Rusija laisvėja? Tik nejuokinkit.

Talinas Magadano centre

Lietuvos Rytas, 18 06 2012

Pasaulis vėl sužiuro į Rusiją. Gatvėse protestuotojai, ir ne dešimtys ar šimtai, kaip anksčiau: bent jau kelios dešimtys tūkstančių protestuoja prieš V.Putino, triskart prezidento ir dukart premjero valdymą.

Protestai savo nepasieks: protestuotojai yra naivūs ir sentimentalūs (rusams apskritai sentimentalumas būdingas ne mažiau, nei moteriškei, klijuojančiai savo socialinio tinklo profilyje katinėlius, gražius saulėlydžius ir tropinius krioklius). Kai kurie jų tiesiog jaučiasi, kad neturi ką prarasti.

Bet už tuos protestuotojus žymiai naivesni užsienio analitikai ir specialistai, jau prognozuojantys – režimui ateina paskutinioji.

Kaip viskas matyta ir girdėta. Prieš du dešimtmečius patraukus šalin komunizmą ir pasikeitus valdžiai, Vakaruose visi seilėjosi ir kalbėjo, kaip Rusija stoja į laisvės, rinkos ir vakarietiškų vertybių kelią. Šioks toks panašumas į civilizuotą vakarietišką elgesį B.Jelcino laikais (žiū, net televizijos programų su valdžią parodijuojančiom lėlėm neuždarinėjo) galutinai įtikino to meto vargetas specialistus, kad čia jau viskas tikra ir ilgam.

Vašingtono, Londono, Bonos specialistai, pasmailinę liežuvius, nesunkiai įtikino vyriausybes pilti kibirais ir cisternomis savo mokesčių mokėtojų pinigus visokiausios pagalbos forma į besotę Rusijos gerklę. Viskas neišėjo perniek – dalis pinigų grįžo samdomiems ekspertams iš Vakarų, didžioji dalis lėšų buvo valdininkų išvogta, nusėdo Šveicarijos ir Austrijos bankuose ir buvo išleidžiama vakaruose: vaikų mokykloms Anglijoje, parduotuvėms Niujorke ir viloms Majamyje. Bet Rusija liko ten, kur ir buvusi.

Vėliau išaugusios naftos kainos leido Rusijai iškelti galvą ir pasitaškyti pinigais ir kumščiais (tuomet vakarų analitikai pritilo – nelabai turėjo ką pasakyti, nes jokios prognozės nesipildė).

Ir ko Rusijai nepasidžiaugus ir nepasitaškius?

Dėl biudžeto deficito jaudintis nereikia (kol kas), o vėliau galima prispausdinti pinigų, jei reikėtų. Infrastruktūra dvidešimt metų netvarkyta, išskyrus Maskvą ir kelis parodinius kelius viršininkams su žiburėliais važinėti – viskas buvo ir yra išvagiama, tai dabar ko neprivalgei, neprilaižysi, galima ir toliau važinėti tais pačiais bėgiais ir tais pačiais tiltais, kuriuos pastatė sovietų laikais. Naftos ir dujų siurbyklos, pastatytos senais laikais, o taip pat naujesnės, sumeistrautos su užsienio partneriais, vis dar veikia, tai ir pinigų šiek tiek bus. Jei naftos kaina laikysis – gal ir visai nemažai.

Kokioje būklėje yra Rusijos kariuomenė, niekas tiksliai nežino (Vakaruose tik meldžiamasi, kad visi raketų branduoliniai užtaisai apskaityti ir šiandien jau nėra išvežti kur nors, kur branduolinės galios dar labiau reikia), bet karas su Gruzija parodė, kad turbūt reikalai nekokie. Todėl ten irgi viskas kaip nors.

Įdomiausia, kad net pensijų deficito problemos didelės nėra: vidutinis vyras Rusijoje vos pora metų pagyvena sulaukęs pensijos (moterys gyvena ilgiau), ir pensijų deficitas, 1,6% bendrojo vidaus produkto, yra labai mažas, palyginti su tokiu, kuris galėtų būti, jei šalyje būtų valgoma daugiau vaisių ir daržovių ir geriama mažiau degtinės.

Tai kodėl dabar V.Putino administracija turėtų kažką keisti dėl kelių tūkstančių žmonių, žygiuojančių Maskvoje? Tiems, kas jau daug metų valdžioje, viskas gerai. O ir kam jie atiduotų valdžią (jei norėtų ją atiduoti)?

Visokie Arabų pavasariai labai gerai parodė, kad po daugelio režimo valdymo ir jo nuvertimo ateina ne normalios vyriausybės, o keršto ištroškę oponentai, kurie pradeda reformas nuo susidorojimo su anksčiau buvusiais valdžioje. Žmonių gyvenimas ten tikrai nepagerėja, na, nebent labai nedaugeliui.

Rusijoje, tiesą sakant, net ir tai negresia – ten net rimtos opozicijos nėra, tik saujelė idealistų ir svajotojų, kurių pasiryžimas galbūt ir pakankamas, kad juos prisimintų kaip dar vienus nevykėlius revoliucionierius, drebinusius poezijos posmais negausius žmonių susirinkimus. Bet tik tiek.

Visos protesto akcijos vyksta beveik išimtinai didmiesčiuose – provincija rami ir apsnūdusi, kaip ir visada. Kaip iš Maskvos pasakys, taip ir bus. O ir tie protestuojantys Maskvoje mikliai išsisklaidytų, jei tik kas išjungtų jiems internetą ir mobilųjį ryšį, o likusius beliktų susemti ir pasodinti belangėn, ir viskas labai greitai būtų kaip buvę.

„Visų į kalėjimus nesusodinsi“, sako kai kurie optimistai analitikai, tačiau deja, Rusijoje tikrai yra ir rakinamos patalpos, ir tie, kas raktus žvangina, kad pasodintų į belangę pakankamai daug žmonių, kad kitiems praeitų visas noras protestuoti, ir jie būtų tyliai.

Tokie dalykai, kaip Sovietų Sąjungos žlugimas, buvo daugelio sėkmingų aplinkybių sutapimas – šalis buvo beviltiškai praskolinta, o valdžiusieji paseno ir atitrūko nuo aplinkos taip, kad V.Putinui iki tokio nesusivokimo dar labai, labai toli. Galbūt net keli dešimtmečiai.

Optimistai sako, kad tokia padėtis negali tęstis amžinai, kad skurdas ir priespauda galų gale išsemia kantrybės taurę, tačiau tai – tik svajonės. Skurdas ir priespauda gali tęstis labai, labai ilgai. Po Irano revoliucijos šalį jau daugiau kaip tris dešimtmečius valdo nusenusių ir vis radikalesnių puspročių klanas su asmenine gvardija, kontroliuojančia pelningiausias šalies ekonomikos šakas.

Šalis nustekenta, gyvenimo lygis žemas – ir ką, didelė grėsmė valdantiesiems? Nė iš tolo. Iranas turėjo kiek liberalesnį prezidentą nuo 1997 iki 2005 metų, ir Vakarų spauda tiesiog murkė – taip visiems buvo gražu. Visi žiūrėjo į nuotraukas apie jaunus iraniečius, slidinėjančius kalnuose ir apsirengusius vakarietiškai, ir prognozavo, kad jau ne už kalnų persilaužimas.

O Kuba? Kitąmet bus 60 metų revoliucijai, šalis yra atsilikusi bananų ir cukrašvendrių respublika, ir visos kalbos apie tai, kad jau laisvė ne už kalnų, yra tik kalbos. Šalyje vienu metu buvo liberalizuotas užsienio valiutos naudojimas, ir daugelyje užsienio politologijos institutų buvo paskelbta, kad tai – laisvės aušra. Šiandien leido dolerius, rytoj, žiūrėk, privatizuos cigarų fabrikus. Na ir kas? Viskas maždaug ten pat, kur ir buvo.

Tą patį galima pasakyti ir apie Šiaurės Korėją, Venesuelą ar Baltarusiją. Diktatoriams liaudis dažniausiai negresia, diktatoriai nuverčiami retai, ir kai nuverčiami – dažniausiai ne todėl, kad būtų pernelyg nuožmūs, o todėl, kad daro per daug nuolaidų ir jiems trūksta kietumo.

Todėl V.Putinui nėra ko baimintis, bent jau kol kas.

O Lietuva gali tik melstis, kad kaimyninei šaliai bus didesnių ir skubesnių prioritetų, nei įtakos didinimas Baltijos šalyse. Be to, šių dienų kaimynų valdžia skaičiuoja tik pinigus sau ir savo artimiesiems ir nelabai rūpinasi pasaulio dominavimo ar ideologinėmis ambicijomis (nors lengvatikiams nostalgijos kamuojamiems rėksniams Rusijoje retkarčiais ir patiekiama tokia versija).

Čia mums ir visa viltis. Kaimynas bus toks, koks yra, kad tik nepasidarytų blogesnis.

17 comments

 1. ed

  tikra tiesa parašyta

 2. Tadas

  Rusija – visiškas bezpariadkas ir bardakas visose srityse, korupcija Maskvoj tokio įsišaknėjimo, kad be rublių nupenėtiems valdininkams ir kelių patruliams niekur nenueisi. Parkavimas miesto centre 50lt valanda :D Atskiros juostos gaisrinei ir policijai – galioja ir išrinktiesiems arba tiems, kurių kaklą puošia auksinis pliusas. Ruskis nieko nemoka pagamint – NIEKO, autopramonė vis dar gyvuoja, nes dėdė valodia uždėjęs tokius muitus, kad net LADA “Kalina” tampa patraukli, lėktuvus stumdo indams, kurie net nepakilę grįžta namo, nes girtas mechanikas prišposijo… Tik 3 šalies aerouostai turi europinės sertifikacijos pakilimo takų apšvietimą, TRYS!!! Lėktuvai krenta ko ne kasdien… Ir vis ta pati bėda – supuvus technika arba pilotas su 5 promilėm, ačiū Andriau už straipsnį…

  • Gerasirdis

   “3 šalies aerouostai turi europinės sertifikacijos pakilimo takų apšvietimą”
   Čia beveik galėtų būti koks nors reklaminis šūkis:
   Rusija. Tiek pat sertifikuotų aerodromų, kiek ir Lietuvoje.
   Arba-
   Lietuva: mes turime tiek pat sertifikuotų aerodromų, kiek ir didžiausia pasaulio valstybė!

 3. Šiandien nafta kainuoja 99$, todėl ir biudžeto deficito nėra. O girdisi prognozių, kad nafta kainuos ir 50$, tada gali ir pensijos pradėti vėluoti ir gydytojai atlyginimų negauti laiku.. ir revoliucija prasidėti. Tas pats ir su dujomis. USA jau 25% išgaunama skalūninių dujų, kurių apstu Europoje. Jei pradės europiečiai jas išgavinėti tai stipriai kirs per Rusijos biudžetą ir per Putino tvirtybę.

  • entdx

   Kažkodėl netikiu, kad nafta pigs taip drastiškai. O dėl skalūnų, viską turbūt užlenks kokie ecofag’ai. Vokietija paliko be atominių, tai gali būti kad skalūnų irgi niekas nevystys. Debilizmas be pasekmių neegzistuoja. Laimei, kad Rusijos ligos baisesnės už Europos, tai Rusija įtakos vargu ar gaus.

 4. Džiugas

  Super straipsnis, š krūva realybė

 5. Gerasirdis

  Įžvalgos geros, žinoma; tik va su Gruzijos karo vertinimu nevisai aišku: Vertinant pagal rezultatus, tai Gruzija prarado teritorijos dalį, ne Rusija.

  • Gruzija prarado teritorijos dalį (kitas klausimas, ar nepadarė Rusija gruzinams paslaugos, perimdama teritorijas su lėtiniais išlaikytiniais penktakolonininkais), bet kiek tai kainavo Rusijai laiko ir pastangų, nedaro gero įspūdžio apie superderžavos galimybes efektyviai kariauti. Juo labiau kad Čečėnija taip ir nenugalėta: teritorija atiduota banditų gaujai kaip frančizė administruoti.

 6. Basauskas

  O kada autorius ten buvo paskutini karta ? as pries 3 metus ir tai tik Domodedove, tranzitu.

 7. Kitas

  Belieka pritarti. Teko keliauti po Ukrainą, Kazachstaną, Baltarusiją. Net ir dabar esu kelyje… Vienintelė išvada, kuri peršasi yra, kad kuo arčiau regionas Rusijos geografine, politine ir kt. prasmėmis tuo situacija prastesnė. Iki šių kelionių net nesuvokiau kaip arčiau Europos nei Rusijos mes esame. Ačiū Dievui už tai. Sėkmės visiems.

 8. Saulius

  Deja, vakarų komėntatoriai ir “analitikai” visada norimą priiminėjo už esamą…

 9. rimgaudas

  che..pagaliau nors vienas veikėjas teisingai komentuoja apie padėti slavu teritorijose..ir gerai jog tas storas šerniukas atvirai drista pasakyti KITOKIA teisybe negu ta,visiems iprasta,isprausta,i sorososiško ,etiško,liberalizmo rėmus…man asmeniškia patiko..visas jo požiuris…HAU.;-)))))

 10. py

  Ne, nu turejau kadais malonuma sklaidyt protokolu komentarus. Bet, kad jau visiskas delfis nunai.. Konkuruoji?

 11. hm

  Kažkodėl beskaitant šį straipsnį prieš akis mirguliavo ir Lietuvos kasdienybės perlai – korupcija, valdininkų vilos gal ne Majamyje, bet Neringoje tai tikrai, kasmet taisomi keliai, nes… turbūt tam tikri šulai turi labai didelius ir labai lygius kiemus šalia savo kuklių rūmų geriausiose Vilniaus vietose. Kažkaip galvoje giliai įsišaknijęs mąstymas, kad taip būti negali, ir anksčiau ar vėliau korupcija turi būti nugalėta, įstatymai ims galioti visiems ir apskritai ateis šviesus rytojus. Ačiū autoriui už nuleidimą ant žemės. Kad ir kaip liūdna būtų tai pripažinti.

 12. Buvau ten pernai. Taip visa kas, čia parašyta čia yra tiesa. Netvarkos, neūkiškumo, tos pačios korupcijos ir savivalės yra daug, žymiai daugiau nei mūsų regione. To niekas nesiruošia neigti. Bet siūlau atkreipti dėmesį į kelis svarbius aspektus:
  1) rusai yra pakankamai gyva tauta, o lietuviai – sparčiai nykstanti (kas netikit, pasižiūrėkit besileidžiančią mėlyną kreivę

  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f4/Population_of_Lithuania.PNG.
  2) kaip ir visose autoritarinėse šalyse gyventojams nėra rojaus, BET vietiniai man garantavo, jog kiekviena 2 vaikus turinti šeima gauna ten apie 200 000 rublių vienkartinę išmoką vaiko poreikiams. Parodykit man, kur Lietuvoje analogiškai šeimai duoda 25 000 Lt? O dar stebimės mažu gimstamumu, didele emigracija ir kt.
  3) galima be perstojo tyčiotis iš Rusijos ekonomikos, iš žaliaviškumo, iš krentančių brokuotų lėktųvų, skęstančių laivų ir … vis dar be vairo stiprintuvų gaminamų automobilių, faktai kalba patys už save – Rusijoje nedarbas 5,4 proc, Lietuvoje 14,5 proc.
  http://www.tradingeconomics.com/russia/unemployment-rate
  http://www.tradingeconomics.com/lithuania/unemployment-rate
  Ir tikrai, priešingai nei Rusijoje, Lietuvoje nesiveržia dirbti nei tadžikai, nei užbekai, nei apskritai jokie 3 pasaulio gyventojai, nes čia nėra ką veikti net vietiniams.
  Beje ar žinote, kad Rusijos BVP vienam gyventojui tik vos vos atsilieka nuo Lietuvos.
  ttp://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)_per_capita argi nesijuokia puodas, kad katilas juodas.
  4) taip, su teisingumu, demokratija, kriminogenine situacija ir panašiais dalykais ten labai blogai, bet prisiminkim Lietuvą prieš nesenus 10-15 m., kai sprogdino laikraščio redakciją, nužudė žurnalistą, o VRM aiškindavo, kad organizuoto nusikalstamumo Lietuvoje nėra.
  5) ilgalaikė stabili vieno asmens (na žinoma ne Lukašenkos tipo) diktatūra yra saldainiukas užsienio investuotojams. Kadangi rinkimų rezultatai aiškūs, tau nėra ko bijoti, jog kita valdžia pakels mokesčius, suvaržys verslą ir pan. Tai naudinga netgi Lietuvai, nes su Putinu galima šnekėtis ir derėtis. Su Ziuganovu ir Žirinovskiu – tikrai ne.

 13. Mindaugas

  Padėtis negali tęstis amžinai, bet kas jai neleis tęstis ilgai ilgai? Ir dar blogėti? Rusams prie sunkumų, kaip jie patys sako, “nie pryvykatj” – plaukiojom, žinom, būdavo ir blogiau. Tad iki lūžio taško ko gero dar tolokai. Kol kas Rusija savo kryželį neša pasišvilpaudama, kaip Iljičius rąstą subotnike. Dar ir mus, blūdnus pribaltus, mielai paneštų – štai tokių va mielų ir šiuolaikiškų straipsniukų galima pasiskaityti rusiškuose internetuose:
  http://smi2.ru/fedor_zalessky/c783558/#1806841331

  Tūlas Fedia mano, kad tai ne jam, o mums blogai. Netgi pasiruošęs priimti ir atleisti. Argi ne gražu? Mums meta gelbėjimosi ratą iš vandens į valtį – ot tas rusiškos dūšios platumas.

 14. visiskai pritariu tadui,
  so sad but true…

Komentuoti

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: