Lietuviams reikia šeimininkų

Lietuvis be šeimininko, kaip dviratis be prirakinimo. Geruoju nesibaigia.

Lietuvos Rytas, 2012 10 01

Taip, būtent šeimininkų, ne vieno gaspadoriaus, o daugelio. Nes be rimbo, be užduočių ir be pasekmių už nevykdymą nieko nebus. Tai galioja visai Lietuvai.

Apie tai pagalvojau, kalbėdamas su vieno restorano savininkais. Sako, kai šefas virtuvėje, visi aplink sukasi. Kai šefas išeina, viskas sulėtėja. Pirma nustebau, paskui pagalvojau, kad visur taip.

Maitinimo įstaigose viskas priklauso ne nuo to, kas atėjo valgyti (dažnam atrodo, kad mane Vilniuje maitina sočiau ir skaniau, nes žino, kad aš esu maisto kritikas, ir dėl to aš taip gražiai nuaugęs, kaip gluosnis). Viskas priklauso nuo to, ar atėjęs į darbą pats savininkas: kai jo nėra, tai net tas pačias salotas sudirbs kitaip, bedieviškai ir begėdiškai.

Parduotuvėse tas pats: šeimininko nėra? Puiku. Atsukam pirkėjams nugarą, telefonas prie ausies, ir pradedam pokalbį už visas nemokamas minutes, kurias Dievas davė. Jei yra kompiuteris, dar geriau, einam naršyt po portalus ir komentuoti draugių šuniukų, kurių nuotraukas draugės nusiunčia internetan jau iš kitų darbų, kur patalpoje nėra šeimininko.

Kiek tariamų suaugusiųjų yra iš tikrųjų vaikai, nes elgiasi vaikiškai: jie dirba ne tam, kad darbą padarytų, o tam, kad suaugusieji manytų, kad jie užsiėmę. „Look busy“, vaizduok, kad dirbi – angliškas ironiškas lipdukas, skirtas (juokais) prisiklijuoti kontoroje, daugelio suprantamas tiesiogiai.

Paskui tie žmonės stebisi, kad jiems siūlomas 800 Lt atlyginimas, girdi, nėra pakankamas (ypač kai tokios šildymo kainos, sako jie). O čia ir nėra atlyginimas, ir juo labiau ne šildymui apmokėti skirtas. Čia kišenpinigiai, paskaičiuoti ne pagal nuveiktą darbą, o pagal tavo emocinę brandą. Jei mokėtų už pasiektus rezultatus, tavo atlyginimas apskritai būtų tikriausiai dviženklis, ir atsiskaitytų su tavim metaliniais pinigais, taip kad dėkok Vyriausybei, kad net tiems kišenpinigiams nustatė minimalią ribą.

Jūs kaip tie vaikai, kurie pamokas ruošia tik tol, kol mama kambaryje – kai išeina, pradeda rietis ir erzinti vienas kitą. Todėl su jumis ir elgiasi taip pat.

Šeimininkas – raktas į viską. Mokyklos tualete smirda ir nėra tualetinio popieriaus ne todėl, kad šalis bloga, o todėl, kad nėra gero šeimininko (arba direktorė turi savo pagerintą, rakinamą tualetą – atsimenu, mano studijų metais atvykus Lietuvos gelbėti profesorei iš Kalifornijos, Vytauto Didžiojo Universitete vienas pirmųjų naujų dalykų buvo pagerinta ir raktu rakinama išvietė dėstytojams). Kai kuriam nors vaikui ateina laikas pakakoti, mokytoja atvynioja tualetinį iš asmeninio rulonėlio, nes savo klasėje yra šeimininkė.

Kodėl Lietuva taip gerai susitvarkė, stodama į Europos Sąjungą? Kelerius metus šalis sukosi pavyzdingai, net dūmai rūko. Apsikuopė, sutaisė kas labiausiai sulūžę, daug nesvarsčiusi tiesė kelius, statė tiltus, rusišką netikusią atominę elektrinę uždarė, ir apskritai, buvo daug darbų ir mažai kalbų. Todėl, kad buvo kas užduotis surašo, vykdymą prižiūri, ir dar prigrasina, kas bus (negausim išmokų), jei laiku nesutvarkysim, kas nurodyta.

Panašiai buvo ir su stojimu į NATO. Susitvarkėm gynybą gal ir ne idealiai, bet taip, kad daugelis apie ją net nebegalvoja. Todėl, kad buvo tikslas, planas ir priežiūra.

Dabar viskas kitaip, nes nėra, kas už viską atsako. Nuo tada, kai įstojome į Europos Sąjungą ir NATO, vienintelis panašumas į šeimininkavimą kurį laiką vyko Garliavoje, kur buvusi teisėja ir vietos kirpėja sėkmingai nustatė savo taisykles ir pagal save buvo užlanksčiusios visą šalį taip gerai, kad mums visiems spalio mėnesį dar atsirūgs.

Mes ne vieninteliai, kuriems reikia, kad būtų kas nors griežtas ir sakytų, ką daryti. Bendrovės Apple vadovas ir įkvėpėjas Steve Jobs, be konsultacijų ir pasitarimų žinojęs, ką nori pateikti vartotojui, iškeliavo į geresnį pasaulį, ir – prašom – naujasis telefonas pirmą kartą nuvylė ir šlovingoji bendrovė pradėjo kelionę vakarop. Nes nebėra šeimininko.

Vieną galimybę gauti normalią priežiūrą mes praleidome, kai šį Vyriausybė atsisakė eiti į Tarptautinį Valiutos Fondą ir prašyti pagalbos, kaip Latvija. Ne, ne todėl, kad būtume pasiskolinę pigiau (nors tai irgi svarbu, bet pinigai yra tik pinigai, jie čia yra, čia jų nėra, bala nematė).

Blogai yra todėl, kad praleidome progą įvesti šiek tiek tvarkos: prie tos paskolos būtų pririštas geras bizūnas ir ilgas taisyklių ir reikalavimų sąrašas, ir viešojo sektoriaus išlaidas galima buvo mažinti, nesidairant į kritikus ir nesiaiškinant, dar drąsiau ir radikaliau. Žiūrėkit, net Graikijoje kažkiek tvarkos padaro, o Lietuvoje efektyvumas būtų buvęs trigubai didesnis, nes mes nemiegam po pietų.

Nors, žinoma, skolintis iš TVF nėra toks dalykas, kuriais paskui galima pasigirti.

Jei nebūčiau optimistas, sakyčiau – situacija beviltiška. Ypač pažiūrėjus į pasiruošimą ateinantiems rinkimams: daugumas rinkėjų vaikšto bumbėdami, kad „nėra už ką balsuoti“ – kitais žodžiais tariant, jie patys tokie netikę, kad net ir mažiausiai kenksmingo politiko iš sąrašo išrinkti negali. Čia tas pats, kas atsistojus priešais drabužių spintą, sakyti: „nėra ką apsirengti“. Tai ir nesirenk, eik nuogas, arba lik namie, jei taip sunku. Arba nusipirk drabužių ir galėsi vaikščioti apsirengęs, kaip kiti žmonės.

Mano atsakymas visiems nesugebantiems balsuoti – jei per sunku, tai neik prie balsadėžių išvis, apsieisime ir be tavęs, ypač jei pats prisipažįsti savo politinį neįgalumą. Viską už tave sutvarkysime patys – tie, kurie nors kartą per keturis metus netingi pabūti savo gyvenimo šeimininkais.

Advertisements

12 comments

 1. mttm

  Kiba p.Užkalnis armijoj netarnavo. Sovietinėj. Rimbo pasiilgo,… …… pastaruoju metu pavažluoja dažnai…Lukašizmas:)

 2. GUESSWHO

  Nice new look of the site.

 3. Marius512

  Man nauaj saito išvaizda irgi patinka.
  ir dar lai patinka ta sakinys viršuj: “Aplankyk Lietuvą, kol Lietuva neaplankė tavęs.” :) Nu tikrai gerai skamba…

 4. Rimbas

  Tai aišku, kad be Rimbo jūs niekaip :)
  Kaip srutų srautas lryte? Nes juk kokie 3 iš 4 save turėtų išskaityt tose eilutės (jei aišku aplamai skaito, o ne perskaitę autoriaus vardą skipina į komentarus ir fiftyfifty varo koks Užkalnis storas ir Kubilius blogas).

 5. Almiasas

  Na taip… Protokolas gana grubokas, bet tikrai verčiantis susimąstyti, nes jame perteikiama nepadailinta realybė. Beje, dėl firmos Apple – jeigu jau milžinas ima kovoti su lenkų parduotuve a.pl – tai jau tikrai prastai… http://www.technologijos.lt/n/technologijos/it/S-28224/straipsnis?name=S-28224&l=2&p=1

 6. J

  cia visur taip…maciau pora kelegiu kurios free cell darbo metu zaide (ne pertraukos), o kai reikia, kad galvele pasuktu, nes uzduotis nestandartine, tai ojojojoj panika dangus griuva…tai kai saka ne tik ant Marijos zemes taip, Vokietijoje tas pats s…nori chebra savo 8 valandas nejudinami atsedeti, tishe vody, nize travy ir fsio. O po to dar pasisskusti, kad algos per zemos…ir cia 50mecia, o ne jaunims….

 7. Rimas

  Dirbau tokiam kolektyve. Kai prieš atvažiuojant “viršinykui” visi subruzdavo sukrusdavo prie darbo, aš neiškentęs imdavau šaukti : “Brežnevas atvažiuoja, išsivalykim dantis ir nusiprauskim!”. Kas suprasdavo, kas ne.

 8. mustangas

  Tai elementari sugadintos motyvacinės sistemos pasekmė. Galioja universaliai visur. Jei nuo darbo rezultatų nepriklauso(arba priklauso labai silpnai) atlygis, tai taip ir vyks kaip parašyta. Lietuvoje net aptarnavimo sferoje nepriklauso, nes minimalus atlyginimas nustatytas pakankamai aukštai kai kuriems darbams. Ir rakinamas tualetas čia gražiai tinka, nes dėstytoja iš Kalifornijos tapo ta trūkstama motyvacine grandimi ir postūmiu susitvarkyti šiaip apšiktą tupyklą.

  Blogas viršininko parinkimas gali paveikti šiaip normaliai veikiančią sistemą (Apple atvejis), bet pagal mano prognozes ji turėtų greitai grįžti į normalią būseną, nes nepakeičiamų žmonių nėra.(Jobsas neprisikels)

 9. Drąsus nuskambėjo pastebėjimas apie Apple ir naująjį jų žaislą, bet negali sutikti.

 10. Karolis

  Kodel butent lietuviams? Visu tas pats. Nejaugi tik sulaukus brandaus amziaus, Andriau, paaiskejo, kad ne visi nori atiduoti 100 proc. jegu dirbdami uz fiksuota atlyginima? Turi buti motyvacine priemone, kai seimininkas visada ivertina gera darba. Jei geras darbas lieka nepastebetas, patikek motyvacija dingsta labai greit ir viskas daroma del akiu. Nederetu stebetis.

 11. Ruta

  Viskas taip. Tik dėl balsavimo, tai baisiausia, kad tie, kur “nėra už ką balsuoti” vistiek balsuos. Ir daugelis už tuos, kurie iškabinėję visur raudonus raudonus (kažką primena?) šūkius a la: “Godus verslas – vagystė!”. Arba už kokią Venckienės partiją, nes “o gal jie pagaliau padarys teisybę”. P. Užkalni, jei paimtų kartais įkvėpimas, brūkštelkit ką nors ir apie tai. Jau taip kraujas verda Žirmūnų gatve važiuojant, kad negaliu… Suprantu, kad viskas rinkiminė kova, bet baisiausia, kad vat toks va tas elektoratas ir yra, jam tokį šlamštą miela girdėti. Būtų baisiai smagu tamstos kandų žodį ta tema paskaityti :).

 12. neRimas

  Patko. Straipsnis privertė šypsotis. Tikrai daugiau kaip pusė suaugusių nėra suaugę :).

Komentuoti

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: