Pasaulis vis dar iš dviejų stovyklų: mūsiškiai ir kita pusė

Lietuvos rytas, 23 04 2012

Praėjusią savaitę propagandinis Kremliaus kanalas, transliuojantis angliškai, „RT“, dar vadinamas „Russia Today“ – „Rusija šiandien“, parodė naują laidą: pašnekovą (ne bet kokį – teroristinės organizacijos Hezbollah vadovą Libane, Hassan Nasrallah) kalbino Britanijoje gyvenantis, keliose šalyse ieškomas ir besipriešinantis išdavimui, save laikantis kovotoju už tiesą ir skaidrumą Julian‘as Assange‘as.

Keturiasdešimtmetis australas programuotojas ir žurnalistas, o užvis labiausiai – aktyvistas, paskyręs daug energijos slaptų dokumentų viešinimui tinklalapyje „WikiLeaks“ (slapti dokumentai dažniausiai būdavo iš tos pasaulio dalies, su kuria pasirinkdavo kovoti nenuilstantis baltagalvis Prometėjas), rado sau pačią tinkamiausią vietą. Į tą televizijos stotį Assange‘as įkrito, lyg obuolio graužtukas į šiukšliadėžę, sviestas taiklia krepšininko ranka.

Propagandinis nuo pradžios iki pabaigos, simbolizuojantis cinišką ir kiek labiau poliruotą, bet vis dar geriausių šnipų mokyklų pažymėtu rusišku akcentu angliškai kalbančią V.Putino Rusiją, šis kanalas jau vien savo pavadinimu įžeidžia sveiką protą. „Rusija šiandien“ – kanalas pasakoja ne apie ką tik nori, tik ne apie Rusiją šiandien (ten nėra istorijų apie tai, kaip banditai suaugę su valdžia arba apie rusiškų rinkimų įdomybes, arba, sakykim, kokio nors žvilgsnio į M.Chodorkovskio, jau devintus metus metus sėdinčio už grotų, bylą, arba apie žurnalistų nužudymus). Kanalas uolių, išpuoselėtų rusų ir rusaičių stropiai išdresuotais komjaunuoliškais balsais pasakoja pasauliui apie tai, kaip blogai ir neteisingai gyvena žmonės Vakaruose. Rusams darbuotojams pritaria brangiai nupirkti Londone ir Niujorke trečiojo ešelono eterio veikėjai, tikri anglakalbiai, nesibodintys nelabai skanaus televizijos stoties kvapo.

Pastarasis gražiai kostiumuoto anglakalbio tipas yra gerai žinomas: Irano valdžios įkurtas ir ypač begėdiškai iškišęs liežuvį ir pritūpęs prieš Teherano valdžią angliškas kanalas „Press TV“ Londone prisamdė tokių pačių jaunų darbštuolių – už pinigus. Šalia jų iš idėjos dirba nuoširdūs Vakarų nekentėjai arba ciniški avantiūristai, kurie krapšto nuo statinės dugno tokias populiarumo atliekas, kad jų net eiliniai politikai neliečia, nes nenori tepliotis.

Julian‘as Assange‘as yra nuoširdus Vakarų nekentėjas. Naivūs žmonės mano, kad jo tinklalapis „WikiLeaks“ yra narsi kova už tiesą ir atskleidžia piktnaudžiavimus. Kalbant apie naivius žmones, daug ką parodo jau 2009 m. J.Assange‘o gautas „Amnesty International“ apdovanojimas už žurnalistikos pasiekimus. „Amnesty International“, kaip ir Nobelio taikos premijos skyrėjai, jau seniai mutavo iš žmogaus teisių gynėjų į paprastus iškvaišusius kovotojus su Vakarais ir su laisvu pasauliu. 2008 m. ta pati „Amnesty International“ Estiją sugretino su žmogžudžių režimais kaip mažumas skriaudžiančią šalį. Rusija tuomet negalėjo atsidžiaugti ir apčiurškė visus kampus, šokinėdama iš laimės kaip jaunas šunytis, kai į namus ateina svečiai.

Rusijai ir toliau yra tuo geriau, kuo blogiau yra Vakarams ir ypač JAV. Kai kovotojas neva su blogybėmis taip akivaizdžiai užima vietą po Kremliaus vėliava, kiekvienam turėtų pasidaryti aišku, kas ten per kova ir kokios ten blogybės.

J.Assange‘as tikrai naudingai parodo, kad dvidešimt metų po Šaltojo Karo pabaigos pasaulyje viskas yra paprasta, ir net pats Šaltasis Karas nesibaigė – taikos nebuvo, tebuvo tik laikinas agresijos nutraukimas, ir jis tikrai buvo laikinas. Yra mūsiškiai, ir yra stovykla kitoje barikadų pusėje. Ir mums (kaip ir kiekvienai mažai šaliai) reikia pasirinkti, ar norim būti su Kremliumi, ar norime būti su pažangesne ir laisvesne sistema.

Visos šnekos apie „trečiąjį kelią“, apie tai, esą mums reikia būti patiems savimi ir nesidairyti į kitus, kad pasaulis yra sudėtingesnis, yra tik lengvatikiams.

Tiems patiems lengvatikiams, kurie įsitikinę, kad „WikiLeaks“ ir jų įkūrėjas padarė daug gero, atskleisdamas diplomatinio susirašinėjimo paslaptis ir demaskuodamas piktnaudžiavimus, taisyklių pažeidimus, dvigubus elgesio standartus, veidmainiškus pareiškimus, slaptus susitarimus ir nekuklius komentarus apie žinomus politikos asmenis.

Tai nebuvo paslaptys. Paslaptimis tuos faktus ir komentarus galėjo laikyti tik beviltiški naivuoliai – tie, kas tikisi, kad prezidentai ir ministrai pirmininkai su savo patarėjais ir savo diplomatais privačiai kalbasi taip pat, kaip jie kalba viešumoje. Nejuokinkit mūsų. Net tėvai su savo vaikais vienodai nekalba namie, kai nelaiko nervai, ir atėję į mokyklą, kur tėveliai visada bando atrodyti pavyzdingi, kantrūs ir malonūs.

Politika visada buvo, yra ir bus nelabai švari. Taip, vardan nacionalinių interesų dažnai nesilaikoma taisyklių, ir ciniškai naudojamasi galimybėmis, kai reikia. Taip, kas galima mums ir mūsų sąjungininkams, nebūtinai leidžiama priešams (nebent jie sugebėtų apginti savo teises pakankamai svariu kumščiu). Taip, nuolatinių sąjungininkų nebūna, būna tik nacionaliniai interesai arba politinis išsiskaičiavimas. Bet kuri šalis – bet kuri – turinti pakankamai didelę ir aktyvią išeiviją JAV niekada nebus užmiršta tos šalies užsienio politikos. Jus tai šiurpina? Tada pranešu jums, kad šis pasaulis jums apskritai gali nepatikti.

Ir net jei kažkokie žmonės iš „WikiLeaks“ paviešintų dokumentų sužinojo kažką, ko nežinojo anksčiau, nuo to absoliučiai niekas nepasikeitė. Politikai ir verslas dirbs kartu ir žiūrės vieni kitų interesų, o rinkėjai labiausiai rūpės tuomet, kai ateis balsuoti. Trečiasis pasaulis bus korumpuotas, o Vakarai naudosis atskiromis jo dalimis, žaliavomis ir politikais pagal galimybes.

Tai baisus pasaulis, tačiau nepaisant visko, jame tenka pasirinkti pusę, prie kurios prisijungi, jei nenori, kad tave apskritai nuspirtų į šalį.

Galiu paaiškinti trumpiau ir suprantamiau tiems, į kieno smegeninę sunku prisibelsti. Žinote JAV priklausantį Gvantanamo kalėjimą Kuboje, kuris JAV yra vertinamas prieštaringai, prezidentas Barack‘as Obama buvo pasiryžęs jį uždaryti (bet paskui pasirodė, kad ne viskas taip paprasta)? Tas kalėjimas, daugelio jautrių sielų nuomone, yra blogis, prilygstantis Islamo teroristų blogiui.

Tai štai, jei jums reikėtų absoliučiai lygiavertėmis sąlygomis pasirinkti, kas bus jūsų kaimynas ir matys per sodo tvorą jūsų tvorą – ką jūs mieliau pasirinktumėte, ar tuos, kurie kalinami Gvantaname, ar tuos, kurie tuos kalinamus saugo? O jei ne tik kaimynai, jei reikėtų įsileisti į namus kelioms dienoms – ką mieliau pasirinktumėte, tuos, ką gina ir kieno labui stengiasi Assange‘as, ar tuos, kas reikalauja jo išdavimo už dokumentų vagystę ir viešinimą? Jūs juk žinote atsakymą.

16 comments

 1. prowler

  Ta proga,kad jau apie rusus,ar radai tuos straipsnius is ”Istoriju” apie anglu poziuri RU?

 2. Daoer

  “Tai baisus pasaulis, tačiau nepaisant visko, jame tenka pasirinkti pusę, prie kurios prisijungi, jei nenori, kad tave apskritai nuspirtų į šalį.”

  Tai tą ir bandžiau pasakyti. Komentarais po anuo straipsniu dėl Assange’o.

  “Politika visada buvo, yra ir bus nelabai švari. Taip, vardan nacionalinių interesų dažnai nesilaikoma taisyklių, ir ciniškai naudojamasi galimybėmis, kai reikia. Taip, kas galima mums ir mūsų sąjungininkams, nebūtinai leidžiama priešams (nebent jie sugebėtų apginti savo teises pakankamai svariu kumščiu). Taip, nuolatinių sąjungininkų nebūna, būna tik nacionaliniai interesai arba politinis išsiskaičiavimas. Bet kuri šalis – bet kuri – turinti pakankamai didelę ir aktyvią išeiviją JAV niekada nebus užmiršta tos šalies užsienio politikos. Jus tai šiurpina? Tada pranešu jums, kad šis pasaulis jums apskritai gali nepatikti.”

  Vėlgi – tokia yra realybė. Shades of grey. Tą ir bandžiau pasakyti anksčiau. O jūs kad užsirūstinot.

  Jei čia yra Jūsų pozicija šiame straipsnyje smulkiai išdėstyta ir išplečia tai, ką rašėte anksčiau – tenka tik sutikti.

  O dabar marš pasidomėti ką ten mūsų šaunieji biurokratai dėl Nerijos sumąstė eilinį kartą – “Vandens transporto vystymas”, matai. Įdomu, jie tik durnais apsimeta ar tikrai tokie yra?

 3. zmogus triusikuose

  jūs taip pat makaronus ant ausų kabinate – Šaltasis karas vis tik baigėsi, tiksliau išsireiškus – nunyko. Ir priežastimi to nunykimo buvo pinigai. Mamonai dabar tarnauja ir rusai, ir amerikiečiai, ir arabai, jie visi vienoje barikadų pusėje. O kitos pusės net nėra, yra tik vartotojai, kurie negina jokių interesų (na, gal ir yra vartotojų teisių gynimas, bet tai labiau šabloninis išsireiškimas, konkurencija puikiai tvarkosi šioje srityje). Žvelkite giliau, A, pasaulio galingieji nebeturi vienokių ar kitokių ideologijų (dėl kurių skirtumų ir kildavo visi pasaulyje vykę karai) apart vienos – pinigų kiekio didinimo, todėl rusai niekada nepuls Baltijos valstybių (nes tada reiks “papigiąja” dujas ir elektrą ten pardavinėti), amerikiečiai niekada nekariaus su kiniečiais, nes ten jų fabrikai, kiniečiai niekada nekariaus su kitais azijiečiais ir likusiu pasauliu, nes sutriks pinigų srautas į Kiniją ir taip toliau ir taip toliau.. Relax žmonės, mūsų paskirtis šioje planetoje – vartoti ir kažkam pelną generuoti, o žasų, net ir pasidabruotus kiaušinius dedančių, niekas nekerta.

 4. Dėl Estijos yra tiesa. O jei pateisini cinizmą, tai daug apie save pasakai.

 5. Skersinis

  Viskas labai aiškiai atsistoja į savo vietas po to, kai tą komjaunuolį Assange pasamdė RT. Tiesiog ar jums nekyla klausimas – Kas pateikė WikiLeaksui slaptus dokumentus, tarp kurių tikrai yra ir tikrų dokumentų? Tik idiotas gali galvoti – kad visi dokumentai buvo prieinami internete. Juk atsirado krūva “savanorių”, kurie aprūpindavo dokumentais Assange. Tik tie savanoriai dažniausiai pulkininko laipsnį turėjo, ir partijos nario mokesčius nuo dviejų algų Maskvoje mokėdavo. Paranoja? Norėčiau kad taip būtų.

 6. Martynas

  Biški ne į temą, o kokios srities daktaro laipsnį turite, gerb. Andriau?

 7. Gerasirdis

  Dėl Assange’o ir tų vikičiurkšlių- nelabai ką jos pakenkė JAV, juk ten visa medžiaga tai, ką JAV surinko apie kitas šalis. Girdėjau net visai įtikimai skambančią konspiracinę teoriją, kad amerikiečiai tyčia visą tą informaciją numetė į viešumą- kad visi žinotų, su kuo amerikonams plačiąjam pasauly reik turėt reikalų. Didžiausias Wikilieaks’ų Amerikai suduotas smūgis- įžuli demonstracija to, kad Amerika nemoka saugot savo paslapčių. Bet turintiems atmintį- anokia čia naujiena (net ir atominės bombos paslapčių jie neišsaugojo).

  Kalbant apie dvi spalvas ir dvi puses- norėtųsi su tokiu paprastu pasaulio paveikslu sutikti, bet kas tuomet dvi pusės? Juk be Vakarų civilizacijos ir Islamo barbarybės priešpriešos yra dar Rusija, Kinija, dar visokių smulkesnių priešų, kaip kad Čavesas ar Kimas trečiasis. Taip kaip čia tada išeina? Mus (vakarų civilizaciją) apsupo priešai? Būtų gal ir neblogas šūkis, bet labai jau primena “my okruženy vragami”.

  • entdx

   Vakarų civilizacija irgi nevinalytė: yra Štatai, EU, Japonija ir P. Korėja (žinoma su išlygomis, bet Japonija turi nemažai bruožų budingų Vakarų pasauliui jau nuo 19 amžiaus). Rusija galime sudėti su Centrine Azija ir su tam tikrais bruožais Kinija (žinoma Kinija kitas pasaulis). Dar kita grupė musulmoniškas pasaulis, bet ir jis nėra vieningas: moderni Turkija, gana uždari visuomėnės pobūdžiu, bet atviri ekonomiškai Saudo Arabijos, JAE ir panašūs kraštai, Iranas, visas postkolonijinė Šiaurės Afrikos pakrantė.
   Akivaizdu, kad grupių daug, bet straipsnyje tėra vienas kontekstas: Rusijos autoritarizmas ir jos prieš JAV nukreipta propaganda. Autorius matomai priskiria “mes” – Vakarų pasaulis – JAV. Ne priešai apsupo, o vidinis ir išorinis antiamerikonizmas ir panašiai. O JAV yra mūsų civilizacijos dalis.
   Na arba tiesiog šis straipsnis neblogas trolinimas. Interpretuok pats kaip nori.

   • Gerasirdis

    Na, taip, galima sutikti: grupių ir priešpriešų pasauly daug, bet mums nėra ko galvos kvaršinti kinijomis ar sunitų/šiitų nesutarimų subtilumais. Lietuvoj Užkalnis mato vieną pagrindinę priešpriešą: vakarietiška-progresyvi iš vienos pusės ir rusiškai-azijatinė-tironiška iš kitos. Bet ar tikrai yra tiek Rusijos mylėtojų, kiek jiems dėmesio skiria Užkalnis?

    Neskaičiuojant tų, kuriems “prie ruso buvo geriau, nes tada mergos jaunesnės buvo”.

   • entdx

    “Bet ar tikrai yra tiek Rusijos mylėtojų, kiek jiems dėmesio skiria Užkalnis?. Neskaičiuojant tų, kuriems “prie ruso buvo geriau, nes tada mergos jaunesnės buvo”.”
    Atsakymo ieškok tiesiog po straipsniu, kur rašoma kad Gazprom dujos brangs ar eilinė rusiška avantiūra aprašyta. Pamatysi kiek žmonių sakančių, kad Rusijai pasiduodant būtų daug geriau.
    Ir šiaip nemažą dalį Rusijos fanų, bei komunizmo mylėtojų sudaro žmonės kuriems mažiau nei 30 (t. y. sovietmečiu tebuvo maži vaikai).
    Gali Russia today (RT) kanalo porą video apie Lietuvą pasižiūrėt. Nežinau, turbūt reiktų prie komedijos žanro priskirti: pamenu sutikau juos Vilniuje – tie pasistatę automobilį kažkur prie operos ir baleto teatro bėgo su kameromis link Žaliojo tilto – karščiausio ir įdomiausio taško Lietuvoje – intro daryti.

   • Gerasirdis

    Na, komentarai tai dažnai organizuotai rašomi. Pvz po straipsniais apie Baltarusiją visada būna po keliasdešimt pagal tą patį šabloną rašytų “ką jūs čia nesąmones rašot, aš/mano draugas/tėvas/brolis/žmona buvo Baltarusijoj vakar/užvakar/praeitą savaitę, viskas ten gerai”.

    Dėl Rusijos mylėtojų- situacijos ironiškumas yr tame, kad net ir neskaitlingi Rusijos mylėtojai pas mus ima darytis vakarietiškojo tipo- jaunimėlis su Če Gevaros maikutėm :-). Mada tokia tipo, bet grynai vakarietiška. Mylim tai, ko realiai niekad nematėm ir nematysim- maždaug politinis tolkienistų ar Avatar’o fanų analogas :-).

 8. Audrius Šulcas

  Kas tie mes? Ar aš įeinu į “mes”?

 9. Petras

  Misteris binarinis kodas ;) O, kad pasaulis taip paprastai juodai baltas būtų… Lyg viskas geopolitikoj būtų taip paprastai dvipoliška. Ypač Vakarų pusėj.
  Not sure if Andrius čia bando antrą pakopą jau savo žurnalistinės misijos vykdyt, tipo politizuot savo rašliavą ir kryptingai lenkt pritrauktą masę (pirmas buvo tiesiog pritraukti gaują fanatikų, kurie arba norėtų jaustis buržua, arba po straipsniu su runkelių kritika parašo “Andrelis gerai stumia”, jei gerai suprantu) or just riboto mąstymo.

 10. “Ir mums (kaip ir kiekvienai mažai šaliai) reikia pasirinkti, ar norim būti su Kremliumi, ar norime būti su pažangesne ir laisvesne sistema.”

  Na tai prašom sakykit, ką palaikot tarptautiniame konflikte dėl Gazos flotilės užpuolimo – mūsų NATO sąjungininkę Turkiją, kuriai iškilmingai įsipareigojom pagalbą dėl 5 straipsnio, ar mūsų strateginio partnerio JAV dar strategiškesnį draugą Izraelį? Kitaip tariant, su kokia pažangesne ir laisvesne sistema mums būti – jankiais, žydais, ar sekuliariais vakarietiško auklėjimo musulmonais?

  Beje, pasirinkti, kas bus mano kaimynas ir matys per sodo tvorą mano tvorą, labai nesunku – mieliau pasirinkčiau tuos, kurie kalinami Gvantaname, dėl 3 priežasčių:
  1) aš negyvenau anglijoje ir tikrai nesu už jus visus protingesnis, todėl manęs nekamuoja ksenofobija nei rasės, nei religijos, nei politiniu, net buvusio teistumo* požiūriu. Jeigu yra žmonių, ką kamuoja, siūlau nedelsiant važiuoti į Oslo teismo rūmus palaikyti savo kolegos;
  2) dirbu teisme, puikiai suprantu ką reiškia nekaltumo prezumpcija ir kokia elektros srove išdegintų “parodymų” vertė, be to net jei tarp Gvantanamo kalinių, kurių nuteisti neįmanoma, yra revanšiškai nusiteikusių, kaži kodėl jie turėtų išsilieti būtent ant savo kaimyno, kai jie nesunkiai galėtų tai padaryti ant 1 punkte nurodytų žmonių;
  3) “pažangesnė ir laisvesnė sistema” neįmanoma be teisės viršenybės, kitaip tas pats jovalas gaunasi kaip rusyne ir nereikia čia lia lia. Chodorkovskį ir Timošenko bent jau formaliai nuteisė, tegu neteisingai, politizuotai, bet viskas vyko bent minimum prisilaikant įstatymų. O kas teisė pvz. Abu Zubaydah? – kaip veršį pakabino, elektros laidai į šikną, o paskui nėr kur dėtis – joks teismas tokio “prisipažinimo” nepriims, o paleist negali – pavojingas. Va tau ir štatai – freedom&democracy, davai ir Lietuvoj taip padarom – pasvilinam politinius oponentus, tie prisipažins kad buvo teroristai, o tada laikom iki gyvos galvos, nes nuteisti negalim, o paleisti – pavojinga :)

  *Kitaip tariant jei I. Achremovas būtų mano laiptinės kaimynas, kasryt šypsodamasis sakyčiau jam “laba diena”, nes jausti žmogui kažkokį patologinį priešiškumą, kai jis jau atbuvo sroką, gali tik troliai ir runkeliai.

Komentuoti

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: