Kodėl Vilniaus knygų festivalis yra lūzerių susirinkimas

Batai pakabinti kaip ir simbolizuoja.

Čia gal per stipriai pasakyta, visai jie ne lūzeriai visiški (čia tik tokia antraštė, o antraštė turi traukti akį, right?). VKF turi ir knygų, ir autorių, kurie ne šiaip sau kas nors, o įdomūs ir reikalingi.

Bet Vilniaus knygų festivalio rinkodara yra lūzerinė.

Kodėl? Pažiūrėkit į šitą pranešimą spaudai. “Vilniaus knygų festivalis” – šachas ir matas visokiems užkalniams. Antroji antraštės dalis – tai citata iš Kęstučio Navako recenzijos apie knygą, pasakojančią apie Kiniją. Navakas pradėjo manęs ryškiau nemėgti, kai tam tikros spalvos* meno žmonės (reikia manyti, jam artimi), tipo Nijolė Oželytė ir Rimantė Valiukaitė, pradėjo mane aptarinėti sąryšyje su mano pasišaipymais iš violetinio judėjimo.

Tai fair enough, kaip pasakytų Artūras Račas, jei truputį geriau mokėtų angliškai**. Navako nuomone, ta knyga apie Kiniją yra geresnė už tai, ką rašau aš, ir čia nieko baisaus ar man įžeidžiančio (įžeisti mane apskritai labai sunku).

Ši trumpa pastaba yra ne apie tai. Ji apie rinkodarą. Vilniaus knygų festivaliui (spėju) pasirodė, kad jo didžiausias išskirtinumas, kurį galima pateikti spaudai, yra tas, kad jie – ne užkalniai.

Žinote, ką tai pasako? Kad jie daugiau nelabai turi kuo pasigirti. Barackas Obama surinko daugybę balsų ne todėl, kad jis kažką galėjo pasiūlyti (išskyrus “Yes we can”), bet todėl, kad jis nebuvo George W. Bush.

Kai per TV buvo Leonido Donskio laida, jos pavadinimas buvo ne apie tai, kas ten yra, bet apie tai, ko ten nėra (“Be pykčio”).

Tai labai neambicinga rinkodara, tai pasiūlymas ne pozityviai mąstantiems, bet pavargusiems nuo to, kas yra, ir nežinantiems, ko nori. “Aš – bent jau ne jis“.

Dar labiau ironiška, kad žmonės, kurie didžiuojasi, kad yra ne minia, kurie neva siūlo rafinuotesnį produktą tiems, kas supranta ir vertina, savo naratyve negali apsieiti be to, ką labiausiai niekina: be Užkalnio paminėjimo. Todėl jie ir yra banalūs ir labai nuspėjami lūzeriai***.

Pakviečia jus į koncertą. “Ateik, bus labai faina.”

“Kas ten gros?”

“Nebus nei Cicino, nei Bunkės”.

————-

* Violetinės.

** Nemoka: išsivertęs savo straipsnį apie pliušinius miškas į anglų kalbą, pasirodė įvaldęs tą kalbą tik truputį geriau, nei humorą arba žurnalistiką (kurias sritis jis savo ruožtu jis išmano taip pat, kaip teisę – nuliniu lygiu). Taporna tarybinio auklėtinio slebizavonė padarė įspūdį ir sukėlė ilgalaikį juoką salėje. Dėl to ir dėsninga, kad draugui Račui geriau sekasi arčiau prie Rusijos esančiuose renginiuose, kaip antai Uspaskicho gimtadienyje arba tarybinių respublikų šaunią bendrą krepšinio praeitį menančiame Kremliaus propagandiniame renginyje.

*** Svarbiausia, kad jiems nė nebūtina buvo manęs minėti – Aušros Maldeikienės arba Leonido Donskio pavardės būtų atkreipusios turbūt ne mažiau dėmesio antraštėje.

Advertisements

24 comments

 1. Master

  Toks pranešimas spaudai yra tik papildomi rinkodaros taškai pačiam Užkalniui. Atsiras žmonių, kurie galbūt Užkalnį tik girdėjo, bet neskaitė, o dabar tikėtina, kad kas nors ir pagūglins, kas tas Užkalnis? Žodžiu tik extra dėmesys didžiausiam internetui troliui, kad jis ir toliau galėtų pampti tuo dėmesiu misdamas :)

 2. Ieva

  Labas, būtų paprasčiau skaityt tekstus jeigu PAGALIAU paprašytum programuotojo, kad jis parinktų tinkamą šriftą, kuris TURI LIETUVIŠKAS RAIDES. To pasekoje, tekstas nevingiuotų kalnais ir pakalnėm kaip sovietinėje knygoje. Ačiū.

 3. NW

  Ot Chriuša nu. Buvau sugalvojęs aš tokią antraštę Židinyje parašytinai ir skelbsimai renginio apžvalgai: Tikros knygos ir netikri* skaitytojai lūzerių festivalyje

  (*nes nenori pirkti knygų, tikėdamiesi gauti ušdyką. Kaip toji Bazelio epigrama: Kayle rekyse toneaw labonache thewelyse / Eg Koyte poyte nykoyte penega doyte. Tai ir yra baltiškoji tapatybė.)
  Bet bus ir gera knyga.Mano

 4. G

  žymės protingos festivalio

 5. Good one. Undergroundo diskursas – popsui ne. Taip knygų mugė pasidaro priklausoma nuo tavęs – tu teigi teiginį, o jie į jį reaguoja. Tu eini pirmiau, jie iš paskos.

  O tas krepšinio renginys nežinia, ar Kremliaus – Rusijoje yra sporto žurnalistų ir jie taip pat domisi krepšiniu ir kitų šalių žurnalistai, kurie domisi krepšiniu, gali dėl to rasti bendrų taškų. Bet renginį organizuoja “Komsomoslkaja pravda”, leidinys komunistiniu pavadinimu.

 6. Puiki rinkodara

  Tiksla jie pasieke – gavo viesuma. Manau, jie ploja katuciu dabar. Nieko nezinojau apie toki rengini, bet Uzkalnio deka jau zinau – aciu.

 7. D. Gerbiamas

  Tyčia ar netyčia, bet organizatoriai mikliai pasinaudojo p. Užkalnio ilgamečio kruvino darbo vaisiais ir visiškai už dyką. Ir dar išprovokavo p. Užkalnį savanoriškai sukti jų malūną. Taip kad lūzeriška šita rinkodara ar ne, geriausia klausti tų, į kuriuos ji taikoma. “Užkalnis” jau kaip ir brandas, bet visų tampomas kaip pastipęs katinas. O Dr. belieka bejėgiškai stebėti ir žiobčioti iš apmaudo.

 8. Čia kaip jau pažiūrėsi – jei tarsim, kad marketingu ten užsiima tik susitaurinę snobeliai (kaip kažkas ir minėjo su visokiais “popsui ne”), tuomet taip, jie gali ir patys nesupranta, kaip liūdnai atrodo. Tačiau, man rodos, labiau tikėtina, kad jie tiesiog puikiai patrolino patį didįjį trolį, o šis įrašas įrodo patrolinimo sėkmę :)

 9. karolisjachimavicius

  Ei, rinkodaristais save vadinantys, o iš tikrųjų kasininkai, ko verta “any publicity is good publicity”, kai, pvz., iš restorano dvi savaites kiekvieną dieną vežami žmonės su salmonelioze? Žmonės ten neis.

  Taip ir aš – nesiruošiu eiti į knygų mugę vien todėl, kad ten paminėjo Užkalnį. Buvau pernai vieną kartą – nuobodu. Ar gerti Kalnapilio alų vien todėl, kad mačiau 50 reklamų per paskutinę savaitę. Nebent alaus pasirinkimo nėra.

  • karvencija

   OMG, tu tikrai esi atsparus reklamai?

  • :)
   “Any publicity is good publicity” šiuo atveju puikiausiai tinka, nes apie pačią mugę ne tik, kad nieko blogo nebuvo pasakyta (kaip kad apie restoraną salmoneliozė), bet pirmose eilutėse dar gi buvo ir pasakyta, kad tai geras dalykas. Šiuo atveju tikrai sakyčiau, kad trolių mačas praėjo lygiosiom – tiesą sakant, jei manysime, kad Užkalnį prenumeruoja daugiau žmonių, nei yra tų žmonių, kuriuos pasiekė Vilniaus knygų mugės reklama, tai pastarieji dar ir naudos gavo iš to ;)

  • D. Gerbiamas

   Ponuli, čia ne “Knygų mugė”. Čia visai kas kita, ir organizuojama tik pirmą kartą. Neįsivaizduoju, kaip tamstai jau pavyko ten sudalyvauti pernai.

  • ausra maldeikiene

   na pernai nebuvot. Nes pernai nebuvo.

 10. Saulius

  Man visai linksma, kad grįžta prieškariniai laikai, kai Binkis ar Sruoga neieškojo žodžio kišenėj ir literatūrinė grietinėlė aštriai apsižodžiuodavo nevyniodami nei žodžių nei pavardžių į vatą. Fain

 11. Na, taip. Juk tokie renginiai yra skirti tik ponams bei ponioms, pasipuošusiems žaliomis beretėmis bei raudonais šalikais. Jei jie originalo kalba geba cituoti “Meistrą ir Margaritą” – papildomas taškas ir pakvietimas “su antra puse”.
  Ir nėra čia ko į egzaltuotų (ir rinktinių!) literatų vakarėlius kišti nosies bjauriems užkalniams. Kadangi vargšams rinktiniams literatams ir taip visur mažai vietos po saule – jie priversti gyventi kaip kokie “tvailaito” herojai, nuošaly ir baisiai paslaptingai.
  O tie bjaurieji užkalniai, net ir uždirbdami Armani beretėms, linksmai ir nerūpestingai gyvena, mylimi skaitytojų.

 12. GUESSWHO

  Vilniaus Knygų Mugė – nokautas visokiems navakams?!! Taip išeina…

 13. luzeris

  aikit jus visi navakui

 14. Rytis

  Bet tai juk elementarus marketinginis co-brandingas, kai panaudojamas žinomas vardas kito ženklo reklamai, tai viena.
  O antra dalis, Andriau, irgi naudojama marketingo komunikacijoje, kaip kad pvz. pozicionuodavo (ir labai sėkmingai) 7-up – “uncola”
  Na, o dėl konteksto, tai nesiginčysiu :)

Komentuoti

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: