Nida prieš sezoną: ypatingas pasiūlymas išrinktiesiems

Gerai pailsėjęs autorius stebina puikiu nusiteikimu

Iš tiesų, jokiems ne išrinktiesiems – nuvažiuoti į Kuršių Neriją gegužės gali visi, kas tik nepagailės pinigų benzinui, penkiasdešimties litų keltui ir dar dešimties litų įvažiavimui į kurortinę zoną.

Šios savaitės pradžioje miestelis nurovė stogą ypatingu, nepalyginamu reto sutapimo blyksniu, kai pasijunti, lyg visas miestas būtų skirtas tik tau. Jau viskas alsuoja vasara, tačiau sekmadienį vakare savaitgaliniai poilsiautojai išvažiuoja, palieka teritoriją, ir išvalytas, sutvarkytas miestelis +25 C temperatūroje lieka visas keliems žmonėms, kurie, būdami gudrūs ir nuovokūs, sumojo čia praleisti pirmadienį ir antradienį.

Senosios vėtrungės rodo, iš kur atvyks poilsiautojai

Pirmadienio vakarą iš darbo žingsniuoja turbūt vienintelis kostiumuotas miesto žmogus, ir dar su portfeliu – meras Antanas Vinkus, su juo pasisveikina du vietiniai paaugliai, važinėjantys riedlentėmis prie savivaldybės pastato. Vaikai eina iš pamokų Nidos mokykloje, o negausūs poilsiautojai žiūri į juos ir visi galvoja tą patį – Dieve mano, kaip jiems tikriausiai gera mokytis čia, šitam pušyne.

Žydi alyvos ir atkreipia į save netikėtai išpopuliarėjusia spalva

Keliautojui, sumaniusiam pataikyti į saldųjį momentą, viskas kaip pagal užsakymą. Viešbučių dar per akis, ir viskas dar žieminėmis, pigiomis kainomis (už 200 Lt gali gauti šeimos apartamentus – ateis kalendorinė vasara, ir tie apartamentai kainuos ir keturis, ir penkis, ir šešis šimtus per parą), bet daugelis restoranų jau veikia, sutrupinę žiemos beviltybę. Po Naujųjų metų atšventimo veikia tik pora vietų, ir viena jų, pavadinimo neminėsime, šaltais žiemos vakarais baugina taukinais cepelinais ir kugeliais, nešaldyta degtine ir vietiniais chroniais, nusitašiusiais iki žvairumo.

Tuščiuose restoranuose – visiška vasara

Nidos puošmena yra vietiniai krachaborai ir tinginiai, ypatinga jų rūšis, kurie vasarai išsikrausto iš savo pribezdėtų būstų į malkines, sandėliukus ir kitokius skladukus, išnuomoja būstus biudžetiniams atvykėliams, nenorintiems ar negalintiems leisti sau pilno Nidos biudžeto* ir susišluoja kelis ar keliolika tūkstančių visiems metams. Jų tėvai ir seneliai čia buvo atkraustyti po karo į iškeltų vokiečių vietą, ir septintąjį dešimtmetį prasidėjusi Nidos mada tarp menininkų, Vilniaus pižonų ir elito (nomenklatūriniu kurortu su kontroliuojamu patekimu Kuršių Neriją pradėjo daryti 1966 m.), išvirtusi po nepriklausomybės į lietuviškų, rusiškų ir vokiškų pinigų krioklius, jiems buvo ir yra kaip aklai vištai grūdas.

Dabar, gegužės viduryje, kai sezonas dar neprasidėjo, jie tik vėdina savo malkines ir vaikšto po miestą, vieni su kitais besidalindami planais, kas ką ir kaip išnuomojo vasarai. Žinoma, nerimauja tik tie, sandėliukiniai, nes visos padorios vietos išnuomotos jau prieš pusmetį ar metus (žinovai užsisako, tik ką pabaigę vienų metų poilsį, jau kitiems metams).

Net ir negeriant brangių gėrimų, Nida nėra pigus kurortas. Burbuliukai sidre.

Jau pradėjo veikti ir dviračių nuoma, ir kainos nepasikeitė nuo anų metų. Kainos ir šiaip nepasikeitė nuo anų metų, na, gal šiek tiek pabrango restoranai (keturi žmonės, iš kurių du vaikai, vakarieniauja maždaug už 250 Lt., neskaitant arbatpinigių, išgerdami pigesnius gėrimus, vieną kitą alų ar sidrą).

Nida pririša visam gyvenimui, kaip virvė

Baisiosios Nidos valgyklos pastatas, kur anais metais buvo įsikūręs vilniečių restoranas Kitchen, jau vėdina patalpas – tiesa, langų dar neišplovė, tokie pat apmusiję, ir sovietiniai rėmai vis dar tokie patys supuvę, kaip praėjusiais metais, todėl labai galimas daiktas, kad šią vasarą nuvažiavęs vis taip pat neisiu, o gal ir nueisiu, ką gali žinoti. Bet negali sakyti, kad niekas nepasikeitė: antrame aukšte, ten, kur kažkada buvo sovietų laikų abščepito restoranas, dabar jau iškultas vienas langas (o gal stiklas pats iškrito). Anais metais stiklas dar ten buvo. Negali sakyti, kad gyvenimas stovi vietoje.

Visiškai tuščias paplūdimys iščiustytas ir pasiruošęs

Paplūdimys tuščias, tuščias, tuščias, ir tokiame karštame ore absoliučiai tuščias paplūdimys (na, žmonės kas 300 metrų) sudaro visišką privačios salos iliuzija. Jau yra persirengimo būdelės, ir jau pravažiuoja keturračiu uniformuotas policininkas, jau ruošiasi darbu gražiai išdažyta gelbėjimo stotis, jau suvežti ledų vagonėliai, ir paskutiniai darbai – atnaujinami perėjų dryžiai, kvepiantys dažais – palieka ramaus pasiruošimo įspūdį.

Jau visos jachtos nuleistos vandenin.

Prieplaukoje paskutinės jachtos, dar sekmadienį buvusios iškeltos ant krantinės, pirmadienį jau atsidūrė vandeny, ir jau pripūsta vaikams šokinėjimo pilis, kuria karališkai dalinasi gal trys šokinėjančio amžiaus vaikai visame miestelyje.

Maudytis jau galima, bet šalta. Geriau braidyti

Praeis dar savaitė ar dvi, ir kurortą užplūs žmonės, brangūs automobiliai ir pinigai, kaip ir kiekvienais metais. Nidos bankomatai dirbs sparčiau, nei kišenvagiai per Kaziuko mugę, vaistinėse stovės eilės perkančių vaistus nuo vabzdžių įkandimų, pleistrus nubalnotiems keliams ir kremus nuo nusvilimo saulėje.

Smėlis jau karštas karštas, kaip vasarą

Bet dabar viskas tuščia ir nuostabu, kaip scena tuščiame stadione prieš koncertą. Nida, susitvarkiusi ir pasipuošusi, prisimerkus žiūri į mane ir dar tik žada nepamatuotą vasaros šėlsmą.

— — —

* Specialistai (t.y., šio straipsnio autorius) ilgamečių tyrimų procese nustatė, kad keturių asmenų šeima, norinti vasaros mėnesiais gyventi daugiau nei viename kambaryje, vieną-du kartus per dieną maitintis restorane, nesirinkdama brangių gėrimų restoranuose, tačiau nestabdydama dviračių nuomos, gultų, skėčių ir ledų vaikams, gali apsieiti Nidoje maždaug su tūkstančiu litų vienai dienai.

Advertisements

29 comments

 1. Viktoras

  Nidoje kandžiojasi vamsdžiai? Tada baisu

 2. Viktoras

  vamzdžiai:)

 3. Rokas

  Oi turtingas, kaip turtingas, kas gal apsakyti
  Nidoj kartą per metelius gaun apsilankyti
  Negalėč net valandėlės aš taip pagyventi
  Kol surinkčiau tokią sumą spėčiau net pasenti

 4. Ilona

  Andriau, kam čia reklamuojat tokį gėrį. Atostogauju Nidoje jau nuo gegužės pirmojo savaitgalio. (savaitgaliais). Po Jūsų reklamos šlitinėjantys turistai juokingai baltomis plevėsuojančiomis kelnaitėmis per anksti ims drumsti mano ramybę. Kažkodėl anie dažnai pagalvoja, kad visai igalima, vaikštant pakrante, įsirioglinti į kokią jachtą ir fotografuotis joje, kaip savojoje.

  Nepasigendu, tingūs tautiečiai, Jūsų. Nevažiuokit!

 5. Reda Hadpawat

  Oi, Andriau, kaip gerai perdavei Nidos nuotaika: tokia nostalgia uzliejo. Gera pradzia mano dienai. Geros ir tau!

 6. Darius

  “gali apsieiti Nidoje maždaug su tūkstančiu litų vienai dienai.” Galima apsieiti ir uz 5000lt dienai. Ir tai bus neriba. Manau reikia pabrezti min kaina. O ji gali buti apie 500lt.

  • Negali, todėl kad keturiems žmonėms vien padorus apgyvendinimas liepos ir rugpjūčio mėn. yra apie 500 Lt per parą. Čia kalbėjau apie tuos, kurie dar kasdien kartą arba du valgo out. Taip nėra būtina daryti, bet aš kalbėjau apie tuos, kurie taip daro.

 7. Ruta

  Geriausia, kad visiška vasara, o dar net ne birželis…. Kiek dar gėrio prieš akis!

 8. Bestia

  Tačiau Nidos paplūdimiams iki Jurmalos paplūdimių (kur tualetai įrengti kas 50 metrų) kaip iki Paryžiaus pėščiomis!

 9. nusivylusi

  tokiu “protokolu” skaitymas -tik laiko gaisimas, o kaip Jums, ponas Uzkalni, negaila laiko juos rasyti? Tusti plepalai…
  ir nebutina Nidos gyventoju vadinti tinginiais, kad pasikeltumete savo kartele. Tikrai ne Jums spresti, kas jie tokie -tokiekrachaborai, tinginiai, ar dar kokia tai ypatinga rusis. Kiek kartu Jusu pasisakymu esu skaiciusi, tiek kartu nusivyliau. Is Jusu pasisakymu, tokiu kandziu, kuo Jus tikriausiai labai didziuojates, tik galiu spresti, kad Jus esate saltas ir nesupratingas zmogus. “Kandziokites” sau toliau, nes tik tai ir tesugebate! Darbstuolis mat atsirado!!!

  • Tai ko ateinate čia skaityti vėl ir vėl ir vėl, kaip kokia narkomanė?

   Jūs klystate. Man spręsti. Kaip aš parašau, taip ir būna.

  • Smile

   Būtent dėl gyventojų apibūdinimo ypač patiko rašinys. Pernai gal spalio pradžioje buvau porą dienų Nidoje. Labai mėgstu rudenį todėl man tos dienos buvo apskritai tobulybė dešimtu laipsniu – paryčiui buvo netoli šalnos. po to pakilo saulė. Sodrus mėlynas dangus, tuščias pajūrys, fantastiškas vėjas, nenusakomo melsvo žalsvumo jūra, geltonais rojaus obuoliukais aplipusi obelis ir tylūs takeliai miške (beje tvarkingi, švarūs, su suoliukais informacinėmis lentelėmis – visas perskaičiau :) ) vienur kitur svajingos šeimos. Beje su keletu žmonių šnektelėjau – tokie patys “vaikystės nostalgijos turistai” kaip ir aš. Garbės žodis mielai praleisčiau (jei tik laiko atostogoms turėčiau) tokiu metu savaitę o gal ir daugiau, bet….
   Grįžtu į centrą ir imu ieškoti, kur pavalgyti ar bent jau kavos išgerti, nes tikrai ilgokai vaikščiojau, kol visais vaikystės takeliais praėjau. Kaip manote? teisingai…. Išgėriau kavos tokiame ceratiniame tvarte. Beje vilniečių nuomojamame. Kuris jau irgi ruošėsi susivynioti žiemai. Į mano klausimą, kur būtų galima (buvau Nidoje po žiauriai ilgos pertraukos) jaukiai pasėdėti, papietauti pavakarieniauti – juk tiek namų verandomis žiūrinčių į marias. Išgirdau, kad praktiškai niekur, nes “vietiniai tinginiai, per tris mėnesius pinigų prisilupa ir su jų poreikiais žiemai užtenka, kam čia ardytis”.
   Nesakau, kad visi vietiniai tokie. Per trumpai buvau, kad galėčiau daryti apibendrinimus, bet pirmas įspūdis negali nedaryti įtakos. Aš Nidą myliu ir mano nuomonė apie ją nesugedo, bet girdėjau keliomis kalbomis kalbančių žmonių, vienai netekusiai vilties šeimai net parodžiau, kur kavos atsigerti, nes nesugalvojo į tą ceratinį paviljoną užeiti. Klausimas ar jie dar daug sykių čia atvažiuos, ir ką draugams papasakos, net jei pats miestas patiko. Taip kad nereikia verkti dėl verslo varžymo ir trumpo sezono. Po porą mėnesių iš abiejų pusių vasaros pridėtų vyresni (tokie kaip aš) žmonės, kuriems šiuolaikinė vasaros Nida jau net šiek tiek per judri. Tie, kas matė Nidą žiemą irgi pritars, kad tai yra kažkas tokio…. Beje “nesezoniniai” žmonės ir arbatos viešbučio kambary iš pakelio nevirtų – nes jie atvažiuotų būtent kavinės verandoj su vaizdu į marias pasėdėti.

 10. Tomas

  Oi daktare, papjaus jūs komentatoriai už tą vieną štuką litų per dieną. Būkite budrus, nes ne kurie elementai gali pasirodyti pavojingesni už kokius nors violetinius. Beje ar aną laivą Švedijon pavyko nors akies krašteliu pamatyt?

 11. Sveiki,man kaip vilnieciui nuo pirmadienio einanciam autoriaus pedomis(poilsiauju Neringoje su seima), irasas aktualus.kiek siurealistinis vaizdas-saule,jura,karstas smelis ir vos iziurimi zmones tolumoje. Geru atostogu, Andriau, jei vis dar ten. Beje,turiu ir savo favorita restoranine prasme, bet gali buti, kad apie ta vieta paskaitysiu jau “zasyse”.

 12. Darius

  Andriau, atrodote gana stipriai sukūdęs. Ar čia toks keistas rakursas?

 13. K.K. OK

  Ray Ban akiniai nuo saulės, bateliai – laiveliai, kojų fotografavimas, instagram fotkės, Andrius, pasirodo – hipsteris. Čia kaip tam posaky, kad didžiausi gėjų hateriai būna didžiausi gėjai.

  Nors, šiaip, gražiai parašyta. Ir aš ten važiuočiau, bet piniginė tokiems hipsteriškiems kurortams per tuščia, teks pasitenkinti mainstream’ine palanga.

 14. Kičas

  Gražūs hipsterio akiniai ir batai, ponas Užkalni.

 15. Ruta

  Klausykit, Andriau, prisiminiau vieną dalyką apie Nidą kurio Jūsų kaip šio kampelio mėgėjo, noriu paklausti. Pernai rugpjūtį su vyru atvykome į Nidą atostogų. Išsinuomavom kotedžiuką ant kranto ir t.t. Bet buvom nemaloniai nustebinti tokio gamtos reiškinio kaip daugybė (tikrai DAUGYBĖ) vorų. Mums net šluotą įteikė atvykus, kad keliskart per dieną galėtume apsišluoti iš palubės naujus voratinklius ir vorus pravaikyti. Vakare atsigulus į lovą šviesos link būtinai keletas nusileisdavo, nors ir kaip kruopščiai būtume juos vaikę. Aš gyvenime tiek jų nesu mačiusi (tuo metu negyvenamam kambary, kur ne taip kruopčiai juos vaikėm, visos lubos knibždėjo). Manėm, kad gal čia mūsų nuomotoja apsileidusi, tai apėjom dar kelias vietas, viešbučius, bet supratom, kad tai kaip ir įprastas ir normalus reiškinys tokiu metu. Tai štai mano klausimas – kas per velnias? Ar čia tik mums taip nepasisekė?

  • Bestia

   to Ruta:
   lygiai ta pati situacija buvo pries 20 metu kai su vaikais pirma karta nuvykome i Nida – pagalvojome nu ir apsileideliai pries mus cia gyveno! Matyt tai yra dregno pajurio klimato pasekme.

  • Nebuvau Nidoje gyvenamose vietose su vorais susidūręs, bet manau, kad gal jiems ten mikroklimatas palankus. Gegužės mėnesį buvo nemažai uodų. Bet vorų šiaip nemažai juk miškuose tarp jūros ir marių, matyt, yra daug geros musių medžioklės jiems.

 16. klasiski akiniai – kas per modelis, firma ?

Komentuoti

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: