Naujoji valdžia: nebaisu, tik gėda

Lietuvos rytas, 22 10 2012

Esu toks senas, kad prisimenu 1992 m. parlamento rinkimus Lietuvoje: tuomet juos didele persvara laimėjo Lietuvos demokratinė darbo partija (taip anais laikais vadinosi dabartinių socialdemokratų protėviai), ir tuometiniai dvidešimtmečiai – o aš buvau vienas iš jų – kitą dieną vaikščiojo kaip maišu trenkti.

Jaunimas, atsimenu, protestavo, nors tie protestai ir anksčiau be prasmės: ką čia piktintis, jei žmonės taip balsavo. Tokie žmonės yra, tautos juk nepasirinksi, kaip ir savo tėvų.

Visi klausė: kaip čia gali būti, kad rinkimus laimėjo buvę komunistai? Dar baisiau: kaip čia gali būti, kad už juos kažkas balsavo – nejau čia tie patys, kurie šalia mūsų? Tuo metu prisiminimai apie sausio 13-ąją dar buvo labai gaivūs. Dar nebuvo baigtas sovietinės kariuomenės išvedimas iš Lietuvos. Viskas atrodė labiau beviltiška, nei dabar.

Dabar tokio baisumo nėra. Baisius scenarijus, žinoma, galima įsivaizduoti (pakankamai baisi yra priklausomybė nuo Rusijos energijos šaltinių, bet apie tai vėliau), bet Lietuva niekada nebuvo tokia saugi, kaip šiais laikais.

Man tai, pavyzdžiui, gėda ir nemalonu, kad Rusija vėl turi priežastį trinti rankas ir caksėti liežuviu: „na, pagaliau, jie susiprato, kad anksčiau klydo“. Tą priežastį ir teisę Rusijai suteikė mūsų tautiečiai, atidavę Viktorui Uspaskichui ir jo partijai balsus.

Rusija dabar pasimėgaus – pasigardžiuodama, neskubėdama, metodiškai. Kone aplaižant lūpas iš palaimos suregztas komentaras apie Lietuvos rinkimus Rusijos spaudoje kalba apie mūsų šalį, kaip apie silpnai protiškai išsivysčiusių naivių beždžioniukų kraštą, kuriems pagaliau pradėjo gyvenime sektis, nes dabar tvarką darys „mūsų žmogus“.

Kai dėl Rusijos, viskas vyksta, kaip ir tikėtasi – pagal pačias niūriausias prognozes. Dar neataušo balsadėžės po skaičiavimo, dar ne visi įtarimai ištirti dėl įtariamo balsų pirkimo, o Viktoras Uspaskichas jau žada visaip gerinti santykius su Rusija. Rusiją jis vadina einančia demokratijos keliu (pažadinkit kas nors mane, nes aš gal sapnuoju – dar gal pakalbėkim apie „tariamą Lietuvos okupaciją“ arba savanorišką stojimą į Sovietų Sąjungą) ir didžiuojasi jai advokataująs Europos Parlamente. Apgins saviškius nuo dogmatiškų ir nenuovokių vakariečių.

Aš galvoju ir man neaišku: na, suprantu, kad tokia retorika turėjo anksčiau ar vėliau pasigirsti. Tačiau kodėl taip skubama? Ar tiesiog knieti, ar čia taip reikia antrajam rinkimų turui – gal manoma, kad žmonės, kurie balsuoja už minimalų atlyginimą, taip pat balsuos ir už rankų bučiavimą Kremliui?

Pakanka pažiūrėti į Rusijos kaimynus ir pažiūrėti, kad lokio letenos bučiavimas ir „draugiški santykiai“ niekam jokios realios naudos dar neatnešė. Tokios šalys, kaip Baltarusija ar Armėnija, besilankstančios Kremliui, netapo geidžiamais kraštais gyventi, kaip ir visiškai po Rusija pasitiesusios okupuotos Gruzijos teritorijos, Pietų Osetija ir Abchazija.

Man nuostabu, kad kažkas šiais laikais dar gali tikėti tomis pasakomis – tačiau juk daugelis tiki istorijomis, kurias pasakoja telefoniniai sukčiai, kurie irgi žada gerą baigtį mainais už protingą atlyginimą.

Žinoma, vidutinio arba didesnio už vidutinį intelektą žmogus nepatikės istorija apie tai, kad įlindus Rusijai į vieną vietą be muilo, mes gausim pigesnių dujų ar naftos.

Mums neduotų pigesnių dujų nei naftos net tada, jei mes visi persirengtumėme rusiškais tautiniais drabužiais, ir, grodami balalaikomis, pašlovintume Vladimirą Putiną sostinės Katedros aikštėje, bet juk gražia svajone tikėti neuždrausi.

Kodėl vos pasibaigus pirmajam rinkimų turui, reikia tuojau pat viešai svarstyti apie tai, kad suskystintų dujų terminalas bus našta vartotojams ir „nuostolingas“, kai didžiausia našta jis bus dabartiniams dujų tiekimo monopolistams, kurie gali laisvai sumažinti kainas, tik su jais „reikia kalbėtis“?

Žinote, kas šioje situacijoje yra nemaloniausia? Ne tai, kad į mus žiūrima, kaip Saulius Poška žiūri į išgalvotosios „Mėslitos“ bemėsių dešrų besmegenius pirkėjus-varguolius. Nemaloniausia yra tai, kad tiksliai tokio požiūrio mes nusipelnėme dėl tamsiosios visuomenės dalies, kuri yra tokia, kokia yra.

Jums įžeidu? Daugeliui, turbūt, taip. Ir turėtų būti įžeidu. Antra vertus, kai rinkimų baigtį nulemia minios pavydžių ir primityvių tipelių, kuriems pakanka pasakos apie didelę minimalią algą ir ledų iš dangaus, ko čia įsižeidinėti?

Jums dabar nepatiko, kad didelę jūsų dalį pavadinau pavydžiais ir primityviais? O kaipgi jus pavadinsi kitaip? Pavydo perkreipti veidai šiandien žiūri ir skaičiuoja, kiek išeitinių kompensacijų gaus buvę Seimo nariai ir kokių darbelių jie gali tikėtis (piktuoliai ir pavyduoliai tikisi, kad kai kuriems iš jų teks gyventi blogiau, nei dabar). Tai tikrai didžiausia problema šios dienos valstybėje?

Ar tai apskritai yra problema?

Tuos kelis milijonus litų, kurie yra mūsų valstybės valdymo išlaidos ir numatyti įstatyme, mes, kaip valstybė, išmokame kaip pensijas ir socialines išmokas per keletą ar keliolika valandų. Tačiau tik duok lietuviui paskaičiuoti svetimą litą – jis noriai ir iškišęs liežuvį tai ir darys, nes ką jam valstybės reikalai.

Kaip bukas degradavęs gyventojas iš mažo miestelio: jo namie ginkluoti banditai žagina žmoną, o jis stovi lauke ir pavydžiai apžiūrinėja atvykusios policijos automobilius („ką tu sau manai, net ant dujų nepermušta, du su puse litro variklis“).

Aš nesiūlau jokių receptų ar patarimų, kaip balsuoti sekmadienį. Balsuokite, kaip jums atrodo geriau.

Aš tik sakau, kad man šiandien truputį liūdna, kad tie žmonės kaimynystėje, kurie prieš du dešimtmečius labai nenorėjo mūsų laisvos valstybės, šiandien gavo progą trinti rankas ir įsivaizduoti, kad jų svajonės pildosi.

17 comments

 1. juozukas

  Nelabai suprantu tos isterijos del Rusijos – mol, socdemu nuo 1992-uju niekada valdzioje nebuvo ir ne Viktaro partija svente pergale seimo rinkimuose pries keleta metu, o pats Viktaras ukio ministru nebuvo… Kas pasikeite? Rusais visi tapom, jau rusu pasus jau isdalino kaip Osetijoje su Abhazija? Skirtumas, tikriaus, tik tas, kad anksciau blogeriai nebuvo aktyvus ir Facebook’as dar krapstesi tik Harwarde – nebuvo kaip patogiai isterijos kelti – ale “mus puola slaptosios tarnybos is Rytu” ir “kas gali paneigti kad” (copyright Tete).
  Pritariu keletui autoriaus minciu, bet gasdinimas rusais jau atrodo juokingas. Sakyciau, geriausiai situo klausimu sestadienio LRyto “Rytai ir Vakarai” pasisake M.Laurinavicius.

  • mustangas

   Juozuk, ironizuoti saviškių prakolus toli gražu nereiškia pulti į glėbį putiniškiams. Tamstai kaip suprantu labiau rūpi glėbys…

   • juozukas

    Dar ir kaip suklysta – priklausau dabartiniu valdanciuju elektoratui. Siek tiek juokingai atrodo aiskinimas, kad nera kazko per viduri – uz tevyne, arba uz rusa. Toks ispudis, kad busiu kazka praleides…

   • mustangas

    Juozuk, per vidurį (kaip ir pas mane subinėje) paprastai yra skylė. Aš netikiu kad ten gali būti gerai. Netikiu aš ir Rusija, nes pas absoliučią daugumą ten gyvenančių žmonių aš matau patologinį caro troškimą. Panašų troškimą aš matau ir pas DP, TT ir DK rinkėjus, nes jie nesugeba savo gyvenimo tvarkytis patys. Jiems reikia tik aiškaus ir konkretaus nurodymo. Ir jiems tikrai dzin ar “..Rusais visi tapom, jau rusu pasus jau isdalino kaip Osetijoje su Abhazija?..”

   • juozukas

    Nu tai puiku – liko rinkti tautininkus ir panasius, kurie su Rusija ne tik nesikalbes, bet gal dar ir uzpult sugebetu. Rusijos imperializmo nieks neneigia, bet ne nuo Viktaro ar panasiu jis priklauso, ne del ju jis ir pasikeis.

   • mustangas

    Juozuk, Tamsta savo mintyse atsipainiok. “Sukalbėti” su Rusija yra mažiau tikėtina, negu gauti šviežių gėlių iš gopniko, kuriam pasakei, kad užrūkyt neturi.

    Akivaizdžiai nuo Viktoro lyg ir nieks nepriklauso, kaip nepriklausė ir nuo Paksiaus. Jie abu aiškiai turi priraišiotas virveles vedančias į rytus. Gal šiuo momentu meška nieko ir nedarys, bet Viktoras iš principo negali veikti vardan valstybės intereso, o tam kad važiuojanti mašina apsiverstų užtenka kad atsisuktų keli varžtai ant vieno rato. Kaip bebūtų ir tai dar ne priežastis rinkti marginalus, klounus ar šiaip politinius imbecilus, kaip pats siūlote.

 2. BB

  Reikia emigruoti į Anglus arba Norgę

 3. Galiu tik paantrint autoriui – naivu tikėtis, kad dujos dabar pigs. Nebent dėl akių, procentuką -kitą. Prisiminkite 2004-2008 metus, valdė tuomet socialdemokratai, o gazpromo dujų kaina lietuvai pakilo gal 2,5 karto. Mazuto kaina – virš 3 kartų…

  • beje

   Ne Lietuvai, o Pasauliui. Ne Gazpromo duju, o duju. Tik 2009-2010 kaina kitur nukrito, bet ne pas mus.

   • jurgis

    Lietuvoje tuo metu brangimas vyko sparčiau nei pasaulyje. Dar čia galima pastebėti Ukrainos pavyzdį ir kainą pvz: 2010 dujų kaina ukrainai 235$, tais pačiais 2010 pasitraukė nepalankus Kremliui Yuščenko. Atėjo Yanukovičius, ir 2012 antro ketvirčio dujų kaina – 425$ (vidutinė kaina europai – 415$)

 4. to juozukas

  Nereikia ideju apie slaptasias rusu tarnybas, uztenka fakto, kad Vyktariukas dirbo gazprome suvirintoju, ir kad toks geradaris cia Lietuvoj nuo pat isikurimo pradzios varte bapkes ir turejo geru pazinciu, pastoviai primindamas kokia gera ta mama Rosyja. Cia ir runkelis turetu suprast, jeigu rinkimams nesibaigus, kalbama apie santykiu gerinima su rusais, ir gazpromo maldavima numust kainas (kurios pas mus didziausios visoj Europoj, o daugelis ta pamirsta), tai, manau, visiems aisku, kad duju terminalo projektas bus uzristas su vaikiskais pasiaiskinimais, “kad neturetumem to projekto pletoti vieni, kad turetumem daryti Baltijos saliu mastu, tuo paciu metu gaudami lesas is ES ir t.t.” ir galiausiai po to bus vistiek pasakyta, kad neapsimoka taip daryt. Bet nieko tokio 4 metus pakentesim, po to vel visi verks kaip viskas blogai ir rinks konservatorius, kad ateitu visa bruda iskabint, kuris buvo pridirbtas per 4 metus…panasiai kaip ir po socdemu valdymo, kai visi isrinko konservatorius, o dabar ant ju stumia, lyg jie butu valde Lietuva 20 metu… ka jau bekalbet, kad straipsnyje pamineta “degradavusi” pilka minia realiai kaltina Kubiliu del visko (cia naujausia mada), nors net nenutuokia, koks jo yra vaidmuo istatymu leidyboj ir patvirtinime, ir koks jo vieno vaidmuo visame seime, kur balsuotoju 141, bet daznai daugelis tu balsuotoju balsuoja “pries” normalius istatymus su vyktariuko stiliaus atmazkem – “mias nybuvom valdanciojoj dawgumuoj ir nyko niagalejom padaryt…”, tuo paciu turedami preteksto valdanciaja koalicija menkinti ir drabstyti purvais, teigiant, jog jie nieko gero nenuveike ir normaliu istatymu neprieme…. ir aplamai cia diskusija be galo be krasto.

 5. Ruta

  Liudnas labai straipsnis… Rudeniškas.

 6. xxx

  Visu pirma, jei autorius sakosi esas toks senas, kad prisimenas 1992 metu rinkimus, jis taip pat turetu prisminti, kad Viktoras pradejo savo veikla irgi panasiai apie siuos metus. As buvau paaugle ir labai gerai prisimenu visas jo veiklas per labdara, sventes, imones ir tt. Taip pat abai gerai prisimenu partijos atejima i savivalda, o 2004 m. i Seima ir tt. Visa si veikla vyksta jau 20 metu, yra strategiskai labai gerai parengta ir uz toki marketingini plana Viktorui galima parasyti 10 su pliusu. (tai nereiskia, kad as uz sia partija). O kad cia visi pradejo kudakuoti tik siais metais ir vadinti visaip zmones, balsavusiu uz DP, tai as nesuprantu. Tai yra naturalus Viktoro strategijos rezultatas, kitaip ir negalejo buti. MAn nei geda, nei ka. Tai musu Lietuva. Ji nuskurdinta, kad uz lita parduoda viska. Ir nereikia tureti iliuziju. Beje, emigrantai uz DP nebalsavo. Nes uzsienyje dirbdami jie patenkina pirminius poreikius (maisttas, stogas). O Lietuvoje tie, kuriu pirminiai poreikiai nepatenkinti balsuoja uz Viktora. Ir ko cia stebetis ir gedintis tos nuvargusios tautos?

  • Andrius C

   Teisingai. Jei DP pavarė, verta konservams pasižiūrėti ko jie nepadarė. Kai DP pasiūlė 1500 minimumą, ką pasiūlė Kubilius? O tas cirkas su minimalkės padidinimu +50 LT??? Žmonės gal nelabai protingi, bet konservai tai neišmintingi! Aš asm. Manau, kad Konservai yra patys kalti ir dėl savo lūzo ir dėl DP triumfo. Kubilinskui reiktų pabusti ir pakrapštyti vingį apie tai kokią šalį jis čia valdo!

 7. Pingback: Apsišarvuokite cinizmu « leo lenox

 8. Pingback: Apsišarvuokite cinizmu | ww.lt - keletas įdomių blogų pasiskaitymui

Komentuoti

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: