Kai kvapai išeina amžinybėn (Polo Crest vaiduoklio paieškos)

Dešinėje klasikinis Polo su raiteliu ant ponio, kairėje – retasis Polo Crest.

Yra nedidelis skaičius kvapų, kuriuos nustojus gaminti, jie palieka po savęs didesnę atmintį, nei turėjo populiarumo gyvenime.

Vienas toks pavyzdys yra Polo Crest. Sukurtas 1991 metais, jis buvo lydintis aromatas žaliajam Polo, devintojo dešimtmečio kvapų gigantui.

Polo Ralph Lauren atsirado tuomet, kai prezidentas JAV buvo Jimmy Carteris, bet jo sužydėjimas buvo prezidento Ronaldo Reagano laikais (1981-1989). Jis buvo ir lieka vienu sėkmingiausių kvapų, pažymėjusių visą erą: Vakarų šlovės, Tarybų Sąjungos subyrėjimo, ir viską, kas su tuo susiję: Margaret Thatcher Britanijoje, ekonomikos augimas, filmas Wall Street (1987) ir dar begalės dalykų.

Kaip kvapas, jis labai ryškus, net brutalus: spygliuočiai, kedras, sakai. Apie jį esu rašęs: “Tame žaliame buteliuke – visos Kalėdų eglutės, kurias tik uostėte gyvenime, ir kurias dar užuosite, na ir dar kedras ir sąmanos, kad būtų kaip Naujųjų Metų sutikimas miške, galbūt su šampano buteliu rankoje.” Ten dar aprašyme yra kadagiai, ir oda, ir koriandras, ir rožės centre. Jis kvepia brutaliais pinigais, turtu, automobiliais, dangoraižių liftais.

Ir 1991 m. atėjo Polo Crest. Sausesnis, aristokratiškesnis, dekadentiškai prabangus, tiesiog kibirkščiuojantus žolių tonais – Polo Crest viršuje yra papuoštas labai stipria baziliko nata, ir visiems, virusiems klasikinį itališką pomidorų padažu, bus ką prisiminti. Bazėje – pačiuliai ir samanos (taip sako aprašymas), bet aš dar stipriai jaučiu medį. Tai buvo išdidaus kapitalizmo pabaiga, ir kvapas, vos kelerius metus pardavinėtas, buvo nuimtas apie 1997 metus.

Praėjo nedaug laiko, ir žmonės suprato, kad jiems jo labai trūksta. Seni šio odekolono buteliukai dabar Amerikoje kainuoja apie 140 dolerių + siuntimas, kas yra ne kosminiai pinigai, bet vistiek nemažai.

Tačiau kai kas pastebėjo, kad į Polo Crest labai panašus 1992-ųjų metų prancūziškas kvapas Chevignon.

Chevignon – jau pabrango iki $60 nuo kokių $35 dėl panašumo į tą, kurio nebėra.

Chevignon pradėjo pirkti ir jo kainas sukėlė kone dvigubai – jau dabar Amerikoje jis $60, kai ne taip seniai daugiau $35 niekas nemokėjo ir mokėti negalvojo – vidutiniškai išsuktas, middle-shelf aromatas, šiek tiek pareklamuotas savo laiku paauglių ir jaunų vyrų žurnaluose, be jokio didesnio veido ar didelės kampanijos. Tai nebuvo drugstore aromatas, bet niekada nebuvo ir aukštumose*.

Nusipirkau – ir ką gi, tikrai labai panašus, nors klasė tikrai ne ta. Trūksta to aštrumo, jis saldesnis ir atsidarymas ne tas begėdiškai žalias, bet kiek citrusinis, paprastesnis, ir ištirpsta į paprastesnį kedrą ir sandalmedį. Bet vistiek bendras pojūtis tikrai yra.

Šešiasdešimt dolerių – tai ne šimtas keturiasdešimt. Aš jūsų vietoje, radęs, pirkčiau (jei, žinoma, woody chypre kvapų grupė yra jūsų puodelis kefyro, so to speak) – kol nepabrango dar labiau.

— — —

* Panašiai, kaip Aspen iš Coty: žalias butelis su gražiu išdžiuvusiu lapu, prasideda gėlėmis ir baigiasi pušų sakais ir wintergreenu, vienu iš raktinių Amerikos aromatų – šliaužiančiosios gaulterijos eterinis aliejus yra vienas stipriausių ir įsimintiniausių kvapų, naudojamas kramtoškėms ir mėtinukams, bet tik Šiaurės Amerikoje. Apie Amerikos kvapus – be wintergreen’o, tai karštasis cinamonas, root beer ir hazelnutas kavos fleivoringe, bei kai kurie kiti – dar reikės parašyti. Aspen visais laikais buvo nebrangus, nepaisant labai aukštos kokybės. Savo du buteliukus pirkau Okinawoje, JAV karinių oro pajėgų bazės Kadena parduotuvėje (BX, Base Exchange), kas yra kaip ir keista vieta tokiems dalykams įsigyti.

Advertisements

3 comments

  1. La femme

    Nei 60 daug, nei 140 :) Kvepalams niekada nereikia gailėti. Geriau paprasti rūbai + brangūs kvepalai, nei neduokdie atvirkščiai.

  2. Rimantė

    Jeigu senieji šipriniai kvepalai yra favoritai, siūlau greituoju būdu papildyti jų atsargas, nes briedragės (angl.k. oakmoss), kurios yra neatskiriama šiprų bazinių natų dalis, yra praktiškai eliminuojamos iš parfumerijos dėl griežtų IFRA reikalavimų (visi senieji kvepalai, kurių sudėtyje buvo briedragės, performuluoti – kvapas panašus, bet ne tai…).

Komentuoti

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: