Kad kitą kartą po rinkimų būtų linksmiau

Lietuvos Rytas, 29 10 2012

Dabar, kai skaitote šią skiltį, Lietuvoje baigėsi antrasis rinkimų turas. Tikrąją baigties prasmę sužinosime tik tada, kai bus suformuota vyriausybė. Arba net tada, kai bus patvirtinta vyriausybės programa, ministrai pradės dirbti, ir mes pamatysime kabineto pirmuosius darbus.

O kol kas, kaip sako Algimantas Čekuolis, pakalbėkime.

Kaip esu rašęs jau anksčiau, daugeliui iš jūsų yra nelinksma: na, argi smagu gyventi šalia daugelio žmonių, kurie tiki 1509 litais ar aštuoniomis rankomis, arba šalia kai kurių, kurie už 20 litų parduoda balsą? Nesmagu.

Tačiau laimės ir sėkmės receptas yra niekada nežiūrėti atgal – žiūrėti reikia į priekį, nes praeities nepakeisi. Tai yra, reikia jau dabar galvoti apie kitus rinkimus. Kaip padarius, kad po jų būtų geresnis jausmas.

Rinkimų rezultatai parodė du svarbius dalykus, kuriuos reikia priimti domėn arba sutvarkyti kuo greičiau, bet kuriuo atveju, iki kitų rinkimų.

Pirmiausia – galutinai žlugo mitas, esą išvažiavę iš Lietuvos yra mažiausiai sąmoninga, linkusi prie ramaus gyvenimo, kad tik pašaro būtų, šalies dalis. Daugelis mūsų per dažnai skaitome internetą ir negatyvumo pliūpsnius ten, ir įsivaizduojame, kad jie, emigrantai, dažnai yra tingūs, lengvatikiai slunkiai be ambicijų. Kitais žodžiais tariant, idealus agurkinis elektoratas.

Kita mito pusė – esą būtent užsienyje guviausiai palaikomos spalvingų patvorių figūros, nepririštos nei prie euro, nei prie prokuratūros šaukimų, nes jiems normalus pasaulis negalioja. Tai vėl atskirų reiškinių klaidingas apibendrinimas: susirenka saujelė atsilupėlių kur nors Čikagoje, parėkauja, ir jau prašom: „Teisibės reikalauja ir Amerikoją!“.

Rinkimų rezultatai jau po pirmojo turo parodė, kad nieko panašaus nėra. Gyvenantys užsienyje daugiausiai balsavo blaiviai ir progresyviai, ir tai labai dėsninga.

Kodėl dėsninga? Pirmiausia, informacija apie Lietuvą keikiančius ir niekinančius, jos išsižadėjusius, emigrantus yra išpūsta. Ją keikia ne emigrantai, o tas jų sluoksnelis, kuris ne darbus dirba, o pašalpas gauna ir prie kompiuterių sėdi. Jie nėra tipiški išvažiavę.

Bet ne tik tai. Svarbiau, kad išvažiavę padirbėti kitur turi labai svarbų bruožą, kuris nusprendžia jo politinius pasirinkimus: jie yra savo gyvenimo šeimininkai ir pasirenka gyventi ten, kur jiems yra geriau, užuot sėdėję ten, kur gyvenimas juos numetė. Jei jie būtų tikėję tuo, kad jiems padidins minimalų atlyginimą iki oraus lygio, tikrai niekur nebūtų važiavę.

Neatsitiktinai už rinkimų teisės atėmimą iš išvykusių Lietuvos piliečių garsiausiai agituoja būtent tie, kas labiausiai nori būti Lietuvą pririšęs prie sovietinės praeities. Nekalbant jau apie svarstymus dėl dvigubos pilietybės – čia jau tikrai griežtas ne! Girdi, tegul gyvena Lietuvoje, kaip mes, moka mokesčius Lietuvoje, kaip mes, ir tada jie galės spręsti apie mūsų gyvenimą, nes dabar tegul ir sėdi savo Niujorke ir mums neaiškina.

Aišku, tai neturi nieko bendro su logika. Tarp balsuojančių Lietuvoje yra šimtai tūkstančių tų, kurie iš valstybės gauna daugiau, nei jai sumoka, bet jiems niekas teisės balsuoti neatima. Emigrantai, beje, Lietuvoje vien per atostogas sumoka mokesčių keliskart daugiau, per PVM ir alkoholio akcizus, negu tūlas bedarbis provincijos gyventojas, parduodantis balsą už banknotą su Maironiu.

Priėjome prie antrojo atradimo. Interneto kartos žmonės (sakykim paprasčiau – jaunimas) daugiausia balsuoja progresyviai, tai yra, ne už tuos, kurie nori atimti ir padalinti. Atleiskit man, jei labai tiesmukiškai jums paaiškinu, kur progresyvumas, o kur atsilikimas. Visokie jaunieji komunistai ir anarchistai, nors garsiai skalambija, yra visiškai netipiški – tai mažas veltėdžiavimo filosofijos išpažinėjų sluoksnelis, teliuškuojantis aplink kai kuriuos universitetus (kaip ir Vakaruose, taip ir Lietuvoje kai kurios aukštosios mokyklos augina įsitikinusius, kad visuomenė jiems skolinga). Lietuvos jaunimas yra iš esmės sveikų dešiniųjų pažiūrų.

Todėl, jei norime gerų rinkimų rezultatų ir šviesesnių žmonių išrinktuose postuose, labai reikia internetinio balsavimo, nes ten būtų didesnis šviesių rinkėjų kiekis. Galėtų lengviau balsuoti tie patys užsieniečiai (žiūrėk aukščiau).

Lengviau balsuos ir tie žmonės, kurie yra labai užimti ir galbūt negali išsikrapštyti iš namų – daugeliui jų rinkimų sekmadienis yra tokia pati darbo diena, kaip ir pirmadienis. Jūs būtumėt nustebę, jei sužinotumėt, kiek yra žmonių, kuriems laikas – pinigai. Ir nė vienas jų nebalsuos nei už minimalų atlyginimą, nei už kokį nors kliedesį, kaip maisto prekių parduotuvių antkainių apribojimas, kad prekės būtų pigesnės (nes sveikam žmogui tai skamba panašiai, kaip valstybės paskelbtas draudimas gripo virusui daugintis ir plisti, kad niekas gripu nesirgti; mes ne Venesuela su pasiutusiu prezidentu Hugo Chavez‘u, kad tokiais dalykais tikėtume). Jiems reikia sudaryti lengvesnes sąlygas balsuoti.

Visos kalbos apie tai, esą balsavimas internetu padidins pažeidimų skaičių, yra toks pat bauginimas, kaip vaikų istorijos apie Juodąją Ranką arba kaip pramoninės revoliucijos laikų valstiečių įsitikinimą, kad nuo greta tiesiamo geležinkelio karvės pradės nebeduoti pieno. Tokia pat logika remiantis, reikėtų uždrausti mobiliuosius telefonus, prekybos centruose perkamus jų sąskaitų papildymus, internetinę bankininkystę ir banko korteles, nes su visais šiais dalykais yra susijęs sukčiavimas.

Balsavimas internetu ne daugiau pavojingas valstybei ir demokratijai, nei mokesčių deklaracijų pildymas internetu ar skambinimas telefonu į Sodrą.

Mes dabar turime ketverius metus, kad šiuos dalykus susitvarkytume.

Advertisements

23 comments

 1. Tomas

  Štai ir vėl teko nenusivilti Jūsų rašiniu. O nepritarti tam, kas parašyta būtų mažų mažiausiai nepadoru :)

 2. fizikas

  cia tik siaip pamastymui apie ta tikejima 1509 litais: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_sovereign_states_in_Europe_by_minimum_wage ir ties kur atsirastumem su 440 euru? toks ispudis kad tauta ir toliau nori tiket, kad vis dar esam sovietinej valdzioj

 3. Evaldas

  Partijos, kurios galėjo padidinti savo elektoratą, įvedę e-rinkimus, valdė praėjusius keturis metus. Dabar keturis metus valdys partijos, kurioms svarbu, kad balsuotų kuo mažiau uždirbančių pinigus ir kuo daugiau gaunančių pašalpas. Tad, labiau tikėtina, kad sulauksime nemokamų autobusiukų į rinkimų apylinkes kaimiškose apygardose, o ne elektroninio balsavimo.

 4. Antanas

  Nenorėčiau sutikti kad internetinis balsavimas jau toks nekaltas. Pats balsavimas atrodo patrauklus ir jaunimas aktyviau balsuotų, bet nėra tokios sistemos, kurios nenulaužtų ar nenužkrėstų virusas. Beto kas administruotų tokius rinkimus. Manau papirkti tūkstančius runkeliu yra sunkiau nei vieną kitą adminą. Estam tai buvo reklama e-Estonia, po kurios dar ir šiandien neaišku ar balsavimas buvo skaidrus.

 5. Savi

  “Tokia pat logika remiantis, reikėtų uždrausti mobiliuosius telefonus, prekybos centruose perkamus jų sąskaitų papildymus, internetinę bankininkystę ir banko korteles, nes su visais šiais dalykais yra susijęs sukčiavimas.” Negalima lyginti su internetiniu balsavimu. Visi paminėti dalykai identifikuoja veiksmą alikusį asmenį ir paslaugos teikėjas vienareikšmiškai žino kas ką kada kur pervedinėjo ir pildė. Balsavime turi išlikti anonimiškumas.
  Na, o esminis dalykas yra tas, jog nėra įmanoma atmintyje esančio duomens(pvz. balso.) atskirti ar tai plagiatas, ar ne.

  Gal kiek ir kvepia sąmokslo teorijomis, tačiau būtent su elektroniniu balsavimu realybė yra tokia. Ir galimybė lengvai falsifikuoti rinkimų rezultatus tikrai atsiranda, ji yra ir dabar, tačiau visada turime popierinius biuletenius, kuriuos galima patikrinti ir tvirtai teigti jog balsas yra ‘tikras’ ar ne, o jeigu balsai būtų elektroniniai negalėtume vienareikšmiškai nustatyti ar jie yra teisingi. Nesakau, kad bus kuriama tokia ‘piktoji’ sistema, tačiau tam galimybė jau bus galima.
  Kol kas nematau technologinių galimybių, kad galima būtų sukurti ‘bullet-proof’ e-balsavimo sistemą.

  Siūlau susėsti su kokiu IT specialistu ir pasikalbėti šiuo klausimu.

  P.S. Amerikoje jau buvo išrinktas senatorius su e-voting sistema. Po kelių mėnesių vienas iš sistemos kūrėjų prisipažino jog buvo gavęs užduotį tą sistemą paveikti taip, kad ji balsus skaičiuotų už tą kandidatą, kurį reikia.

 6. R

  Andriau, problema su elektroniniu balsavimu yra iš techninės pusės. Kai elektroninės bankininkystės, VMI deklaracijų ar gyventojų surašymo atveju identifkuojamas žmogus tiesiogiai suijęs su pateikiama informacija (by design), balsavimo atveju tokia informacija (tavo balsas) turėtų būti atrištas nuo tavo duomenų (balsavimas slaptas).
  Jeigu asmens duomenys neatrišami nuo balso, suinteresuotos pusės galimai gali daryti įtaką balsavusiąjam.
  Jeigu asmens duomenys atrišami nuo balso, elektroninių balsų galma prikurti tiek ir tokių kokių reikia taip, kad niekas to net nepastebės – kontrolės nebus.

  Čia tik kelios mintys iš IT pusės.

 7. Internetas

  Suprantama, kad internetinis balsavimas būtų labai patogus dalykas normaliam žmogui suteikiantis daugiau galimybių greičiau ir paprasčiau pareikšti savo nuomonę, bet vistiek didžiausią grėsmę matau tame, kad rinkimų metu atsirastų daug mobilių balsų supirkėjų kurie važinėtu po rajonus su laptopu ir darytų bardaką. O jų jau tikrai nesugaudysi.

 8. nika

  naivus tu andriau.lietuva nei per 4 metus,nei per 50 metu nepasikeis.na bet viltis durniu motina…

  • Hiperboloidas

   Tai gal pradėkim keistis. Negyvenkim vizijom ar rutiniškom mintim. Keičiamės kiekvienas individualiai ir vuolia!: net pats nustebsi, kaip Ta lietuva pasikeis.

  • jur

   nika, pažiūrėk kiek per 20 metų pasikeitė. Aišku, jai nei kiek nepadeda tokie praradę viltį ir niekuo nebetikintys kaip tu, tas tai seniai žinomas faktas. Kas daro, tas pasiekia, o kas sėdi tyliai ir verkšlena, kad viskas blogai, taip ir sėdės iki gyvenimo galo ir vis ras prie ko prisikabinti.

   • nika

    aha,matau kiek pasikeite per 20 metu;)tiesiog puse zmoniu pabego(tam tarpe ir as).neatlaikiau nei 10 metu nepriklausomybes.kagi gal gerai kad ten liko dar nors kiek mastanciu zmoniu(manyciau turetu susidaryti koks 10%)meginkit keiskit ka nors,bet as abejoju ar nepervelu jau:(na o kas liecia verkslenima,tai niekas cia neverkslena,o tiesiog realistiskai masto.kaip liaudis sako -is sono juk geriau matosi

  • Hiperboloidas

   Ir vėl užburtas ratas… “while ciklas” programiškai. O kiek Jūs, nika, pasikeitėt per tuos 20 metų? Kiek Jūsų šeima pasikeitė? Turbūt 20 metų mažai, kad atsvertų 50 metų… 50 metų maitintis ta pačia bulka su dešra, per TV girdėti “neaiškius pypsiukus” – ne kokia ambrozija individo protui. Rutiną pasigauti lengva. Iš jos išeiti gali nepakakti ir 70 metų.

 9. Lina

  laaaabai pritariu!

 10. Onealfa

  Labai gerai staipsnyje isdestyta, kodel balsavimo Internetu mes dar nesulauksime ir po 4 metu. Prokomunistiniai gaivalai nei uz ka neprileis prie balsavimo proceduros daugiau progresyviai mastanciu

 11. Andriau, pasikonsultuokite su kolega Rokiškiu, jis jums paaiškins, kodėl mums (ir bet kokiai kitai demokratijai) nereikia Internetinio balsavimo. Vadovaujatės maginiu mąstymu.

  Viktoras tikrai norėtų Internetinio balsavimo – tuomet jam nereikėtų po 20 Lt dalinti bomžams, užtektų kokio 100 000 Lt vienam sysadminui ir investicija atsipirktų su kaupu. Ir niekas jau nebegalėtų prikibti.

 12. urandom

  Apie internetinio balsavimo technines problemas jau parašė kiti, tad nesikartosiu, nors ir esu koNpetetingas IT specialistas, valgau iš to duoną su sviestu ir sumuštinius su ikrais.

  Tik atsakykite prašau į vieną klausimą – kodėl tas jaunimas ir emigrantai yra tokie progresyvūs, jeigu nesugeba kartą per 4 metus pajudinti šiknos ir nueiti balsuoti? Kokiu pagrindu manoma, kad jie visi taip nubalsuos už konservatorius ar liberalus, jei tik bus galima tai daryti internetu? Gal tada padarom balsavaimą per Facebook’ą, daugiausiai like’ų surinkę laimi – juk išsitraukti kodų generatorių irgi tingisi!

  Ir tik nereikia aiškinti apie užimtumą ir laikas-pinigai, galima balsuoti iš anksto, galima balsuoti paštu ir taip toliau. Pats ką tik grįžau iš NYC, suradau laiko nueiti į konsulatą ir balsuoti – jokių eilių, jokių problemų, net rinkėjo pažymėjimo nereikėjo ir užteko tik paso.

 13. GUESSWHO

  Man tai pirmasis sniegas labiausiai dabar patinka.

  Bet jo – fuck e-balsavimą. Yra ta tendencija,kad tie jauni, neva progresyvūs bei tokie ir šiokie labai norėtų to internetinio balsavimo. Bet yra ir kita tendencija – dauguma IT specialistų yra prieš tai, dėl priežasčių pamynėtų aukščiau. Ir aš sutinku su jais.

  Ir apskritai tai primena kažkokį paiką “Догоним и перегоним Эстонию” imperatyvą. Niekas per daug nesvaigsta nei in USA, nei in UK, nei en France ou Belgique apie tą e-balsavimą dėl kurio taip maivosi estai. Ir teisingai bliat daro.

  Man fiziškai patinka savo ranka užbraukti kryžiuką biuletenyje balsuojant už savo partiją bei kandidatą, ir įmesti jį į urną. Feels so cool.

 14. Onealfa

  Nesvaikit čia apie “IT specialistų nuomone”. Kiek tokiu “specialistų” yra Lietuvoje, kurie išmano bent 20% to, kiek derėtų šiame reikale ? Nereikia išradineti dviračio. Jis seniai išrastas. Kiekvienas (beveik) kodas ir slaptažodis yra nulaužiamas. Visa esmė – kiek tam reikia skirti LAIKO ir PINIGŲ. Jei nulaužimas kainuoja daugiau, nei kad tas turtas, kuris po juo slepiasi – toks darbas (nulaužinėjimas) nebetenka prasmės. THAT SIMPE ! Aš vienareikšmiškai tik už elektroninį balsavimą.

 15. balietis

  Šiaip tai gal ir visai nieko būtų tas elektroninis balsavimas. Darbo Partija duotų darbo mūsų auksarankiams automoblių meistrams.
  Balsavimo mašina – tai kaimo vietovėms pritaikytas padidinto pravažumo visureigis su prikabinta alaus bačka (kaip tarybiniais laikais) beigi gera internetinio ryšio antena, kad trauktų atokiuose vienkiemiuose, o bardačioke – laptopas. Kažkaip taip. Su tokiu būtų galima aplankyti visus praktiškus žmones, turinčius balso teisę. Nes dabar jie prabalsavę ir išleidę savo 20 litų dar turi kažkaip namo parsirasti, o čia viskas būtų vietoje, rinkimai ateitų pas juos tiesiogine to žodžio prasme.
  “Darbo Partija – rinkimai dar niekada nebuvo taip arti žmogaus”. Arba “Balsuok! Mes žinome, kaip”.

 16. Tomas

  Cia visi raso, kad elektroniniai rinkimai neimanomi del technologiniu priezasciu. Pats 10 metu dirbu IT, tai noreciau prasklaidyt kelis is vieno visiems zinomo blogo pasigautus mitus:
  1) “Hackeriai ir virusai” – atsakymas yra e-bankai :) Jei jie viekia (ir ten zmones ne vien su padidinu pensiju lygio sumom operuoja) – veiks ir rinkimai. Taip, neiveikiamu sistemu nera, bet tikrai galima ja padaryti “pakankamai saugia”. Realesne galbut problema butu kokianors DDoS ataka rinkimu diena, kuri suzlugdytu elektroninius rinkimus.
  2) “Programuotojas Jonas suprogramuos viska taip, kad laimetu partija X” – atsakymas paprastas – open source. Jei visas pasaulis gales matyti rinkimu programines irangos koda, visi gales isitikinti tokios programos nesaliskumu.
  3) “Adminas Petras sufalsifikuos rinkimu rezultatus”. Velgi, kodel tada pvz adminas Petras dirbantis banke nepasidaro staiga milijonieriumi?
  4) “Neimanoma uztikrinti anonimiskumo ir padaryti rinkimus saugius” – pagalvokit, kaip tia dabar padaroma su popieriniais rinkimais? (teko jaunsteje paciam dirbti apylinkese – tai matyt kazkiek zinau) Viskas paprasta – ateina zmogus, iskeicia savo rinejo pazymejima i toki balsuotojo lapuka. Su balsuotojo lapuku ateina prie stalo, gauna bilioteni, pasiraso uz ji, tada uzpido bilioteni ir imeta i balsadeze. Kaip uztikrinama kad viskas butu gerai? paprastai – isduotu balsuotojo lapuku, parasu skaicius uz biliotenius ir bilioteniu skaicius balsadezeje turi sutapti. Jokio rysio tarp konkretaus biliotenio ir balsuotojo nera. Lygiai tokia pacia sistema galima realizuoti elektroniskai – rinkejas savo privaciu raktu pasiraso, kad “gavo bilioteni”, pats balsas prie rinkejo nepriristas. Sakot galima klastoti parasus? Galima juos klastoti taip pat sekmingai, jei ne sekmingiau, ir gyvuose rinkimuose.

 17. Tomas

  Dar daskaicius likusius komentarus – apie mobiliasias balsu supirktuves:
  Teoriskai zinoma padaroma, bet norint dalyvauti internetiniame balsavime reiktu galimybes autentikuotis – per e-banka arba su ID kortele. Sakot kiekvienas bomzas ta turi?
  Labai patiko kazkieno komentaras, kad nesuseksi – taip, galima visa ta mobilia balsu pirkimo masina sutvarkyt taip, kad butu nesusekama, bet tam reikia stengtis. Kaip ir rasant hateriska komentaa apie mazumas glaima butu padaryt, kad niekas taves nesusektu. Bet paprastai zmones to nepadaro ir labai greit atsiduria teisme del to.

Komentuoti

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: