Sotesnis šiukšlių konteineris – ne mano svajonė. Ir ne jūsų.

Tradicinė Konservatorių kregždutė prie Andriaus Užkalnio teksto buvo pakeista kai kuo kitu, labiau pritinkančiu Andriui Užkalniui.

Iš konservatorių žurnalo Asmenybės, 29 09 2012

Buvo toks anekdotas apie šimto metų senumo įvykius. Kažkas, išgirdęs apie 1917 m. revoliucionierių planus, paklausė: tai koks tikslas? Jam atsakė: “padarysim galą turtuoliams”. Keista, atsakė tas žmogus: gal būtų geriau, kad nebebūtų vargšų?

Kalbos apie “orų minimalų atlyginimą” primena būtent apie tai. Nurodomi keturženkliai skaičiai svaigina nelaimėlius, kurie įsivaizduoja, kaip – bum – ir nepilnas tūkstantis per mėnesį štai padvigubės. Tai naivu ir liūdna, bet svajoti juk neuždrausi.

Svajonė apie gerą minimalų atlyginimą nėra ta svajonė, nuo kurios išauga sparnai.

Tai tas pats, kaip siekti ne žmoniškų pajamų, kad galėtum nusipirkti, ko panorėjęs, o svajoti apie tikrai gerą šiukšlių konteinerį, kur gali pakankamai dažnai pasirinkti sočių ir dar ne visai supelijusių atliekų („radau pusę picos, dėžėje, ir dar beveik šilta buvo – ko daugiau norėti“).

Jei politikas kalba apie minimalų atlyginimą, kaip apie svarbiausią savo programos dalį, jis yra nuskriaustųjų politikas, nevykėlių vėliavnešys, ir žada jis iš esmės geresnius šiukšlių konteinerius ir erdvesnes dėvėtų drabužių parduotuves.

Vienas amerikiečių komikas pasakė: žinai, ką sako tau darbdavys, mokėdamas tau minimalų atlyginimą? „Jei galėčiau tau mokėti mažiau, aš mokėčiau. Tik man neleidžia.“

Tai atsakyk man, žmogau: tu tikrai nori būti tas, kas yra oficialiai nuskriaustas, bet šiek tiek apgintas? Aš negaliu patikėti. Man keista, kad normalus, įgalus žmogus gali sutikti – ne tik sutikti, o trokšti – būti prie nuskriaustųjų, jei tik bus sočiau putros įdrėbta.

Apsispręskim: ko mes siekiame – ar kad būtų kuo geriau vargšams, ar kad būtų kuo mažiau vargšų ir kuo daugiau turtingųjų?

Aha, matau, kaip susiraukėte ir susigūžėte. „Kuo daugiau turtingųjų“, čia juk tas pat, kaip kam nors palinkėti, kad jo dukra šoktų striptizo bare: lyg ir nieko neteisėto, bet vis tiek kažkaip neskanu.

Paklausk žmogaus: „Tu nori būti turtingas? Nori turėti daug pinigų?“, garantuoju, išgirsi sudėtingus atsakymus, kad ne pinigai svarbiausia, dar gal ir bandymus pasiaiškinti: „o tai būti turtingu – tai čia kiek turėti?“. Jokio tiesaus atsakymo nebus.

Paklausk, ar nori „uždirbti orų atlyginimą“, viskas bus paprasčiau: „žinoma“.

Taigi pinigai – ne problema. Problema yra pavadinimas. Gero gyvenimo nori visi, tik daugeliui norisi, kad tai būtų įvilkta į šiltą ir jaukų rūbą, kad būtų apkaišyta padorumo simbolika, gink Dieve neminint nieko konkurencinio, nieko apie pastangas, nieko apie sunkų darbą. „Paprasto žmogaus, sąžiningai dirbančio paprastą darbą, orus žmogiškas gyvenimas“ – štai tokia turi būti svajonė. Gerovė turi būti nekalta, naivi, balta kartūno suknele – tyra, kaip nekaltas prasidėjimas.

Kas gali būti padoresnio negu valstybės (pačios valstybės – ne kokio privataus vertelgos ir ne bendrovės!) patvirtintas minimalus atlygis. Gaunančio minimalų atlygį niekas neapkaltins gobšumu ar pernelyg dideliu dėmesiu pinigams: valdžia pasakė, kad viskas tvarkoje, jei tiek galima mokėti, tai tiek galima ir gauti be jokios graužaties. Štai jis, kilnus ir orus skurdas.

Visa bėda, kad skurdas yra skurdas. Kilnus ir orus jis gali būti tik tam, kas savo noru atsisakė Dievo kiekvienam duoto laimės siekimo ir iškeitė jį į kriuksėjimą balutėje.

Kol turtas ir sėkmė bus nepadorūs žodžiai, minimalaus atlyginimo ideologai atrodys priimtini ir įdomūs. Nors sveikam, išdidžiam protui turėtų būti tiek pat patrauklūs, kiek žadantys elgetoms sotesnes šiukšliadėžes.

14 comments

 1. Pasaulis

  Puikiai pasakyta!

 2. protokolų skaitytojas

  totally agree!!!

 3. Developeris nihilistas

  px, labiau taupant ir valgant kepsnius uz 8lt kazkur pakeleje prie karmelavos minimumas nesutrukdys nusipirkti bmw x5

 4. Bombardyrius

  o nusipirkkes iksPenkis isimesk dujas taip, kad is isores nesimatytu ir lakstyk karbonadu kapot su panike i karmelava, nusimesk iksPenkis prie paradiniu “restrorano” vartu. Pilnavertis svajoniu gyvenimas…

 5. Rokas

  nu super. puslapio mobile versija puikiai veikia ir ziurisi. big fat plus :)

 6. ....Manau..

  ….reikia atprimtinti, isprintinti ir isklijuoti ant visu kampu, gal kas galvot prades :)

 7. R.

  Skanu skaityti tokius tekstus, net spaudimas pakyla. Užaugom mes su “paprasto žmogaus” siekiamybe, kuriam “ne piniguose laimė”, ir kuklumas didžiausia dorybė. O visokios Amerikės tai velnio išmislas, ir verslininkai visi žulikai. Man pikta dėl to, tik aš su aplinkiniais besiputodamas susipykstu, o čia žmogus tokius gerus tekstus kepa.

 8. michaael cassette

  O kuris čia tas amerikiečių komikas?

 9. neRimas

  Sutinku

 10. Ela

  Nežinau iš kur Lietuvoje tas nuskriaustųjų fenomenas. Visi mėgsta tuos „nukriaustuosiuos“ pradedant šokių ar dainų projektais, baigiant darbdavaiais etc. Atrodo visi nori jausti, kad kažkam blogiau nei jam ir tuo pasidžiaugti. O va jeigu kažkam geriau – tai trypkim, maišykim su purvais, nes visiems gi patinka guostis ir skųstis ir bėdavotis…Pamenu vienos ex kolegės posakį „ nu mums čia gal ir nėra taip blogai, bet tik niekam nesakykim, jeigu kas klaus kaip sekasi, tai guoskimės, kad kaip ir visur…“ wtf

 11. hm

  Visi iki vieno visuomenės dalyviai “turtingi” būti negali, net jei norėtų. Nes tada nebeliks sąvokos “turtingas” prasmės.

 12. Jonas

  Smagu rast tokius tekstus, kai aplink patvinę rinkiminiai lozungai, orientuoti nevykeliams. Ačiū!

 13. offf

  Sitas turetu buti delfi publikuotas. Kazi ar tave skaito tie kas svajoja apie didesni minimuma

Komentuoti

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: