu sminga į bažnyčių bokštus ir čerpių stogus. Galiu Vilnių gerti vėl ir vėl, skaunaudamas jį po gatvelę. Jo man užteks labai ilgam.

Bokšto gatvės atkarpa tarp Savičiaus ir Išganytojo: jau kai ten kas nors pradeda įvažinėti į bromą, tai tik laikykis, kamščiai susidaro kaip mat. Tas maršrutas (Didžioji - Savičiaus - Bokšto - Išganytojo) yra vienas labiausiai apkrautų pravažiavimų Senamiestyje.

Anksčiau milicija, pagavusi baliavojančius jaunuolius, grąsino, kad "tuoj visus į Bokšto nuvešim". Bokšto gatvėje buvo odos ir veneros ligų dispanseris.

Švenčionių gatvėje.

Senos vilos Balstogės gatvėje. Visai nebetoli geležinkelis, vedantis į Naująją Vilnią, o paskui - į proverbinius Bezdonis. Už geležinkelio - Pelėsos gatvė, kurią mano vaikystėje kažkodėl klasiokai vadino Pylėsosų gatve (net neatsimenu, kodėl ją minėjo).

Nebenaudojamas kiemas prie Rasų g. pataisos namų. Bokštelis stovi kaip tikrame lageryje.

Subačiaus gatvė

Misionierių ligoninėje - viskas uždaryta ir išdaužyta.

Pro morgo langą galima žiūrėti ir pamatyti plyteles

Prie Misionierių ligoninės - Viešpaties Dangun Žengimo bažnyčia - labiausiai turistų nepastebėtas ir šiaip sau stovintis puikus barokas.

Kašio aikštelė prie Rasų ir Zarasų gatvių kampo. Tokią, irgi tinklu aptrauktą, mačiau Niujorke.

Niujorkas kaip Vilnius.

Advertisements

6 comments

 1. rugstu

  Foto labiau patiko nei tekstas.

 2. Teddy Beer

  Užkalnieti, pasakyk, o ko tu nemoki?

 3. Buuro

  Aikštelė prie Rasų ir Zarasų gatvių kampo metalinių strypų tvorą turi. Tai daug kiečiau, negu tinklinė tvora. OK?

 4. Piktuolis

  Realiai už measurbatorius ir pixelpeeperius labiau užknisa tik prašinėjimas padonatinti “vieno labiausiai komerciškai sėkmingų fotografijos autorių” puslapyje bei juo įtikėjusių kalbos, kad jie gali su aifonu pavaryt ne prasčiau už gyvenimą fotografijai skyrusį fotografą su jo arsenalu.
  Aišku fotografuoja žmogus, o ne technika, bet kažkodėl abiejų jų lygis visada tiesiogiai proporcingas.

 5. bumbuliukas

  Beje, salia Viešpaties Dangun Žengimo bažnyčios esantis pastatelis, greiciausiai kokia buvusi zakristija, bobincius ar pan., sovietmeciu buvo perdaryta i laikina morga :D Kazkada dar lentele kabejo ant duru.

 6. Mėgstanti Vilnių

  Pelesos gatvė rašoma be ė, o šiaip viskas gerai:)

Komentuoti

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: