Kodėl su atominės priešininkais diskutuoti nebereikia

Po atominės katastrofos ne tik vaikščiosim visi mėlyni, kaip zombiai, bet ir liksim skolingi milijonus metų.

Šiandien daug kam kyla klausimų dėl atominės elektrinės statybos. Pakalbėkime.

Patapo visiškai aišku, kodėl su atominės elektrinės priešininkais absoliučiai beprasmiška diskutuoti. Kodėl? Todėl, kad jų supratimai yra arba patikimai apmokėti Kremliaus, arba remiasi gerai žinoma A.M.Brazausko logika, kad Lietuvos nepriklausomybė neįmanoma, nes nepriklausoma Lietuva negali egzistuoti pagal ekonomikos dėsnius (panašiai, kaip niekada negali skristi aparatas, sunkesnis už orą). Arba ir viena, ir antra.

Skaitau vieno jų, anoniminio tipo su paganiala “Austras”, minčių ejakuliaciją:

Aš asmeniškai atominės elektrinės statybai Lietuvoje pritariu. Tačiau man nepatinka tai, jog vis dar nėra aiškių atsakymų – kokia bus naujosios AE pagaminamos elektros kaina, kiek už elektrą turės mokėti vartotojas, kiek tiksliai AE kainuos Lietuvos mokesčių mokėtojams, nėra aiškių prognozių kokia bus elektros rinkos kaina mūsų regione tuomet, kai AE bus pastatyta, ar naujosios elektrinės pagaminama elektra bus konkurencinga? Profaniškos reklamos su atsakymais, kurių logiškai negali pagrįsti net pats reklamoje visažiniu apsimetantis jos veidas, mane veikia priešingai nei norėta ir todėl vis dažniau galvoju, kad AE statymo procesui virstant neskaidriu procesu be aiškių atsakymų po truputį keičiasi ir mano nuomonė AE sstatybos klausimu. Galvoju: jeigu žmonės organizuojantys AE projektą nesugeba padaryti tokio mažmožio – projektą suprantamai ir konkrečiai pristatyti visuomenei bei žurnalistams, tai kodėl aš tais žmonėmis turėčiau pasitikėti ir tikėti, kad AE projektas atnes visuomeninę naudą, o ne žalą?

Štai jums ir prašom. Jei negalima pasakyti, kiek tiksliai kainuos, kiek mokėsim, kiek mokesčių mokėtojams kainuos, ir kokia bus elektros kaina po kelerių metų, tai mums nereikia elektrinės.

Kitais žodžiais tariant, nustatykim neįvykdomus kriterijus, ir kai jie nebus įvykdyti, paskelbkim, kad projektas yra fail. Nuostabu.

Ką tai man primena? Tai man primena infantilių kovotojų už skaidrumą, bei teisibės sergėtojų logiką.

Skaidrumas: tegul Vyriausybė pateikia visų pirkimų ataskaitas, bet ne bendrai, o kiekvieną balanso eilutę su pavardėm, vardais, telefono numeriais, asmens kodais ir įmonių kodais, ir visų posėdžių stenogramas, o jei ne – tai bus korumpuota Vyriausybė.

Teisibė: tegul pateisina kiekvieno policininko dalyvavimą mergaitės paėmimo akcijoje, su dokumentine medžiaga, filmuota iš trijų kampų nepriklausomom kamerom, tegu pateikia kaldrą nepriklausomai ekspertizei mūsų pasirinktose laboratorijose ir tegu atsistatydina visi prokurorai, o policininkai tegu pasiaiškina Venckienei on live TV, o jei ne – reiškia, klanas ir pedofilų valdžios sąmokslas įrodytas.

Su jais kalbėti nėra apie ką. Ir nereikia draskytis. Ten žlugęs reikalas. Pataupykime energiją tiems, kas klauso.

Atominės priešininkai nori to, ko jiems niekas negali pasiūlyti: garantijų, kad viskas bus ne šiaip geriau, pigiau, ar saugiau, negu dabar – jie nori, kad būtų įrodyta, kad visa tai bus geriau, pigiau ir saugiau nei jų išgalvotas (ar jiems perduotas iš Maskvos) “alternatyvinis variantas”, kuris dažnai vadinamas “saulės ir vėjo energija”, bet lygiai taip pat gali būti pavadintas gyvenimu be karo ir be pinigų ir be pykčio arba bet kuriuo kitu apibrėžimu, kuriuo tiki tik vaikai arba suvaikėję arba suaugę, bet nepalikę vaikystės, kaip anksčiau minėtas interneto komentatorius.

Kadangi jie nori to, ko jiems niekas negalės pasiūlyti, jie neišvengiamai galės tvirtinti, kad todėl jiems atominė netinka ir projektas neskaidrus ir avantiūristinis.

Jie dar turi savo gausesnius, bet labiau pritvotus, pusbrolius ir pusseseres, kuriuos aprašiau čia: jie atiduoda pinigus telefonų sukčiams, o paskui pyksta ant Vyriausybės. Jie irgi ateis balsuoti, ir jiems pasirinktas geriausias įtaigos būdas (be ironijos): yra normalu ir moralu jiems tiesiog pasakyti, kad taip viskas bus pigiau ir geriau. Nesvarbu, kuo ir kaip paaiškinti, kad tik patikėtų: tikslas pateisina priemones (sakau ir vėl be ironijos). Nors ir animaciniais filmukais, nors ir lėlių teatru.

Kalbant su glušiais, nėra amoralu šiek tiek pamanipuliuoti informacija ar pravesti paprastą viešųjų ryšių akciją.

Bus amoraliau, jei dėl jų neišmanėliškos nuomonės mes neturėsim mums kritiškai svarbaus projekto.

Po Antrojo Pasaulinio Karo, kad Italijoje neįsigalėtų komunistai, už JAV pinigus ir su jų viešųjų specialistų pagalba buvo varoma ciniškiausia propaganda, taip pat ir per bažnyčias, siekiant, kad komunistai nepaimtų valdžios.

“Balsuok, arba jis bus tavo bosas”, sakė anų laikų plakatas. Įdomu, ką pasakytų Lietuvos žurnalistinės etikos gynėjai.

Ciniška? Neskaidru? Ir dar kaip. Bet suveikė. Ir ačiū Dievui.

Dabar yra ne mažiau svarbu. Todėl šiandien yra ne laikas švaistyti laiką įrodinėjimui tiems, kam vis tiek nieko neįrodysime. Kalbėti reikia tik su tais, kas klauso ir gali pakeisti nuomonę.

Advertisements

28 comments

 1. toks

  taip, už bet kokias abejones – sušaudyt arba į beprotnamį. tokie yra argumentai.
  jei elektrinė subrangs iki nekonkurencingos elektros kainos, bus galima apkaltinti tradiciškai kokius nors Lietuvos priešus arba konfliktą Korėjos pusiasalyje etc. dėl 500 MW generavimo galios (LT dalis) sukurtas nepriklausomybės mitas, kai jungtis su Švedija 750 MW arba jungtis su Lenkija 900 MW tokio grandiozinio ir kolosalaus titulo neturi.

  • Jonas

   Speju paziurejai ta filmuka youtubej, kur kazkoks zmogus 12 min analizuota esancas el linijas lietuvoje ir daro hipoteze, kad tos esancios linijos turi didele itaka ateiciai…. Matosi kad fizika tau svetima, nes nesupranti kas yra įtampa – V ir kas yra galia – W, del to lygini (kilo) voltus su (Mega) vatais. Tos jungties parametras yra įtampa, ir ten yra 750kV, o del nominalios ar racionalios perdavimo galios nekreipk demesio, nes tai siuo atveju neturi reiksmes. Yra statoma nauja elektrine su visom linijom, kuriu reikes prisijungimui prie Europos tinklo. Prie ko ten tos sovietines linijos? Kaip reikes taip pajungs.

 2. charlie harper

  Tai ne statykim dar vienus valdovų rūmus arba nacionalinį stadioną, arba atiduokim mažeikių naftą už 1baksą juk tai skaidru ir teisibe.

 3. Tomas

  Paskaičius a.račo „atvirą laišką“ (http://racas.lt/atviras-laiskas-vae-a-kubiliui-ir-visai-jo-vyriausybei-ir-jus-ir-as-juk-uz-skaidruma/) ir komentarus po juo, darosi akivaizdu, kad jei yra nusiteikimas prieš projektą, tai akivaizdu, kad bet kokia informacija, kurią bepaskelbtų vyriausybė, net pateikdama „kiekvieną balanso eilutę su pavardėm, vardais, telefono numeriais, asmens kodais ir įmonių kodais, ir visų posėdžių stenogramas“ – vis tiek tose eilutėse bus ne tos pavardės parašytos, nenormalios sumos. Ir apskritai, kol nors vienoje eilutėje nebus „manęs“ – tol projektas bus neskaidrus. Panašiausia, kad vyriausybė pasirinko „ne tą“ viešųjų ryšių bendrovę.
  Ir pagal a.r. supratau, kad bet kuris pasisakymas už VAE – tai nupirkta reklama už kurią vyriausybė sumokėjo viešųjų ryšių bendrovei, o viešųjų ryšių bendrovė sumokėjo visiems, kurie viešai pasisakė teigiamai apie VAE projektą.
  Ir tikrai, Andriau, „patenkinkite“ a.r. prisipažindamas, „kodėl niekur nebuvo nurodoma, kad tai nupirkti tekstai?“ Nes kaip matau, negali jis be Jūsų, su Algiu… Juk negali būti, kad sąmoningas žmogus nemokamai palaiko VAE. :)

 4. lily

  Atomines tikrai nereikia- yra alternatyvi energija,na, jei norite tragediju kaip japonai, tai….o jei galvojate ir apie ateities kartas, nereksite visais ruporais, papirktas andriau. Panaudojus saules, vejo, vandens energija, gali ekonomiskiau ir ekologiskiau issiversti, tik kad beda: nebuz didelio biznio lobstantiems

  • M

   Ekonomiškiau? Šneki šnekėjimo vardan… ko gero net nesugebėtum pasakyti, kaip generuojama elektra iš saulės ar vėjo, bet tiksliai žinai, kad atominės tikrai nereikia, o alternatyvi energetika pigesnė. Gaila, kad niekas šito nežino, nes tikrai pristatytų saulės ir vėjo jėgainių – juk pigiau.

  • Atominė

   “jei norite tragedijų kaip japonai” – Jūsų išmintinga logika sako, kad kartu su AE gausime ir cunamius, žemės drebėjimus… extra value, taip sakant.

   • Jonas

    Nesvaistykim laiko tiem kas nesupras. Ju prigimtis rekti, o ne klausyti.

 5. Nereikia

  nebereikia diskutuoti ir su atominės šalininkais. nieko neišmano, jaučiasi visažiniais, Užkalnį ir Ramanauską tikrai gerbiu, bet tas aklas kalimas, kad visi debilai kurie prieš atominę, tai mažu mažiausiai keista. Ar vokiečiai žąsinai kad atsisako atominių?

 6. Pingback: Austrai, žemai jums lenkiuosi. Ir už tai, kad leidžiate A.Užkalniui dirbti savo darbą | Artūras Račas

 7. mateo

  man kaip lietuviui didele geda, kad vienai didziausiu informacijos agenturu vadovauja kazkoks komunistgalvis, lyg istrauktas is kokiu sesiasdesimtuju Minsko.

 8. if you want guarantee buy toaster… Clint Eastwood

 9. VYTAS

  RASYTI MOKATE , NET SKAICIUOTI – NE . AE PO DVIDESIMT METU BUS ATGYVENA IR GALVOS SKAUSMAS , VOKIETIS SU AMERIKONU SENIAI TA SUPRATO

  • lol

   kas taip sake, boba vienaake?
   vokietis gal ir suprato, bet prie ko amerikonai? zr. baltu rumu www – parasyta ne tik apie naujas AE statybas, bet ir apskritai apie atomines energetikos, kaip saugios ir svarios energijos, vystyma. patys is pirmu saltiniu domekites, o ne kazkieno kazkoki pletka kaip fakta priimkit.
   jei tokiais argumentais kariausim, galiu paklaust – o kaip prancuzai?
   o del bapkiu… gyvenimas LT gereja ir geres, ipirksim mes ta AE elektra, susimokesim skolas ir rodysim komuniagoms spygas. va, galesim is ju ikrus pirktis, stai uz tokia priklausomybe pasirasau.

 10. Auksinis kardas

  Tai, tipo, tokie ura-entuziastai yra kažkuo geriau už abejojančius, ir norinčius pasielgti geriausiai ne autoriaus pamėgtu būdu? Demokratija Lietuvoje nugalės tada, kai dauguma panorės mestis į atominę loteriją? Tegalima pripažinti, kad austras tikisi to, ko tikėtis negalima, ir išvyniotas įrašas turi racionalaus pamato iš tos pusės.

 11. baekjo

  Pora pastebėjimų.
  Pirma. Aš siūlyčiau niekada nieko Lietuvoje nestatyti, nes yra tikimybė (ir visai nemaža) kad dalis pinigų bus išplauta.
  Antra. Jei tu už VAE, tai tu esi konservatorių, kurie 22 metus griovė Lietuvą, pakalikas. Jei analogiškai (tik su sarkazmu) apklatini VAE priešininkus, galbūt jie yra Kremliaus pakalikai, tada esi rusofobas ir paranojikas.
  Aš tai jau seniai supratau kad tie amžinai virkaujantys mižniai, dejuojantys apie korupciją, otkatus ir mokesčių mokėtojų pinigų švaistymą dažniausiai yra tie, kurie mokesčių moka visų mažiausiai.

 12. Gerasirdis

  “Kitais žodžiais tariant, nustatykim neįvykdomus kriterijus, ir kai jie nebus įvykdyti, paskelbkim, kad projektas yra fail. Nuostabu.

  Ką tai man primena?”
  Reiškinys buvo detaliai aprašytas pasakoje “Eglė žalčių karalienė”: sunešiok geležines kurpes, pasemk sietu vandens…

 13. nb

  hmmm kokia tais desperacija jaučiasi. apklausų rezultatai VAE nepalankūs, ar kas čia vyksta?

 14. km

  Visų autoriaus straipsnių stilius vienodas – “minkštais”, niekinančiais argumentais išsidergti iš oponentų. Darosi nuobodu. Jokių “kietų” argumentų. Diskutuoti reikia. Siūlau geriau įvertinti ekonomisto R. Kuodžio nuomonę http://www.ekonomika.org (energetinė priklausomybė pakeičiama kita – finansine priklausomybe; dujų importas bus sumažintas tik 2/3; esama bazė sudaro tik apie 1 % reikalingos infrastruktūros; nenagrinėjama kogeneracinės energetikos alternatyva ir kt.).

  • charlie harper

   Užkalnis ne Kuodžio lyga, tai ir diskusija neįmanoma.

  • sausiotryliktosiosradijozvalgas

   ok. vertinam kuodžio nuomonę:
   1. energetinė priklausomybė pakeičiama kita – finansine priklausomybe; dabar man paaiškink kuo energetinė priklausomybė skiriasi nuo finansinės, jeigu as 60 % savo bute sunaudojomos energijos galiu pirkti tik is vieno neprognozuojamo saltinio jo nustatyta kaina tai cia energetine ar finansine nepriklausomybe o gal abi?
   2. dujų importas bus sumažintas tik 2/3
   tik 2u trečdaliai nuo kelių miliardų kasmet čia labai mažai? bet to dalis jų griš į Lietuvos ekonomika, kas šiandien būnant prie GAZprom lašelinės yra neįmanoma.
   3. esama bazė sudaro tik apie 1 % reikalingos infrastruktūros; o atsinaujinatys vietiniai ištekliai ar kongregacinės kokią infrasturktūrą turi? 0,0000000000000000006666 % numatomos?
   4. nenagrinėjama kogeneracinės energetikos alternatyva tecnnologijos keičiaisi labai greitai tai kas atsakys jei po 10 metų ta pati kongregacinė bus pasenęs dalykas? Be to galimybiu studijoje viso alternatyvos buvo išnagrinėtos, vėjo ir saulės enegetikos atveju savikaina yra 1,17 lt. ar jus pasiruose tokiu atveju moketi 1,50 uz kilovata?

 15. As

  AE tikrai nereikalinga Lietuvoje. Turėjom AE, uždarėm (nors pagal saugumo klasę ji buvo virš visų reikalavimų, artimasis dirbo Ignalinos AE, tad ne demagogijas skleidžiu)… Dabar pastatysim kitą, galės tada sakyt – “projektas turi atsipirkti, tad reikia daugiau mokėti už elektros energiją”. Taip daroma… Jei turim kažką, kuo mes ir taip patenkinti, bet kažkam iš to maža pelno, kainos pakelt negalės, visi rėks “- už ką”? O dabar turės paaiškinimą už ką… Dar Ignalinos AE stovi nepabaigta sutvarkyti, o jau antrą planuoja.
  Labiausiai pasipiktinęs esu AE šalininkų, kurie iškraipo faktus vien dėl to, kad pasiektų savo. Čekuolio agitacija per LRT už AE yra papirkta, su pačiu Čekuoliu kalbėjau. Net ir asilui vidurinę baigusiam aišku, kad žodžiai “AE išmetamas CO2 kiekis mažesnis net už saulės baterijų išmetamą CO2” yra tik iškreiptas veidrodis. Kuo, per kur ir kaip tą CO2 fotoelementas skleidžia? Paaiškinimas tik vienas (kadangi viešai meluoti negalima, tai tada iškraipoma) : fotoelemento “skleidžiamas” CO2 gali būti paimtas kaip CO2 išmetamas paties elemento pagaminimo stadijoje. O tada pagalvokite, kiek CO2 bus išmesta kol bus pagaminta, surinkta ir paleista AE? Ir kiek su tokiu pačiu išmesto CO2 kiekiu išeitų pagaminti fotoelementų?
  AE turėsim, o mūsų priklausomybė nuo energijos tiekimo tik padidės… Galų gale ar patys lietuviai AE stato? Kokia įmonė AE statys? Tai va ten ir pinigai eis.
  Tikras faktas yra tai, kad AE statyba kažkam leis praplauti LABAI didelius pinigus, o tas “kažkas” visais būdais stengsis, kad ta AE būtų statoma. Va šito tai jau nepaneigsi…
  O kadangi žmonės demagogijai ir smegenų plovimui atviri (lengviau bobutės pasakų paklausyt, negu pačiam pasiskaityt ir pasigilint) tai patikėkit AE bus statoma, nepaisant mūsų plepalų… Nebent staiga žmonės pradėtų mąstyti savo galva ir staiga susivienytų. Bet tas įvyksta tik tada, kai pasiekiamas dugnas ir visi atsiduria vienoje pusėje, o dabar kaip matome priešprieša didelė, tad dugnas dar toli ir patys jį tolinam.
  Sėkmės SKĘSTANT!

  • lv

   O žinok vienas pažįstamas seime dirba ar tai dirbo kiemsargiu, ar tai durininku, ar tai kanceliarijoje, tai žinok seime yra vagys! Ir tai ne demagogija!
   Antra — dėl CO2 kiekių. O jie nevienareikšmiški., nebent, žinoma, esi tas asilas, baigęs mokyklą, kuriam viskas aišku. Vieni kompetentingų šaltinių teigia, kad atominė energetika yra palyginama CO2 išmetimų prasme su atsinaujinančiais šaltiniais, kitos studijos teigia, kad atominė išmeta net iki 2x mažiau už PV, dar kita studija (kurią kritikuoja kitos) teigia atvirkščiai. Tai normalizuoti (tad ir visiškai sugretinami, palyginami) kiekiai/skaičiai, išreikšti vienai kilovatvalandei pagamintos elektros energijos. O kur dar masinės gamybos efekto įtaka (bepigu skaičiuoti PV gamyboje išmetamą CO2 kiekį, jei PV dalis pasaulio elektros gamyboje sudaro varganus kelis procentus), žinant, kad Kinija spjauna į klimato taršą ir nesibodi anglį kūrenti…? Kuo (kokia studija) pasiremsi? Melas, nes asilas baigė vidurinę ir jam tai — aišku?
   Ir jau visai beviltiškas, nykus, kaip vaizdas mobiliajame biotualete per kokį eilinį masinį renginį, užmatymas apie praplautus pinigus. Praplaus taip pat, kaip ir kažkas apšiko bei apmyžo. Ir nieko čia nepadarysi. Nyki ir tuo biotualetu trenkianti sąmokslo teorija. Kažkam leis praplauti. Kažkam. Kažkas visuomet kažkur yra, bet eiliniai žmonės nežino kur. Ir vat žinokit todėl, kad kažkam tai leis praplauti, todėl, žinokit, ims ir praplaus. Tikras faktas. Taip, taip, galit net neabejoti. Mūsų balseliai ir plepalėliai niekam neįdomūs, nes viskas jau seniausiai padalinta ir praplauta. Nier teisybės, nier…

 16. Divonis Lokys

  Užkalnis tikras šių laikų Markulis-Erelis. Būtų jo galimybė -išvežtų visus ,,glušius,, į Sibirą :)) Tikras Lubiankos ruporas :))) arba pats -glušas :)))

 17. silberer

  Svelniai tariant argumentacija silpnoka,siaip pries darant bet koki bizni normalus zmogus atsiseda ir viska pasiskaiciuoja,anot uzkalnio turetume pastatyti o tada skaiciuot,savotiskas verslo planas,net neaisku ka skaiciuot reiks pelna ar nuostolius,ir dar musu papraso prabalsuot,jus uz ar pries,neaisku nei uz ka uz , nei uz ka pries.O daryti bizni remiantis ideologiniais motyvais, kaip megsta gerb koncervatoriai (mazeikiu nafta sukerge su nato),mes jau praejom visi zino kuo tai baigiasi,tik kai kuriems nedasunta,vis i ta pacia bala isisdrebia, kelinta karta,tai jau bukumas,arba paprasciausi savanaudiski interesai ,tokie pinigai…

 18. Shudas

  Šiaip, yra geras filmas A. U. užduota tema. http://topdocumentaryfilms.com/the-power-of-nightmares/

 19. Diskutuoti iš viso neverta. Partija pasakė kad reikia – reiškiasi reikia. O visi kiti cic !

  Kitaip būsit apšaukti tautos išdavikais (algas gaunančiais Maskovoje). Ir jei prieiks – izoliuoti/likviduoti. Tikriausiai buvo geri laikai ?

  Tokia diskusija siūlo protokolinis Užkalnis…

Komentuoti

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: