Kodėl aš esu geras lietuvių kalbos specialistas

Aš ir mano žinių bagažas.

Kai atsikeli labai anksti (filmavimų dienomis aš keliuosi anksti), kartais iššoka ilgai kaupta mintis. Šįryt prisiminiau, kad didžiausias kalbainių idiotizmas – ir, negana to, įrodymas, kad jie nesupranta kalbos paskirties – yra apgailėtinas tampymasis su žodžiu “sekantis”.

Parašiau apie tai feisbuke (su visa ryto leksika, pakeista žvaigžd*tėmis – tiek to, nebekartosiu), ir priminiau, kame čia reikalas. Žodis “sekantis” yra laikomas neteiktinu, reikia (sako kalbainiai) sakyti “kitas”.

Visi, kas turi smegenų užuomazgas, supranta, kad “kitas” yra ne tas pat: kitas yra bet kuris, o sekantis yra tas, kuris bus paskui. Sekantis aiškinamas kaip vertalas, nes yra, girdi, rusiškas sledujuščij (kaip visi gerai žinome, nevartotinas yra ir žodis tėvas, nes vertalas iš rusiško “otec” – jei raukotės, kad tai groteskinis ir išgalvotas pavyzdys, tai jūs teisus, tačiau prisiminkite, kad kurį laiką buvo nevartotinas, o kai kam ir dabar yra, žodis anūkas, nes slaviškos kilmės (!), ir vietoje jo yra košerinis “vaikaitis”).

Kalbainiai, žinantys, kad nusitampė su tuo “sekančiu”, bet negalėdami pripažinti savo apsijuokimo, sugalvojo paaiškinimą (sugalvojo ir lengvatikiams įliūlino – o tie kalbainių pakalikai, useful idiots, yra patys baisiausi: kalbainiai nors savo apmokamų darbų ir postų ir projektų laikosi, kas yra elementarus naudos siekimas, tačiau būna ir idėjiniai lingvokomjaunuoliai, kurie kalbakrušystę gina idėjiškai, nes jiems taip patinka, kaip toms bobutėms, kurios mėtė žabus į laužą, kai degino eretikus).

Paaiškinimas, girdi, “sekantis” yra tas, kas seka iš paskos, reiškia, negali būti tas, kuris priekyje, ir jeigu yra trečiadienis, tai sekanti diena bus antradienis. Žinoma, toks paaiškinimas yra juokingesnis, negu K.Brazauskienės rinkimų programa, bet jiems juk neįdomu.

Pagal tą logiką ir anglai vartoja žodį “following” neteisingai (kaip ir rusai su tuo minėtu žodžiu), bet kur jau čia talibanas dairysis į kokius nors anglus ar kitus, į juos dairomasi, kai patogu, o šiaip tai “turime labai seną, unikalią, nuostabią, sudėtingą kalbą, ir ją turim saugoti ir jokiems užsieniečiams nesilankstyti”.

Bet štai apie ką norėjau pakalbėti. Kai tik prasideda diskusijos (kad ir tos feisbuke), tuoj pat pasirodo kiečiausias argumentas. “Jūs ne specialistai ir nesiginčykit, negi dar eisit inžinieriams aiškinti, kaip paskaičiuoti medžiagų atsparumą”.

Žinote, kuo skiriasi inžinierius ar kitos rimtos specialybės specialistas nuo kalbainio? Jei aš imsiuos kurti vidaus degimo variklį, neišmanydamas apie tai, veikiančio variklio greičiausiai nesumeistrausiu. Jei pulsiu taisyti dantis, neišmanydamas dantų taisymo, daug pacientų nesulauksiu, o tie, kurie ateis, vargu ar kreipsis vėl. Jei eisiu žaisti krepšinio, neturėdamas specialaus parengimo, vargu ar priims į kokią komandą, o jei į kokią priims, daug žiūrovų neateis.

Inžinieriaus, gydytojo, architekto, chemiko, farmacininko ar dirbtinio karvių apsėklinimo specialisto profesinės žinios jam suteikia galimybes sukurti tokias prekes ir paslaugas, kurių žmonės be minėtų žinių sukurti negali. Su kalbainiais yra kitaip. Kalbainis gali žinoti, kad píenas ir šiẽnas turi skirtingus kirčio ženklus, bet kadangi dvigarsis ir vienu, ir kitu atveju tariamas visiškai vienodai, šio žinojimo vertė yra niekinė (kaip ir trijų skirtingų kirčio ženklų, nes jaučiantys taisyklingą priegaidę jaučia ją ir taip, o nejaučiančiam nepadės pamatymas, kad ten  kairinis).

Kalbainis gali spravedlyvai teigti, kad pastovus galūninis kirtis būdingas dviskiemeniams ir vienskiemeniams įvardžiams, tačiau tai nesuteikia jam jokio pranašumo prieš mane, kaip kalbos žinovą. Juo labiau jei minėtasis kalbainis aiškina, kad priešdėlio da- lietuvių kalboje nėra, o aš žinau, kad yra, nes jeigu butelis yra puspilnis, tai kitokio būdo jį pripildyti iki galo ir aprašyti tai vienu žodžiu, nėra: tik dapilti.

Kai aš vartoju kalbą pagal savo supratimą ir išmanymą, aš pasiekiu norimą rezultatą, ir tai reiškia, kad mano išmanymas yra pakankamas mano reikmėms. Ar tikrai pakankamas? Mielieji, aš iš kalbos gyvenu (ir leisiu sau pastebėti, gyvenu labai neblogai – aš žinau, kad jūs mėgstate, kai aš tai primenu). Aš uždirbu duoną, sviestą ir ikrus iš rašymo ir kalbėjimo. Žmonės noriai perka mano kuriamą kalbinį produktą. O kalbainio išvados ir išvedžiojimai yra mažiau verti, nei mano nuomonė.

Tikrai? Tikrai. Siūlau minėtam kalbainiui parašyti tekstą ir pažiūrėti, už kiek jį nupirks spauda. Arba pažiūrėti, kiek jam pasiūlys už laidos arba renginio vedimą. Kodėl pasiūlysiu? Kalbaini, tu sakai, kad esi kalbos profesionalas. Išmanai kalbą? Pažiūrim, kas daugiau uždirbs iš savo išmanymo, tu ar aš. Tegu kalba litai.

Būtent dėl tos pačios priežasties Mantas Petruškevičius, Natalija Bunkė ar Radžis ir kiti, nekenčiami snobelių ir pseudo-inteligentų, yra profesionalai. Jie sugeba uždirbti iš savo žinių ir įgūdžių. Teisybės dėlei (nes žinau, kad klausite) profesionalas yra ir Artūras Račas. Man visai nesvarbu, ką jis baigęs ar nebaigęs, kur ir kaip atestuotas ar aprobuotas ir kokių sąjungų narys. Jis gyvena iš žinių (ta prasme, ne tik savo žinių, bet iš žinių kaip naujienų) ir nuomonių, iš tekstų ir kalbos, teksto redagavimo ir jo vertinimo, ir jam už tai moka pinigus, reiškia, jis sukuria tai, kas klientui reikalinga. Tai čia mano toks požiūris, ir visai nepriklauso nuo to, ką Račas galvoja apie mane (jei galvoja).

Stephen King yra pasakęs apie tai, kada gali vadinti save rašytoju: ne tada, kai sugalvoji ar parašai knygą, o tada, kai ateina čekis iš leidėjo, pinigai atsiduria tavo banko sąskaitoje, tu nueini, susimoki už elektrą, ir dar lieka. Tada esi rašytojas.

Pinigai šiuo požiūriu labai gerai atskiria grūdus nuo pelų. Ir labai gerai nustato, kam apie ką galima aiškinti, o kam – ne (nors šiaip, žinoma, visi gali kalbėti apie viską).

Tai mano atsakymas visiems, kas bando aiškinti apie mano darbo profesionalumą. Aš jiems siūlau, atskirai po vieną ir visiems kartu, užsivartyt grabais (mandagiai tariant – įžvalgesni skaitytojai žinos tikrąjį posakio variantą), nes mano profesionalumo ir darbo kokybės patvirtinimas yra jo paklausa.

Jei kas nors gamina augina vynuogynus ir gamina vyną, neįstojęs į jokią vyndarių asociaciją, pagal savo supratimą, ir jo vynas yra perkamas ir mėgstamas (ir įkainojamas brangiau, nei sertifikuotų specialistų prekė), kas nors jam drįstų aiškinti, kad jis ne specialistas? Šiaip jau, žinoma, kad drįstų. Italijoje “supertoskanietiški” (super-Tuscans) irgi ne iš karto prasimušė: už juos, ne pagal kokybės sistemą pagamintus, gėrėjai jau mokėjo didelius pinigus, bet daug nuobezdų tebeaiškino, kad vynus gamina blogai, nes ne pagal taisykles.

Tai štai koks išėjo moralas iš visos šitos istorijos. Jei manot, kad kažką išmanot geriau, išpilstom ir pastatom ant lentynos, ir pažiūrim, kieno butelis liks stovėti, o kurį išsineš pirkėjas. Aišku, pralaimėjusiam tai netrukdys teigti, kad jo produktas iš tiesų yra vertingesnis, tik niekas to nesuprato.

Advertisements

52 comments

 1. Migle

  Andriau, nu nevaldot kalbos:) Priespaskutinej pastraipoj pirmam sakinyje per daug “augina gamina” priraset:)

 2. alanas

  oho pirmas protokolas kuris manes nesupykino. Super! Taisotes pone Uzkalni! Svarbiausia, kad jame nera priestaravimu sau :)

 3. asttutte

  Už “dapilti” reikia ir pažizneno nagradit’ ordinu Geras Lietuvių Kalbos Specialistas :D

 4. PROF. OŽISLOVAS

  Dėl palyginimo apie vyndarius: tam tikrai auditorijai geras yra ir vyno skonio marmalas su viena kita musele, tam tikrai – gerai bet kas, kas duoda galvon, o tam tikrai reikia rafinuoto skonio, aukštos kokybės ir pan. Ir uždirba daugiausiai tikrai ne pastarieji.

  Tai, kad kokie nors “Casio” uždirba daugiau, nereiškia, kad jų laikrodžiai yra geresni, nei “Breitling”.

  Beje, “sekantį” puikiai pavaduoja “paskesnis”, kai reikia pabrėžti eiliškumą. “Kitas” tikrai dažnai netinka.

  Rašote jūs tikrai gerai, neabejotinai atrandate įdomius momentus, bet ginčai dėl “kalbainių” kartais atrodo mažumėlę profaniški, ypač generalizacijos iš kelių pavyzdžių. Taip, tarp visų profesijų žmonių yra kvailių, bet mes juk neraginame, pvz., panaikinti policijos apskritai, jei koks uniformuotas asilo uodega girtas padaro avariją.

  Peace, tsakant.

  • Breitlingas parduoda timepiece už $20 000 už vnt. Casio to nepadarys. Myžalą daug kas parduoda ir uždirba. Bet kas, kas parduoda savo vyną po $50 butelį, turi retų sugebėjimų ir įgūdžių.

 5. mario-nete

  Hmm… Nelabai galima vertinti pagal skirtingose kategorijose pasiektus rezultatus. Tipo, “negalima paskelbti, kad bėgimo rungtyje greičiausias buvo dalyvis, kuris sparčiausiai suvalgė 10 hotdog’ų”…

  Taip ir graibstomų knygų ar skaitomų straipsnių nereiktų vertinti pagal “jie atinka norminę lietuvių kalbą” kategoriją ir džiaugtis, kad knygos graibstomos, o straipsniai skaitomi.

  Manau, kad yra n kitų vertinimo kategorijų, kur pataikoma tiesiai į dešimtuką. Ir man labiau patinka jos, Atitikimo lietuvių kalbai vertinimą palieku kalbainiams arba kalbišiams*.

  * mažas asmeninis kerštas už “programišius”.

 6. pliumbum

  Dar prie priešdėlio “da” ir prie “sekančio” pridurčiau žodį “jo”. “Taip” atitinka anglišką “yes”, yra formalus, o “yeah” niekaip kitaip neišversi, kaip tik “jo”.

 7. Laimis

  Puikus vartotojiškos visuomenės guru darbas. Jei Andriaus rašinius perka, tai jis yra kalbos vartojimo profesionalas.Tačiau jis nėra kalbos mokslo profesionalas ir tą puikiai supranta. Dar jis gali būti ir nutrūktgalviško vairavimo profesionalas, ir apsipirkinėjimo profesionalas, ir dar ko nors, ką pats Andrius geriau už mane žino, profesionalas. Nereikia pulti kalbininkų už tai, kad jie dirba savo darbą. Juk nepuoli mokslininkų už tai, kad liepia nespjaudyti į viršų ir išmanyti traukos dėsnius.

  Andrius, žinoma, supranta, kodėl kalbinikai saugo kalbą, kodėl jie vengia svetimybių, supranta – bet sąmoningai iš to tyčiojasi – taip jis geriau skaitomas, iš to jis gauna pinigų savo duonai ir sviestui. TV laidoje Įžvalgos matėme Užkalnį, kuris kalbėjo ganėtinai kitaip, nei tas, kuris reiškiasi interntinėje rašto erdvėje. Kad ir apie chamizmą: “chamizmas yra nesiskaitymas su kitais žmonėmis ir nustatytų, sutartų taisyklių nepaisymas”. O kalbos normos, ar jos nėra tos susitartos taisyklės? Kaip paties rašinių skaitytojas, jaučiuosi suvedžiotas.

  Kalbininkai gina tradicinę kalbą – jie užsiima kalbakrušyste – tai, išeina, Jūsų pastangos ginti savo įsitikinimus, savo turtą, savo tekstuose išguldytas mintis irgi yra vertybių “krušystė”?

  Vartoti lengviau nei saugoti. Ir, jei jau taip ta gimtoji kalba nebemiela, tai Afrikos, Kinijos, P. Amerikos rinkos laukia paties rašinių nelietuviškai. Ten juk daugiau skaitytojų, daugiau ir pinigų, ir garbės. Bet juk nepaliksit, Andriau, Lietuvos skaitytojų, ar ne ?

  Visa tai ką parašiau, aišku bus intelektualiai sudirbta ir man parodyta mano vieta tarp “useful idiots”. Tačiau, lietuvių kalbos klausimu, svarbu, jog žmonės aiškiai skirtų tai, kas Užkalnio, ir tai, kas Lietuvos.

  • Kalbos normos yra primestos taisyklės, nepridedančios vertės, paremtos galia ir savanaudišku noru kalbainiams išlaikyti darbo vietas.

   • Laimis

    Konstruojam pagal aukščiau pateiktą pavyzdį:
    Užkalnio kalbos normos yra alkaniems skaitytojams numetamos taisyklės, nepridedančios jų gyvenimui ekonominės vertės, paremtos geru autoriaus gramatikos ir stiliaus išmanymu, asmenine charizma, puikia orientacija ir chamizmu kaip raiškos priemone, savanaudiškai siekiant išlaikyti iš tos kalbos vartojimo kylančias pajamas ir populiarumą.
    Gal dar ką praleYdau?

  • kauniete

   Labai gerai parasete!

  • Marco Polo

   Užmiršote parašyti, kad ne tik duonai ir sviestui gerb. Andrius išleidžia pinigus, bet dar ir ikrams!

  • rasa

   labai patiko!

 8. shinikas

  O van Gogas nebuvo dailininkas, nes niekas nepirko jo maliavoniu. Bet jis tapo dailininku veliau, kai numire…

 9. Skirmantas

  Ant Brazauskienės rinkimų programos prašom nevaryt! Moteriškė bene pirmoji ėmė naudotis Open Souce politine programa – ji pionierė!

 10. Skirmantas

  O dėl sekantis paaiškinimas išties yra įdomus. Jei jau taip, tai ir pasaulinis tvanas yra sekantis. Nors ką čia… Didysis sprogimas taip pat sekantis. Nors šitas tai rimtai sekantis, nes tai vyko, tai vyksta tai vyks. Čia kalbainiai rimtai užkabino…

  O jei taip filosofiškai pažvelgus tai šiandien antradienis irgi sekantis ir ką tik praėjusi sekundė yra sekanti ir savaitė buvusi irgi sekanti… Ir metai – ir viskas taip akumuliuojasi-akumuliuojasi… Man jau baisu… AAAA!! Ką daryt???!!! Mane seka!!!!!!!!!!!!!!

  Štai koks etiudas gavosi.

 11. Povilas

  ŠIaip Čekuolis sakė, kad lietuvių kalbainiai dirba apsauginių darbą ir bando apsaugot kalbą nuo išterliojimo, o vat anglų kalboj žaidžiama taip kaip ieškant naujienų. Pavartojo kažkas naują žodį, SCORE, +1 prie kalbos – it makes it stronger.

  O šiaip užsivartymas grabais kadangi neteiktinas barbarizmas (pun intended), tai siūlau subjektui pasakyt kad jis/ji “toli eis”.

  • Skirmantas

   Tiksliai! ;)

   “Jūs su šita savo nuomone toli eisite”

   Užsirašom į glumintinų frazių sąrašą.

 12. Rasa

  Betgi Andriau, pats rašai “tai kitokio būdo jį pripildyti iki galo ir aprašyti tai vienu žodžiu, nėra: tik dapilti.” Tai kodėl ne “dapildyti”, o “pripildyti”? Attinkamai, kodėl “dapilti”, o ne “pripilti” ar “pripilti iki viršaus”?..

 13. hghjjh

  Sekant tokia logika, kuo blogas zodis karoce, kai kas ne vieno sakinio nepradeda ar neuzbaigia be jo. Vopse – irgi mielas, o apie visokius matus, perematus isvis nekalbu, tiesiog kalbos perlai. Uzkalni, nereikia cia ereziju skleist, pats puikiai zinai, kad tavo rasinius skaitys ir pirks geriau, negu filosofo ar kalbininko veikala. Tavo rasiniai mazdaug atitinka popsa. Klasikines muzikos koncertai nesurenka tukstantines minios, o tarkim koks nors U2 – stadionus. Taciau niekas nesako, visi klausykites tik popso, roko ir t.t. muzikos, nes visa kita – slamstas, nes vis tiek pinigu nepadaro tiek, kiek,tarkim, Madona. Kiekvienam savo – pagal issilavinima, poreikius, pomegius, intelekta…O pats esi spaudos chuliganas ir kai kam tai patinka, o kai kam – ne. Kalbininkai saugo kalba ir gerai daro. Dar neaisku kaip butu nutike lietuviu kalbai tais gudziais sovietiniais laikais, jei ne jie. Juk turim dabar degtukus, o ne siercikus. O kad kalba kinta, vystosi, ja itakoja kitos kalbos ir technologiju vystymasis – tai faktas. Bet jei galima apsieit be per daznu kitos kalbos intarpu, tai ir apsieikim, nes straipsniai rasomi placiai auditorijai, taciau juk dar ne visi moka anglu kalba.

 14. penki kebabai

  Ir smagus ir tuo pačiu rimtas straipsnelis, super.

  Iš tiesų, darbo pardavimo kaina nėra absoliutus kokybės “teisėjas”, bet visgi gana rimtas požymis. Ta kaina dažnai inertiška, todėl jeigu esi superinis specialistas, normalu kad karjeros pradžioje nebūsi iš karto masiškai dievinamas. Tačiau jeigu stengiesi dešimt metų, o visdar niekam nereikalingas, tai jau rimtas požymis kad problema ne sugebėjime save parduoti (o visi nuspėjame kur).
  Tam tikrais atvejais, aišku, ir aplinka labai svarbi. Kad ir koks geras scenaristas, su prastais aktoriais filmas nežibės. Bet šitas dalykas vėlgi susiveda į inertiškumą: bėgant laikui, tas scenaristas vis tiek išvažiuos dirbti ten kur yra galimybė save realizuoti.

 15. AV

  Malonu sužinoti, nes redaktoriai mums tebebraukia “sekantis”.

 16. keturiolika juodvarnių

  VLKK visdar priešinasi sekančiam: http://vlkk.lt/lit/2962

 17. tetis

  Pornografijai paklausa didžiausia, pelningiausia, …

 18. Šiktas, o ne reabilituotas. Redaktoriai tebebrauko abiem rankom. Ir toną filtruokit.

 19. 100% sutinku

  Dar prideciau vartotina lietuviska zodi kurio kalbuoliai vengia tai – paliubomu. Juo puikiai pasakoma vienu zodziu jog 120% sutinku, tinka ir patinka

 20. mnn

  Laimi tas, kas turi talentą. Bent jau taip taip turėtų būti. Bet laimint kažkas pralaimi. Man baisu, kad krikščionybė pralaimi prieš islamą. Aš už krikščionybę. Aš mėgstu vyną, o tai labiau krikščioniška, nei musulmoniška. Mėgstu jaustis vienišas, bet tik tada, kai žmona yra prie pat. Kas bus, žmonės, kur mes einame? gal visgi šitie kalbainiai būtini?

 21. Guesswho

  Žodis “vaikaitis” yra fucking siaubas! Kalbos nacių abominabilus spawn’as.

 22. Tomas

  Negaliu pasakyti, kad maitinu ypatingą meilę kalbininkams, greičiau atvirkščiai. Nemėgstu jų. Kalbininkai kelia ypatingą susierzinimą, kuomet išgirsti naujus iškastruotus žodžius – kaip antai taurų itališką patiekalą risotto, kažkoks pusprotis sugalvojo pavadinti „daugiaryžiu“ (abejoju ar tas individas kada nors yra valgęs risotto apskritai). Jau nekalbant apei seniai išprievartautus steikus, burgerius, cepelinus bei IT terminus. O kur dar naujai sugalvoti seniai vartotų žodžių kirčiavimai, čia turime vietovardį Trakai (Trã kai), juk visiems gerai žinoma kaip kirčiuojamas šis žodis nuo Maironio eilėraščio mokymosi mintinai laikų, bet kažikam reikia įrašyti savo purviną brydę į lietuvių kalbos taisyklingą formavimo vagą. Jei analizuoti kalbininkų darbą sistemiškai, tai aplaidumo jų darbe gali rasti apsčiai, tarkime kodėl plovas yra vis dar plovas. Kodėl kalbininkai per eilę metų nesunormino šio pavadinimo iki kokio daugiaryžmorkio su mėsa? Bet, bet, bet kad ir blogo besakytum apie minėtą organizaciją, tačiau mano nuomone kalbos prižiūrėtojų institucija turi būti. Tokios institucijos forma diskutuotina, mano nuomone ją turėtų sudaryti 4-5 darbuotojai, sergėti dabartinę norminę, legitimatyviną kalbą ir negalvoti, nekurti jokių naujadarų, updatint‘ų kalbos taisyklių bei nesikšti į privačius santykius. Jei nebus prižiūrėtojų , tai manau , kad lietuvių kalba degraduotų ir pavirstų šiukšlynu. Būtent šiukšlynu. Visiems yra gerai žinoma taisyklė, kad nereikia teršti aplinkos, reikia rūšiuoti šiukšles. Aš taip darau, mano draugai ir pažįstami taip daro ir neabejoju, kad gerbiamas Užkalnis tikrai laikosi šių paprastų taisyklių. Tačiau pažiūrėkite kiek daug urodų nesugeba nueiti 10 metrų iki konteinerio ir išmeta šiukšles prie artimiausio krūmo. Tokiems reikėtų kojas ir rankas nukapoti, geidautina viešai Lukiškių aikštėje (renginys būtų nemokamas Žvėryno bendruomenės nariams, Vilniaus savivaldybės tarnuatojams, elektromobilių vairuotojams ir gerb. Andriui). Jei niekas nekontroliuotų teršėjų, tai Lietuva akurat per 3 mėnesius pralenktų Indiją ir Bangladešą kartu sudėjus pagal šiukšlių kiekį per capita.
  Tokio plauko urodų-šiukšlintojų yra labai daug ir kalboje, jie sunkiai surezga bent kiek aiškesnę mintį, o žodynas apsiriboja 254 žodžiais, iš kurių 120 lietuviškų, 130 rusiškai-lenkiškų ir 4 angliški (f**k vienas jų). Jeigu jie įsigalės, tai po kokių 3 metų mūsų premjeras kalbės maždaug taip : „Ė, nu žinote, tipo, čia pas mus tokia tipo ekonominė krizė buvo, nu bet mes su ja nu zj**s pakovojome, ėmėmės prirašytų taisyklių ir su tikslu nugalėti tą krizę, ja ir nugalėjome“.
  Kalbos priežiūros institucijos nereikėtų, jei Lietuvos gyventojai bent iš dalies būtų aukštesnio išsilavimo ir sąmoningumo lygio. O jei didžioji dalis gyventojų valdytų kalbą kaip gerbiamas Užkalnis, tai jokių prievaizdų iš viso nereikėtų. Taigi siūlyčiau išformuoti dabartinį kalbos institutą, jo dokumentus ir visas bylas sudeginti bei paleisti pelenus į Nerį. Kalbos priežiūros funkciją perduoti , nežinau kol kas, bet tai galėtų būti – Seimo komisija , padalinys prie Vyriausybės, griežčių auginimo asociacija arba Gestapas.
  Beje, gerbiamas Andriau, jūsų protokole pamačiau kosminio maštabo šventvagystę, ojojoj. Perskaičiau ir pasijaučiau taip, kaip žmogus, kurį gerą pusvalandį skandino american-style klozete.
  Rašote , kad rašytojas tampa rašytoju tuomet, kai gauna pinigus. Viešpatie aukščiausias, nu kaipgi taip. Ar jūs nežinote, nesuvokiate, kad individas tampa rašytoju tik tuomet ir tiktai tada, kai jis tampa Rašytojų sąjungos nariu. Va kur yra esmė – sąjungos narys, kuris savo laiku gaudavo kelialapius į poilsio namus , paskyras žiguliukams, spalvotą televizorių, skalbimo mašiną bei patalynės komplektus. O prieš naujus metus dar gaudavo pamėlusią šaldytą vištą, žirnelių ir majonezo. O tamsta vienu plunksnos brūkšniu viską nurašėte istorijos sąvartynan. Gėda turėtų būti dėl tokio istorijos negerbimo ir todėl pasakysiu, kad man nuoširdžiai jūsų gaila, jūs vaikotės pigaus populiarumo, o pigus populiarumas bus labai trumpalaikis ir dar beto, nors ir kaip jums bus blogai, bet aš daugiau tamstos rašliavos nebeskaitysiu ir kitiems tai daryti uždrausiu. Na, gal dar perskaitysiu keletą protokolų , gal dar vieną kitą ir dar kokį biškį….

 23. Tomas

  Vienas dalykas, kai kalbą TYČIA papildai žargonu, slengu ar svetimkalbiais žodžiais, tačiau visai kitas, kai tu net nežinai, kad tai darai, o sakinyje palieki bent 10 gramatinių klaidų. Kalbininkai sukuria atskaitos tašką. Nei daugiau, nei mažiau ir nieko blogo čia nematau. Niekas į kalėjimą už tai nesodina. Kaip sakė Markas Tvenas – svarbiausia turėti faktų, o po to gali juos iškraipyti kaip nori…
  Kalbininkų lyginimas su rašytojaus mažų mažiausiai neadekvatus. Pagal tokią logiką lietuvių kalbą LT žemelėj išmano tik Užkalnis ir dar keli išrinktieji, likę jos nemoka ir žodžio teisės neturi. Nes iš to neuždirba. Tai gal tada tesimuose turi sėdėti ne teisėjai, o atitinkamos srities darbininkai, nes jie reikalą iš praktinės pusės išmano geriau – juk iš to gyvena?

 24. Baigęs universitetą, teisybės dėlei… Kokias čia nesąmones kalbi? Kaip tu gali baigti įstaigą? Gali baigti statyti įstaigą, bet kaip tu gali pradėti įstaigą? Pradėti universitetuoti? Taigi studijuoti!

  Arba “teisybės dėlei”. Parodyk tą vietą, kur tu padedi teisybę! Arba “laikytis žodžio”. Pasikabini ant žodžio ir laikaisi? Absurdas. Kodėl aš apskritai turiu tokius klausimus kelti?

 25. Skirma

  Būtų kalbnininkų (arba kalbainių, kaip Andrius sako) valia, visi kalbėtume daugmaž Roko Žilinsko tonu, pabrėžtinai taisyklingai ir TIK lietuviškai be jokių “priemaišų”. Jokių svetimybių, jokių tarptautinių žodžių, nes juk jie darko mūsų unikalią kalbą. Aha, tikrai unikalią, nes tik mūsiškiai sugalvojo pavadinti troleibusą vielabraukiu (dievaži, neturi tie kalbininkai fantazijos), monitorių vaizduokliu ir t.t.
  Kalba, kaip ir absoliučiai visi laikui pavaldūs reiškiniai, evoliucionuoja, tik ne dirbtinai kažką kuriant, o natūraliai taikantis prie aplinkos ir poreikių. Bet kalbainiai turi kažką veikti, tai kuria. Nelaba sėkmingai, bet jie stengiasi.
  Man asmeniškai žavu, kai kalba “paskaninama” kad ir tais pačiais rusicizmais ar anglicizmais, kai kur tikrai tinka, prideda prieskonio minčiai, galų gale išlaisvina iš rėmų, kai stengdamasis kalbėti pabrėžtinai taisyklingai, žmogus nebegali pasakyti tai, ką iš tiesų turi galvoje.
  Bravo Andriui, puikus, skaniai besiskaitantis straipsnis su stipria argumentacija.

 26. Dar negaliu pakęsti, kad lietuvių kalboje valiutos ženklas eina po skaičiaus ir su tarpu (2000 £, vietoje £2000). Akys raibsta, bl. Mano įsivaizdavimu, tokius dalykus visos tautos turėtų rašyt vienodai.

 27. IBertulyte

  Kai pagalvoju apie save ir mane supančius žmones, t.y. kaip mes bendraujame, turbūt visiems “kalbainiams” ausys nukristų. Tenka pripažinti, kad didžioji dalis esam (ra)barbarai (žmonės, kurie vartoja barbarizmus) ir kalbam taip, kaip papuola, kaip mums patogiau, bet ar tai blogai..? Dirbu tokį darbą, kuriame kalbos kultūra yra labai svarbus dalykas, tačiau kuo toliau, tuo labiau suprantu, kad šaltas ir dalykiškas bendravimas su klientu, laikantis visų reikalavimų, juolabiau, kai klientas tavęs nemato ir tik girdi, tampa neveiksmingas ir net tam tikra prasme nuodas. Kur kas paprasčiau bendrauti su žmonėmis jų kalba – paprastai ir aiškiai.

  Aš nesu prieš “kalbainius”, tačiau iškyla klausimas, ar mane kas supras, jei imsiu vartoti žodžius, pvz., vaizduoklis ar linksmalazdė? Abejoju… :)

 28. Sigis

  Viskas gerai, tik ar verta taip tiesiogiai paklausą sieti su kokybe: jei tarkim per savaitę bus parduota 200 radžio kompaktų, o J. Šeduikytės tik 5, tai ar reikš, kad Radžis yra 40 kartų geresnis muzikos atlikėjas už Jurgą :) ?

 29. Saulius

  Ot kas man patinka pas Užkalnį – žmogus taiko tiesiai į klasikus (aišku, geriau gyvus)… Ar neteks Erlickui pasispaust?..

Komentuoti

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: