Kodėl Tomo Venclovos paminėjimas – aukso vertės

Ilgai tylėjusi ir sirpusi, Nida Vasiliauskaitė surinko savo klasinės neapykantos pykčio kekių harvestą.

Daug kam ne paslaptis, kad Rytis Zemkauskas nebe pirmi metai daro laidas apie Pasivaikščiojimus su daugiau ar mažiau žinomais žmonėmis (visos jos patenka į Alchemija.tv). Kažkada vienoje iš tų laidų buvau fyčerintas aš pats, ir mane kandžiojo uodai.

Dabar Rytis Zemkauskas kalbino Tomą Venclovą, ir pusvalandinėje laidoje* man teko didelė garbė būti aptartam (manau, ne Zemkausko iniciatyva, nes jis atrodė gana nustebęs, kai Tomas Venclova paminėjo mane) greta Česlovo Milošo ir Josifo Brodskio (na, apie juos gal kiek daugiau pasakė, ypač apie Brodskį). Venclova laidoje pasakė, kad jis skaito Užkalnį ir su daug kuo beveik sutinka, ir dar iš atminties pacitavo mano vieną straipsnį apie pensininkus, konteinerius ir bulvių lupenas: jeigu mes manome, kad iš Lietuvos visi dirbantys išvažiavo, o liko pensininkai, kurie minta atliekomis iš bulvių konteinerių, tai kas tuos konteinerius užpildo?**

Gana pasigyrimo, nors girtis irgi malonu (jeigu mano tekstus skaito Venclova, šito taip lengvai neatimsi; čia kaip ordinas). LNK išplatino pranešimą, kuriame pasirinko Užkalnio paminėjimą antraštei: “TV1 “Pasivaikščiojimai”: Tomui Venclovai imponuoja Andrius Užkalnis“.

Šį dalyką paminėjo savo Feisbuke mano bičiulis, apžvalgininkas ir Druskininkų Naujienų redaktorius Romas Sadauskas-Kvietkevičius, nevaikiškai ir neprovincialiai kiekvieną savaitę trolinantis iš provincijos Delfi skaitytojus.

Jis įdėjo nuorodą ir parašė: Jau matau, kaip tie, kam Andrius Užkalnis atrodė tik menkavertis popsas, perskaitę Tomo Venclovos nuomonę, muilina virvę ir ieško taburetės.

Ir tada prasidėjo šventė. Komentaruose po Romo įrašu buvo gražu žiūrėti, kaip įvairaus plauko kūrybinės inteligentijos atstovai, latentiniai antisemitai, antivakariečiai tyntos ir šiaip pėstieji heiteriai su terbelėmis pradėjo deklaruoti savo abejones dėl Venclovos guviau, negu anuomet smagračių gamyklos šaltkalviai rašė į tarybinę spaudą apie tai, kaip jiems niekada nepatiko Solženycinas, kuris tegu važiuoja ir kvėpuoja ten preslovutu laisvės oru, o mums jo nereikia ir mes jį smerkiame.

Ypatingai vertingas pasirodė Nidos Vasiliauskaitės prapliupsmas: mokslinio antiklerikalizmo, lėtiškai įžeistos politkorekcijos ir apsimetėliškos guardianistinės kairybės globėja, savo rašiniuose išnaudojanti pusę Lietuvai skirto skliaustelių ir šalutinių sakinių limito, anksčiau kalbėjusi apie tai, kaip tokie Užkalniai jos radare išvis nesifiksuoja, pasireiškė kaip jautri ir elokventiška mano kūrybos žinovė, ir parašė taip, kad aš tas citatas apie save irgi nešiosiu atlape:

Raštingumo pradmenų pramokęs treningas trimis juostelėmis iš Telšių. Štai ir viskas. (…) Nežinau, kaip paaiškinti. Venclovai jaučiu nemenką simpatiją, teksto liumpenproletarui AU – tik pasibjaurėjimą. Dar ir klasinį. (…)  Man visiškai neįdomu, kokios tūlo AU “pažiūros” ir kur jis lokalizuotinas dešinės/kairės spektre; dėmesio vertas čia tik soc antropologinis aspektas: išties retas atvejis primityvaus savimi patenkinto bemokslio rednecko, gebančio verbalizuoti ir netgi raštu reikšti savo gentines patirtis, kurios be jo taip ir liktų penkių prakaituotų keiksmažodžių, smunkančio treningo ir aukso “cepočkos” deriniu. Pats tikriausias vox populi iš liaudies gelmių – kaip toks jis ir skaitytinas (jei, žinoma, domina “paprasto žmogaus” anatomija).

Negaliu nesididžiuoti: nieko nepasakęs, aš jiems ir vėl primečiau temą, ir jie nieko negali su savim padaryti, nes atsispirti yra ne jų valioje. Supratimas, kad jie visi laksto pagal mano dūdelę, nėra brandus ar pavydo nusipelnantis jausmas (išskyrus nebent tuos, kas siekia, bet nepasiekia), tačiau laimės ir džiaugsmo man pridėjo.

Aš jiems – kaip uodo įkandimas. Bjaurus, nereikšmingas, bet jie negali nustoti kasytis.

* Laida bus įkelta į tą patį Alchemija.tv.

** Tiksli citata straipsnio: “Ar ne metas liautis nustoti kliedėjus? Pagal jūsų skaičiavimus, kiekvienais metais lieka jau tik seneliai ir vaikai, ir jau po metų nieko nebeliks Lietuvoje – tai kas, po velnių, važinėja visais tais automobiliais, kodėl prekybos centrai pilni lankytojų ir kodėl populiariausių automobilių reikia salonuose laukti po kelis mėnesius? Kas juos perka – pensininkai? Jie juk visi turėjo seniai išmirti, kiek žinau, jie valgo jau tik bulvių lupenas iš konteinerių. Ir jei milijonas žmonių sugeba prasimaitinti iš maisto atliekų, rastų konteineriuose, kas, po velnių, užpildo tuos konteinerius – gal tai konteinerių fėjos? Juk suaugusių darbingų žmonių šalyje jau nelikę, sakėte jūs.”

Advertisements

12 comments

 1. audrius

  Džiūgavau ir tebedžiūgauju:)

 2. Ar paskutinis sakinys kopyraitintas, ar galėčiau padėvėti?

 3. Prašom dėvėti į sveikatą.

 4. Adv. Tomas

  “..penkių prakaituotų keiksmažodžių, smunkančio treningo ir aukso “cepočkos” deriniu..”
  O čia tai geras, vat čia tai esate išrištas – suomiški treningai ir cepūra…
  Dar nieks tamstos tokio nematė, bet yra talentingų žmonių ir tikras jūsų bendruomenės įvaizdis išlindo kaip taukai virš vandens.
  Poniai Nidai už neeilines įžvalgas paskirčiau gintarinius karolius ir A. Vileikio atsiminimų knygą.
  Kas norit , galite prisidėti.

 5. ENTDX

  Nida Vasiliauskaitė nepatenkinta. Aš ir džiaugiuosi tokiu vaizdu.

 6. GUESSWHO

  Man tai patinka kaip Dr. Andrejus Zagorskis ant tiek užtrolino paikus savo oponentus, kad tie bando jį menkinti vaizduodami jį savo dakladuose kaip latentinį fašistą (A. Račas). “Jis pavojingas.” Ržunimagu.

  Arba kaip kokį farcovčiką “iš Telšių” (miss/mister (?) Nida Vasiliauskaite).

  Awesome troll job, Andrew. Just fucking awesome.

 7. Makaronas

  Ką reiškia “apsimetėliškos guardianistinės kairybės globėja”?

 8. jautis

  Vasiliauskaitės pasažas iš tiesų didingas, net jos standartais imant. Kita vertus, ponas Andrius kartais irgi vartoja gana artimą raiškos stilių:
  http://protokolai.com/2012/09/30/gyvas-hipsteris-sedejo-priekyje-gerumo-etiudas/
  Tai kaip ir verti vienas kito šiedu oponentai, tik vienas dėl nežinomų priežasčių jaučia zoologinę neapykantą niekuo dėtiems forsams, o kitas – dar labiau niekuo dėtiems hipsteriams. Galėtų susikibti karts nuo karto tiesioginėje diskusijoje, manau, kad būtų visai žavu.

 9. Pingback: Lietuvos Rytas išdėliojo ir pagarbino šalies trolius! « Protokolai.

Komentuoti

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: