Didelis minimalus atlyginimas būtų išganymas

Nors jums ir padidins minimalkę, vis tiek negalėsite gyventi taip, kaip aš.

Įžanga Protokolų leidimui.

Išspausdintas pirmadienį Lietuvos Ryte, šis straipsnis sukėlė neregėtą audrą neišmanėlių ir mokytų debilų tarpe. Jie siunta nuo to, kad aš jiems aiškinu apie ekonomiką, o dar pikčiau, kad jiems reikia aiškinti labai paprastais terminais, pagal jų makaulių išgales. Tada jie supranta esą tik nupušę kvankos, ir jiems nuo to labai pikta.

Matyt, ir toliau reikės rašyti kuo paprastesne kalba, nes juos labai kabina. Aš girdžiu, kaip jie tyliai dūsta.

Lietuvos Rytas, 2012 11 26

Ne, aš neišprotėjau ir man nepasiūlė honoraro už šį straipsnį Viktoras Uspaskichas, kuris žino, kaip galima padidinti minimalų atlygį.

Tiesiog pagalvojau štai ką: jei tiek daug žmonių mano, kad yra gatavas ir paruoštas atsakymas, tik reikia gerokai spustelėti verslininkus ir pagaliau juos priversti atverti pinigines, tai gal tada imkim ir pakelkim tą minimalų atlyginimą. Velniop, tegu sau turi.

Nesvarbu – 1200, 1500, 2000 litų. Sakykit sumą, kuri jums labiausiai panaši į pageidaujamą, ir nustatom. Tuoj paaiškinsiu.

Padauginkim tą sumą apytikriai iš dviejų. Kodėl? Nes yra visokie mokesčiai ir įmokos, tik jų niekas nemini, nes bendras paprastų žmonių supratimas yra toks, kad visi mokesčius tik slepia (išskyrus juos pačius), ir valstybės biudžetas susidaro kažkaip per nekaltą prasidėjimą. Bet darbdaviai ir verslas moka mokesčius, nes kas kitas mokės?

Tai štai ir turim – 2400, 3000, 4000 litų per mėnesį. Tiek darbdaviui kainuos darbo vieta. Kada darbdavys samdys darbuotoją? Kai šis jam uždirbs ne mažiau, nei kainuoja.

Dabar pats įdomiausias momentas – jūs manote, kad tas stumtraukis pardavėjas (kažkodėl vadinamas „konsultantu“), koja už kojos besivalkiojantis po prekybos salę, arba žiopla picas nešiojanti padavėja, užmirštanti pusę užsakymo, staiga pasidarys efektyvesni ir pradės savo darbdavio įmonei uždirbti daugiau pinigų? Žinoma, kad ne.

Stalai bus apvaikščioti taip pat, tik picų niekas dukart nepabrangins, ir atlyginimo nebus iš ko mokėti.

Juos atleis, nes laikyti jų darbe nėra absoliučiai jokios prasmės. Verslui pinigai ant medžių neauga.

Kai tuos žmones atleis, jie kito darbo nesusiras, nes tas minimalus atlygis absoliučiai nieko nepakeitė jų darbo perspektyvoje – atvirkščiai, ją pablogino. Ir tai galbūt bus jiems tinkama bausmė ir teisingumas. Jų vietas užims tie, kas galės pateisinti verslui savo egzistavimą.

Nepamirškite, kad nebūna tokio dalyko kaip „verslas nevertina darbuotojų“. Verslininkas nėra Jėzus, kad visus mylėtų. Darbdavys vertina darbuotoją, kuris uždirba daugiau, nei pats kainuoja.

Tuomet tie, atleistieji, galės važiuoti ir pasiieškoti kokią kitą šalį, kur menkų įgūdžių ir žinių žmonėms mokama daugiau. Ir jie nebebus mūsų visų problema, ir, su Dievo pagalba, gal net nebebalsuos rinkimuose po ketverių metų. Gal tik atvyks atostogoms dantų pasitaisyti pigiau.

Jaučiate, kokia ironija? Jiems visi labiausiai žadėjo padėti, bet būtent jie bus išmesti iš barščių pirmiausiai. Jums ir man minimali alga nėra neaktuali, nes mes uždirbame ir visada uždirbsime daugiau. Tai mums neturės jokio poveikio.

Jeigu mes turime verslus, kuriame dėl kažkokių priežasčių dirba žmones už minimalų atlyginimą, mes pakeisime tą verslo modelį kitu ir pašalinsime tas menkai apmokamas darbo vietas apskritai. Nenorite tų vietų už nepilną tūkstantį per mėnesį? Jos žemina. Nereikia. Sugalvosim kaip nors kitaip. Mums neskaudės.

Dabar kraupstate nuo mano cinizmo? O kas čia blogo? Tie asmenys greičiau nustos buvę mūsų visų problema. O kad jie – būtent mūsų problema, juk niekas neginčija: jie patys kalba, kad nori kuo daugiau paimti iš mūsų, tų, kurie turime daugiau.

Argi ne puikus scenarijus? Man regis, labai pelnytas. Nes už kvailybę reikia mokėti, ir tegu moka tie, kas labiausiai prašo tos nesąmonės. Padovanokim jiems svajonės išsipildymą.

Jie – kaip tas kvailys, plūduriuojantis valtyje, kuris pamatė valties dugne skylę, ir triukšmauja, reikalauja grąžto: jis padarys dar vieną skylę, kad vanduo išbėgtų. Tai duodam jam tą grąžtą, ir galbūt greitai prie ežero nebebus nei jo, nei jo prakiurusios valties, o mes galėsim kepti mėsainius ant grotelių ir džiaugtis saulėlydžio vaizdu.

Iš kur žinau, kad taip bus? Nes visur ir visada taip būna: bandai nulupti iš darbdavio, nusilupi galiausiai pats iš savęs. Tas pats, kas sovietiniais laikais būdavo su vagystėm iš darbo: vilko ir tempė, kas netingėjo, bet turtingesnis niekas nuo to nepasidarė (nebent jums atrodo, kad sodo namelis iš vogtų statybinių medžiagų buvo turtas).

Pasižiūrėkit, ką pasiekė Prancūzija su savo 35 valandų darbo savaite – socialistų idėja, kurią rėmė profesinės sąjungos, kad apgintų dirbančiųjų interesus? Anksčiau buvo 39 darbo valandos, dabar liko 35, ir galima papildomas keturias valandas per savaitę praleisti žiūrint per televiziją žvaigždžių duetus. Ką gavo? Nieko gero, tik augantį nedarbą (nes samdyti žmonių niekas nenori) ir augančias išdirbio normas tiems, kurie liko darbe. Taip jiems ir reikia.

Aš nesu bjaurus žmogus, bet su dideliu malonumu stebiu besidaužančius (atsiprašau, protestuojančius prieš taupymo priemones) ispanus ir graikus: jie patys sau yra baisiausia bausmė. Kuo daugiau daužosi ir degina, tuo tiesesnis kelias į dar didesnį skurdą, nes padegti automobiliai ir iškultos vitrinos dar nė vieno nepadarė turtingesniu.

Štai Ispanija paskelbė, kad bet kas iš už Europos Sąjungos ribų, įsigijęs Ispanijoje nekilnojamojo turto už 160 tūkst. eurų ir daugiau, gaus nuolatinį leidimą gyventi, tikėdamasi pirkėjų iš Rusijos ir Kinijos: atviras pripažinimas, kad šalis nelabai daugiau turi kuo privilioti ir kitų variantų nematyti. Neparduotų ir niekam nereikalingų butų pristatyta pakilimo metais.

Žmonės, vertinantys Graikijos padėtį, skaičiavo, kad net jei šalis parduotų visas 6000 savo salų jūroje už dabartinę rinkos kainą, ji nė iš tolo nepriartėtų prie sumos, kurios reikėtų, kad galėtų grąžinti skolas.

Kaip visa tai susiję su minimalaus atlyginimo Lietuvoje suma? Tiesiogiai. Ir prancūzai, ir graikai, ir ispanai su savo troškimais apie orų gyvenimą, kuris turi tęstis nepriklausomai nuo nieko, yra mums gera pamoka, kuo tai baigiasi – jiems, o ne tiems, ką jie labiausiai puola ir ko nekenčia.

Noras nustatyti didelį minimalų atlyginimą, jei bus įgyvendintas, jį gavusiems baigsis lygiai taip pat. Tai kodėl aš turiu sielotis dėl jų? Kodėl man reikia kartu su kitais jį išlaikančiais piliečiais rūpintis, kad jiems būtų geriau, jei net padėkoti už tai nesugeba. Tegul sau turi tą savo didesnę minimalią algą. Patys prašė.

Advertisements

44 comments

 1. RRR

  Šitas “kontingentas” manau vis tiek nenurims-dabar reikalauja didesnės minimalios algos, vėliau jau reikalaus pašalpas didinti… Ir ta didesnė minimali alga ir “esamu laiku” niekuo nepagerins jų padėties-gaus didesnę algą, tai automatiškai sumažės kompensacijos šildymui ir pan.

 2. saulius

  Gal nereikėtų taip važiuoty ant tų žmonelių. Juk kalbas apie minimalia algą pradėjo malt politikai prieš rinkimus ir įkalinėt tiems žmoneliams galvon. Tai gal labiau reiktų važiuot ant visokių butkevičių su uspaskichais, paksais ir vėsaitėm….

 3. Paulius Žuvyčius

  Paskaičius komentarus po straipsniu Lietuvos Ryto puslapyje per šias Šv. Kalėdas bažnyčioje uždegsiu žvakutę ir melsiuos, kad Andriaus pastangos kuo greičiau duotų vaisių ir per keturis metus toks kontingentas kardinaliai sumažėtų, o “giniruojancios ikonomika”, “žinantys kaip” ar “teisibės nėra” partijos nepateks prie valdžios svertų.

 4. Qwerty

  Sauliau, Andriaus tekstai nėra varymas “ant žmonelių”. Primityvusis runkeliškumas, piktybinis bukumas, apsimestinis, parodomasis dorovingumas, prisiskirtasis teisingumas, etc-prieš tai Andrius varo.Prieš blogį. Už optimizmą, racionalumą ir sveiką protą.

 5. Qwerty

  Iš esmės Andrius tik įgarsina tai, ką kasdieną pagalvoja ar galvoja kiekvienas normalus, vidutinis žmogus. Paprastas dalykas. Bet esmė tame, kad tam “įgarsinimui” reikia tam tikro gebėjimo valdyti žodį ir daug daug valandų kasdienio sunkaus darbo.

 6. Qwerty

  Labiausia kas man patinka Andriaus tekstuose ir mintyse, tai optimizmas.Norint pakelti nuotaiką, man pakanka paskaityti bent vieną jo įrašą, arba dar kartą kelis prieš tai skaitytus labiausiai patikusius sakinukus.

 7. Rokas

  Man čia tiesą sakant pritrūko vaizdo iš kitos pusės. Tai yra lupimas nuo kitų tau turto neatneš. Tačiau drabdaviai mokantys minimalų atlygį, už kurį žmogus negali įpirkti paties darbdavio siūlomos paslaugos/prekės nieko doro neuždibs. Taigi ir nuo tų vargšų nabagų varguolių lupti nereikia, kad ir kokie jie beraščiai ir tušti būtų. Aišku šioje vietoje tą leidžia Lietuvos įstatymai, galima net sakyti kad tai skantina tačiau tai nekeičia esmės.

  • Q.E.D.

   Iš kurios pusės? Kaip tik šiandien pasklido informacija, kad daugely Uspaskio firmų VIDUTINĖS algos pagal SODROS duomenis nesiekia dabartinio minimumo. VIDUTINĖS!!!! Vot jums ir prašom. manau niekas negalvoja, kad Uspaskis pats sau priešas. Todėl sekantis žingsnis bus prasimušti sau PVM lengvatas mėsai. O kam nuo tų lengvatų bus blogiau – jam pochuj.

   • Rokas

    Su uspaskicho firmom ir taip ten viskas buvo aišku. Ypač kai jo pasiteisinimas dėl mažų atlyginimų buvo maždaug toks: „Reikia kad būtų sisteminis atlyginimų kėlimas“ nes neva jei jis padidins atlyginimus – nebegalės konkuruoti ir parduoti savo agurkų už tą pačią kainą kaip anksčiau. Šitoje vietoje Užkalnis galėtų diskutuoti su Uspaskich, ypač po šios įžvalgos.
    Iš kurios kitos pusės klausiate. Atsakau to paties komentaro žodžiais: Tačiau drabdaviai mokantys minimalų atlygį, už kurį žmogus negali įpirkti paties darbdavio siūlomos paslaugos/prekės nieko doro neuždibs.

  • baekjo

   „Tai yra lupimas nuo kitų tau turto neatneš“ Kodėl? Štai turtingiausias pasaulio žmogus tokiu tapo, nes lupo (ir tebelupa) devintą kailį nuo savo tautiečių. Savo komunistinius lozungus gali mesti į šiulšlyną.

   • Rokas

    Jeigu šioje vietoje kalbam apie darbdavio lupimą nuo darbuotojo (mažos algos mokėjimą) tai man prašau paaiškinkite kam darbdavys parduoda prekes, jeigu didžioji Lietuvos dalis gyvena už minimumą, iš kurio negali tų prekių/paslaugų įsigyti?

 8. Trolo lo

  super straipsnis! as manau, kad zmonems truksta elementariu ziniu apie pinigus. ekonomikos ir verslo pradmenys turetu buti itraukti i mokymosi programa mokyklose. jei zmones tures suvokima kaip viskas veikia is to bus nauda visiems.

 9. ;)

  As ir sakau sau nuolat, kad gana gaileti bedziu ir nest jiems labdara, I skudurus tiems, kas tingi bent 12 klasiu baigt o nori nuolat svente svest!

 10. Marius

  Dėkui už dar vieną puikų straipsnį. Veža mane tie optimizmo protrūkiai straipsniuose netikėčiausiose vietose. Tiesa jaučiu, kad Užkalnis šiek tiek pakeitė mane. Bet čia kaip ir į gerą, nes pradėjau netoleruot runkelyno ir kuo toliau, tuo labiau atvirai tai pareiškiu (iki autoriaus dar toli ir nepavyt, bet kiekvienam savo :)).

 11. E.

  Jeigu verslas ir jo procesai yra ant tiek neefektyvus, kad tas verslas uzdirba tik “minimuma”, gal tada reikia galvoti ne apie didense minimalia alga, o verslo pabaiga. Nes pagal Uzkalni verslas – tai tik runkeliai, dirbantys nuo 8 iki 8, ir uzdirbantys kazkam pelna. O kazkur aukstai kabinete sedi burzujus ir menesio gale ismoka tam zmogui “minimuma”. Kur jis daugiau ismokes, jeigu jo supratimas apie versla yra turgaus mesos pardavejos lygio. Problema reikia spresti ne is tos puses. Nes autorius matomai yra labai atitrukes nuo tikroves. Siulyciau apsilankyti bet kokioje gamybineje imoneje ir pamatyti, kad to zmogaus darbo efektyvumas yra labai aukstas.

 12. E.

  Ir dar papildysiu. Neseniai teko lankytis viename is Vici zuvies fabriku ir stebejausi, kodel tie zmones taip gerai dirba, nors gauna minimuma ar kiek aukstesne alga.

 13. sausiotryliktosiosradijozvalgas

  sprendžiant pagal itin kompetetingos, intelektualios kandidatės į ūkio ministres B. Vesaitės „14 lapkričio tezių“ apie Lietuvos ekonomiką, laukia ne tik džiaugsmingas jiems minimalios algos padidinimas, bet ir tokie dalykai kaip cit. DELFI kandidatės pasisakymą apie daniškų kiaulidžių ekspansiją LT „Kaimas yra kaimas, kai nuvažiuoji į užsienį, Austriją ar Vokietiją, tai ten tikrai ir mėšlu smirda ir taip turi būti. O dabar, kai maža žmonių grupė spekuliuoja viešuoju interesu, tai būtent reikia apibrėžti, ką tas viešas interesas reiškia“ (įsivaiduokite pvz. Vokietijos socialdemokratų partijos kandidatą į ekonomikos ministrus taip pragydusį..))) bei numatė tam tikrų aikštelių medienos atliekoms miškuose įrengimą, į kurias kaimo ūkininkai, bomžai ir vaikai su entuziazmu už kokį tai atlyginimą (santykis 1 tona 2 litai 15 cnt.) galės tempti šakas, kurų apstų Lietuvos miškuose ypač Suvalkijoje. Žodžiu džiaukitės pažemintieji, ir nuskriaustieji, kai sakoma Arbeit machts Frei atejo Jūsų valanda, vietoj išsvajoto Skandinaviško socialinio teisingumo ir nemokamo ėdalo Viktoro duzgese turėsit necypaudami uostyt kiaulių šūdą gaminama dėl viešojo intereso ir už centus rinkt šakas Rubikono biokuro katilinėms (atominė juk buvo per brangu). Mes žinome kaip….. ko gero anūkas iš Airijos į močiūtės kaimą valgyti blynų jau nebesugrįš.

  • balietis

   Nelabai ką, žvalgas, raukiate apie generuojančią ekonomiką. Kiek išmanau apie mūsų naujają valdžią, tai lėšų į kišenę generavimo programa “kiekvienam kaimui po asfalto aikštelę” kainuos kiek Nacionalinis Stadionas ir Valdovų Rūmai kartu sudėjus.

 14. Man patiko mintis kad minimuminkai issipirdolins is cia ir nebebus kas renka Uspaskius. Beda ta, kad minimumo pakelimas neisvengiamai atsiliepia ir kitoms atlyginimo grandims (Andriau, matyt skaitet Simonytes straipsni “Varge gal jie tikrai zino kaip”). Viena didziausiu LT ekonomikos bedu (kaip beje ir kitu baltic’u) pries krize buvo kad realus darbo uzmokestis kilo greiciau uz produktyvuma, kas naikina konkurencinguma. Bet kas idomiausia, kad butent Lietuvoje tai buvo nelabai didele problema vien del to, kad sitas reiskinys pasireiske beveik isimtinai neprekybiniame sektoriuje (daugiausia nekilnojamojo turto), kas is esmes yra ne taip zalinga, nes brangsta tik tos prekes kurios nera eksportuojamos. O dabar minimumo padidinimas palies is principo visus, kas liudniausia, ypac tuos, kurie veikia skaidriai – be vokeliu ir pan.

 15. R.

  Nepaliauju skaityt. Man ne tiek Jūsų tekstai patinka (jie puikūs), kiek skaitančiųjų reakcijos. Stebėtina, kiek žmonių jie supykdo. Jūs taip pataikėte grįžti ir rašyti, kad mane ima stiprus ir nuoširdus pavydas. Keep up the good work !

 16. ibrahim

  nesuprantu, kam apskritai reikalingas minimalus atlyginimas? norintieji moketi mazai visados atras budu, kaip tai daryti. ypac kai pilna saves nevertinanciu, nekvalifikuotu, neturinciu igudziu, o tik zalingus iprocius, nemotyvuotu, tingiu zmoniu. Gi rinkoje prekems nera minimalios kainos, tad kodel ja turi darbo jega? Jei zmogus savo preke- darbo jega – pardavineja pusvelciui kaip narkomanas vogtus daiktus, kaltu nera.

 17. Saulė

  Labai gerai, kad rašote paprastai ir aiškiai – to labai reikia ne tiek jūsų išpopintiems kvailiems žmonėms, kiek jaunajai kartai – mes gi dažniausiai maitinami sovietiniu požiūriu į ekonomiką ir į valstybę apskritai, o tokie straipsniai labai paprastai sustato viską į vietas, kyla noras toliau domėtis valstybės gyvenimu, kas, manau ir yra tikrasis pilietiškumas, apie kurį visi šneka, bet…. dažniausiai nusišneka. Ačiū :)

 18. Ignas

  Labai geras straipsnis. Privertė mane pažūrėti kitu kampu :) Tikrai, gal ta minimali alga ir nėra taip blogai :) Aisku, dėl efektyvumo tai labiau atsakingas pats verslininkas ir rajonuose galbut ta situacija yra kitokia negu mums atrodo cia didmiesčiuose. O dėl to, kad Lietuvoje algos labai mažos, tai yra paprasta ekonomika. Valstybė yra tiek turtinga, kiek joje cirkuliuoja pinigų. Pinigų kiekis = kiek viso mes visi kartu pagaminam – kiek viso mes kartu išleidžiam (prikdami ipadus, samsungus, rusiškas dujas, rusišką elektrą). Taip, kad viskas labai paprasta, algos yra tokios, kokių mes kaip visuomenė ir esam verti. Tereikia tik daugiau pagaminti ir mažiau išleisti. Na, bet buvo nubalsuota uz priešingus dalykus: norim pirkti rusišką elektrą, o ne gaminti pas save ir norim paleisti dar daugiau žmonių bedarbiais ir taip mažiau pagaminti, nes jie arba išvažiuos arba prasigers savo kaimuose. Mitinio piktojo išnaudotojo verslininko darbuotojų engimas visiškai nesusijęs su mūsų, kaip šalies ir visuomenės turtingumu.

 19. Darius S.

  Keista, bet tenka pripažinti, kad Užkalnis ne tik nesamones rašo, bet kai kada per pilnatį ir teisingų minčių pažeria. Jau senokai buvo aišku, kad duoti žmonėms žuvies yra blogiau nei duoti jiems meškerę.

 20. Gintaras

  Labai keistas strapsnis. Autorius turbut noretu, kad lietuvoje vyrautu kastu/luomu sistema. Gaila, bet tokie straipsniai veda butent i tokia santvarka.

  Konsulantai uz minimuma – yra konsultantai. Jie irgi nusipelno gyventi minimaliai. Bet autorius juos visus nori uzdaryti i barakus (getus) ir atidaryti konsultantu rajona. Ten jie augins vaikus, kurie ateityje pakeis senuosius konsultantus… po keliu desimtmeciu turesime konsultantu luoma. :)

  Maxima LT uzdirbo apie 200mln grynojo pelno 2011 metais… Lietuvoje Maximose dirba 15000 zmoniu. Tai jeigu ji visiem pakeltu algas 200lt per menesi (2400lt per metus) – jai kainuotu 36mln – Maxima lengvai tai galetu padaryti ir net nepajaustu…

  Nes su tokiu minimaliu atlyginimu koki turime, mes auginame jaunaja karta, kuri nelabai supranta, kaip galima saziningai susikurti sau gyvenima… Ir turi visa laika galvoti kazkokias chalturas…. Visur Europoje, uz minimuma studentas gali issinuomoti kambari, nusipirkti maisto, apsirengti ir padengti transporto bei knygu islaidas. O ka gali Lietuvoje?

  Vilniuje kambarys kainuoja, kiek? 500Lt? pabandyk prasimaitinti menesi uz 250lt ir nusipirkti kojiniu.

  Ir tik prasau neaiskinti, kad zmogui is karto po mokyklos be patirties kazkas mokes labai daugiau nei minimuma. Esme, kad net ir dirbdamas jis negali padoriai isgyventi.

  Lietuvoje patys lietuviai isnaikino smulkuji versla. O dabar paprastam atidaryti zmogui kazka savo, tarkim kokia kavinuke, yra neimanoma. Tarkim kokioje anglijoje, susitaupyti 20-30k svaru nera taip jau ir sunku, o uz juos gali atsidaryti parasta coffee shop’a, pasisamdyti du studentus ir sau ramiai dirbti. Milijonu neuzdirbsi, bet uzdirbsi.

  Sutaupykit lietuvoje kavinukei – is vidutinio atlyginimo. Tiesa, kavinukiu neliko lietuvoje… Nes zmones net kavai pinigu neturi :)

  Beda, kad infliacija nestovi vietoje – kainos dideja, todel tas minimumas kiekvienais metais mazeja. Ir ji reikia kelti – nes kazkas turi nustatyti tuos minimalius gyvenimo standartus.

  Nes po 5 metu, kai is lietuvos zmones prades emigruoti i Estija, Lietuvoje liks Tie kurie pinigu turi, ir Tie kurie ju visiskai neturi….

  Zinot, kas bus keisciausia, kad tie kurie pinigu turi ziures uzsienio televizija, ir skaitys uzsienio laikrascius bei dirbs su klientais uzsienyje – tiesiog gyvens Lietuvoje… :) Ir pastoviai mokys ‘runkelius’ kaip gyventi…

  O juk tas runkelis net neisgalejo mokyklos pabaigti, nes reikejo eiti dirbti uz 750lt i rankas po 10 klases, nes tevai uz du minimumus negalejo seimos islaikyti…..

  P.S.
  Zmones, tas minimumas ir taip maziausias Europoje… ar antras nuo galo.

  P.P.S.
  Ir reiktu Eura isivesti kuo greiciau – kad zmones suprastu kokia reali situacija Lietuvoje. Ir pasibaigtu sitie dauginimai ir dalinimai.

  • Hiperboloidas

   Nieko nesupratau, gal perdaug parašėi?

  • Paulius Žuvyčius

   Gintarai,

   Sakai Maxima darbuotojams gali pakelti 200lt algas iš pelno? Skaičiuokim taip: žemosios grandies darbuotojai kurių tarkim yra 15000 uždirba po 1000lt į rankas. Lietuvoje yra progresiniai mokesčiai, todėl tam, kad pakelti tą algą 200lt į rankas darbdaviui papildomai kainuos 359lt. 359*12*15000=64.620.000lt. Bet čia imta tik žemoji grandis, bet realybėje reikės kelti ir aukštesniąjai grandžiai ir tai kainuos daugiau, nei 359lt. Taigi suma išleista pakėlimui bus kažkur apie 70mln litų. Tai yra trečdalis pelno,o tai mano nuomone tikrai daug. Ką tie darbuotojai padarys už 70mln litų? Jie juos pravalgys. Ką darys akcininkai su tais milijonais? Jie juos investuos ir sukurs naujas darbo vietas kurios valstybei atneš gerokai daugiau naudos mokesčių pavidalu, nei tie 15000 darbuotojų išleisdami juos kažkam.

   Pelnas Maksimos sakei yra 200mln litų. Jei pažiūrėsi į jų apyvartą (turbūt jie kalba apie pajamas be PVM savo tinklalapyje) tai pelningumas yra apie 5%. Palyginus su kitomis sferomis tai yra žemas pelningumas. Man negaila, kad įmonė su tokiomis pajamomis tiek uždirba, nes kitu atveju jų įmonė neegzistuotų. Dabar atsakyk sau ar tu sutiktum dėti į banką pinigus už 5% palūkanų? Tai vos daugiau už infliaciją. Jei savininkai norės paimti tuos 200mln sau tai jie sumokės 30mln litų mokesčių. Tokie žmonės nelaiko 200mln kojinėje jie juos reinvestuoja. Reinvestavimas reiškia, kad bus mokami ne tik PVM ar akcizo mokesčiai (kaip algos didinimo atveju), bet bus mokami Sodros mokesčiai, pelno ir kiti.

   Tavo paminėtą kavinukę gali atsidaryti ir Lietuvoje, tiesiog pradėti reikia ne nuo Vilniaus centro, o nuo važinėjimo po muges (pats taip dirbau ir tai apsimoka). Ir reikia ne svajoti apie studentų samdymą, kas rodo tamstos norą nedirbti, o pačiam su šeima dirbti. Turi dirbti tu, žmona (draugė), mama, tėtis, sesė, brolis, anūkas…. Turi dirbti visi savi ir tada pinigai liks šeimos viduje ir neiškeliaus kokiam studentui į kišenę. Jei svajoji, kad “londonuose”, “norgėse” galėsi RAMIAI dirbti tai pamiršk. Verslas yra tai dėl ko turi paaukoti savo laiką, dažnai sveikatą, nervus ir neaišku ar bus naudos. Verslininkas atsako už save, už šeimą, už darbuotojus, už darbuotojų šeimas.

   Reziumė: Nešaunu yra skaičiuoti kitų pinigus ir patarinėti kaip leisti juos kai nežinai tokio didelio verslo valdymo ir rizikų. Šaunu, kad užklysti ne tik į lrytas svetainę ir ieškai kitokių nuomonių. Dar šauniau būtų jei perskaitytum ekonomikos ir verslo knygučių, pastudijuotum įstatymus, susikurtum savo verslo idėją ir dėtum pastangas jas įgyvendinti. Tada visi būtų laimingi. Šeima, nes uždirbtų daug pinigų. Darbuotojai, nes gautų algas. Valstybė, nes būtų mažiau pašalpinių ir premjeras galėtų sakyti, kad padėjo sukurti darbo vietas.

 21. Julius

  DariauS, yra kiek priešingai: Užkalnis ne tik teisingas mintis rašo, bet kai kada, per pilnatį, ir nesąmonių pažeria.

  • jonas

   as tai nesuprantu ko jus nesuprantat. Tarkim gamini agurku koncervus. Tai visas tas reikalas susideda is keliu daliu – zaliavos, iranga, pakuote, darbo jega, transportas ir svarbiausia REAlizacija. Ne visi nori uz tavo agurkus moket tiek kiek tu nori gauti. O jei neparduodi nieko, tai ir nera nei apyvartos, nei pinigeliu minimaliai algai.

 22. Pauliau,

  Aciu uz puiku komentara, bet nelabai mane supratote. Ir siek tiek iskreipete mano skaicius, nors cia turbut ir mano kalte, kad ne visai aiskiai parasiau.

  Pradesiu nuo Maximos. Siuo metu minimumuas yra 800Lt(ant popieriaus), tad jeigu ji kilstelu iki 1000lt (irgi ant popieriaus) – maximai tai kainuotu tuos 36mln – net jeigu pakeltu visiems darbuotojams viendodai. Jusu paminetas skacius kilsteltu atlyginima beveik 50% – o tai, sutikite yra nerealu, neprotinga ir per daug pupulistiska.

  Citata is ekonomika.lt: „Maxima grupės“ konsoliduota apyvarta 2011 metais, palyginti su 2010 metais, išaugo 6,5 proc. ir pasiekė 7,767 mlrd. litų, skaičiuojant be PVM.

  Minimumo pakelimas iki 1000lt ant popieriaus yra lasas jurore.

  Ka tie darbuotojai padaris uz tuos pinigus? Teisingai, jie juo pravalgys – tie pinigai gris maximai. Mes juk kalbame apie minimuma, ir tuos zmones, kurie ji gauna. Juk nebutina kelti algos tiems kurie uzdirba 3000-4000-5000 ar 15000 tukstanciu. Bet jeigu ir pakeltu, tais 200 litu, nieko tokio nenutiktu.

  Del akcininku su milijonais ir ju investiciju – sorry, bet jei tie 200mln penlo butu investuoti Lietuvoje ir tai darytu dauguma kompaniju kasmet – mes butumeme jau seniai pralenke Norvegija. Bet taip nera, ir taip nebus. Tie 200mln – iskeliauja kazkur kur investiciju graza didesne, ir 99% kartu tai ne lietuva – tad tu pinigu mes nematome. Nick Hanauer – labai puikiai paaiskina, kodel reiktu apmokestinti didelius verslus daugiau: http://www.youtube.com/watch?v=bBx2Y5HhplI

  Kalbi apie reinvestavima, algu didinima – bet pas mus lietuvoje to nera – kiek didejo vidutinis atlyginimas per paskutinius penkerius metus, kiek didejo minimumas? Ir kiek didejo infliacija? O kiek zmoniu isvaziavo is lietuvos per tuos penkerius metus?

  O kavinukei reikia pinigu. Is esmes juk labai paprastas verslo modelis – surandi patalpas, nusiperki kavos aparata ir pardavineji kava ir sausainius. Vienintelis dalykas, kurio reikia kavinei – gera vieta (kaip pats sakei – muges labai penlinga). na jei darbo laikas nuo 7 iki 7, 7 dienas per savaite, tai is viso 12h x 7dienos = 84val, nori nenori reikia 3-4 zmoniu…

  Labai daug esu mates kavinukiu (ne lietuvoje), kur zmogus tiesiog dirba ta ka dirbo, o i savo kavinuke atvaziuoja savaitgaliais padirbeti, o zmona tarkim dirba puse dienos paprastomis dienomis. Kas cia blogo? Juk verslas yra visu pirma sistema (modelis) – kuris turi veikti su minimalia saviniko prieziura.

  Vidutine seima uzsienyje susitaupiusi 30k svaru gali issinuomoti patalpas (metams), susipirkti/issinuomoti iranga ir tures dar pinigu porai metininiu minimumu. Ir gali bandyti buti verslininkais laisvalaikiu nemesdami savo darbu. Pasiseks, nepasiseks – kitas klausimas. As tiesiog norejau pasakyti, kad lietuvoje toks modelis jeigu ir imanomas – daug sunkiau igyvendinamas vidutinei seimai.

  Ekonomikos ir verslo knygu esu prisiskaites i valias, ir jeigu jus butumete keleta skaites, suprastumete kad “lietuviskasis” smulkusis verslas labai smarkiai skiriasi nuo tu, kurie aprasyti knygose.

  Tiesiog man atsibodo ziureti i Lietuva, ir kur ji keliauja su tokiu trumparegisku valdymu.

  Siek tiek statistikos:
  Minimali Alga Didejancia tvarka:

  1) 148EUR – Bulgarija
  2) 157EUR – Rumunija
  3) 231EUR – Lietuva!!!!!!!!!!!
  4) 287EUR – Latvija
  5) 290EUR – Estija
  6) 353EUR – Lenkija

  Tai gal pakelkim ta minimuma bent jau iki 2008 metu estijos lygio???

  Lietuva uzema grazia paskutine vieta is Rytu Europos. Saunuoliai. Minimumas nekeltas nuo 2008 metu. Tai gal is viso, kas 10metu po 100euru keliam… Jeigu jau verslinkams 50euru kas penkerius metus tokie dideli pinigai. Nebejuiokinkit.

  Statistika:
  http://www.google.com/publicdata/explore?ds=ml9s8a132hlg_#!ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=minimum_wage&fdim_y=currency:eur&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=country&idim=country:bg:lt:lv:ee:pl:ro&ifdim=country:country_group:eu&hl=en_US&dl=en_US&ind=false

  • Paulius Žuvyčius

   Gintarai,

   aš nepažįstu nei vieno kuris uždirba minimumą. Dirba žmonės fabrikuose, parduotuvėse, dirba valstybinėse įmonėse, dirba sau ir visi iki vieno uždirba apie 1500lt ir daugiau. Nei vienas neturi dėdžių, tetų ir globėjų. Jei apie jį kalbėti tai aš niekada nesu už jį dirbęs. Visada gaudavau daugiau,netgi tuomet kai dirbau puse etato gaudavau maždaug vidutinį atlyginimą šalies mastu.

   Apie pelną kalbant reikia žiūrėti į procentinę išraišką nuo pajamų. Maksima ne Miškų ūkis kuris naudoja mūsų visų turtą ir pelno neprivalo gauti daug. Reinvestavimas yra ne algų kėlimas, o naujų darbo vietų kūrimas arba įrangos atnaujinimas. Kiek žinai kompanijų kurios gauna šimtais milijonų pelno. Tokios yra turbūt Lietuvoje tik top10. Visos mažos ir vidutinės pelno turi iki milijono ir ne daugiau. Jei aš gerai skaičiau tą straipsnį (ekonomika lt) tai ten minima, kad grupės įmonių investicijos į verslo palaikymą ir plėtrą siekė 219 mln. litų. Mes kalbam apie visą grupę, o ne tik Maksimos darbuotojus. Ir jūsų minima apyvarta ir pelnas yra įmonių grupės, o ne konkrečiai Maksimą.

   Taip aš neskaičiau nei vienos ekonomikos ar verslo knygutės. Ar man šiuo metu reikia to? Ne, nes aš turiu žinoti kokius mokesčius man reikia mokėti bedirbdamas sau.Tiesą sakant buvo viena, bet tai buvo universitete, kai ruošiausi egzaminui. Daugumai žmonių reikia skaityti ekspertų straipsnius kuriuose glaustai išdėstoma istorija, teorija ir realybė.

   Man užtenka bendro išsilavinimo, kad suprasti kokias nesąmones šneka 1509 klubo gerbėjai. Aš galiu per dieną pakelti algą valstybėje iki 1115lt ir nei viena įmonė dėl to nebankrotuos. Kaip? Perkeliu darbdavio 31 procentą mokesčių ant darbuotojo ir turim.

   Verslo pradėjimui knygų nereikia daug. Užtenka vienos, kuri būtų išleista lietuvių autoriaus. Toliau eina įstatymų skaitymas, idėjų gryninimas ir įgyvendinimas. Negirdėjau, kad egzistuotų knyga kurioje viskas aprašyta taip kaip realybėje. Tos knygos padės jums išsilaikyti versle ir sužinosit,kad reikia stebėti ne tik vidaus rinką, bet ir pasaulinę. Kitaip tariant, kavinei kur bus kava ir sausainiai reikia žinoti įstatymus, o ne būti susipažinus su konsoliduoto verslo ataskaitų ruošimu. Kavinę turėdamas turi žinoti kur auga geriausia kava, kur kepamos skaniausios bandeles ir kokius mokesčius turi mokėti, o ne žinoti išvestines finansines priemones.

   Apie tavo išsvajotą kavinę galiu parašyti tiek: kaina nuomos su įranga 1500lt/mėn,Klaipėda, centras, 73m2. 9000lt pusei metų nuomos, o toliau tavo darbas ir dar kokie 5000lt popierizmui ir startui.

   • Apie ka ir kalba, kad tie 200Lt ant popieriaus – turetu itakos labai nedaugeliui imoniu. Tiesiog manau, kad yra normalu kylant tiek sildymo, paslaugu ir produktu kainoms kelti siek tiek ir minimuma, nes tie zmones – greiciausiai ir dirbs uz ta minima didziaja dali savo gyvenimo. Lietuvos mastu – ju tikrai nemazai.

    na kad ir kiekvienais metais po 50Lt – niekam nuo to blogiau tikrai nebus.

    Jeigu niekas nedirba uz ta minimuma, tai kodel jo nepakelti? Ne, nu rimtai…? Ar Lenkijoje verslai masiskai bankrutavo pakelus minimuma iki 353Euru? Lenkai gauna 120eur daugiau, o lietuviai vis tiek vaziuoja ten pirkti produktu?

    Cia tuscia diskusija. Minimumo pakelimas 200lt privaciam verslui neturetu absoliuciai jokios itakos,

   • Visiems, geriau už verslą žinantiems, kaip verslas turi leisti pinigus, pasiūlyčiau įkurti verslą ir parodyti pavyzdį.

    Problema yra ta, kad visi tokie verslo teoretikai rašo komentuose iš valdiškų kompų savo apgailėtinuose darbuose, kur trina kėdes su visu ofiso planktonu už 1500 Lt ar panašiai į rankas. Šitie nors komentarus parašo, kiti tai išvis visą dieną FB sėdi ir klikina prie paveiksliukų, kad nemokamą picą išloštų.

 23. Dar pridesiu siek tiek skaiciuku:
  Mininumas ant popieriaus / i rankas / darbdavio islaidos / valandinis tarifas i dirbant 176val/men (i rankas zmogui)
  800LT / 678.50LT / 1049.44 / 3.85LT (5.96LT darbdaviui)
  1000LT / 824.50 / 1311.80 / 4.68LT (7.45LT darbdaviui)

  Tarkim kad apsimoketu samdyti darbuotoja reikia kad jis uzdirbtu 2.5 kart savo atlyginimo. t.y. apie 20LT/val – mokant jam 1000Lt per menesi ant popieriaus baltais pinigais.

  Darbuotas, kuriam mokama 2500lt ant popieriaus.:
  2500LT / 1919.50 / 3279.50 / 10.90LT (18.63LT darbdaviui)
  Dauginam darbdavio kastus is 2.5 ir pridedam pvm.
  46.58 + pvm = 55 Lt/val – tiek vidutiniskai turetu kainuoti valanda darbo lietuvoje.

  O dabar apsidairykit aplinkui, paziurekit i imoniu ikainius ir ranka prie sirdies prideje pasakykit, kad tie darbdaviai tikrai negali leisti vienu litu pakelti valandinio atlyginimo savo minimuma gaunantiems darbuotojams.

  Noriu pasakyti, kad minimumo pakelimas iki 1000Lt, apsoliuciai niekam nepakenktu – o tik duotu kelis litus ir taip nieko neuzdirbantiems zmonems, kurie juos vis tiek isleistu didindami imoniu apyvartas. Skurdo riba paskaiciuota berods buvo 1200litu vilniuje, tai jeigu verslininkai nesuvokia kiek nedaug yra tie 700Lt i rankas – kazkas turi jiem tai pasakyti.

  Na kur matyta, kad zmogus turi dirbti 2val, kad nusipirktu 10 kiausiniu ir dar valanda ant duonos. :D Negi jums tai atrodo normalu? Arba, kad zmogus turi dirbti visa diena, kad is humanos nusipirktu kelnes ir triusikus uz 30Lt?

  Trys dienos, kad nusipirktu nuolatini transporto bilieta? hahaha…. Ir Andrius straipsniuose uzsimena apie kazkokius mistinius imigrantus is kinijos….

  As suprantu, kad dauguma cia skaitanciu ir rasanciu uzdirba situos pinigus jei ne per diena tai tikrai per keleta dienu… Bet gi jus irgi turbut suprantate, kad bet koks smulkus verslas mokes kiek imanoma maziau pinigu – ir jeigu jums visiskai negaila tu “runkeliu”, kurie sudaro didziaja dali Lietuvos, jums tada visiskai nusispjaut ir ant Lietuvos.

  Tiesiog ko yra vertas verslas, kuris nesugeba pakelti valandinio tarifo 1 litu?

  Darosi siek tiek kraupi situacija, nes fabriko darbininkas kinijoje, tuoj gaus daugiau pinigu nei Europos Sajungos pilietis Lietuvoje… 1.5 Eur/val – Rytu Europos Sajungos Minimumas…. Ir pasak, Straipsnio Autoriaus cia viskas ok, net galbut per daug :D

  • “O dabar apsidairykit aplinkui, paziurekit i imoniu ikainius ir ranka prie sirdies prideje pasakykit, kad tie darbdaviai tikrai negali leisti vienu litu pakelti valandinio atlyginimo savo minimuma gaunantiems darbuotojams.”

   Toks svarstymas iš principo yra ydingas. Verslo tikslas nėra socialinių problemų sprendimas. Verslo tikslas yra uždirbti pinigus.

 24. Sutinku, kad verslo tikslas nera spresti soc.problemas,ir beabejo tie darbuotojai, kurie uzdirba verslui (ar sau naudodamiesi sukurtu mechanizmu) pinigus – puikiai zino savo verte ir turbut niekada nedirbs uz minimuma.

  Taciau, dauguma Lietuvos yra ne tokie zmones – tiketis, kad jiems beziurint bedu turgu ar duokim garo kils geniali mintis paskaityti knyga butu tiesiog naivu.

  Darbdaviai, kaip pats sakai, uzdirba pinigus ir suinteresuoti moketi kiek imanoma maziau. Bet kazkur ta riba turi buti, ir ji turi uztikrinti kazkoki standarta.

  Esame Europos Sajungoje ir reikia taikytis prie zaidimo taisykliu. O siuo metu mes esam luzeriai. Galim panaikinti minimuma, arba sumazinti iki 500Lt. Ar nuo to verslas pasidaris konkurencingesnis? Ne. Jei padidinsime iki 1000Lt? Irgi ne. Verslui tai absoliuciai jokios itakos netures.

  Verslas nesprencia socialiniu problemu, tai tiesa, bet tai daro valstybe reguliuodama ta minimalu uzdarbi. Verslas prisitaiko. Mano situ rasliavu mintis – jeigu valstybe pakeltu minimuma iki 1000Lt, niekas nuo to nenukentetu. kazkodel UK tas minimumas keliamias beveik kiekvienais metais ir visiem visiskai pochui…

  Pakeliam lietuvoj valandini minimuma 0.20 centu kiekvienais metais – nuo to tik geriau visiem bus.

  Nes normalaus verslo tai visiskai nepaliestu – o ta “nenormalu” padarytu konkurencingesni ir produktyvesni.

  Nes jei taip ir toliau, tai ne tik zmones begs is lietuvos, bet ir verslai – o tada bus visiskas pypec lietuvai.

  • Ignas

   Ech vel tie nesamoningi minimalios algos debatai. Vienintelis dalykas ka jinai padaro, tai diskriminuoja tuos, kuriems labiausiai tos pagalbos ir reikia, tuos kurie nesugeba atidirbti tos savo minimalios algos. Kitaip tariant, jeigu zmogus uzdirba tik 800lt tai verslininkui tampa “nelegalu” ji samdyti, nes jis turi moketi virs 1000lt (su visais mokesciais). Ka tam zmogui daryti? Gerti ir gauti kelis simtus litu pasalpu. Bravo, labai geras sprendimas, nes mums tokiu labai truksta :) http://www.youtube.com/watch?v=ca8Z__o52sk sito zmogaus niekas ekonomikos debatuose niekad taip ir nesugebejo iveikti. Bet debatus lengva laimeti kai kalbi tiesa ir visi tai zino, tik kai kurie nedrista patys sau to pripazinti…

 25. Paulius Žuvyčius

  Gintarai,

  nežinau kokio tu amžiaus, bet aš prisimenu kai krito plytelės virtuvėje, nes buvo blokada ir šildymas buvo nekoks. Tuo laiku Lietuvai buvo pypiec. 20 metų laikotarpis yra nykstamai mažas. Valstybės gerovė yra pasiekiama kai sukaupiamas turtas. Tai daroma daug dešimtmečių ar šimtmečių. Tie kas nori prašokti šį laikotarpį turi pažiūrėti į Graikiją. Dar kitas pavyzdys yra Honkongas. Iki 1998m jie buvo GB, po to tapo Kinijos ir nors kinija jau apie 5m vykdė reformas vis tiek Honkongas liko neišplėštas, o padarytas kaip provincija su ribotu judėjimu. Dar vienas pavyzdys yra Argentina su Brazilija. Argentina sėdi skylėje su savo socialistais, o Brazilijoje mano įmonė gavo konkursą už 150milijonų USD (ne mano asmeniškai įmonė, bet aš dirbu joje). Plius jie pirmą kartą prisidėjo prie TVF man rodos ir skyrė tam kažkiek tai milijardų. Taigi turim du variantus: gyvent šia diena kaip Graikija arba daryti kaip Brazilija ir šūdą iš kiemo išsikuopti.

  Kalbant apie minimalų užmokestį. Prieš išvykdamas iš Lietuvos dirbau puse etato ir gavau apie vidutinį darbo užmokestį į rankas. Pinigų mažokai buvo taigi ką dariau: kadangi esu vyras tai galiu padirbėti statybose ir tą dariau, ieškojau papildomų pajamų (legalių), dar nuėjau pas darbdavį ir sakiau DUOKIT MAN DAUGIAU DARBO už kurį galėčiau gauti daugiau atlygio (darbdavys tuo metu negalėjo pasiūlyti), ieškojau darbo užsienyje pagal savo darbo pobūdį. Man pasisekė 3 variantas. Tik nuo mūsų pačių smegenų vingių priklauso kaip mums seksis. Būna žmonių kuriems nesiseka, bet 95 procentai patys turi pasistengti, o ne Kubilius su Šimonyte.

  Kalbėdamas apie kavinę tu vis pabrėži ramiai, pusę dienos ir t.t. Ramiai ir pusę dienos tavo darbuotojai negaus ir minimumo. Jei turi šeimos verslą turi dirbti visi.Turi atskirti pinigus įmonės ir šeimos.

  Man rodos sėdi truputį psichologinėje duobėje. Taip būna visiems, bet reikia nustoti savęs gailėtis ir džiaugtis, kad negyveni Afrikoje.

  • hahaha… del duobes tai turbut pataikei. :)
   As apie kavine kalbejau ne lietuvoje, o uzsienyje. Cia manau viska turetu sustatyti i vietas… Esu mates kiosku, kurie 5000-10000svaru per diena is kavos ir arbatos suprekiauja – teko dirbti restoranuose kurie per pusrycius 7000 svaru sumusa is bacon roll’u, dabar dirbu imoneje, kurios valandinis tarifas 150-500svaru. Kiekvienoj vietoj yra sava nisa.

   Miestas dydzio kaip vilnius.

   Ir kai pavyks paimti kioska/kavinuke/buda geroje vietoje (location! location! location!) – man tikrai negaila bus moketi uz pagalba – nes priesingai nei lietuvoje, tai bus daugiau investicija, nei pragyvenimo saltinis. :)

 26. Pingback: Didelis minimalus atlyginimas būtų išganymas #2 | ww.lt - keletas įdomių blogų pasiskaitymui

Komentuoti

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: