Blogas sapnas nepasikartos

Ne visi rinkimų plakatai šiais metais džiugina akį.

Lietuvos Rytas, 2012 09 10

Rolandas Paksas rinkimuose šį rudenį dalyvaus tik kaip rinkėjas.

Ar Konstitucinis Teismas pasielgė tobulai, neleisdamas nušalintam prezidentui kandidatuoti ir liepęs Seimui keisti konstituciją?

Žinoma ne. Sprendimas paliks daug labai nepatenkintų, neabejotinai bus kreipiamasi į Europos Žmogaus Teisių Teismą, kur gali būti dar vienas nuosprendis (o gal ir ne vienas). Bet kuriuo atveju laukia labai daug išlaidų mokesčių mokėtojams ir galutinis rezultatas, kuris tikrai visų nesutaikys.

Pagaliau, ir pats nurodymas keisti Konstituciją – kaip čia praktiškai įsivaizduojamas to įgyvendinimas? Ar visi Seimo nariai turės privalomai balsuoti „už“? Jei taip, tai per kiek laiko bus privalu balsuoti? O kas bus už balsavimą „prieš“? Ar bus numatyta kokia nors atsakomybė? Ar Seimo narius, nenorinčius balsuoti, atvesdins su antstoliais ir policija į posėdžių salę? Juokas ir tiek.

Aišku, kad situacija skamba nerimtai. Aišku, kad išnarpliojus visas Konstitucijos ir susijusių įstatymų aplinkybes, galima rasti keistenybių arba dviprasmiškumų. Tą narpliojimą netruks atlikti analitikais besivadinantys plunksnagraužiai, kuriems visada viskas aišku, jei parašyta ant popieriaus, ir kurie gyvenime labiausiai mėgsta baldų surinkimo brėžinius ir traukinių tvarkaraščius. Tačiau nuo to narpliojimo ir ilgos argumentacijos aiškumo irgi nepadaugės.

Bet kuriuo atveju Konstitucinis Teismas, kaip ir bet kuris kitas teismas, neturėjo užduoties priimti visiems įtinkantį sprendimą, arba nuspręsti taip, kad niekas negalėtų rasti spragų (nors kai kam būtent taip ir atrodo – tai tie patys žmonės, kurie nuoširdžiai negali suprasti, pavyzdžiui, kodėl Lietuva dar daug metų tampysis su dvigubos pilietybės problema, kaip katė su pūsle, būtent todėl, kad taip jau mums lemta istoriškai ir nieko čia nepadarysi, gero atsakymo ir sprendimo tiesiog nėra).

Teismas R.Pakso atveju tik priėmė labiausiai naudingą Lietuvai (arba jai mažiausiai kenksmingą) sprendimą, vadovaudamasis Konstitucijos raide ir dvasia.

Suprantu, kad dvasios aiškinimas daug kam kelia įsiūtį pats savaime, nes tai interpretavimas, kur gali būti du šiek tiek teisingi atsakymai (arba nė vieno) ir raidės žmonėms tai yra nepriimtina, nes jie reikalauja, kad būtų atsiremta į ką nors „oficialaus“ – kad viskas būtų su antspaudu ir keliais parašais.

Aš jus dabar nuliūdinsiu. Tai ne pirmoji ir ne paskutinė tokia situacija demokratinėje ir laisvoje Lietuvoje. Jau pats Lietuvos išsilaisvinimas daugelio požiūriu nebuvo nepriekaištingas teisine prasme: tais laikais, puikiai atsimenu, Maskvos teisininkai badė pirštais į tai, kad nėra teisinio mechanizmo, leidžiančio Lietuvai išstoti iš Sovietų Sąjungos. Todėl, girdi, lietuviams nereikia niekur skubėti, vis tiek nieko nebus.

Grįžkime į šiuos laikus. Konstitucinis Teismas šiuo atveju atliko tik tai, ką daugumas suaugusių žmonių daro dažnai, nes toks yra gyvenimas: renkasi iš kelių blogybių mažiausią.

Lietuvai, man regis, yra svarbiausia, kad nesikartotų tai, kas vyko 2003 ir 2004 metais: neadekvatūs ir nesolidūs pareiškimai iš Daukanto aikštės, keisti užsienio verslininkai-rėmėjai prie aukščiausio valdžios pareigūno, insinuacijos apie būrėjas ir visa slogi ir smaugianti bananų respublikos atmosfera, gerokai dvelkianti ne Trečiąja Respublika, o Trečiuoju Pasauliu ir basakojų karių vykdomais perversmais netikusiose Afrikos šalyse, į kurias visas pasaulis žiūri kaip į vaikus, dar tik žaidžiančius valstybę.

Tuomet Konstitucinis Teismas padarė galą slogiam sapnui. Dabar jis irgi pasirūpino, kad sapnas nepasikartotų.

Man tai primena kažkokį neišvengiamą, netobulą, tačiau vis dėlto teisingumą, kuris Lietuvoje ateina labai pamažu, sunkiai ir nemaloniai, bet galiausiai ateina.

Kaip ir Garliavos reikaluose, pamišimui atėjo pabaiga, ir nutilo dainos Klonio gatvėje, beliko tik pavienių entuziastų ašaringos giesmės internete ir dar pranešimai apie buvusios teisėjos nuotykius, skambantys kaip filmo pavadinimas arba kaip legenda iš šventųjų gyvenimo: „N.Venckienė Panevėžio prokuratūroje nepasirodė aštuntą kartą“.

Susikaupkime ir pagalvokime. Švč. Mergelė Marija, pavyzdžiui, Šiluvoje rodėsi tik vieną kartą, 1608 metais, ir visai netikėtai, o Neringos Venckienės prokuratūroje laukia, bet ji nesirodo, nes vis sunegaluoja ir kartais slepiasi ligoninėse. Tai juk tiesiog grožinė literatūra. Siužetas – kaip ta šeima iš filmo „Muzikos garsai“, kuri naktį slėpėsi nuo šniukštinėjančių Nacių vienuolyne Zalcburge.

Perskaitykit tą antraštę dar kartą. Tiesiog mes labai atbukom nuo visų pasakų apie psichotropines antklodes ir kliedesių „ko nori mergaitė?“, ir nebepastebime, kokios keistos ir makabriškos istorijos atgarsis yra nepasirodanti buvusi teisėja ir siuntinėjamos medicinos pažymos.

Tam turėjo būti padarytas galas, kad visa tai baigtųsi.

Žmogiška prasme, man šiek tiek gaila R.Pakso, nes skaudu, kai žmogui nesiseka. Gal kandidatavimas šiuose Seimo rinkimuose būtų turėjęs terapinį poveikį mums visiems ir bent jau išrinkus jį į Seimą nebegalima būtų tęsti tos kankinio istorijos, juo labiau, kad po naujausių televizijos pasirodymų aš nelabai įsivaizduoju, kad ta partija surinktų daug balsų ir turėtų kokį nors ženklesnį poveikį.

Antra vertus, mūsų visuomenės nuotaikos nėra tokios puikios ir stuburas toks stiprus, kad aš jai galėčiau rekomenduoti (kaip patyręs sielų gydytojas) papildomą dozę streso ir neigiamų emocijų, kuris turbūt būtų susijęs su R.Pakso atėjimu į Seimą.

Aš labai gerai įsivaizduoju, koks tai būtų senų skriaudų kedenimas, buvusių priešų ieškojimas ir prisiminimai apie praeitį, nes viskas, kas buvo girdėti kol kas, buvo žvilgsnis į praeitį (neginčiju, tikriausiai patrauklus tiems žmonėms, kurių geriausi laikai jau praėjo ir jie linkę labiau dairytis atgal).

2003-2004 metų prezidento epopėja įsiminė itin slegiančiomis nuotaikomis, ir Lietuvai vargu ar reikia vėl eiti per tą patį klampų dirvoną 2012 m. išrinktame Seime. Todėl, man regis, Konstitucinis Teismas šioje sunkioje ir nemalonioje situacijoje nusprendė ne taip jau blogai.

 

Advertisements

3 comments

 1. GUESSWHO

  Visi politikos komentatoriai ir teisės žinovai nepatenkinti šiuo KT sprendimu, priverkit man upę.

  To šikimo ir tapšnojimo meisterio nebus Seime. Sveikinu tave, Lietuva.

 2. Saulius

  Tai kad tas Paksas ir taip jau politlavonas, tik kad dabar turės progą dar paraudot. Tiesiog boba ir ašarų pakalnė su visa savo TT partija.

 3. Gab

  O kaip noretusi tiketi, kad visa tai ka raso autorius apie Pakso buvima “politiniu lavonu” ir absoliuciai neturinti galimybiu daryti kokia nors itaka vargseli butu tiesa. Tikiuosi,kad tiesa. Labai noreciau,kad butu tiesa. Bet kai pries gera pusmeti, apklausu duomenimis tai buvo viena populeresniu partiju, ir nepaisant visu nusisnekejimu ir akivaizdaus absurdo , uz ja tvirtino balsuosiantys ne tokia jau maza dalis pilieciu, tai priverte gerokai sunerimti. Nes a. Paksas yra neprognozuojamas, logikai bei sveikam protui nepavaldus, taciau tvirtai, sakyciau, net maniakiskai savo tiesa isitikines , keistu ambiciju,iliuziju bei pykcio kamuojamas zmogenas, kuriam pagrindinis vaistas nuo visu valstybes problemu yra “tvirtos rankos” politika ir totalitarizmas.
  b. kaip pasirodo, Lietuvoje yra PAKANKAMAI (nesakau,kad visi,toli grazu) lunatiku, kurie tiki ir sutinka su tokia politika, kurie rekia, kad ‘prie ruso buvo geriau’ nes ‘buvo tvarka’ , kad reikia visus ‘sutvarkyti’ ir pan. Ir kas svarbiausia, didelis sansas, kad PAKANKAMAI ju tikrai ateis balsuoti, ir sita savo pozicija pareiks tvirtu ir garsiu palaikymu. Ir bus puikiu irankiu.
  c. tai yra pakankamai didele rizika, todel i ja negalima ziureti nerimtai, nes jei visas sitas reikalas, pateks kur nors arti prie valdzios ir sprendimu darymo tai bus viskas. Nes su arsiais idiotais nei padiskutuosi, nei pasigincysi… sveikas protas jiem negalioja. Nes jie ir taip zino ‘kaip padaryti tvarka’.

  Taigi, susumuojant viska:
  AS LABAI DZIAUGIUOSI SIUO KONSTITUCINIO TEISMO SPRENDIMU.

Komentuoti

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: